Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15 Augustus 1869. - 15 Augustus 1894, te SCHIEDAM 17de Jaar Woensdag 15 Augustus 1894. No. 4965. xtveaxx *g$oter$txaai 50. Eere-kanunnik der basiliek van Carthago en pastoor der parochie van 0. L. Vrouwe-Visitatie, Stads- en Gewestelijk Nieuws. J U bleef des aardrijks deelthans vijf en twintig jaren In goudin roemin stand hoog-schitterend bewaard Maar 't offrend priesterhart heeft beter oogst gegaard En zingt dien oogst alleen in 't lied van Gods altaren Op Lidewina's spoor voert gij uw kudde henen En toeft, o Herder, mede op 't veld der lijdzaamheid Toch rijst ook Michaël, wanneer de zwakke schreit, Of als „de kleinen Gods" om zielevoedsel weenen. Heil u dan feesteling, u, zoon van Willibrord, En duld dat, buiten 't koor der heil'ge tempelwanden Uw lof ook door de Pers omhoog gestoken word.' Moog' elders, waar zij heerscht, soms 't vuur der tweedracht branden Wij treden op uw spoor met palmen in de handen En wuiven aan uw volk den zoeten vrede toe. P. M. BOTS PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den feestdag van O. L. V. HEMELVAART zal de Xieuwe Schie- rlatn*che Courant Woensdag-avond niet verschijnen. ALGEMEEN OVERZICHT. 14 Augustus '94. De nieuwe krijgsbedrijven in het verre oosten zijn nog steeds zeer schaarsch en bepalen zich hoofdzakelijk tot eenige scher mutselingen tusschen de Japansche en Chi- neesche vloten. Er zijn eenige nadere bij zonderheden bekend geworden omtrent den reeds vermelden aanval der Japansche vloot op de Chineesche havens Wei-hai-wei en Port-Arthur. Beide havens zijn zeer belang rijk, want Port-Arthur beheerscht ten noor den en Wei-hai-wei ten zuiden den toegang tot de golf van Petschili, waaraan Tientsin, de voormuur van Peking, ligt. Wanneer Wei-hai-wei en Port-Arthur den Japanners in handen mochten vallen, staat hun niet alleen de weg open naar de Taku-forten, welke Peking verdedigen, maar kunnen zij ook zonder slag of stoot bezit nemen van de belangrijke Chineesche haven Chefoo, aan de straat van Petschili, Wei-hai-wei werd het eerst door de Ja panners aangevallen, waarbij zij vier krui sers en een aantal kleinere schepen lieten dienst doen. Naar men zegt, was de Chinee sche vloot uitgestoomd en beproefden de Ja panners daarvan gebruik te maken, teneinde de haven, het voornaamste oorlogsdepót der Chineezen in deze buurt, bij verrassing te ne men. De eerste aanval werd echter afgeslagen, door het zware geschut der Chineesche for ten, dat den Japanners te machtig was. Een tijd lang poogden de Japanners met hun kanonnen het vuur der forten tot zwijgen te brengen. Dit bleek echter vruchteloos, en toen nu uit de Chineesche haven torpe dobooten werden uitgezonden, achten de Japanners het raadzaam terug te stoomen. Spoedig daarna keerde de Japansche vloot terug, teneinde te beproeven aan de andere zijde de baai binnen te dringen. Het heet, dat zij ook toen zouden zijn teruggeslagen. De aanval tegen Port Arthur geschiedde den volgenden dag en wel met 21 schepen van allerlei soort. Port Arthur is het station van het Chineesche Peyang-eskader. Voor zoover tot dusver bekend, mislukte ook deze aanval. Van Chineesche zijde worden al deze gevechten als zeer onbeduidend voor gesteld. Slechts weinige schoten werden er gewisseld. Nadere berichten uit Tientsin handhaven het reeds gemelde omtrent des Keizers ongenade jegens Li-Hung Chang. De Keizer uitte jegens hem zijn ongenoe gen over de achterlijkheid der Chineesche oorlogstoebereidselen. Een geheim keizerlijk edict zou Li-Hur.g-Chang behalve zijn gele rijkleed ook zijn pauwenveeren ontnomen hebben, en hem drie graden hebben verlaagd. In het Hoogerhuis te Londen heeft gis teren lord Spencer, de tweede lezing van het wetsontwerp ten bate der uitgezette Iersche pachters verzoekende, gezegd, dat de regeering alleen eene verplichtende wet een zekeren weg tot oplossing van het vraagstuk oordeelde. Eene facultatieve wet kon alleen doel treffen, wanneer men van weerszijden bereid was haar eerlijk te aan vaarden. De Iersche afgevaardigden waren tot schikkingen geneigd, indien zij verzekerd konden zijn, dat de eigenaars loyaal zouden handelen. Het Huis had nu eene nieuwe gelegenheid Ierland tegemoet te komen. De gelegenheid kon wel eens niet terugkomen, althans niet terugkomen onder gelijke om standigheden. Indien het Huis het wets ontwerp verwierp, zouden de pachters weten, dat zij van het Parlement niets te hopen hadden. Er rustte op het Huis dus eene ernstige verantwoordelijkheid. Bij de behandeling in het Lagerhuis van het wetsontwerp tot invoering van den achtuurschen werkdag in de mijnen, is een amendement dat den duur der wet tot vijf jaren beperkt, aangenomen. Thomas stelde bij amendement voor, dat de wet alleen gelden zou in een county, waar de meerder heid der mijnwerkers er zich voor zou hebben verklaard. Volgens bericht uit Tanger zijn eenige Kabylisohe stammen in opstand gekomen en hebben eenige kaliefen gedood, terwijl sommigen anderen gevlucht zijn. Verschei dene sterkten zijn vernield. De opstande lingen hebben eigen kaïds gekozen ten spijt van de gouverneurs. In een bericht uit Lima aan de Times wordt gemeld, dat kleine troepen opstande lingen over geheel Peru zijn verspreid en eene algemeene onrast veroorzaken. De landbouw wordt er door benadeeld. De op standelingen zijn in de overmacht in da noordelijke provinciën. Perzola is te Valpa raiso, Solar, Valcasel en andere aanvoerders blijven te Tacona. Schiedam, 14 Augustus 1894. Naar wij vernemen, heeft de weleerw. pater W. C. van Meegen, vroeger pas toor der St. Jansparochie alhier, eenige dagen geleden zijn intrek genomen in de pastorie te Neerbosch, waar hij een rustigen levensavond hoopt te genieten. De gezond heidstoestand van den waardigen priester is vrij goed, hoewel het loopen hem moeilijk valt. De werkzaamheden aan het terrein der heeren Van Deventer Co. aan het Wes terhavenhoofd alhier moesten gisteren ge staakt worden, daar het terrein door den hoogen vloed overstroomd was. Een honderd tal polderjongens zijn bij dit werk in dienst. In het Maashofje zijn een zestiental woningen door gezinnen van polderjongens betrokken. Volgens bij het vice-consulaat van Zweden en Noorwegen alhier ontvangen bericht is Nederland door Noorwegen van Aziatische cholera besmet verklaard. fnmmHUiuimiiiiiiiujfHimnmniiiiHmi^HiwHitiii»n>>iNiw»»iiim<tiHiif NIEUWE S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1