dit geleide van den gezant, waardoor een korte en uiterst hevige strijd ontstond. De Japanners forceerden den toegang tot het paleis. Zij brachten ook des Konings vader in bet paleis en installeerden dezen als regent. De Koningin riep de bescherming in van den Russischen gezant, die eenige beloften gaf. Volgens berichten uit Sjanghai hebben de Japanners alle telegraphisch verkeer met Korea onmogelijk gemaakt. Zij hebben de vroegere telegrafisten weggestuurd en eigen mannen op de telegraafkantoren gezet die niets doorlaten. In weerwil van de bezwa ren die het transport ondervindt, berekent Li Hoeng Tsjang zestig duizend man Chi- neesche troepen vóór het einde van Sep tember in Korea te zullen hebben. Volgens bericht uit Lima heeft president Caceres Zaterdag het gezag in de republiek Peru aanvaard. Het nieuwe kabinet is tot stand gekomen met Ghacaltama als premier en minister van buitenlandsche zaken, gene raal Torrico oorlog en Gregoyen, binnen- landsche zaken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Augustus 1894. De feestelijkheden van het Zilveren Priester feest van den hoogeerw. pastoor mgr. M. J. A. Lans zullen Dinsdag-avond met het plechtig Lof ten ure een aanvang nemen, nadat de jubilaris na een korte afwezigheid weder in de stad zal zijn teruggekeerd. Op dat uur zullen reeds vele- ingezetenen de driekleur van hunne huizen doen wapperen. Na de plechtige Hoogmis ten 10 ure zal er Woensdag van 12 tot 2 j ure aan de pastorie receptie worden gehouden. Des avonds ten 6£ ure zal een solemneel Lof tot dankzegging plaats hebben. Gedurende de atgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 121 schepen, waarvan 13 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 116, voor Schiedam 2 en voor Vlaardingen 3. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen binnen 109 schepen, waarvan 3 zeilschepen; hiervan waren bestemd voor Rotterdam 104 schepen. Zaterdag-ochtend ten 6 ure is vóór het vertrek van het aan de Oosterkade te Vlaardingen gereed liggend loggerschip V. L. 90 Amsterdam II, schipper L. Hoogerwert, de vrouw van den daarbij behoorenden ma troos L. Hoogendijk, die zich nog even aan boord wilde begeven, door het breken der loopplank in de haven gevallen. Haar man, schipper Hoogerwerf benevens een derde persoon, die zich onmiddellijk te water be gaven, gelukten het met moeite haar te redden, waarna men haar oogenschijnlijk zonder bekomen letsel ten huize van den aldaar wonenden agent Pleyte heeft inge bracht, en zij na van droge kleeren te zijn voorzien, kon huiswaarts keeren. Het vertrek van het schip werd door een en ander ruim twee uren vertraagd. Vrijdagmiddag is door Hr. Ms. Zeehond te Maassluis aan wal gebracht J. Verdoes, matroos van het loggerschip M. A. 16 Quartet" schipper L. Spaans. Genoemde Verdoes gaf teekenen van niet wel bij het hoofd te zijn en wilde telkens over boord springen, zoodat schipper Spaans voortdu rend 2 man aan dek moest laten om hem te bewaken. Op verzoek van schipper Spaans stond de Commandant van de Zeehond toe, hem aan boord van genoemden bodem over te brengen, waarna de Zeehond koers zette naar Maassluis. Voor Spaans was dit zeer gelukkig, daar hij anders de visscherij had i.ioeten staken, waardoor de reis gebroken was geweest. Verdoes maake nogal eens misbruik van sterken drank. De voortvluchtige kantoorbediende J. M. V., uit Rotterdam, die verdacht wordt van dief stal en schriftvervalsching, en wiens uitle vering door de Nederlandsche regeering was gevraagd, is door twee rechercheurs op de Antwerpsche tentoonstelling aangehouden en door de rijkspolitie te Rozendaal aan de Rotterdamsche overgeleverd. Vrijdag hadden de jongelieden, Paul (leer ling bij de telegrafie) Verhoef, (ieerling- stuurman op zee) en Jaarberg (aanstaand predikant) uit Zevenhuizen zich met een klein zeilschuitje op de rivier de Rotte be geven om watertochtjes te maken, Een 100 meter van den wal zijnde, geraakte door een rukwind het schuitje vol water, kantelde en de jongelingen waren nu genoodzaakt te zwemmen hetgeen alleen Verhoef, de leer ling-stuurman, kon, die zijne kameraads zoolang boven water heeft gehouden tot er hulp kwam. De zeeman voegde onder de worsteling den aanstaanden dominé de woorden nog toe, bid u voor ons". Behouden bereikte het drietal den wal. Een bloemist te Kralingen werd Vrijdag de dupe van een oplichter. Met praatjes wist deze hem te bewegen 500 bloemen en potten aan hem af te geven, die hij binnen een paar uren zou betalen. Later is ge bleken dat de bloemist is bedrogen en van zijn geld geen cent zal ontvangen. Reuniefeest in het R. K. Weeshuis. Zelden is voorzeker eene feestviering zoo uitstekend geslaagd als die, welke Zondag avond in het R. K. Weeshuis door de Oud- Weezen ter gelegenheid van het zilveren jubilee van den heer W. A. Beukers werd gegeven. Ruim zeven ure waren in de smaak vol gedecoreerde feestzaal de oud-weezen met hunne dames, de oudste weezen met de eerw. Zusters, de beide eerw. heeren pastoors en verdere geestelijken dezer stad, de heeren van het Roomsch-Katholiek Pa rochiaal Armbestuur met hunne dames, en verdere genoodigden ten feesttij vergaderd. Het was een ware feestreunie, eene bijeen komst die in eene opgewekte feestviering zoovelen te zamen bracht, die anders door de omstandigheden des levens of door ver schil van staat en stand van elkander ge scheiden zijn. Wat was het een genot daar zoo eendrachtig te zamen te zijnHoevele handdrukken werden er gewisseld tusschen oud-weezen, die elkander in jaren niet had den gezien Welk eene voldoening was het niet voor de eerw. Zusters en voor de ijver volle leden van het Armbestuur, daar zoo vele oud-weezen te zien, voor wien zij een liefdevolle moeder, een bezorgde vader waren geweest, die, nu zeiven reeds tot den ouder lijken staat gekomen, als nuttige leden der maatschappij werkzaam zijn en toonen, dat zooveel opoffering en zorg aan hen niet tevergeefs is besteed. Nadat de jubileerende president met zijne geachte familie de feestzaal was binnenge treden, werd hem door het weezenkoor het reeds meer vermelde Welkomstlied toege zongen. Daarop nam de heer P. van Dijk, onderwijzer te 's-Gravenhage, het woord. Het speet hem dat hij (als oud-wees) door omstandigheden 11. Dinsdag verhinderd was den heer Beukers zijne gelukwenschen te brengen op den dag, waarop hij vóór 25 jaren geroepen werd aan arme weezen een liefdevol tehuis te bezorgen. Hij wenschte, dat de geachte jubilaris zich nog vele jaren aan dit edele en menschlievende werk zou wijden. Zoodra het bekend werd, dat de heer Beukers den 7 Aug. zijn zilveren feest zou vieren, was bij de oud-weezen het plan gerijpt, hunnen goeden vader en verzorger eene aangename en blijvende herinnering aan dien dag te geven. Die herinnering bestODd niet alleen in een stoffelijk huldeblijk, maar ook in den feestavond, die hem door de algemeene en krachtige medewerking heden zou worden geboden. Spr. besloot met den wensch dat den jubileerenden presi dent de liefde en dankbaarheid van weezen en oud weezen bij voortduring zouden ver zekerd blijven. De heer A. C. Markx, presi dent van het feestcomité (bestaande uit de heeren A. C. Markx, pres., T. H. J. Mou- wens, seer, en B. Scholte Jr., penn.) zich bij dit huldebetoon aansluitend, gaf eenige wenken voor de goede orde gedurende den feestavond, waarop de verdere uitvoering van het zeer gevarieerd program een aanvang nam. Het tooneelstukje »het spreekuur van den dokter" werd door eenige oud weezen op eene voor dilettanten waarlijk verdienste lijke wijze afgespeeld. Bij de uitvoering van dit stukje viel vooral de aandacht op het fraai decoratief van het tooneel, dat den arbeid der heeren J. Huihoven en K. Rovers, schildersknechts bij den heer L. Perquin, werkelijk alle eer aandoet. Toen de acteurs tot aller tevredenheid hun taak hadden volbracht, ruimden zij de plaats voor het weezenkoor, dat ons het Lied aan de Kunst," door den hoogeerw. pastoor Lans getoonzet, te genieten gaf. Daarop werd door een vieital kunstbroeders het schoone »Kiirtners Volkslied" op zoo uitne mende wijze ten gehoore gebracht, dat het publiek eerst voldaan was, nadat het ten tweede male in al zijne schoonheid was genoten. Na de uitvoering dezer schoone program nummers werd er eenigen tijd gepauzeerd waarop het program in de tweede afdeehng werd vervolgd met het feestlied gewijd aan den Patroon der Weezen, den H. Hierony- mus Emilianus. De heer A. H. de Leur, organist der St. Janskerk, die zoowel bij de voorbereiding als bij de uitvoering van het program zeer veel tot het welslagen der feestviering heeft bijgedragen, had dit feestlied in zeer korten tijd in eene schoone compositie vervat, en reeds heden werd het, in 't gezicht van de schoone beeltenis van den H. Weezenpatroon, den jubilaris door zijne mederegenten vereerd, tot aller vol doening uitgevoerd. De heer J. H. Bertels, lid van het Roomsch- Katholiek Parochiaal Armbestuur, vond in deze verrassende en schoone uitvoering aan leiding zijn dank te betuigen aan allen die daartoe hadden medegewerkt. Met het oog op het Toonbeeld aller weezen en weezen- verzorgers gericht, wekte hij de weeskin deren op dat zij hunnen H. Patroon zouden vragen steeds Gods Kinderen te blijven, nog lang hunnen goeden vader, den ju bileerenden president, en hunne liefde volle moeder, de gelukkig herstelde priorin, te mogen bezitten, en ook om voor alle weldoeners der weezen Gods zegen af te smeeken. Verder deelde spr. mede, dat het pas gezongen feestlied voortaan op den feestdag den H. Weezenpatroon gewijd, zou worden herhaald, waarbij dan bij de eerst komende gelegenheid een schoon beeld van de H. Hieronymus Emilianus zou prijken, door de liefdegiften der weezen en weezen- vrienden aan het Weeshuis te schenken. Spr. besloot zijne toespraak met een krach tig hoerah voor de eerw. priorin, de liefde volle moeder, en den jubileerenden president, den bezorgden vader der weezen, dat geest driftvolle instemming vond. Nadat de vergadering op duidelijke wijze had doen blijken, dat haar de schoone rede van den heer JBertels als uit 't hart was gesproken, werd de uitvoering van het pro gram voortgezet. Het boertje van Zwam- merdam" deed het opgetogen publiek door zijne typische verschijning en comische ver zen, die welbedachte satyres op Schiedam- sche toestanden ten onderwerp hadden, tranen lachen. De heer Mouwens had alle eer van zijn geestig stukje en het publiek liet hem niet gaan voor hij bij herhaling opnieuw ten tooneele was verschenen. Niet minder wekte het optreden van den snel- teekenaar, den heer K. R., de tevredenheid van het zeer verscheiden publiek. Toen hij het portret van den jubileerenden president op het papier had getooverd, trad het wee zenkoor opnieuw op, om dengeachtenjubilaris een huidelied toe te zingen en nadat hij een fraai landschap had te zien gegeven, zongen de weezen het »Lied aan de Kunst," dat voor zeker een welverdiende hulde was aan de kunst hier betoond. Toen ons aldus de kunst in een harer schoone openbaringen was te zien gegeven, volgde eene andere vertooning, die het comisch bewijs gaf, dat ook het exerceeren een nkunst" is, die niet door allen die ge roepen zijn geweer en bajonet te dragen, kan worden gevat. Met het stukje »de exerceerende Jood" zoowel als het daarop vol gend intermezzo »de drie recruten", hadden de ontwerpers, getuige de uitbundige vroolijk- heid van het publiek, een welverdiend succes. Een der oud-weezen, in het program niet geheel ten onrechte als afstammeling van reus Goliath aangeduid, kwam daarop het publiek vermaken met zijn »Nederlandsch Panopticum." De levende beelden die hier de rol van de wassen gestalten in de pa nopticums vervulden, verdienen inderdaad een pluimpje om de onverbeterlijke wijze waarop zij zich van hun taak kweten. On beweeglijk stonden zij daar, tot de bezielende adem van den vertooner hun gloed en leven schonk, en zij zich zoo levendig betoonden, dat zij zelfs een dansje met den jubilee renden president maakten. De Delttsche politieagent C. van den Bosch, die aldus met zijn panopticum zulk een uitbundig succes oogstte, zal zeker in zijn eigenaardige loopbaan niet altijd zulke gewillige sujetten ontmoeten. Nog voordat de levende beelden hun taak geheel hadden afgewerkt, betrad de geachte jubilaris het tooneel hunner comische ver schijning. In een toespraak richtte hij zich tot de weezen en oud-weezen. Hij bracht alleen zijn hartelijken dank voor hetgeen zij ter eere van zijn feest hadden gedaan pn kondigde hun aan, dat hij op zijne beurt In"1 eenige genoeglijke uren zou bezorgen 'n een feestavond welke hun aanst. Donderdag zal worden geboden. Na dit slotwoord van den geachten jubilai'15 werd nog een kleine pantomime »de Barbie als Beul", met veel succes afgespeeld, waarop de feestgenooten in de meest opgewek10 stemming, wel voldaan overal hetgeen hun W'p te genieten gegeven, scheidden. Een schoon moment van den onvergete' lijken avond was de apotheose door oud-weezen vertoond. Boven het transpare'1' dat een hulde aan den jubileerenden pres1' dent bevatte, werd de beeltenis van de'1 H. Weezenpatroon verheven, terwijl he koor van weezen en oud-weezen, in dei' gloed der Bengaalsche verlichting en bij be geklater der fontein door de heeren H. Tö»s en A. C. Marckx vervaardigd en gesteld, de" geachten jubilaris een huldelied toezong- De oud-weezen, die deze schoone fees1' viering hebben ontworpen, verdienen inde1'' daad allen lof voor hun werk. Zij hebben, do°' oprechte gevoelens van liefde en dank ba»1'' heid gedreven, den trouwen en liefdevoH011 verzorger der weezen eene hulde bereid' die dit zilveren feest voorzeker tot ®er! der schoonste momenten zijn levens stempelen. BINNENLAND. Z. H. de Paus heeft den heer J. W. R. v. H"' lick te 's-Bosch benoemd tot commandeUf der orde van den II. Gregorius den Groots en tot commandeur der Pius-orde de heere"1 mr. A. F. X. Luijben te 's-Bosch en Mutsaers, lid der Tweede Kamer, te Tilburg- De hertogin van Mecklenburg is Zaterdag in de residentie aangekomen en werd opge' wacht door haren vader, den groothertog van Saksen. De hertogin begaf zich rech'' streeks naar Scheveningen. Naar men aan het Dagblad mededeelt' wordt met ingang van 1 Januari aanstaande voor de traktementen der stationschefs bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschap' pij eene algemeene verhooging ingevoerd- Na een zeker aantal dienstjaren in ee" der klassen wordt het traktement bij wij20 van toelage per maand en per jaar met verhoogd, tot het minimum-salaris derhoo' gere klasse is bereikt. Naar aanleiding van het voorgevalle" incident tijdens de begrafenis van den sociaal' democraat v. V. werd Vrijdag-avond doof den Socialistischen Bond een protest verga' dering gehouden in het lokaal WalhalW' In verband met eventueële ongeregeld' heden had de politie bijzondere voorzorg5' maatregelen genomen. Tegen 10 uur 'n den avond kwam van uit de Elandstra»' een sterke politiemacht, die de saamgepak'0 menigte voor het gebouw van den Boi^ uiteendreef, beide ingangen van de Weste1" baenstraat afzette en slechts den da»1 wonenden doortocht verleende. Tegen 11 uren werd Walhalla door d0 leden van den Bond in groepjes van 3 J personen verlaten. Alles liep op straat zo»' der incidenten af, zoodat de politie ni0' behoefde op te treden. De Schiedainsche Kantonrechter. Onlangs deelden wij mede, dat door d00 Schiedamschen kantonrechter tegen vrouw drie dagen gevangenisstraf was g0' ëischt, wegens bezoek van een gezin, w»9' de pokken heerschten In de Twee Provinciën vinden wij de to0 dracht der zaak aldus vermeld In Maassluis kreeg dezer dagen eene vro»^ bericht, dat bij hare vriendin te Rotterd»! pokken waren, en de man van dat geZl', aan die ziekte was gestorven. De M»»5| sluische vrouw gaat naar Rotterdam om i,0( aangetaste gezin te bezoeken en deelnem10'' te betuigen in het overlijden van den m»p In Maassluis teruggekeerd, wordt zij ze'vf niet alleen door de pokken aangetast, m»^ nog vijf personen uit haar gezin krijgen °0V de pokken, en drie kinderen van de vrou stierven aan de ziekte. Duur, ontzettend duur, heeft de sluische vrouw dus deze reis moeten be len, maar daarmee was zij nog niet van smart af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2