Libre Parole dan niet zelve en in 1893 de geschiedenis tegen het ministerie Dupuy, geëxploiteerd heeft, antwoordde Boisandré dat zijn directeur en hij de materieele be- bewijzen misten, dat Vitrac* kwam uit naam van het ministerie. Binnenkort mag men nu ook te Luik de behandeling van een groot anarchistenproces tegemoet zien. De instructie in zake de daar gepleegde dynamietaanslagen is ge ëindigd. De punten van beschuldiging zijn le dat de beklaagden openbare gebouwen of bewoonde huizen door ontploffingen heb ben vernield of trachten te vernielen, 2e dat ze een moordaanslag hebben gepleegd op dr. Marsel Benson, diens echtgenoote en de heer Bodart, 3e dat ze als mededaders of medeplichtigen door middel van inklim ming en inbraak bedrieglijk ontplofbare stoften hebben ontvreemd te Chevron (bij Luik), 4e dat ze deel hebben genomen aan een verbond, gesticht met het doel om aanslagen te plegen op personen en eigen dommen en 5e dat ze deel hebben genomen aan een samenzwering beraamd met het doel om verwoesting, moord of plundering aan te richten in Luik of in andere ge meenten van België. De voornaamste beklaagden zijn de valsche baron Sternberg, Arnold, koopman, Leblanc, student, Schebach en zijne vrouw Broich Bach, Wilke en Vossen, mijnwerkers, Ver bist, handelsreiziger en Westcamp, schoen maker. Acht hunner zijn Duitschers. Muller, de aanbrenger der bende, heeft verklaard niets meer aan zijn onthullingen te hebben toe te voegen. Het proces zal een aanvang nemen, zoodra de normale tijd, die noodig is voor de opsporing van den valschen Stern berg is verstreken. Volgens de laatste be richten is de baron" echter gevat". In het Lagerhuis te Londen heeft gis teren de Staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, sir Edw Grey, medegedeeld, dat aan het Japansche gouvernement kennisgeving is gedaan, dat het, uit aanmerking der aan gevoerde omstandigheden betreffende de ver nieling der Kow Slüng verantwoordelijk zou worden gesteld voor het verlies van leven en eigendom van Engelschen. Volgens bericht uit Shangai zendt Japan voortdurend ontzaglijke versterkingen naar Korea. De Chineesche keizer heeft aan de onderkoningen bevolen bijzondere oorlogs schattingen te heffen. Ook is de Chineesche regeering in onderhandeling over eene bui tenlandsche leening. De ongeregelde Chi neesche troepen, die indertijd tegen de Fran- schen hebben gevochten, bieden zich in menigte aan om dienst te nemen tegen de Japanners. De Chineesche soldaten die de Japanners van het Britsche stoomschip Chun g King hebben ontvoerd, zijn gegijzeld. De correspondent van de Times te Tientsin spreekt pertinent tegen dat Li-Hung-Chang in ongenade is gevallen. Japan en China bestellen in Noord-Amerika op groote schaal krijgsbehoeften. Japan heeft onder anderen besteld een millioen nieuw uitgevonden bouilloncapsules, waarvan elk heet gelijk te staan met een pond vleesch, zoo zou ieder soldaat in staat zijn gesteld voor ettelijke maanden proviand mee te dragen. Inmiddels openen de Amerikanen inschrijvingen ten bate van de hongerlijdende Koreanen. De gezant van Korea te Was hington heeft daartoe aangespoord. Een zendelingblad wil duizend ton meel zenden, mits de regeering der Vereenigde Staten vrijheid van vracht van San Francisco af toezegt. Volgens een bericht uit Jamaica is een samenzwering ontdekt, die ten doel had den president van Brazilië te vermoorden. Vele personen zijn bij de samenzwering betrok ken, waarvan ettelijke in hechtenis zijn genomen. Een vrouw heeft het komplot aan het licht gebracht. Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 Augustus 1894. Wij vernemen met genoegen, dat vele katholieke ingezetenen dezer stad voorne mens zijn, ter gelegenheid van het zilveren feest van den hoogeerw. pastoor mgr. M. J. A. Lans de vaderlandsche driekleur van hunne woningen te doen wapperen. De feestelijkheden zullen aanst. Dinsdag avond ten half acht ure met een plechtig Lof een aanvang nemen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat de lijst der personen die voor het verleenen van inkwartiering in aanmerking komen is aangeplakt, dat die lijst van den lOden tot en met den 24sten Augustus e. k. ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst schriftelijk aan hen moeten worden ingediend tusschen den 25sten Augus tus en den 8sten September e. k. Zij achten het tevens niet ongepast de inwoners bekend te maken met den inhoud van de artt. 13, 14 en 10 der hierboven aangehaalde Wet, luidende als volgt Art. 13. De vordering van inkwartiering en onderhoud geschiedt: voor het krijgsvolk, bij bewoners van huizen of van gedeelten van huizen, ter zake waarvan aanslag in de personeele be lasting plaats heeft, naar eene huurwaarde, welker bedrag, volgens de wet op het mid del, geen aanspraak geeft op verminderde belasting voor de dienstpaarden, bij alle personen, die over gebouwen of getimmerten beschik ken, bruikbaar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn. Art 14. Huisgezinnen waarin zich een kraamvrouw of een lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige ziekten lijden, wor den tijdelijk van inkwartiering vrijgesteld. In huizen, waarin eene besmettelijke ziekte lieerscht, mag geene inkwartiering ge schieden. Deze omstandigheden worden vóór het uitreiken der biljetten aan de kwartier makers, of bij detachementen aan de man schappen, medegedeeld aan den burge meester. De inwoner, die deswege in gebreke blijft, is gehouden de mgekwartierden voorloopig in zijne woning (mits daarin geene besmet telijke ziekte heerschte) op te nemen en ten spoedigste, voor eigen rekening, in hunne behoorlijke huisvesting en onderhoud elders in de gemeente te voorzien. Deze laatste verplichting vervalt, wan neer het gemis der bedoelde opgaaf buiten de schuld ligt van den inwoner, in welk geval, op diens latere mededeeling der reden van vrijstelling, de burgemeester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen zonder mannelijke personen boven 20 jaar, worden niet met inkwartie ring belast. Ontstaat eene reden van vrijstelling tijdens de inkwartiering, dan wordt door den bur gemeester, na kennisneming daarvan, een ander kwartier aangewezen. Art. 16. De inkwartiering en het onder houd worden bij gelijke beurten onder de inwoners verdeeld, met dien verstande even wel, dat de krijgslieden, tot dezelfde com pagnie of hetzelfde eskadron behoorende, zooveel doenlijk in de nabijheid van elkan der en van hunne paarden worden inge kwartierd. De gording van het Westerhavenhootd» die sedert lang in slechten toestand ver keerde, wordt thans afgebroken en door een nieuwe vervangen. De werkzaamheden voor het ophoogen van het terrein der heeren Van Deventer Co. aan het Westerhavenhoofd alhier, zijn in vollen gang. De eigenaardige be drijvigheid die dit werk veroorzaakt, lokt vele wandelaars naar het Hoofd. Eenige arbeiders die bij dit werk zijn betrokken, hebben zich hier met ter woon gevestigd. Vanwege het Departement van Marine bevond zich deze week te Rotterdam een hoofdofficier der marine, tot het houden van een bespreking met enkele stuurlieden van geregelde stoomvaartlijnen, die tot een beperkt aantal als reserve-officier bij de marine kunen aangesteld worden met genot eener jaarlijksche toelage van f 200. Met goedvinden der betrokken directies nemen deze stuurlieden gedurende een maand dienst op een van Hr. Ms. schepen. Als voorwaarde is gesteld, dat zij als reserve-officier geen buitenlandsche zeereizen mogen ondernemen met een der oorlogsschepen, zonder goed vinden hunner Stoomvaartmaatschappij. De zwem- en badinrichting te Maassluis is met het oog op choleragevaar, tot andere aankondiging gesloten. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft f 300 en H. M. de Koningin-regentes f 200 geschonken aan de gekwetsten te Kijkduin. De officieren der landmacht in den Helder hebben f430, en die der zeemacht f 270 voor hen bijeen gebracht, terwijl de milicien-kannonnier Van Nugteren, wiens beide handen door kunst banden zijn vervangen, in het genot gesteld zal worden van ongeveer f 700. De Minister van Binnenlandsche zaken is heden ochtend naar Utrecht vertrokken om de opening bij te wonen van de Astronomi sche Conferentie. De minister werd verge zeld door den refendaris der afdeeling onderwijs. Daar de uitgaven voor huur van wonin gen ten behoeve van gehuwde militairen in de laatste jaren belangrijk zijn gestegen, heeft de minister van oorlog het oordeel gevraagd van de korps-commandanten, of het niet wenschelijk zou zijn de bepalingen omtrent de huwelijken van onderofficieren en manschappen zoodanig te herzein, dat de uitgaven dientengevolge langzamerhand zouden kunnen worden beperkt. Bij de Marine zijn verschillende voorzorgs maatregelen tegen de cholera genomen. Het zwemmen is voor de manschappen verboden. Het schoonschip maken is beperkt. Alleen het gebruik van duin- of gedistilleerd water is aanbevolen. Aan de schepelingen is voor geschreven zich des avonds niet te luchtig te kleeden. Het gebruik van vruchten» vooral van komkommers is verboden. Men seint aan de N. R. Ct. uit Batavia: De Sasaks, die aanvankelijk geweigerd hadden het Balisch bestuur weder te erken nen, hebben er thans in toegestemd. Aldus wordt op Lombok geen direct bestuur in gevoerd. De schatting, welke de vorst van Lombok aan ons gouvernement heeft te be talen, bedraagt een millioen gulden. De Groothertog van Saksen is gisteren avond 9.20 per Staatsspoor in Den Haag aangekomen. Toen het salonrijtuig, waarin de groothertog van Saksen, vergezeld van zijn adjudant, luitenant-kolonel de Palezieux Falconnet was gezeten, stilhield voor de koninklijke wachtkamer, werd Z. K. H. bij het verlaten van den waggon namens de Koninginnen gecomplimenteerd door Hr. Ms. adjudant, kapitein graaf Van den Bosch. Verder stonden op het perron verschillende militaire en civiele autoriteiten geschaard. De groothertog reikte allen de hand en begaf zich toen gedurende een kwartier met de autoriteiten in de wachtzaal in ge sprek. Een rijtuig uit de koninklijke stallen stond buiten gereed, waarmede de groot hertog, nadat op zijn verlangen de kap van den landauer opengeslagen was, zich naar Scheveningen begaf, alwaar, zooals bekend, voor den bezoeker appartementen in het Kurhaus zijn gereserveerd. Men meldt ons uit Den Haag Tegen 10 personen die bij de begrafenis van den socialist v. V. tegenwoordig waren, is proces-verbaal opgemaakt wegens verzet tegen bedienende beambten (rebellie) en het deelnemen aan een verboden optocht. Daaronder behoort een zekere Snijder, vroe ger president van het comité der werk- loozenmaar niet Domeia Nieuwenhuis, omdat deze tijdens de politie-charge in het volgrijtuig bleef zitten. Tegen heden avond is door socialistische vereenigingen een pro test-vergadering be legd. (N. R. Ct.) Postbestelling ten plattelande. De Lochemsche Ct., het brievenvervoer ten plattelande besprekende, wenscht dat van de zijde van het bestuur der posterijen ook eens onderzocht werd hoe de bestellin gen soms geschieden. Men zou dan, zegt zij, tot de wetenschap kunnen komen, dat tal van couranten in winkels, herbergen, of aan de school blijven liggen, om daar Dins dags of Woensdags eerst te worden afge haald, terwijl ze Zaterdags of Zondags reeds op de plaats harer bestemming moesten zijn. Daardoor wordt de courant door velen gelezen, die daardoor vrij zijn een abonne ment te nemen. Een maatregel, die aan dat misbruik een einde zou maken, zouden wij zeer toejuichen. De Arnh. Ct. had een abonné, die op de grenzen van Gorssel, maar toch nog op Larensch grondgebied woonde. De besteller van Laren moest daar ongeveer vijf kwar tier om loopenzijn collega, de bode van Gorssel, zou dat huis in vijf minuten kunnen bereiken, maar dat mag bij de nu bestaande bepaling niet. De abonné, die gaarne de courant leest, vindt het onaangenaam, dat de bode voor hem zoover moet loopen, maar kan van Gorssel uit de courant niet besteld krijgen. Zonder het te willen, werkt de post, 't zij door te hangen aan de letter van de wet, 't zij door onwillige boden de belangen van de uitgevers tegen, en daardoor ook die van de posterijen, want al is elke courant maar een halve cent, wie weet, hoeveel duizenden halve centen er bij eene betere regeling meer in de kas der posterijen zou den vloeien. De collectie schilderijen van de Kunstclub te Rotterdam, te Scheveningen tentoon gesteld, is weder met een zestal belangrijke stukken vermeerderd. De verzameling wordt druk bezocht, ook door de te Scheveningen vertoevende vorstelijke personen. In het Westland worden de gevolgen van het onweer van Maandag meer en meer bekend Onder 's-Gravenzande hebben de uien en het koren door den hagel sterk geleden. Te Monster is veel vrucht verhageld. Appelen en peren werden door de ijshallen van de boomen geslingerd en verbrijzeld. De schade zal eerst bij den oogst in haar geheelen omvang blijken. Te Loosduinen zijn meer dan 10.000 ruiten van broeiramen vernield. De schade aan gebroken ruiten is zoo groot, dat het glas bij waggonladingen naar het Westland vervoerd wordt. Gelukkig bleef de bui aan den zeekant, waar weinig teelt onder glas en geen uitgebreide vruch tencultuur is. In het hart van 't Westland, waar de druivenkassen staan, duurde de bui nog geen minuut. Toch is ook daar nog voor groote waarde verhageld. Tusschen Poeldijk en Wateringen vielen ijshallen van 8 Hg. doch de hagel was daar niet dicht. De diligence tusschen den Hoek-van-Hol- land en 's-Gravenzande werd door de ijs- ballen van boven vernield, en de passagiers bekwamen ernstige kneuzingen. Op het vasteland zijn de werkliedenyer- eeuigingen in den regel doodarm, eenige uitgezonderd, welker bestaan en goede orga nisatie reeds van jaren terug dagteekenen- In Engeland, waar de werklieden-beweging het best is ontwikkeld en waar de vereeni gingen zeer goed zijn georganiseerd, is het geheel andersdaar kunnen werkliedenver" eenigingen over groote kapitalen beschikken- De bezittingen der engelsche werklieden- vereenigingen bijna zonder uitzondering vakbonden worden geschat op 200 milh' oen pond of 2400 millioen gulden, en hun jaarhjksch inkomen op een gelijk bedrag- Het is bekend genoeg, dat een wekelijksche contributie van een shilling (f 0.60) in de vakvereer.igingen vrij gewoon is. Trouwens, daarvoor is de werkman dan ook goed verzekerd tegen werkloosheid,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2