mm Stads- en Gewestelijk Nieuws. Eene Noordpoolexpeditie. De expeditie van den thans terugkeeren den Noordpoolreiziger Wellman ging in het eerst voorspoedig. De tochtgenooten kwa men binnen den korten tijd van elf dagen van Tromsö uit op 81» N. B. Maar den 12en Mei veranderde het eerst zeer gunstige weder. Het ijs, dat een gemakkelijken over tocht beloofde, werd door stormen uit het Noordoosten gebroken en er heerschte felle koude. De expeditie ging toen langs de kust van Noordoostland en deed daar, ondanks het ongunstige weder, verscheidene ont dekkingen van wetenschappelijk belang. Den len Juli ondernam Wellman met zeven metgezellen in een aluminium-boot een tocht naar het Noorden maar na eenige dagen worstelens met de ijsschotsen, was hij genoodzaakt dien tocht op te geven en naar Walden-eiland terug te keeren. Zij hadden het hard te verantwoorden soms. Eens moesten zij tot aan hun middel door het ijskoude water waden en telkens vreesden zij booten en sleeden vernield te zien door de samenpakkende ijsschotsen. Maar ae aluminium-booten bleken bestand tegen dat geweld, waardoor een gewone boot verbrijzeld zou zijn. De meteoroloog Almy brak op den terug weg een been. Na veertien dagen tevergeefs gewacht te hebben op open water, besloot Wellman den 4n Aug. tot een poging om zich een weg te banen naar het zuiden. Die onder neming, welke niet zonder gevaar was, werd gelukkig volbracht en den 6en Aug. kwamen de vier booten met de expeditie-leden en de bemanning van het schip RaynvaldJurl (dat in het ijs vergaan was) op Low-island aan, vanwaar zij door het schip Berntine naar Tromsö teruggebracht werden. Wellmann is voornemens in het volgend jaar zijn thans mislukten tocht naar het hooge Noorden te hervatten. Schiedam, 21 Augustus 1894. Den leden van den Gemeenteraad is me- gedeeld, dat ten raadhuize ter inzage zijn nedergelegd, ten einde in de eerstvolgende vergadering tot eene benoeming te kunnen overgaan. 1°. een aanbevelingslijst van benoemba ren tot: a. leeraar in de Fransche taal en letter kunde aan de Hoogere Burgerschool, waarop voorkomen I. F. P. Visser, te Utrecht, II. J. A. H. J. Vermeulen, te Amsterdam. b. leeraar in de Engelsche taal en letter kunde aan de Hoogere Burgerschool waarop voorkomenI. C. Timmerman, te 's-Gra- venhage. II. W. A. F. Caspersz, te Kerkrade. c. tijdelijk leeraar in lijnteekenen aan de Burger-avondschool waarop voorkomen I. L. P. de Neve, te Rotterdam, II. A. Mau- risse, te Rotterdam. 2° een aanbevelingslijst van benoembaren tot leeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium, waarop vooorkomen I. F. P. Visser, te Utrecht. II. G. Welbergen, te Hoorn. Gisteren-nacht werden in de Gorzen al hier, twee personen aangehouden, die, in kennelijken staat verkeerenden, met een 2 loopspistool aldaar aan het schieten waren. Behalve voor andere overtredingen, zal hun ook een proces-verbaal voor het dragen van verboden wapenen niet ontgaan. De kermis te Delft zal dit jaar worden bezocht door Alber en Basch, goochel- en athletentheater, twee hippodromes, eenige carroussels, een electrische toovertent, een zwevenden aardbol, een doolhof, een toover- schommel en de noodige koek-, ververschings-, poffertjes-, wafel-, handsehoenenkraam enz. Zondag-ochtend is aan de Geldelsche kade te Rotterdam een kind, gebonden op een sportwagen, te water geraakt, doordat de dienstbode stond te praten en geen toezicht hield. Het kind is door eenige schippers gered en daarna in het hotel Voorzanger binnengebracht. Heden hoopte Johanna de Hon, wed. Vuijk, te Kapelle a/d. IJsel, haren 103en verjaar dag te beleven. Het oudje is nagenoeg geheel blind, doch overigens volmaakt gezond en geeft vele blijken van een goed geheu gen te bezitten. Zoowel gebeurtenissen van vroeger als van den laatsten tijd herinnert ze zich. Merkwaardig was het, dat zij op haren lOOsten verjaardag uit Rotterdam bezocht werd door hare 95-jarige zuster. Het diaconie- en burgerlijk armbestuur ter plaatse voorzien in hare behoeften. Op kos ten dier besturen bewoont zij een huurhuisje, en is haar eene nette huishoudster beschikt te harer verzorging. Even buiten den Nieuwen Waterweg is gisteren-ochtend vroeg de Nederl. loodskot- ter No. 12, schipper Cordia, overstoomd door de Engelsche stoomboot Diamond. Al de opvarenden zijn gelukkig gered een paar jongetjes die de reis medemaakten moesten bijna ongekleed over, daar zij tijdens het ongeval in de kooi lagen. Juist toen allen waren overgesprongen op de Diamond, zonk de kotter weg in de diepte. Van 12 tot en met 18 Aug. zijn in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnen gekomen 102 stoom- en 13 zeilschepen, vertrokken 101 stoom- en 9 zeilschepen. De gouverneur van Suriname Van Asch van Wijck keert op het laatst van de maand naar de kolonie terug en ontvangt morgen voor de laatste maal personen ter bespre king van koloniale aangelegenheden. Het Comité voor de vijfde interpalemen- taire samenkomst voor de scheidsrechterlijke uitspraak en den vrede, welke te 's Graven- hage wordt gehouden, wordt gevormd: uit de Eerste Kamer door de heerenvan Naamen van Eemnes, president; Rahusen, T. P. Viruly en Jhr. L. Van Nispenuit de Tweede Kamer, door de heeren W. H. de Beaufort Schaepman en Mees, en het bureau wordt gevestigd in het gebouw der Eerste Kamer alwaar de groote vergaderzaal bestemd is voor de zittingen van het Congres op 4, 5 6 September. Maandag 3 September komen de deel nemers samen in den Zool. Bot. Tuin, waar zij des avonds 9 uur door het Hollandsch Comité in de rotonde worden ontvangen. Dinsdag 4 September des vm. 10 uur zal de opening der conferentie plaats hebben met een rede van den heer Van Houten, Minister van Binnenl. Zaken, lid van de Conferentie. De werkzaamheden zullen Donderdag 6 Sept. gesloten worden met een banket door de Hollandsche leden aan hun medeleden aan te bienen in het Kurhaus te Scheve- ningen bij welke gelegenheid de directie van de Maatschappij Zeebad een vuurwerk laat afsteken. tijdens den moord vermoedelijk in die won' aanwezig warentwee gladgouden zijna den, 18 karaats; twee cantille kapsp0'11 18 karaats; 1 paar ouderwetsche oorbe' of oorknoppen met haar achter glaS' halsketting met zwarte koralen (één str00® en gouden tonnetje; 1 halsketting U1 strengen) van zwarte koralen met goü slotjevier gouden vingerringen, waaro" 1 met een wit steentje; ongeveer zilveren thee- of likeurlepeltjes, aan smalle gedeelte gedraaid en aan het bree^ gedeelte van den steel met een gegrav00 takje of bloempje. De officier van justitie te Alkmaar v zoekt opsporing, inbeslagneming en opz^j ding dier voorwerpen, alsmede draadber'c Tevens wordt draadbericht verzocht v de adressen van twee mannen, de 0 ongeveer 45 jaren, lange donkere bak baarden, bovenlip en kin gladgeschoren) wone gelaatskleur, helder uit groote °°- f ziende, zwarte zijden pet, de ander jeugdiger uiterlijk, welke personen in avond van 11 Augustus te Uitgeest gezeten in een waggon 3e klasse van tr 121, vertrekkende van Uitgeest 9.6 's middags en te Schagen 10.10 uur 's nan" zijn uitgestapt. Tot haar leedwezen verneemt de dat de commissaris van politie, de be J. D. Stork, op wien indertijd door 6 een moordaanslag werd gepleegd, isoverl00 Gedurende de week van 11 tot 17 Au?11 tus werden door de sluizen bij Zee" geschut in de richting der Lek 10 hlJ^ schepen met een inhoud van 3980 ton" en 2630 tonnen lading, en 329 bin"e^ schepen 23,154 tonnen inhoud. In de rich"^ Amsterdam werden geschut 15 Rijnschei' met 5587 tonnen inhoud en 4073 t°n(1^ lading, en 319 binnenschepen met 24, tonnen inhoud. Moord te Bussum. Men meldt aan de N. R. Ct Ten huize van den heer Meinders, saulaan te Bussum, is eergisteren eefl schuwelijke moord gepleegd. De heer sedert 6 weken weduwnaar, had zich familie-aangelegenheden naar elders beg0 en de zorg voor zijne drie kinderen aap dienstmaagd overgelaten. Deze moet ine aanval van razernij het oudste docht00 een aanvallig meisje van elf jaar, met gordijnkoord gewurgd hebben. Na de voering van die gruwelijke daad zelve die mede deelen aan de naaste b"r in den comestible-winkel, waar men a vankelijk zeer ontstelde, doch na zich j het feit overtuigd te hebben, onmidd01 de politie met het gebeurde in kennis st0 De burgemeester was spoedig ter aanwezig en aan dezen bekende de n"5 digster, uit haat jegens het kind tot misdaad gedreven te zijn. Zij werd on"1' dellijk in hechtenis genomen. Bij zijne tehuiskomst met den laatsvfll trein vond de heer Meinders zijn hui® met buren, die zich over de beide kinderen van 5 en 3 jaar ontfermd ha** en nu bij het kinderlijk de wacht hi0' g( In het N. v. d. D. lezen wij nog volgende Uit nadere berichten, gisteren doof ontvangen, bljjkt vooreerst, dat de tr0UJJi gebeurtenis groote ontsteltenis en teg a verontwaardiging heeft gewekt. Onder 0 voorbehoud kan het volgende relaas vv°r meegedeeld, als de meest algemeene l0^' De dienstbode, die alleen met het tertje in huis was, moet, na donker, hebben binnengelaten, volgens som^jj een militair. Met hun beiden schij»00 ti toen getracht te hebben een meub0 openen, iets waarvan het kleine meisj0 getuige was, dat daarop zou gezegd h00 A »Pas op, dat zal ik aan pa zeggen' y gezegde dat de meid zelf later mo0t^of; ben herhaald. De meid, bevreesd ge t den, heeft toen gepoogd hierdoor het Iïl0^J tot stilzwijgen te dwingenhet gevolg een worsteling in het ledikant, waarbU VLAARDINGEN, 21 Aug. Evenals in vele andere gemeenten is ook hier de zwem- en badinrichting gesloten, als voorzorgmaat regel tegen de cholera. Door het muziekkorps der dd. schut terij, vergezeld van het kader, werd Maan dag-avond eene serenade gebracht bij den heer A. Hoogendijk Jz., reeder en koopman, en tevens luitenant der schutterij alhier, wegens zijne opneming in de ridderorde van Jesus Christus, door den koning van Portu gal. Al sedert vele jaren staat de firma Hoogendijk met dat land in verbinding. De vader van den benoemde is consul van Portugal, welke betrekking ook door den grootvader vervuld is geworden daarenbo ven hebben deze heeren altijd met dat land in drukke handelsrelaties gestaan. BINNENLAND. Blijkens de bij het Dep. van Oorlog in gekomen rapporten omtrent den toestand der terreinen, waarop in het begin dei- volgende maand de militaire oefeningen op groote schaal zullen worden gehouden, ver- keeren onderscheidene dier terreinen, ten gevolge van overstroomingen en de zware regens, voor een groot deel in zoo- danigen droevigen toestand, dat zij on begaanbaar en voor troepen bewegingen, maar vooral voor logies van troepen ongeschikt zijn. Dientengevolge is bij den minister van Oorlog het voornemen in overweging, om, vooral met het oog op den gezondheidstoe stand der troepen, dit jaar de manoeuvres, waarbij de troepen kampen moeten betrek ken, niet te doen plaats hebben. Met November vervallen de bestaande kiezerslijsten van de Kamers van koop handel en, wegens de opheffing der patent belasting, zouden geen nieuwe lijsten kun nen worden opgemaakt, voordat de regee ring in de zaak had voorzien. Thans wordt gemeld, dat eerlang een koninklijk besluit zal verschijnen, waarbij de laatste kohieren der patentbelasting, (die over het dienst jaar 1893/1894) nog gedurende eenigen tijd als grondslag der kiezerslijsten voor de Kamers van koophandel gehandhaafd worden. De regeering erlangt zoodoende den tijd om te overwegen welke regeling voor de toekomst de meest wenschelijke is en of die regeling wederom bij koninklijk besluit of bij de wet zal behooren te geschieden. In ons land ontbreken nog steeds de standbeelden van een aantal vorsten uit het Huis van Oranje, die wegens hun groote verdiensten en algemeen erkende vermaard heid ruimschoots aanspraak op zulk een gedenkteeken zouden kunnen doen gelden Daarom verdient het zeker de aandacht, dat de afstammelingen van hen, die als kolonis ten naar Amerika gingen, een bewijs van sympathie willen geven voor het land, waar de wieg hunner voorvaderen stond, door een standbeeld op te richten voor den man, door een hunner als Holland's greatest son geroemd, nl. prins Willem I. Uit hetYear book of the Holland Society of New-York 1894" blijkt, dat op voorstel van den voor zitter, A. van Wijck, het vorige jaar een commissie is benoemd, die de oprichting van een standbeeld voor Willem I op een der pleinen van New-York zal voorbereiden. (Ned. Spectator.) In de Renbaan te Scheveningen is men begonnen met den aanleg van wegen, waar van spoedig een gedeelte bebouwd zal zijn. Voor de verkochte perceelen grond werd gemiddeld f 8.50 per vierkante Meter betaald. Ten gevolge van den hagelslag op 6 Augustus zijn aan de gemeentegebouwen te Leiden voor ongeveer f1140 aan ruiten gebroken. Te Leiden zijn door de politie aangehou den drie oude bekenden der justitie, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van pl. m. 300 kilo oud ijzer van de ste delijke gasfabriek. Na langdurig ontkennen van twee hunner, hebben de daders ten slotte bekend. De Haarlemmerolie, welke volgens den fabrikant daarvan, de eigenschap bezit goed te zijn voor alle menschelijke kwalen, wordt thans ook aanbevolen tegen mond- en klauwzeer. Moord te Schagen. Een bulletin van de Schager Courant van Maandag 20 Augustus 1894 maakt de volgende oproeping van den officier van justitie te Alkmaar bekend: In de woning van Jansje Stoel, weduwe van Gerrit Bute of Beute, die in den nacht van 11 op 12 Augustus te Schagen tegelijk met Anna Beijers werd vermoord, zijn niet aangetroffen de navolgende voorwerpen, die 1,<y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2