Door Koreanen waren wanbedrijven gepleegd tegen Europeanen en Amerikanen, en China ter verantwoording geroepen, meende heel slim te zijn met zich te verschuilen achter Korea's «onafhankelijkheid" maar nu wenschte Otori te weten, wat Li-Hoei daar van dacht. 'tViel natuurlijk niet moeilijk dezen Koning te bewegen, zich nu ook werkelijk als «onafhankelijk" te beschouwen en dus de Chineesche suzereiniteit te loo chenen. Dat hij op die wijs van den wal in de sloot viel, begreep hij te laat. De Londensche Times verneemt uit Lima, dat het hoofd der opstandelingen Pierola het voornemen heeft binnenkort met wapenen en ammunutie naar Peru te vertrekken. Stads- en Gewestelijk Nieuws Schiedam, 31 Augustus 1894. Weder viert het Nederlandsche volk den geboortedag van zijne geliefde Koninginne, de hoopvolle Dochter der Oranje's, die voor de veertiende maal verjaart. Dankbaar herdenken wij het feit, dat God de jaren onzer jeugdige Koningin wederom met éen heeft vermeerderd, dat Hij Haar doet op groeien tot kracht, wijsheid en deugd onder het waakzaam oog en de teedere zorgen Harer voortreffelijke Moeder. Nog zijn de juichkreten niet geheel verstomd, waarmede de wakkere Zeeuwen dit beminnelijk Ko ningskind aan de zijde der zorgvolle Konin- ginne-Moeder begroetten. Zij bewijzen, dat de gehechtheid aan het regeerend stamhuis trots alle wisselingen het onvervreemdbaar erfdeel van het Nederlandsche volk is ge bleven. In alle gewesten des Vaderlands niet alleen, maar ook in alle oorden der wereld, overal waar de Vaderlandsche drie kleur wappert, paart zich heden aan den danktoon, vooral hetgeen ons dit Konings kind werd geschonken, de smeekbede, dat het den Algoede behage Haar kostbaar leven nog met vele heilvolle jaren te verlengen, en het Haar eens gegeven zij over een vrij en gelukkig volk, in voorspoed en welvaart te regeeren. Met meer dan gewone feestelijkheden wordt ditmaal de heuglijke, gedenkdag van Koningin Wilhelmina's geboorte in de stad onzer inwoning herdacht. Reeds gisteren avond werd het feest ingezet door eene militaire taptoe door het korps stafmuzikan ten der dd. Schutterij op de Groote Markt gegeven. Door dit ongewoon militair schouw spel verlokt, bewogen zich reeds vroeg in den avond honderden op de Markt en in de omliggende stratende taptoe die tegen acht uur was aangekondigd had eerst te negen ure plaats. Bij het luiden der avondklok werd de trom geroerd en vertoonden zich de stafmuziek bij het licht der talrijke fakkels en in den gloed der Bengaalsche verlichting die af en toe werd onstoken. Nadat de stafmuzikanten zich een oogeriblik op de Markt hadden doen hooren, trok de stoet door honderden belangstellenden begeleid, door de hoofd- stemd voor den overwinnaarvijf en twin tig gulden, en nog eens dezelfde som, als eereloon voor den toovenaar. Nu het geding was afgeloopen, stelde pater Courtois zich voor de beide tegen standers tot verzoening te brengen. Een zeer moeielijk geval, en van uiterst teederen aard. Er kookte woede in het hart van Furuvella, en Viviane's oogen fonkelden van haat. Na een vurig gebed waagde de mis sionaris het nochtans een woord van vrede en verzoening te spreken tot de twee wraak gierige heidenen. Hij riep den van geluk stralenden en toegejuichten overwinnaar tot zich, ried hem zich met zijn broeder te verzoenen, en hem, tot bewijs van vergif fenis, openlijk te omhelzen. De eerste be weging van Furuvella was vluchten, nooit of nimmer, snauwde hij, zal ik doen wat gij vraagt! Viviane is mijn broeder niet meerDe priester gat het niet op. Hij deed een beroep op de gevoelens van mensche- lijkheid, eer en godsdienst, die immers op den bodem liggen van elk menschenhart, en vond eindelijk gehoor. Furuvella bij de hand nemende, leidde hij hem naar de ge vangenis. Viviane stond beschaamd en verlagen straten der stad om, als gewoonlijk, de taptoe met een promenade te besluiten. Hadden reeds gisteren-avond bij de eerste feesttonen vele ingezetenen de driekleur ontplooid, heden-ochtend wapperde het natio naal dundoek van de torens, de molens, de schepen in onze havens en uit de huizen van vele ingezetenen, ter eere van den feestelijken dag. Dezen ochtend, niet ten 9 ure zooals abusief was aangekondigd, maar ten 8 ure werd door het korps stafmu zikanten der dd. Schutterij eene uitvoering op de Groote Markt gegeven. In het vroege ochtenduur maakte de stichtende koraal- muziek op de velen die deze uitvoering bijwoonden, een plechtigen indruk. Bij tus- schenpoozen doet ook het carillonspel zijne feestelijke tonen hooren. Onder begunstiging van prachtig weder werd heden-middag ten 1 ure in het exer citieveld de aangekondigde inspectie over de dd. Schutterij gehouden. Vroolijk bescheen de traditioneele Oranjezon dit militair schouw spel, dat als altijd door vele belangstellen den werd bijgewoond. De schooljeugd her denkt op de haar eigenaardige wijze den geboortedag van Haar, die in den besten zin des woords nog tot de kinderen mag gere kend worden. Een feestconcert door onze Schutterij- muziek heden-avond ten 6 ure in de Plantage te geven, zal den blijden dag besluiten, die aldus in de stad onzer inwoning op beschei den doch waardige wijze wordt gevierd. De inspectie over de d. d. Schutterij door den majoor-kommandant werd heden middag bijgewoond door den burgemeester dezer gemeente, in ambtsgewaad, en de plaatsver vangende wethouders Van Buysen en Van Westendorp met den gemeente-secretaris Vernède en den gemeente-bode Kooijman. Ook de oudstrijders Koets, Visser, Slaven burg en Sitton waren bij de inspectie tegen woordig. Door het korps stafmuzikanten werd te dezer gelegenheid o.a. het Wilhel mus naar de oude toonzetting uitgevoerd. Door het bestuur der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond is heden het volgend telegram verzonden H. M. Koningin Wiïhelmina De Nederlandsche Roomsch-Katholieke Volksbond, afdeeling Schiedam, biedt li. M. bij de herdenking Uwer geboortedag zijn oprechte wenschen aan, geeft U.M. de ver zekering van zijne oprechte liefde en aanhan kelijkheid en bidt God Uw dierbaar leven nog lang te sparen. C. J. WILLEMAN, Voorzitter. In den nieuwen Rotterdamschen Water weg is binnengekomen de visscherssloep Louise, van Maassluis, waarvan de schipper plotseling krankzinnig is geworden, en wel in zoo hevige mate, dat de bemanning het noodig vond hem te binden. er welden zware tranen uit zijn oog, en hij scheen geheel moedeloos. Weldra omhels den de twee broeders elkander ten aan schouwen der onafzienbare menigte, die luide goedkeuringen deed hooren over het geen door den blanken priester bewerkt was. Na de omhelzing drukten zij elkanders hand, onder belofte van te zullen leven gelijk vóór den twist, als ware broeders en vrienden. De poging van den missionaris was derhalve boven verwachting gelukt, en maakte een uitmuntenden indruk op de zwarten, die nog zoo weinig besef hebben van vergiflenis en barmhartigheid. De verzoening bleek waarlijk oprecht, want pater Courtois ontmoette hen nog twee- of driemalen daarna in dezelfde stem ming. Eene eigenaardige manier om overeen komsten te teekenen, is bij de negers in gebruik. Na een beslechten twist gaan beide partijen aan den voet staan van een zwaren boomelk snijdt een merk in den bast, en zij zeggen tot elkaaronze twist is uitde vrede is gesloten tussohen ons hij zal even duurzaam zijn in onze harten als de merk- teekens in den boom. KathMiss.) De bekende Ph. Roesgen von Flos is eer gisteren in den ouderdom van 77 jaar te Rotterdam overleden. De man was in de laatste 20 jaar een «bekende Rotterdamsche figuur" geworden. Aan ieder, die het hoo ren wilde, verhaalde hij, dat hij hooge be trekkingen aan het Hof had bekleed en door zekere ministers erg verongelijkt was ge worden. Zijne kleeding was langen tijd die van een edelman in gala. BINNENLAND. In October e. k. zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrafie, om, naar mate van behoefte, te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f400, welke tot f1200 kan klimmen. Zij die zich aan dit onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 20 September a. s. aan melden aan het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurig opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. t Algemeen is de klacht, dat de bepakking van den infanterist te velde te zwaar is. Middelen om die te verlichten, zonder na deel aan hetgeen in oorlogstijd benoodigd is, heeft men niet kunnen vinden. Met het oog hierop zal bij de manoeuvres der 3e divisie een proef genomen worden bij het le bat. 6e reg. inf. met een met drie paar den bespannen wagen per compagnie, waarop de ransels zullen geborgen wordende compagniekar, tot nog toe in gebruik, kan dan vervallen. Lombok. Bij het departement van koloniën is gisteren namiddag ten 4 ure nog van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië ontvangen het navolgende telegram Van vermist terug Kamerman, licht ge wond, en 34 Europeesche minderen, waarvan 7 gewond. Vetter marine opgedragen be schieting Mataram. Eenige inlandsche fuse liers en bedienden, die, na door Baliërs gevangen, te Ampenan terug, berichten vijand westzijde Mataram versterkte en granaten marine zuidoost Mataram neerge komen. Aan Quispel (den commandant der maritieme middelen) correctie aangegeven. Balische strandkampong Tanambat door marine beschoten. Hoofden Tandjong Karang, Sekarbela en Sasaksche kampongs bij Am penan opgeroepen, betoonen meeste hulp vaardigheid en medewerking. Djelantik zou met zijn volk niet meege daan toch houding verdacht, daar ons niet gewaarschuwd. Liefrinck naar Oostkust, om tot Sasaksche verontrusting Balisch gebied aan te sporen. Plannen omtrent hernieuwd offensief op treden en hetgeen daarbij in acht te nemen, deelde Vetter mij mede. Opgave namen geéheuvelde minderen nog niet mogelijk. Toestand naar Soerabaija overgebrachte ge wonden over algemeen zeer gunstig. De luit.-kol. der inf. P. van La wick van Pabst, na generaal-majoor van Ham de hoogste in rang der gesneuvelden, werd den den 16n December 1848 te Banda geboren hij was dus eerst 45 jaar. In Juli 1869 tot 2e luitenant benoemd, doorliep hij achter eenvolgens de verschillende rangen, tot hij in Augustus 1893 tot luitenant-kolonel werd aangesteld. Hij is o. a. werkzaam geweest als commandant van het korps pupillen (1889) te Gomlong. De overledene een kranig officier was Ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde en bezat voorts het Eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven de Atjeh-medaille en het officierskruis. De nieuwbenoemde tweede bevelhebber van de expeditie tegen Lombok, kolonel M. Segov, is een zeer bekend figuur uit het Indische leger. Hij was het laatst commandant in de derde militaire afdeeling op Java. Segov is ridder van de Militaire 'W'"e0|1j orde 3e klasse de 4e klasse verwik zich bij de eerste expeditie, de 5e k'9^ eveneens op Atjeh hij heeft bovendie9.^ eeresabel, het eereteeken voor belang1^ krijgsverrichtingen en het officierskruis 30-jarigen dienst. Hij werd geboren in en is dus 53 jaar. Segov is een inla° van geboorte en uitstekend bekend i*1®* Maleische taal. Hij bracht o. a. de feCt tenschool in die taal over. De luitenant-kolonel J. J. K. de M°u van den generalen staf, is van het der artillerie, diende op Atjeh en veDvl^_ zich, behalve de Atjeh-medaille, het teeken voor belangrijke krijgsverrichti"^ [i De luitenant-kolonel L. Swart, van staf, die pas van verlof in Indië is tef9^ gekeerd, werd het bevel over het ttf9^ bataljon aanvullingstroepen opgedragen' verwierf zich op Atjeh de Militaire orde 4e klasse, een eervolle vermelding het eereteeken voor belangrijke krijg richtingen. Een nader telegram van het Handelt meldt Het verraad ging uit van den bejaag vorst, aangestookt door de hoofden. De cos4 leur Liefrick is naar de Oostkust gezon9 tot aansporing van de hoofden der Sasg9. een inval te doen op het gebied der P sche overheersching. Naar aanleiding van de ernstige ge^e,et tenissen op Lombok zegt de N. R. In volgende De ernstige en treurige gebeurteniss®11^ Lombok hebben allerwege in het land dielV indruk gemaakt en de deelneming in he4 f der gevallen dapperen en in den rouw|hunI\ betrekkingen is algemeen. Dat de rai»P' het aanvankelijk zoo voorspoedig slage" expeditie, zoo onverwacht kwam, heef4 indruk van het treurige feit versterkt. natuurlijk is het, dat de vraag zich op lippen dringt, hoe dit zoo heeft kunne'1 beuren. Maar redelijk is het, dat me" antwoord op die vraag niet geeft in den v°rf, van eene beschuldiging tegen wien ook, v° dat de geheele toedracht der zaak 's openbaard. Pas nadat dit is geschied, 's oogenblik tot oordeelen gekomen. Tot z° e lang wenschen wij althans ons oordeel op schorten. Hoofdzaak op dit oogenblik is, dat het raad, dat ten onzen opzichte is geplee*jj afdoende worde gestraft en dat met 9 kracht worde opgetreden tot herstel va" prestige. Dat men ook in Indië van noodzakelijkheid daarvan doordrongen >s» wijzen de telegrafische berichten, door o[1 regeering van den Gouverneur Generaal ®j\ vangen. Algemeenen steun zal de regeer' ongetwijfeld hierbij ondervinden. In Den Haag wordt de volgende opmeP' verspreidm «De ontzettende tijdingen uit hebben tal van familiën in rouw gedoiuP^t De geleden verliezen zijn een ramp voo>' vaderland, mogelijk moeielijk te bove",,^ komen. Ook ons dierbaar Vorstenhuis J gewis onder déze zware slagen, Nede''"9^, en Oranje toegebracht. Daarom verbaas'^, smart het velen, dat men hier in de *°{S-ei lijke residentie reeds toebereidselen maken tot feestviering en grieft het dat zelfs de regeering daarin voortgaat. Koningin en Hare Doorluchtige Moeder *- het niet kunnen goedkeuren, dat, ter eere, bij de vele dooden en gewonde"* in haren dienst gesneuveld en vermink4 deze 31e Augustus in feestgewaad z9' ep huid worden. Mogen wij het voorbeeld van Frankrijk toen daar van hooger 'l 1 O»1' de leesten van 14 Juli werden afböi5' omdat men terecht meende, dat de r° 0( over het verscheiden van president C9'' zulke vermakelijkheden niet gedoogde-' i Verscheiden Indische officieren met lof hebben zich bij Koloniën aangemeld*^, zoo noodig vóór het eindigen van hu" v lof terug te mogen keeren naar Indie, Het hoofdcomité van het Roode heeft f4000 geschonken aan het Ce"4' (St. Cf.) if

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2