Stads- cu Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. i» 'ot worden de volgende bijzonderheden gemeld Twee geheime politie-agenten, die met het toezicht op den als anai'chist bekenden werkman Schewe belast waren, troflen de zen, in gezelschap van verscheiden compag nons aan. Toen de anarchisten zich gevolgd zagen, begonnen zij met de agenten te vechten een anarchist sloeg daarbij met een boksbeugel. Schewe werd eindelijk in hechtenis genomen, terwijl de anderen weg liepen. Voor het politieburean in de Elisa- bethstraat rukte Schewe zich los en ging aan den haal. Drie politie-agenten hem na In de Kurzestrasse schoot Schewe op den agent die het dichtst bij hem was, maar raakte hem niet. Toen vloog Schewe ver der. In de Kaiserstrasse werd hij echter ingehaald. Hij loste toen vijf schoten op zijn vervolgers en wondde twee hunner, hoewel niet ernstig. Hij werd daarop over weldigd en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Hij liet zich hier tegenover de beambten cynisch uit, dat er spoedig wel meer op de agenten zou geschoten worden. Naar de ontkomen gezellen van Schewe wordt gezocht. Dinsdag-nacht zijn nog ver scheiden anarchisten in hechtenis genomen. Een plaatselijke correspondentie, officieus van de politie afkomstig, verspreidde giste ren te Berlijn de volgende sensationeele tijdingBij de anarchisten, die tengevolge der schiethistorie —Schewe in hechtenis ge nomen zijn, zouden in het Oosten van Ber lijn gevulde bommen zijn gevonden. Bij een werktuigkundige in de Langstrasse zouden brieven zijn ontdekt, waaruit blijkt, dat de anarchisten te Berlijn met die in Frankrijk in betrekking staan. In het huis eener weduwe bij den Gentralviehof zouden de anarchisten hunne geheime bijeenkomsten gehouden hebben. Ook zou de politie in kennis zijn gesteld met het voornemen van anarchisten, om ontplofbare stoffen aan te wenden. Daar evenwel in de politie-kringen blijkbaar de neiging heerscht om de zaken, waar anarchisten in betrokken zijn, te over drijven, moet men eene officieele bevesti ging van bovengenoemde berichten afwach ten, eer men er geloof aan schenkt. De Bonapartisten te Parijs hebben Woens dag den zoogenaamaen Napoleonsdag, onder het eerevoorzitterschap van prins Victor, het gebruikelijke jaarlijksche feestmaal gehou den. Het voorzitterschap werd waargeno men door den heer Quentin Beauchart, lid van den Parijschen gemeenteraad. Er waren omstreeks zeven honderd personen bijeen, de meeste met een violet bloempje in het knoopsgat. Legoux, een dronk instellende, herinnerde aan Socrates, die zijn met corin- thischen wijn gevulden beker opheffende, dronk „op den onbekenden god." Zoo ook, sprak Legoux, drink ik, dit glas opheffende gevuld met Franschen wijn, »op den onbe kenden redder." Hij en de andere feestge- nooten behoeft het gezegd te worden koesteren voor Frankrijk de beste ver- De zaak liep af, zooals ik gevreesd had. Voordat de dag nog was afgeloopen, sprak men in alle clubs en salons over mijn ge drag, en ik geloof, dat zelfs de koning over het geval werd onderhouden. Ik kon niet genoeg moed bijeen vergaren, om Geral dine op dien dag een bezoek te brengen, en toen ik haar zag, wist ik geen veront schuldiging te verzinnen, die doeltreffend was. Doch alle verontschuldigingen werden mij bespaard. Toen ik den volgenden dag bij haar kwam om haar te zien, zeide de knecht, dat zij niet thuis was. Ik ontmoette haar den volgenden dag en mijn enga gement was verbroken. Ik nam onmiddelijk dienst in een regi ment, dat in Indië gestationneerd lag, en kwam gedurende veertien jaar niet in En geland terug. Sinds dien tijd is mijn naam drie malen in telegrammen genoemd voor buitengewone dapperheid. Dat bloedlooze duel genas mij voor altijd van ydelheid, doch ik verloor de vrouw, die ik beminde, hetgeen voor mij een zwaar losgeld was. sMaar wat veroorzaakte al die pijnen bij u, majoor vroegen wij. »Wel eenvoudig mijne verbeeldingant woordde de majoor. Mullens verklaarde op plechtige wijze, dat indien ik eenige oogen- blikken langer zoo had gelegen, het met mij gedaan geweest zou zijn." [Tel.) wachtingen in de naaste toekomst van den Napoleontischen telg. Volgens bericht uit Pretoria heeft een troep Transvaalsche politie te paard gepoogd de gewapende macht, die in Agatha door de in opstand gekomen Kaffers wordt be legerd, te hulp te komen, doch werd door de Kaffers teruggeslagen. Al de boeren hoeven langs de Letaba zijn verbrand. De Kaffers houden de diligences aan, stelen muilezels en hebben den weg naar Murchi- son afgesloten. Volgens berichten uit Shanghai ontwikke len de Chineezen, evenals hun vijanden, een groote activiteit in hun krijgstoerustingen. Ze leggen onderzeesche mijnen, blokkeeren de ingangen der haven en dooven de kunst lichten uit. De gouverneur heeft eene pro clamatie uitgevaardigd, waarbij naar gelang der grootte van het schip vier duizend of zesduizend taël belooning wordt uitgeloofd voor het vernietigen van een Spaansch oorlogsschip en een prijs van tweehonderd voor hei dooden van een Japansch officier en honderd voor een soldaat. De proclama tie zegt hun die bij hun pogingen het leven inschieten het paradijs toe. In draadberichten uit Shangai wordt ge meld, dat gisteren de officieele enquête in zake de Kow Shing vrij onbevredigend afliep. De commissie constateerde enkel het in den grond boren der Kow Shing, maar zonder het gedrag der Japanners af te keu ren. De commissie prijst echter de houding der Europeesche officieren, die alles deden om de ramp af te wenden. De eigenaars te Londen weigeren de afdoendheid der en quête te erkennen. Zij achten de schuld van Japan bewezen en laten de zaak over in handen der Britsche regeering. De Terechtstelling van Caserio. De moordenaar van Carnot heeft, zooals wij reeds gemeld hebben, Donderdag-ochtend zijn misdaad met zijn leven geboet. De terechtstelling heeft des morgens in de vroegte plaats gehad. Te 1 uur r.a middernacht werd het plein vóór de gevangenis, waar het schavot was opgericht, door de troepen afgezet. Er werden buitengewoon strenge maatregelen genomen, om te zorgen dat niets de terecht stelling kon verstoren. Toen de magistraatspersonen te 3 uur de gevangenis binnengingen, hoorde men een luiden kreet, die over het geheele plein weerklonk »Leve de anarchie Het was een gevangene, die door het rumoer der toebereidselen was wakker geworden. Om half vijf ging de directeur der ge vangenis Caserio wekken, met de woorden »Moed gehouden, het uur is gekomen 1" De ongelukkige ging overeind in zijn krib zit ten zijn gelaat werd vaalbleek, en zijn geheele lichaam trilde stuiptrekkend, zoodat hij zich niet alleen kon aankleeden. Hij weigerde een hartversterking, die men hem aanbood, en wees tevens de vertroostingen van den aalmoezenier at. Ook zijn verdedi ger weigerde hij te zien. Het eenige wat hij verlangde, was dat de directeur der ge vangenis voor de verzending van een brief, dien hij aan zijn moeder had geschreven, zou zorgen. Bij de gedachte aan zijn moeder kwamen de tranen hem in de oogen en snikte hij hevig. Ofschoon de weg naar het schavot slechts een vijftigtal schreden was, werd de ver oordeelde, steeds doodsbleek, wankelend, met verwilderde oogen en stuiptrekkend lichaam, in een rijtuig daarheen gebracht. Onder het rijden klappertandde de ramp zalige en sloegen zijn knieën tegen elkander. Toen bij het uitstappen de beul Deibier de hand op hem legde, wilde Caserio zich eerst losrukken, maar op het laatste oogenblik herstelde hij zich en riep met vaste stem: »Moed, kameraden, leve de anarchie Terwijl hij op de noodlottige plank werd neergeworpen, bood de rampzalige heftigen tegenstand, zoodat het geruimen tijd duurde eer de beulsknechten hem in de vereischte positie hadden gebracht. Eindelijk drukte Deibier op den knop, en het hoofd viel in den emmer. Een der toeschouwers kreeg een zenuwtoeval. Onder de menigte werden bravo's gehoord. Op het oogenblik dat de lijkwagen naar het kerkhof vertrok, klonk uit de gevange nis de kreet: »Leve de anarchie Weg met DeibierHet was dezelfde stem, die men reeds een paar uur te voren had gehoord. Schiedam, 18 Augustus 1894. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier voor de belasting op het Personeel no. 6 dezer gemeente, over hei dienstjaar 1894/95, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 14den Augustus 1894 executoir verklaard, den ont vanger der directe belastingen ter invorde ring is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede datdenl7den dezer de termijn van drie maan den is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Door J. F. W. van Wagtendonk, Singel 109/4 alhier, werd Woensdag-avond te half zeven in zijn duiventil een postduif aange troffen, blauw gemerkt op den vleugel 2048 en op het koperen ringetje aan den poot M. S. 1894-99. Onze vroegere stadgenoote de Eerw. Zuster Claudina (mej. A. M. Frederiks) heeft gisteren met goed gevolg te 's-Gra- venhage het examen in de Fransche taal afgelegd. Aan de eerste steenlegging van het nieuwe gebouw voor de R.-K. Leesvereeniging te Rotterdam is deze bijzonderheid verbonden, dat op dezelfde plek vroeger stond het huis, dat van 16751693 bewoond werd door luitenant admiraal Aart van Nes en laatst door de weduwe van dr. J. G. F. Sleurs. De plechtigheid der steenlegging geschiede eergisteren door dr. H. J. Sleurs op de plek, waar eens zijn ouderlijk huis stond. In de oorkonde is deze bijzonderheid op- geteekend. Architect van het nieuwe gebouw is de heer A. Th. C- Van de Sandt en aanne mer de heer H. Van Vugt, voor de som van f 14.444. Het aantal leden der Kath. Leesvereeni ging is 293. Door het wassende steigerwater moest de plechtigheid in allerhaast geschieden. De toepasselijke redevoeringen werden gehouden in het nabijzijnde Zuid-Hollandsche Kof fiehuis. Op een hofje in de Adrianastraat te Rotterdam heeft eergisteren een man zijn vrouw, met wie hij twist had gekregen, met een bijl een slag in het gelaat gegeven. Vrij ernstig gewond, werd de vrouw door de politie naar het Ziekenhuis gebracht. Gisteren-nacht is te Rotterdam de zolder van het dubbele pand Schiestraat 5, bene vens een groot gedeelte van het dak een prooi der vlammen geworden. Door de stralen van drie spuiten werd het vuur gebluscht. De bovenwoningen, waartoe genoemde zolder behoort, zijn sedert eenige weken onbewoond. Te Kralingen wordt sedert 14 dagen ver mist, 15-jarige knaap K. Hij was gekleed met zwart jasje, donkere pantalon, bottines, halfhemd met liggend boord en zwarte nieuwe pet. Daar hij het voornemen had te kennen gegeven, in de Maas nabij de Oude Plantage te gaan baden, vreest men dat hij verdron ken is. Voor rekening der gemeente zijn te sluis op diverse plaatsen standpijpen Se' plaatst op de waterleiding, waaruit driete»1^ daags kosteloos drinkwater zal worden vC'' strekt aan on- en minvermogenden. H. M. de Koningin-Regentes is, naar Engelsehe dagbladen mededeelen, voo'-»^ mens met hare zuster, H. K. H. de Prifs de» van Albany, in October het huwelijk te S' bijwonen van haren broeder, den regeere®1 vorst van Waldeck—Pyrmont met Pr'nö^ Bathilde van SchaumburgLippe, dat Bückeburg zal plaats hebben. De Ko11'"® van Wurtemburg en de groothertog v' Luxemburg zullen eveneens de huwelijk5 plechtigheid bijwonen. De heer Rosenburg ridder van het e de» talen Kruis, te Amsterdam die, voor u aanstaanden Koninginnendag een aller»»r digste decoratie heeft bedachteen mi'1111, tuur-vogeltje met uitgespreide vleugel et» ja» ld1 van de nationale kleuren, heeft een tw®' daarvan, in verschillende grootten, met exemplaar van het Vlaggenlied der VoJe' aan H. M. de Koningin-Regentes gezon" en namens deze van H. M.'s particulie» secretaris een schrijven van dankbetuig'1 ontvangen. De minister van financiën heeft bepa» dat in het aanslagbiljet voor de bedrijf5^ lasting moet vermeld worden of de aans overeenkomstig de aangifte, met af wij'"1® daarvan of ambtshalve is opgelegd. De reeds aangekondigde schietwedstr'J' ,d, waarmede het twintigjarig bestaan van W officierenschietgezelschap der d.d. schutte' te 's-Gravenhage zal worden gevierd, zal V°' den gehouden op 12 September a. s. op schietbanen van het proefveld aldaar. Na loop zal des avonds te zeven uren een f®®' maaltijd in het Park Hotel in het ya» Stolkpark. Reeds zijn verschillende prijzeH uitgeloofd, waaronder groote zilveren bek® en andere voorwerpen in dit metaal. De scheuring onder de socialistische pa' is volkomen. Een proclamatie is uitgevaardigd, waal het anarchistisch streven van Domela Ni®^ wenhuis en Recht voor Allen wordt gebra» merkt en eene oproeping gedaan, om ee nieuwe sociaal-democratische partij te v°f men, die met de socialisten in het buit®'1 land wil samenwerken. Eene vergader» wordt daartoe belegd op Zondag 26 deZ te Zwolle. Onder de onderteekenaars zij» Fortuyn, Gerhard en Van der Goes, te A1"1 sterdam, W. Helsdingen te Rotterdam, y Kol te Aywaille, Troelstra te Utrecht, gen te Maastricht enz. Gisteren-avond is om 6 uur is een b®f>' van brand ontstaan in de badkapel te Sc'1^ -o'fc veningen, naar men onderstelt tengev Ff van het vallen van een brandenden l"®1 op een vloermat in de gang van de k® bij den ochtenddienst, die te 12 uur digde. De stoombrandspuit van de bra» weer te Scheveningen werd dadelijk a» f gevoerd, maar behoefde slechts even te geven. De hoofddeur werd door het aangetast en de kerk was vol rook. j brandweer stond onder bevel van het h°» der brandweer te Scheveningen, Visser- Woensdag-middag brachten twee ki" ren van de Hertogin van Albany, die hun moeder thans te Soestdijk de g®5 van de Koningin-Regentes zijn, een beZ® aan de hoofdstad. De kinderen, een z°o(l,e(l en een dochtertje van de Hertogin, gf, vergezeld van hun gouverneur en g°uVj<! nante. Het meisje men weet, dat Hertogin een zuster is van de Regent®8^,, moet eenigszins op onze jonge Kon' gelijken. Vandaar dat het gerucht l1®^ ging, dat de Koningin in de stad was. ÖP.,^ naar het Paleis op den Dam werd het HJ dan ook at en toe door voorbijgangers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2