Namens het Schoolbestuur werd de jubi- leerende president der St. Willibrordus- Stichting door den zeereerw. pastoor Da niels, vice-president, gelukgewenscht. De jongeheer Mart. Van Velzen was daarop de tolk van de leerlingen der Broedersschool, door eenige jongens vertegenwoordigd, en kweet zich op waarlijk manhaftige wijze in eene schoone toespraak van zijn taak Toen hij die tot aller genoegen had vol bracht, trad de jongejuffrouw Anna Schiphorst aan het hoofd van een deputatie der Zus terschool, bestaande uit twee bruidjes en twaalt meisjes, en bracht den jubilaris in eenige fraaie dichtregelen aller gelukwensch. Ook de felicitatie der schoolkinderen werd door het aanbieden van bloemgeschenken gevolgd. Bij de receptie werden door velen de geschenken bezichtigd en de fraaie ver siering der kerk beschouwd. Aan allen die ter receptie kwamen, werd als gedachtenis aan het feest uitgereikt een fraaie lichtdruk voorstellende het portret van den jubileeren den pastoor, omringd door attributen van het priesterschap en andere toepasselijke ver sieringen. In grooter formaat werd dezelfde lichtdruk aan de huizen van allen die tot de feestgave medewerkten, bezorgd. De Avondstonde. Bij het plechtig Lof, des avonds ten half zeven ure, was de kerk zoo mogelijk nog dich ter dan bij de ochtendplechtigheid bezet, üe hoogeerw. jubilaris celebreerde weder met zijne eerw. kapelaans het Lof, terwijl een achttal priesters, waaronder wij den zeereerw. pastoor Daniels en de weleerw, pater Lange- wen der St. Jansparochie benevens eenige oud-stadgenuoten en de oud-kapelaan Wier- dels opmerkten, in het priesterkoor plaats namen. Geheel in overeenstemming met het gebruik, door den geachten jubilaris in zijne kerk ingevoerd, werden de Gregoriaansche gezangenhet Magnificat, 5e toon, en het Tantum ergo door de geheele gemeente gezongen. Het Te Deum, in plechtigen beurtzang door de geestelijkheid, gemeente en koristen gezongen, vertolkte voorzeker de gevoelens van vreugde en dankbaarheid, die er op dezen schoonen feestdag in het hart van herder en geloovigen heerschten. Toen de hoogeerw. celebrant het Allerhei ligste zegenend over de rijen der geloovigen had geheven, werd nog eens den jubilaris, die zich met de priesterschaar, voor het volk had gesteld, door de opgetogen schare het feestlied toegezongen, waarna zij onder de jubelenden orgeltonen uiteenging. Voor de pastorie had zich intusschen reeds eene talrijke menigte opgesteld, die door de kerkgangers voortdurend werd versterkt. De ramen en deuren der pastorie stonden open en vertoonden eene aantal vroolijke gelaatstrekken van jeugdige en oudere fami lieleden van den jubilaris. Ruim half acht trad de eerste corporatie die den jubileeren den herder eene ovatie zou wijden, van uit de Broedersschool, waar de zangcorporatiën "zouden aantreden, binnen het hek der pas torie, waar spoedig daarop een piano op een voetenbank werd gesteld. Het was voor zeker eene gelukkige gedachte den hoogeerw heer Lans, die zich voor de kerkelijke muzi ek zoo beijverd heeft, zelfs als haar hervormer mag worden aangemerkt, eene muzikale soiree te wijden. Het koorgezelschap Can- temus Domino leidde die op eigenaardige wijze in, door den jubilaris naast Verhulst 's Avondlied het «Lied aan de Kunst", waarin dr. Schaepmans prachtige woorden door mgr. Lans' heerlijke tonen worden vertolkt, toe te zingen. Aangrijpend schoon klonken beide liederen in den prachtigen avondstond dien men voor eene serenade niet beter had kunnen verlangen. De jubiteerende com ponist van het Kunstlied dankte zijne kerk zangers hartelijk voor de treffende hulde die zij hem hadden gebracht. Toen Cantemus Domino zich aldus tot aller genoegen van hare taak had gekweten, was de koorsectie der Congregatie aan de beurt. Voorafgegaan door het schoone vaandel der H. Familie en door lantaarndragers be geleid, trad zij den voortujn der pastorie binnen. Een tweetal feestliederen door den heer A. Landsbergen, lid der Congre gatie, gedicht, en door den heer Veugelers getoonzet, (waarbij van het laatste de beginletters der regels de voornamen en familienaam van den jubilaris vormden) werden den feestvierenden hoofddirecteur der Congregatie toegezongen, die den Con- greganisten zijnen innigen dank betuigde. Nauwelijks waren de koorzangers der Con gregatie vertrokken, toen de Zangvereeni- ging «St. Gregorius" hare plaats kwam innemen. Onvergetelijk was het oogenblik, toen zij de pastorie naderde. Het was een ongewoon treffend schouwspel, die lange rij van knapen lampions a giorno dragend, ge volgd door dien stoet van mannen door toortsdragers begeleid, terwijl de ontzag lijke menschenmassa, die aan beide zijden der kerk en tot op en over de Oranjebrug stond opeengepakt, zich vertoonde in den gloed der Bengaalsche verlichting, die van de mouterij »de Olifant" en het sierlijk ge- pavoiseerde jacht »de Valk", werd ontsto ken. Nadat den jubileerenden priester eene in prachtband met inscriptie vervatte par tituur namens de Zangvereeniging door onzen oud-stadgenoot, den Hageveldschen professor W. P. H. Jansen, was geboden, begon «St. Gregorius" onder de krachtige leiding van haren volijverigen directeur, den heer A. M. den Draak, zich van haar taak te kwijten. Behoort aan «St. Gregorius" de eer het initiatief tot dezen feestavond te hebben genomen, haar moeten wij ook den welver dienden eerepalm uitreiken. Na het aan grijpende «Gods eere" zong zij het lieflijk Avondlied (beiden uit den bundel »Sf. Ceci lia" voor gemengd koor van H. Bender.) Daarop werd de Feestzang, voor deze gelegen heid ter eere van zijn jubileerenden vriend door prof. Jansen getoonzet, uitgevoerd De solo's door den heer Lansbergen en die door het kwartet gezongen, kwamen door het rumoer minder tot hun recht. Met blijkbaar genoegen hoorde de j ubil eerend e meester het werk van zijn dankbaren leer ling, en uit de volheid des harten dankte hij «St. Gregorius", de hoop uitsprekende, dat een deel der zegeningen die hem heden waren toegewenscht, over haar zou neder dalen. Een driewerf hoerah voor den jubi leerenden pastoor was het antwoord op die heilbede, dat onmiddellijk door een hoerah voor den componist en voor den directeur van «St. Gregorius" werd gevolgd, waarop de groote en kleine zangers met een enthou - siastisch: «lang zal hij leven!" vertrokken. Het harmoniekorps van den Ned. R. K. Volksbond was in de molen «De Hoop" aan getreden. De heer Juffermans zorgde, dat hij zijne traditie getrouw, weer een feest viering vertoonde. Zijne wieken droegen de Pauselijke, nationale en stedelijke vlag, terwijl op de vier hoeken resp. H. A. P. L. (Hulde aan pastoor Lans was aangebracht). De harmonie, door toortsdragers begeleid, kon zich slechts met moeite een weg door de dicht opeengedrongen menigte banen. Voor de pastorie gekomen, voerde zij onder leiding van haren directeur, den heer J. F. M. Smits, een drietal nummers uit, nl. Marsch Feestgroet J. Kessels, Souvenir de Nymège van F. J. Schweinsberg en Verviétois van H. Reuland. Nadat de jubilaris ook haar voor hare schoone hulde had bedankt, bracht zij nog het »Wien Neerlandsch Bloed" ten gehoore. Het gaf aanleiding tot een luid herhaald: «leve de Koningin, leve de Paus!" dat gevolgd werd door een«leve troon en altaar 1" «leve de Volksbond 1" 'twelk mede geestdriftvolle instemming vond. Met fanfares en slaande trom verliet daarop de harmonie des jubilaris woning door honderden gevolgd trok zij langs de hoofdstraten der gemeente en rond de Markt naar haar repetitielokaal aan de Boterstraat, waar de stoet werd ontbonden. Den leden der Serenade gevende corpo ration was door den jubileerenden pastoor vrijgevig de gelegenheid geboden ten huize der Erven Van Velzen een en ander te ge bruiken, waar dan ook velen in opgewekte stem ming geruimen tijd bijeen bleven. Den gehee- len avond bleef de orde, dank zij de goede zorg der politie, uitnemend bewaard. Aldus liep de schoone feestavond en hiermede de feestelijke dag ten einde. Voor zeker zal het zilveren priesterfeest van den hoogeerw. pastoor Lans bij Schiedam's katholieken ingezetenen in onuitwischbaar aandenken blijven. Zij hebben den jubilee renden priester eene hulde bereid, die van zijne groote populariteit op afdoende wijze getuigt. De algemeene achting en liefde die hem hier worden toegedragen, doen den wensch uitspreken, dat hem binnen Liduina's Veste eens de gouden priesterkroon tooie. Stads- ea Gewestelijk Nieuws Schiedam, 16 Augustus 1894. Reeds lang zocht de politie alhier naar een persoon verdacht van onzedelijke han delingen tegenover kinderen. Dinsdag-avond mocht het haar gelukken, zekere J. v. d. V., een 45-jarig los werkman, aan den Laanslootschen weg op heeterdaad te betrappen. In antwoord op haar adres in zake de Regeerings-maatregelen tegen de versprei ding van het besmettelijk mond- en klauw zeer, in het Spoeling-district mocht de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging van den Minister van Binnenlandsche zaken in dato 15n dezer onderstaand schrijven ontvangen De Minister van Binnenlandsche zaken, beschikkende op het bezwaarschrift van het bestuur der Spoeling-vereeniging en 73 branders te Schiedam, d.d. Juli j 1., betreffende de van Regeeringswege genomen maatrege len tegen de verspreiding van de besmetting van het mond- en klauwzeer in het spoeling district. Gelezen het bericht van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland d.d. 10 Augus tus jl. A. no. 2620 (2e afd.) Geletopde wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 131); Geeft aan adressanten te kennen, dat de door hem bedoelde maatregelen genomen zijn in het belang van den gezondheidstoe stand van den veestapel en dat bij de toe passing daarvan steeds zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de belangen der veehouders en andere belanghebbenden Afschrift dezer zal met den brief van den dislrictsveearts te 's-Gravenhage d.d. 5 Augus tus jl. nu. 426, gezonden worden aan den Commissaris der Koningin in Zuid Holland, met verzoek om mededeeling aan den districtsveearts voornoemd. Door wijlen den heer L. W. Jansen zijn aan het R.-K. parochiaal armbestuur te Winssen, gemeente Ewijk, gelegateerd per- ceelen weiland tot een verwoedelijke gelds waarde van f9400. Gedurende de maand Juli werden ge bruikt in het Volkbadhuis Rotterdam, Van Spaanstraat aldaar, 3423 baden, zijnde 2185 van 5 en 6 cent, en 1238 op abonnements kaarten. Buitendien werd door de vereen i- ging voor gezondheidskolonien aldaar van deze inrichting gebruik gemaakt en werden vele kinderen vóór hun vertrek naar buiten daarin gewasschen. Gisteren-nacht heeft men in de Nieuwe Plantage van een persoon, die uit Maasdam een bezoek had gebracht aan de Rotter- damsche kermis, diens vest met horloge en ketting ontvreemd. Bij het ontwaken uit zijn roes, was hij nog niet in staat zijn weg alleen te vervolgen. Te Overschie is mond- en klauweer ge constateerd in het weiland onder rundvee van Arie Kooij, aan den Hobbelweg. De verwoestingen van den hagelslag, te 's-Gravenzande en Monster aangerichtwor den meer en meer in haar geheelen omvang bekend. In de eerste gemeente zijn ®/j0 der glasruiten vernietigd. Op een akker is alles verwoest, rogge, gerst, tarwe, aard appelen en uien, zoodat de oogst als ver loren wordt beschouwd. In het Noorland, een polder onder 's-Gravenzande, ligt alles verpletterd en gehavend. De meeste huizen in dien polder verloren geheel -of gedeeltelij k de dakpannen, wegens een met het or.wedef vergezeld gaande windhoos. Vele huurders te 's-Gravenzande en Moh* ster zijn geruïneerd, indien de landheere" niet bijspringen. Verzekering tegen hage'' schade is daar jammer genoeg, niet ge' bruikelijk. BINNENLAND. Op het ontwerp der dienstregeling der Exploitatie-maatschappij voor den a. s' winterdienst is ook opgenomen de halte America tusschen Heier.aveen Horst, Seve- num, zoodat met 1 October de openstelling dier halte voor het publiek verkeer kan worden tegemoet gezien. In elke richting zullen treinen stoppen. Sedert 3 Augustus zijn te Amsterdam 2® personen door de cholera asiatica aangetast) waavan 9 met doodelijken afloop de overige 11 lijders worden nog in bet Wilhelmina' Gasthuis verpleegd. Het grootste deel del" patiënten zijn vrouwen en kinderen. Op d® geschutwerf wordt door de marine een barak in orde gebracht tot het opnemen van choleralijders, indien zich onder het perso neel derzeemachtgevallen mochten voordoen| Dinsdag avond 8 uur had te Zaandam een binnenbrand plaats in het perceel aan het Hanenpad, bewoond door J. P. De brand) die door het flink optreden der buren bi) tijds gebluscht werd, ontstond door het omvallen van eene brandende petroleum lamp. De baker M. V. en hare 18-jaaige dochtef G. V., nabij de tafel gezeten, geraakten door de vlammen in brand en moesten zich redden door in eene sloot nabij de woning te springen. Beiden bekwamen evenwel hevige brand wonden aan handen en armen. De kraam vrouw en de kinderen, die inmiddels doof de buren uit het brandend perceel waren gedragen, hebben geen letsel bekomen. Moord te Schagen. Men schrijft aan het D. v. N. Tot heden zijn nog geen arrestaties gedaan De lijkschouwing heeft aan het lichtgebracht> dat de weduwe, die zeer doof was en in de keuken snijboonen zat te snijden, door een slag met een bijl op het achterhoofd getrof fen is, waarna haar de keel is afgesneden' De moordenaar is toen waarschijnlijk begon nen met het doorzoeken van kasten en laden, door welk rumoer het nichtje, da* in een alkoof sliep, wakker werd. De misdadiger heeft toen haar, die hi) eerst niet bemerkt had, aangevallen entoen gebruik gemaakt van het dichtsbij liggend vleeschmes uit den winkel. Het arme kind moet zich verschrikkelijk verweerd hebben> blijkende uit de ontwrichte ledematen en de bloedvingers en strepen op de wanden der bedstede. Zij werd gevonden me' het hoofd op den grond en een oeen in een been in een laken verward op den rand van het hed. De twee voorbijgangers, die het «O, God) o God 1" gehoord hebben, kregen van den officier van justitie scherpe ver wijtingen ovef hunne houding. Als kleine verontschuldiging kan het te'' strekken, dat er tusschen tante en nichtj® meermalen twist was en dat door de dof heid der eerste de woordenwisseling In' gevoerd werd. Aan de verklaringen den jongen des buurmans schijnt niet he' volle gewicht gehecht te moeten worde"- Blijkbaar is zijne phantasie sterk aan be' werk geweest. De burgemeester van Schagen, de heef S. Berman, is gisteren-avond van zijn vef' lofreis teruggekeerd. Het parket uit Alkm"^ is vertrokken. Maandag-avond laat wef een scherp onderzoek ingesteld in de Pape° straat, een geringe straat, waarin zich t#ee logementen van den laagsten rang bevinde"' Voor zoover bekend, heeft het onderW® niets nieuws opgeleverd. De justitie schij" nog in het duister om te tasten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2