BINNENLAND. gezantschap te Londen heeft een Engelschen persagent aangesteld om stukken uit te werken en in het algemeen de Engelsche pers ten gunste van Japan te stemmen. De Pall Mali zegt, dat deze handelwijze een bevreemdenden indruk maakt. De Times verneemt uit Tientsin, dat Von Hannekens beëedigde verklaring is voorgelegen aan het enquête-comité voor de zaak van de Kow 'Shing aldaar. In die verklaring wordt de vroeger geseinde lezing omtrent de geredden bevestigd. Hij spreekt het beweren der Japanners tegen, dat het gebeurde met de Kow Shing voortvloeide uit een gevecht met het Chineescbe pantserschip Ghinynen, daar dicht bij gelegen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 Augustus 1894. Meldden wij gisteren, dat aan al de be deelden van het Roomsch-Katholiek Paro chiaal Armbestuur en de Vereeniging van den H. Vincentins Paulo alhier als feest gave ter gelegenheid van het zilveren feest van den hoogeerw. pastoor Lans een gulden was uitgereikt, heden werd aan velen hun ner eene nieuwe aangename verrassing bereid. De bedeelde gezinnen wonende in de parochie van O. L. Vrouw Visitatie ont vingen als feestgeschenk een bon welke zij voor éen week huishuur in betaling kun nen geven. In het Weekblad De Volksbanier, orgaan voor de leden van den Ned. R. K. Volks bond, lezen wij onder de rubriek «Uit eenige afdeelingen" het volgende Onder de afdeelingen waar animo is voor den Bond, behooren de wereldbekende Schie dammers. Pas was deze afdeeling opgericht of zij telde duizend leden, en thans telt zij ze nog en misschien nog meer. Van af 't begin der oprichting streefde deze duizend man tot het bekomen van een eigen huis. Hun doel bereikten zij de vo rige week door aankoop van een kapitaal gebouw. Het grootste gildenhuis wat thans in den Bond bestaat. Moge dit huis een profetie zijn van den blijvenden bloei dezer afdeeling. Even hecht als de grondslagen van haar huis zij de onderlinge eenheid harer leden. Volgens bericht bij het vice-consulaat van Zweden en Noorwegen alhier ingekomen, is Nederland vanaf 6 Augustus door Zweden besmet verklaard van Aziatische cholera. De koopman Nieuwstad is eergisteravond 8 uur, op den weg bij Kethel, door 2 per sonen aangerand en van zijne voorraad goud werken en geld .beroofd. Nieuwstad lijdt daardoor een schade van ongeveer 1230. OR. N.) De botvisschers te Pernis hebben hun beroep weder opgevat. De uitkomsten zijn echter verre van bevredigend. Een botter, die Dins dag-avond binnenkwam, kon slechts f9 be sommen. Door het onstuimige weer blijft de visch te veel in de diepte, en die gevangen worden zijn zeer klein van stuk. De vangst bestond uit slechts 2 mandjes. De tusschendekspassagiers welke van Rotterdam naar Amerika wenschen te ver trekken, worden vóór hunne inscheping aan eene vijfdaagsche quarantaine onderworpen. De scherm vereeniging »Progressus" te Rotterdam is voornemens op Zaterdag 20 en Zondag 21 October e. k., een groot inter nationaal schermfeest te geven, waarbij verschillende personeele en fantasie-prijzen zullen verwerkt worden. Voor den wedstrijd zijn reeds 20 medailles toegezegd, waaron der ook een dour den burgemeester van Rotterdam e. a. De fantasieprijzen zullen verwerkt worden op geweer en sabel. In een weiland in den Prins Alexander- polder te Kralingen werd eergisteren een arbeider door een zwerm wespen aangeval len en in het aangezicht en aan de handen ernstig gestoken. Door in een sloot te springen, werd hij van zijn aanvallers verlost. Gisteren-middag geraakte een paard, ge spannen voor een vrachtwagen, aan 's Gra- venweg te Kralingen op hol. De wagen werd tegen een boom geslingerd, tengevolge waarvan de voerman op den grond werd geworpen en een der wielen over het lichaam kreeg. Inwendig ernstig gekwetst, werd de man op zijn voertuig huiswaarts gebracht. De paviljoens van de buitenafdeeling van het geneeskundig gesticht Het St. Joris- Gasthuis te Delft zullen de volgende week gereed zijn tot opneming van patiënten. Den 15n zal het gebouw door de leden van den gemeenteraad worden bezichtigd. De Minister van Binnenlandsche zaken, overwegende dat volgensingekomen ambts- berichts de Aziatische cholera te St. Peters- burg en te Kroonstad heerscht, heeft lo. de Russische havens aan de Oostzee besmet verklaard wegens Aziatische cholera; 2o. het aantal dagen, bedoeld in het eerste lid van de art. 8 van de wet van 8 April 1893 (Stbl. no. 63) bepaald op zeven. Naar aanleiding van een door den minis ter van koloniën aan den gouverneur-gene raai van Nederlandsche-Indië gedane vraag, wanneer de terugkeeur der hoofdmacht van de naar Lombok gezonden expeditie kon worden te gemoet gezien, berichtte de land voogd den 3den dezer, dat die terugkeer nog niet te bepalen was, en dat generaal Vetter zich naar de Oostkust van het eiland had begeven, daar de Sassaksche hoofden niet te Mataram durfden komen. Ten vervolge op dat bericht meldt de gouverneur-generaal thans onder dagteeke- ning van 9 dezer, dat, na langdurige be spreking door alle voorname Sassaksche hoofden plechtig en schriftelijk is verklaard, dat zij onder door het gouvernement te geven waarborgen genegen zijn, onder het Balisch bestuur terug te keeren, en dat drie hunner als gemachtigden van allen met generaal Vetter te Ampenan zijn aangeko men om de te treffen regelingen te behan delen. (Stct.) Het lid der Tweede Kamer Pyttersen heeft in De Economist een ontwerp-wet op den arbeid van bakkers geplaatst, met de bedoeling, dat belanghebbenden hem op fouten aanmerking maken en hem de noodige aanvulling zou verschaffen, opdat later bij de Tweede Kamer een dergelijk ontwerp kan worden ingediend, zoo deugdelijk mo gelijk. De voorgestelde bepalingen betreffen den arbeidsduur en schafttijden voor bakkersge zellen van verschillenden leeftijd en de Zon dagsrust van Zaterdag-avond zes uur tot den nacht na Zondag te 12 uur, behalve nood zakelijke voorbereidende werkzaamheden die eenige uren vroeger mogen beginnen. Nachtelijke arbeid zal niet meer dan een maal in drie etmalen door denzelfden persoon worden vericht. Verder wordt gezegd welke ambtenaren belast zijn met het opsporen van overtre dingen tegen de wet, en worden er straffen bepaald. De heer Pyttersen verwacht, dat velen hem hun medewerking zullen verleenen tot het ontwerpen van een dergelijke wet. Een telegram meldt, dat de Portugeesche regeering Maastricht heeft besmet verklaard. Inde Berliner Börsen Courier van Woens dag 8 Aug., lezen wij het volgende niet onaardige reisavontuur, dat onze jeugdige Koningin onlangs overkomen1 is «Koningin Wilhelmina der Nederlanden reed onlangs met Haar Moeder, de Koningin- Regentes, van München per extra-trein naar het vaderland terug. Even voorbij het sta tion Röhrmoos bleef de trein op de open baan plotseling staan. Er was öf aan de noodrem getrokken, öt men had eenig defect aan den trein opgemerkt. Het treinpersoneel was onmiddellijk ter plaatse om een inspectie te houden en na tuurlijk was daaronder ook de Koninklijke reis-commissaris, die den Hof trein vergezelde. Langs den salonwagen komende, waarin de beide Koninginnen gezeten waren, richtte de reis-commissaris tot een voorbijkomenden conducteur de vraag, wie dan toch wel aan de noodrem kon hebben getrokken Op 't zelfde oogenblik stak de jonge Koningin het kopje uit het portierraam en riep den nog al grimmig kijkenden spoor wegambtenaar toe«Ich war es nicht Binnen een paar minuten was de trein weer in orde en reden de beide Koningin nen zonder verder incident verder. Men deelt aan Wielersport mede, dat de militaire wielrijder, de heer A. L. Cou- vée te Rijswijk, gezelschap zoekt om nog maals den weg van Maastricht naar Den Haag af te leggen. Hij wil trachten den tijd, die de van post-tot-post-deelnemers van den estafette-rit gemaakt hebben te slaan. De Khédive van Egypte, wiens bezoek aan Nederland reeds vóór geruimen tijd werd aangekondigd, bevindt zich thans daar ter stede. De onder-koning kwam recht streeks van Frankfort hierheen en koos tot zijn verblijf het Hotel des Indes, alwaar tevens is afgestapt zijn gevolg, bestaande uit een lOtal hooge staatsambtenaren en leden van Zijn Militair Huis. Abbas-Pacha is op zijn reis vergezeld van den secretaris-generaal van zijn Europeesch kabinet. Rouiller-Bey Abdul Halim-Pacha, eerste adjudant van den Khedive en Ahmed Chafk Bey, chef van het bureau van ver tolking. Gisterenvoormiddag ging Z. H. per rijtuig een toer door 's-Gravenhage en omstreken maken en werd in het Bosch halt gehouden bij het paleis Ten Bosch, dat de vorst met zijn gevolg bezichtigde. Zooals men weet, bezocht deze Khedive, 4 jaren geleden, toen hij nog te Weenen studeerde, de residentie. Bij Firman van 26 Maart 1892 werd hij tot Khedive be noemd als zoodanig opvolgende zijn vader Mehemed Tewfik, overleden 7 Januari te voren. De Oostersche souverein, die thans in ons midden vertoeft, heeft 14 Juli j.l. zijn 20e levensjaar vervuld. De begrafenis van den sociaal-democraat Yan Velzen, die Maandag-ochtend bij het baden in zee te Scheveningen verdronk, bracht gisteren te 's-Gravenhage niet weinig opschudding te weeg. Niettegenstaande op uitdrukkelijk bevel van de politie het medevoeren van vaandels in den stoet verboden was, op straffe van inbeslagneming, trok men uit het sterfhuis in de Xaveriusstraat den Loosduinschen weg op, met de groote bondsvlag uit Amsterdam, benevens eenige vaandels van verschillende corporatiën. Aan den politiepost op de Loosduinsche brug stond een sterke politiemacht opge steld. Op het oogenblik, dat uit de tweede ver dieping van een der perceelen aan het eind van het West-Einde een roode vlag met rouwwimpel werd gestoken, begaf zich de heer Aaltz, inspecteur van politie, in den stoet en eischte in verband met het ver bod, de groote bondsvlag op. De drager daarvan weigerde, zoodat, met assistentie van eenige agenten, de vlag na hevig ver zet werd vermeesterd en de drager met bebloed hoofd werd gearresteerd en in be waring gebracht. Een andere roode vaan werd eveneens door de politie afgenomen. Rechts en links werden duchtig klappen uitgedeeld. De inspecteurs, die inmiddels hun degens ge trokken hadden, en de agenten met hu'1 wapenstokken dreven de weerspannige me' nigte uiteen. De vrouwen in den stod zochten een goed heenkomen en versprei' den zich om het gevecht te ontwijken. De leiders, die uit de rijtuigen gekom®" waren, begaven zich daar weder in en ond®r een sterk geleide van agenten zette zi®*1 daarna de stoet weder in beweging, met zich voerende slechts een paar corporate' vaandels. In de stad hadden geen incidenten plaats' Aan de Algemeene Begraafplaats bevo®' zich de hoofdcommissaris, de heer Schermbeek, op wiens last slechts de 'e' ders uit de rijtuigen het kerkhof betrede" mochten, terwijl het hek gesloten bleef Vof alle corporatiën en nieuwsgierigen. Langs den weg werd nu en dan door straatjeugd gezongen«Weg met de soc>" len, leve Willemien 1" I Deze juichtonen, overigens misplaatst o!| een teraardebestelling, vormden een red> matige straf voor de socialen, nu zij v® een begrafenis een politieke demonstra'1 maakten. ip-) In den gisteren-nacht is door opschuW" van een raam, in eene woning aan Morschsingel te Leiden diefstal van eenl®.;. zilveren voorwerpen gepleegd. Blijkbaai" dit niet door inbrekers van professie geschi® de politie verdenkt een paar doortrekken zwervers, man en vrouw. De vereeniging «Het Metalen Kruis, deeling Leiden, zal Maandag a. s. eene f®eS telijke bijeenkomst houden ter herdenk'1^ van haar 40-jarig bestaan. Daartoe w°r uitgenoodigd de thans nog in leven zij" gerechtigden tot het dragen van het e®r teeken van 1830 en '31, onderofficieren zee- en landmacht en schutterij, mits uniform, en de leden van den bond van e" onderofficieren. J Te Haarlem is een derde cholera-ge voorgekomen en wel bij een schoorste" veger, commensaal van den aan die zi®^ overleden Lacet uit de Zuiderstraat. commensaal had zich onttrokken aan maatregelen ter ontsmetting, die na overlijden van Lacet door de politie in woning waren genomen. Hij werd naai" barak overgebracht, waar hij na een P" uren den geest gaf. In het Wilhelmina-Gasthuis te Amster® is een werkman, blijkbaar aan Aziatis" cholera lijdende, binnengebracht en en* uren later overleden. Nog werden 2 Ujd opgenomen, waarvan de eene reeds herstellende is. De andere lijder is de va uit het gezin in de Van Beuningenstr3^ uit welk gezin eergisteren de moede* een zoon aan de gevreesde ziekte °v leden. Gisteren-namiddag geraaktede locom van een goederentrein, na het station K Zaandijk even verlaten te hebben, niet gesloten doorlaatbrug over de sluis5^ in de gemeente Zaandijk, bekneld tuss3^, de landhootden. De brug stond op °nVe^s' Het signaal in het station wees het deel aan. De machinist en de stoker sp gen bijtijds van de locomotief, zoodat soonlijke ongelukken werden voorkom®11'^! lijn is gestremd, en het vervoer totéó" beperkt. Op de lage maden langs de oost® grenzen van Groningen is de hooioogs goed als mislukt. Eigenaars van ho®1^ p weilanden, o. a. de stad Groningen, het zuidelijk deel der provincie uitges'jf bezittingen heeft, hebben op de jaarlij verhuringen of verkoopingen bovendi®11 y slechte zijde gesponnen, daar de slecht en de prijzen dus laag waren. nu de omstandigheden gunstig, dan voor de hand liggen, dat de nog boeldagen van gras flinke sommen z opbrengen. Het tegendeel is echt®'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2