commissie van enquête uit het Huis, waarbij niet alleen de fabrikanten gebrandmerkt worden, maar ook de staatsinspecteurs die zulk voddegoed doorlieten. Het marinebe stuur der Unie heeft besloten drie groote Ericson-torpedobooten en eene onderzeesche torpedoboot te bestellen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 Augustus 1894. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. In de vergadering door den Raad dezer gemeente morgen (Dinsdag) des namiddags ten twee ure alhier te houden, zullen be handeld worden de volgende onderwerpen Ingekomen stukken. Beraadslagen over 1. Besluit tot af- en overschrijving der gemeentebegrooting voor 1894. 2. Verzoeken om ontheffing van p). dir. belasting 1894a. van W. A. van Dolder Dz. q. q.en b. van A. Cool Mz. 3. Adres F. Giessen om schadevergoe ding met rapporten daarop van den be trokken brugwachter en den havenmeester en preadvies van burgemeester en wet houders. 4. Ontwerp-verordening regelende de samenstelling en den werkkring der com missie voor het pakhuis »de Nederlanden". 5. Ontwerp-verordening tot regeling van het aantal onderwijzers. 6. Rekening over 1893 en begrooting voor 1895 met rapporten daarop van de financi- eele commissiea. van de dienstdoende schutterij, b. van het burgerlijk armbestuur, c. van het stads-ziekenhuis. 7. Adressen om ontslag vana. den on derwijzer A. de Wit. b. den onderwijzer J. L. C. Borghstijn. c. den rector van het gymnasium, dr. K. W. M. Montijn. 8. Samenstelling der afdeelingen tot onder zoek der gemeente-begrooting voor 1895. 9. Benoeming vana. onderwijzers aan den cursus in moderne talen voor 1894/5. b. hulppersoneel aan de herhalingsschool voor meisjes, voor 1894/5. c. onderwijzeres 3e kl. aan de school m. u. leerplan voor jongens, d. onderwijzer aan de le tusschen- school. e. onderwijzer aan de 2e kostelooze school, f. een tijdelijk leeraar in lijnteekenen aan de burgeravondschool, g. een leeraar in de Fransche taal en letterk. a/d. H. B. school, h. een leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium, i. een leeraar in de Engelsche taal en letterk. aan de H. B. school. 10. Het opmaken van een voordracht ter benoeming van 3 leden van het college van zetters. En verdere voorstellen en mededeelingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal Vrijdag-middag ten 1 ure door den majoor-kommandant een inspectie over de dd. Schutterij worden gehouden. Bij goed weder zal dit militair schouwspel in het exercitieveld, bij minder gunstig weer op de Groote Markt plaats hebben. De kegelclub nAnti-Poedel", welke 2 September aanst. haar vijfjarig bestaan ge denkt, zal dit feit aan den vooravond van dien dag vieren door een onderling concours. Door het bestuur der Officieren-Vereeniging is ter gelegenheid van dit concours een prijs uitgeloofd, terwijl ook van particuliere zijde nog een prijs is toegezegd. Blijkens het verslag der gemeentereini ging te Rotterdam, heeft de exploitatie van dien dienst over 1893 eene bijdrage uit de gemeentekas gevorderd van f 174,898,30 of f 0:787 per inwonerde ontvangsten bedroe gen f78.993.03 en de uitgaven f253,891.34. Het beslag kostte per paard en per jaar f 37.44de kosten van voedering beliepen per dag en per paard fl.20. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 117 schepen, 1 sleepboot en 2 oorlogsschepen, waarvan 12 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 112, voor Schiedam 2, voor Vlaar dingen 2 en voor Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen binnen 112 schepen en 1 sleepboot, waar van 16 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 106 schepen. De feestelijke intocht, van dein burge meester van Roon den heer E. C. Ribbius, zal plaats hebben op Dinsdag 28 Aug. De ontvangst is bepaald op 11 uur, aan de grens dier gemeente, bij den tol van Charlois. 't Belooft een zeer schoon feest te zijn. De eerewacht bestaat o. a. uit 80 ruiters. Des avonds wordt een schitterend vuurwerk af gestoken. Een draaimolen zal er zijn en aan andere vermakelijkheden zal het niet ontbreken. BINNENLAND. Bij kon. besluit is de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, burgemeester van Vlissingen, be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. Verder zijn benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. F. Fokker, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, oud griffier der Staten van Zeeland mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en van de Provinciale Staten, burgemeester van Aardenburg en St. Kruis, voorzitter van het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de heer F. M, Knobel, Harer Majesteits zaakgelastigde en consul-generaal te Teheran, vóór zijn terugkeer naar zijnen post, aan s ministers departement te spreken zal zijn van Maandag 27 dezer tot en met Vrijdag 31 dezer daaraanvolgende, dagelijks 'des voormiddags van 10—12 en des namiddags van 2—4 uren. De heer A. E. Wolfschmidt, krachtens koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul te Riga, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. Stct H. M. de Koningin-Regentes heeft gedu rende Haar verblijf te Middelburg ver scheidene inkoopen gedaan, o. a. eenige voorwerpen, die als geschenk zullen dienen voor H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar aanstaanden verjaardag. De Koninginnen hebben f300 geschonken ten behoeve van de weduwe en vijf kinderen van H. Heuse veldt, die bij het aansteken van lampions in de Abdij te Middelburg, viel en aan de gevolgen overleed. Op de sociëteit »De vergenoeging" is voor dat doel f 150 gecollecteerd. Een commissie heeft zich gevormd om verdere bijdragen te ver zamelen. H. M. de Koningin-Regentes schonk f 100 aan de bemanning van de sNederland," waarmede zij Donderdag den tocht op de Schelde gemaakt heeft. De Koninginnen hebben f1200 geschon ken aan de algemeene armen van Middel burg, 11000 aan die van Vlissingen, f 300 van Westkapelle, f 200 aan de polderwer kers op Walcheren en voorts nog aan de armen van Veere en Domburg. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië van 20 dezer, wordt de gouvernements-kotfieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 329,740 pikols. (Stct.) Een telegram uit Batavia aan het N. v. d. D. meldt Onze troepen op Lombok zijn verraderlijk aangevallen en de kavalerie is verstrooid. De gemeenschap tusschen Mataram en Re- gara is verbroken. De heer jMansholt roept in het Friesche Volksblad alle partijen op, om zich te ver eenigen tot verkrijging van het algemeen kiesrecht, door petitionneeren op groote schaal en manifesteeren zelfs, en voorloopig de vraag, wat dan naderhand geschieden moet, te laten rusten. De Zuiderzee- Vereeniging heeft bij cir culaire hare leden tot getrouwe opkomst in de October-vergadering opgewekt en hun kennis gegeven van een adres, door haar aan de Koningin-Regentes verzonden, waarin de Vereeniging H. M. verzoekt het tot stand komen van de drooglegging der Zuiderzee te willen bevorderen. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zal de voorgevel der Oranjekazerne te 's-Gravenhage, versierd worden, terwijl 's avonds een gasilluminatie zal worden ontstoken. Het feest voor de onderofficieren en min deren van het regiment Grenadiers en Jagers zal Dinsdag-middag te 2 uren een aanvang nemen en bestaan uit schieten, schermen, polsspringen en verspringen en biljarten. Per bataljon zullen twee luitenants worden aangewezen om op die dagen de feestcom missie behulpzaam te zijn. De maandelijksche vergadering der Schicdamsche Bondsafdeeling ontleende ditmaal een buitengewoon gewicht aan de omstandigheid, dat de zeereerw. pastoor G. W. Komngs, geestelijk adviseur van het Centraal Bestuur, als spreker zou optreden. De druk bezoente vergadering werd ten 121/2 ure door den president, den heer C. Willeman, geopend met de mededeeling dat tot zijn spijt de zeereerw. heer Konings niet voor 1 ure zou kunnen aanwezig zijn. De vergadering zou dus worden opgeschort tot l'/j ure, waarna zij zou heropend worden. Intusschen zou de Zangvereeuiging «St. Cecilia" eenige nummers uitvoeren. Tot aller genoegen voerde daarop „St. Cecilia" uit het Soldatenkoor uit de „Heiligerlee-Cantate" en het Matrozenlied uit de „Vliegende Hollander," beiden van Kichard Hol. Deze liederen verwierven een welver diend applaus. Vooral het Matrozenlied werd zoo goed gezongen, dat wij ons niet kunnen herinneren het ooit beter te hebben gehoord. Omstreeks iure deed de zeereerw. pastoor Ko- ning, onder luid applaus der vergadering, zijne intrede in de zaal. Nadat hij de eereplaats aan de bestuurs tafel had ingenomen, werd de vergadering door den weleerw. heer Van Buchem met gebed geopend. Daarop werd door de Zangafdeeling «Roeierslied" van C. C. A. de Vliegh, gezongen. Toen het krachtig applaus welke de uitvoe ring van dit schoone lied ten deel viel, was ver stomd, had de Bondspresident de eer aan de ver gadering voor te stellen, de zeereerw. heer G. W. Konings, geestelijk adviseur van het Centraal Bestuur, een man, die de zaak van den Bond, de belangen van den werkman in 't hart draagt, getuige de moeite die hij zich getroost om alom in de Bondsafdeelingen zijn opwekkend woord te doen hooren. Hij riep hem een hartelijk welkom toe in deze vergadering en sprak den wensch uit, dat zijn woord zou strekken tot nut van allen, tot bloei van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Ook de aanwezige donateurs die door hunne tegenwoordigheid blijk gaven van hunne belangstelling in de Bondsafd., heette spr. hartelijk welkom. Verder bracht spr. in herinnering de blijde gebeurtenis van het verkrijgen van een eigen huis. Voor de som van f 13000 is de Bondsafdeeling in het bezit gekomen van een huis, dat 1 November aanst. ter harer beschikking zal zijn. Spr. uitte den wensch, dat dit huis de band der een heid die allen te zamen houdt, nog nauwer zou aan snoeren en de Bondsatdeeling zou geraken tot een bloei, een kracht en sterkte, waardoor de rechten van den werkman weder in eere zouden komen. Verder deelde de pres. mede, dat het Bestuur besloten had een telegram van gelukwensching aan TI. M. de Koningin ter gelegenheid Harer verjaring te zenden en las hij dit telegram voor, welke voorlezing met applaus werd begroet. Geheel in den geest der vergadering werd daarop door «St. Ceeilia" het Volkslied van J. Wilms (4- stemmig) met gewijzigde tekst van J. C. Neuman gezongen welke hulde aan de weldra verjarende Ko ningin door luide toejuichingen als bezegeld werd. Daarop werden door het bestuurslid den heer T. de Graaf voorgelezen de notulen der vorige vergadering, welke bij acclamatie werden goedgekeurd. Naar aanleiding van het woord zoo even door den Bondspresident gesproken, richtte daarna de heer J. J. van Hees het woord tot de vergadering. In een der vorigen vergaderingen had hij tot zijn medeleden gezegd laten wij gednld hebben totdat wij in het bezit zijn van een eigen huis. Niemand had toen kunnen denken, dat die wensch reeds na 2 maanden in vervulling zou gaau. Nu mag hij zeggen wij hebben een Volkshuis. Kiet alleen namens de onderafdeeling Houtbewerkers, waarvan hij president is, maar uit naam van alle leden bracht hij het bestuur dank voor de tact w-aar- mede het in dezen gehandeld had. Verder deelde spr. mede, dat aanst. Zondag ten 12I/a ure in deze zaal der Officieren-Vereeniging eene vergadering van de Houtwerkers-afdeeling zou worden gehouden, waaraan ook de houtbewerkers van Vlaardingen zouden deel nemen. Spr. spoorde alle vakgenooten aan, deze ver gadering, waarin de heer P. J. Ignatius van Amsterdam zal spreken, te komen bijwonen. Dc president had daarop nog eenige huishoudelijke mededeelingen te doen. Sinds de laatste vergadering zijn weder 20 nieuwe leden toegetreden, een bewijs dat de Bondsafdeeling nog steeds in bloei toeneemt, de Kalk- en Steenbewerkers-afdeeling zal aanst. Vrijdag avond 8 ure ten huize van de Erven van Velzen ver gaderen. Spr. spoorde alle vakgenooten aan daarbij tegenwoordig te zijn. Naar aanleiding van het bij de Stateu-Generaal in te dienen ontwerp-Pytersen op den arbeid der Bakkersgezellen, was van het Hoofdbestuur eene missive ingekomen tot uitnoodiging om dit ont werp door de Bakkers in de afdeelingen te doen be spreken. Spr. noodigde alle beoefenaars van het Bak kersvak uit, zich na afloop der vergadering aan de Bestuurstafel te vervoegen, teneinde de gewenschte bespreking der vakgenooten te verkrijgen. Vol gens ingekomen missive van het Centraal Be stuur is het Sociaal Congres, dat in het najaar te Amsterdam zou worden gehouden, uitgesteld. Spr. hoopte, dat dit uitstel aan de zaak tan het Congres zou ten goede komen. De verdere behandeling van het concept-reglement voor een pensioenfonds van weezeu en halve weezen zal geen voortgang hebben, zoodat de aangekondigde voortgezette vergadering van den Centralen Raad niet wordt gehoudende eerst volgende alg. vergadering van den Centralen Raad zal echter hoogst waarschijnlijk te Schiedam plaats hebben. Op de uitnoodiging van het Centraal Bestuur, om een paar leden het Congres van deu Belgischen Volksbond te Antwerpen te doen bijwonen, heeft het bestuur, doordrongen van de noodzakelijkheid zich meer en meer van de sociale kwestie op de hoogte te stellen, besloten, de heeren C. Willeman en P. Juffermans daartoe af te vaardigenMaandag-avond ten 8 ure wordt ten huize der Erven Van Velzen de stembus voor de bestuurskeuze geopend; daarbij zullen dezelfde getuige assisteeren die bij de vorige opening aanwezig waren. Zondag 22 Sept. zal de tooneelafdeeling ,,St. Cornelius" tegen een kleine entree voor de leden eene uitvoering geven. Met eene aansporing tot bijwoning der vergadering van houtbewerkers, sloot spr. de reeks dezer mededeelingen, waarop hij den zeereerw. heer Konings het woord verleende. De zeereerw. Konings, die daarop den katheder be steeg, dankte allereerst zijne hoorderen voor het ge duld waarmede zij hem hadden gewacht. Geroepen om in deze bloeiende afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond te spreken, wil hij een woord van bemoediging doen hooren in den grooten strijd, dien wij iederen dag met en voor elkander hebben te voe ren. Waar ons pogen zoo edel en rein is, moeten wij in dien strijd onfeilbaar slagen. Voorzeker die strijd is zwaar en moeilijk; de maatschappij is verdeeld in kampen, waarin ieder voor zich strijdt voor het doel, dat hij zich heeft voorgesteld. De wereld siddert en beeft op hare grondslagen, het sombere lichter van het dynamiet beangstigst hen, die strijden voor waar heid, gezag en orde. Maar hoe groot die strijd ook is, de overwinning is aan ons, die met een open oog op de vele ellenden der maatschappij blikken en hare wonden pijlen om die te genezen de overwinning is aan ons, omdat wij strijden onder een aanvoerder die ons zeker ter overwinning leidt, omdat wij ons scharen onder een banier die geen nederlagen kent, omdat ons doel edel en heilig is en onze middelen recht en rechtvaardig zijn. Onze aanvoerder is hij die staat op de hoogte der Petrus'Rots, de Plaatsbekleeder Gods. Zijn woord schonk het vereenigingsleven het aanzijnen van dit vereeni- gingsleven wacht hij heil voor de kranke maatschappij. Wanneer wij ons op zijn woord aaneensluiten, het voetspoor drukken dat hij ons heeft gewezen in dit vereenigingsleven, dat van het leven der Kerk het hoogere leven uit God ontvangtdat vereenigingsleven, waarop naast den Paus, Kerkvorsten als een kardinaal Manning en Mgr. Bottemanne hun stempel hebben gedrukt, dan is de overwinning ons. Maar de overwinning kan ons ook niet ontgaan, omdat wij strijden onder een banier die geen neder lagen kent. Die banier is de banier des Kruises, die spreekt van de kracht van den rechtvaardigen God, maar ook van gehoorzaamheid en liefde. Van den Cal varieberg is die banier de eeuwen doorgegaan en waar zij verscheen was haar de overwinning; nimmer leed zij de nederlaag. De overwinning is ons, omdat ons doel heilig, ons pogen edel is. Wij bewandelen den weg van recht en rechtvaardigheid. Als een aangesloten leger kennen wij slechts een aanvoerder den Paus van Rome, en strijden wij onder dezelfde banier voor hetzelfde doel. Door het vereenigingsleven trachten wij de sociale nooden te lenigen en elkanders geluk te bewerken. Als leden van den Ned. R. K. Volksbond en zonen der Katholieke Kerk strijden wij voor altaar en huize, voor haard en altaar. "Wij strijden er voor, om het geloof in onze kinderen te bewarenwij willen geen geslacht zien opgroeien dat de vrijheid tot bandeloosheid voert, maar trachten een geslacht te kweeken, dat het hoofd buigt voor deu Paus van Rome evenals het der Koninginne van Nederland lief heeft; kinderen der martelaren willen wij ook het heldenbloed in onze kinderen, ge reed om de Kerk te verdedigen waar ze wordt aan gevallen. Wij zullen in den strijd overwinnen, omdat onze middelen recht en rechtvaardig zijn. Langs den weg van recht, wet en billijkheid trachten wij ons doel te bereiken; de Katholieke Kerk heeft hare martelaren, maar ze kweekt geen oproermakers. Juist daarom zullen wij de overwinning behalen, omdat wij den weg van recht en billijkheid betreden. Getrouw aan het geloof door Willibrord hier geplant, zullen wij aaneengesloten een kracht ontwikkelen waartegen onze vijanden niets zullen vermogen. Die kracht ontwikkele zich zoowel in de algemeene vergaderingen als in de vergaderingen der vakafdeelingen tot nat en heil der Schiedamsche afdee ling en tot sieraad eu glorie van geheel den Ned. R. K. Volksbond. Toen bet daverend en langdurig applaus, dat deze schoone kernachtige rede als bezegelde, een einde nam, dankte de geestelijke adviseur der Schicdamsche afdee ling den geestelijken adviseur van het Centraal Bestuur voor het schoone en opwekkende woord dat hij had gesproken. Hij hoopte, dat het kernachtig woord van den zeereerw. pastoor Konings steeds den goeden geest in de Bondsafdeelingen zou verlevendigen en de Bond onder zijn toezicht steeds tot hoogeren bloei zou ge raken. Valt hem de arbeid zwaar, een blik op de banier, zoo schoon door hem geschilderd, zal hem moed en kracht geven. Spreker besloot met den hartewensch, dat de zelfde trouw en aanhankelijkheid die de gees telijke adviseur der Schiedamsche afdeeling steeds van de leden mag ondervinden, bij voortduring den ad viseur van het Centraal Bestuur zouden ten deel val len daverend applaus). De president, de heer C. Willeman, sloot zich ge heel aan bij het dankwoord door den eerw. adviseur gesproken en stelde onder de krachtige toejuichingen der geheele vergadering voor, den zeereerw. pastoor Konings tot eerelid der Schiedamsche afdeeling te be noemen. Na eene oproeping van de getuigen ter stembus en de bakkers ter bestuurstafel, dankte de pres. voor de getrouwe opkomst, waarna de vergadering met gebed werd gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2