Chow, wat ook vooral te danken was aan het plotseling verschijnen van generaal Jeh in de flank der Japanners. Bij het vervol gen der Japanners kwamen de Chineezen dicht aan den oever der Tatung, waar 13 Japansche schepen voor anker lagen, die nu plotseling een moorddadig vuur op de Chineezen richten en ze bij honderden weg maaiden. Later wreekten zich de Chineezen op drie Japansche schepen, die bij laag tij aan den grond waren geraakt. Volgens berichten uit Shanghai hechten de Chineezen niet veel waarde aan een mogelijken aanval van de Japanners op Port Arthur. Eer zijn zij voor een aanval op Formosa beducht. Zij zenden daar dan ook aanmerkelijke strijdkrachten heen. Luidens berichten uit Tsjifoe is de Engelsche kanon neerboot Redpole aldaar teruggekeerd met de boodschap dat het bericht van den aanval der Japanners op Port Arthur onwaar is. De vreemdelingen in de noordelijke havens zijn zeer verontrust door de laatste aan slagen op de zendelingen. Zij vreezen, dat de keizerlijke aanschrijving welke de bevol king gelast de vreemdelingen te eerbiedigen, zonder uitwerking zal blijven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 September 1894. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Houtbewerkers. Wij vestigen de aandacht op bovenstaand verslag van de buitengewone vergadering der onderafdeeling Houtbewerkers van de Schiedamsche Bondsafdeeling, dat wij om het belang der daarbij betrokken zaak zoo uitvoerig behandelden. De voortdurende uitbreiding der vakafdeelingen in den Ned. R. K. Volksbond en hare vereeniging tot Vakbonden, bewijzen dat meer en meer het ideaal tot werkelijkheid wordt: het aloude bloeiende gildewezezen te doen herleven in een vorm die het voor onzen tijd geschikt doet zijn. Wij achten die vakafdeelingen een der schoonste vruchten aan den jeug digen boom van den Volksbond. Zij zullen vooral bij de huidige beweging in verschil lende vakken een kracht ontwikkelen, die niet anders dan ten goede kan komen aan de groote beginselen van recht en recht vaardigheid. De aansluiting bij de vakaf deelingen willen wij dan ook onzerzijds al onzen lezers, leden van den Ned. R. K. Volksbond, krachtig aanbevelen. Het levend- wekkend woord van onzen grooten Paus Leo: werklieden, vereenigt u", geldt niet alleen de algemeene katholieke werklieden- vereenigingen, maar ook de vakvereenigin- gen, waarin het vereenigingsleven tot zijn volle recht komt. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat aan J. van K a t- w ij k Czn. en zijne rechtverkrijgenden ver gunning verleend is tot uitbreiding zijner brander ij aan de Boterstraat no. 60, kadaster sectie B no. 1336, met een stoomwerktuig van 3 paardenkr acht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 3 M2. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien de missive van heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie van den 27sten Augustus j.l., B no. 2479 (le afd.) G. S. no. 12/2, daarbij toezendende een afschrift van het proces-verbaal en van het advies der commissie uit hun midden benoemd tot het aanhooren der bezwaren van belangheb benden tegen de richting van het voorge nomen werk tot verbetering der Waterkeering te Vijf Sluizen, gelet op art. 13 der wet van den 28sten Augustus 1851 Staatsblad no. 125)brengen ter algemeene kennis, dat genoemde stukken voor ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn neergelegd. Gedurende de maand Augustus kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 532 schepen, 1 bijlegger, 3 sleepbooten en 3 oorlogsschepen, waarvan 58 zeilschepenhiervan waren bestemd voor Rotterdam 508 schepen, voor Schiedam 9, voor Vlaardingen 11 en voor Maassluis 4 schepen. In dezelfde maand van 1893 kwamen binnen 472 schepen, 3 sleepbooten e» 2 jachten, waarvan 52 zeilschepenhiervan waren bestemd voor Rotterdam 450 schepen. De beschoeiing der haven te Pernis die reeds lang in zeer slechten toestand ver keert en jaarlijks honderden guldens aan reparatie kost, zal thans geheel vernieuwd worden. Te Oud-Delftshaven had Vrijdag een vrouw de onvoorzichtigheid zich in bewoordingen die niet getuigden van liefde voor onze jeugdige Koningin, uit te laten tegen een koopman, die zijn waar als Oranje-peren haar te koop aanbood; dadelijk kreeg zij het met hare buurvrouwen te kwaad, zoo dat zij naar hare ouders vluchtte, ter wijl men inmiddels met dikke Oranjeverf op haar huisdeur schreef: Leve de Konin gin. Daar het Oranjebloed bij de buren nog niet bekoeld was, durfde zij Zaterdag nog niet in haar woning terugkeeren. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in de maand Augustus 722.642 reizigers met een opbrengst van f 56.517.87^ tegen 774.177 reizigers met een opbrengst van f 59.982.85 in Augustus 1893. De totale ontvangst bedraagt f 514.984,44^ tegen f498,738.83 over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De monumentale hoofdingang der Dier gaarde te Rotterdam is Zondag zonder eenige plechtigheid in gebruik gesteld. Ter herinnering aan den verjaardag van H. M. de Koningin heeft Zondag-avond aldaar een buitengewoon concert plaats, opgeluisterd door fraaie Bengaalsche ver lichting van den Tuin. De Vlaardingsche Bad- en Zweminrichting is Zaterdag heropend. In eene vergadering van aandeelhouders in de zwem- en badinrichting te Vlaardingen is het voorloopig bestuur definitief gekozen. Uit eene mededeeling van het bestuur bleek, dat het tekort op het aanlegkapitaal nog slechts f500 bedraagt en wellicht een vol gend jaar op de exploitatie kan worden gevonden, j Wederom is er te Delft ingebroken, thans ten huize van den militairen apotheker Van Essen. Een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Sedert eenige dagen werd te Delft een jong- mensch, de heer L., vermist, werkzaam op een der fabrieken. Woensdagnacht had men een plomp en een gil gehoord, zoodat men reeds vreesde dat de man was verdronken. Zaterdag heeft men het lijk uit het Provin ciale Kanaal opgehaald. Vrijdag-namiddag is J. v. S., te Oude Leede thuis behoorende en van Delft ko mende, te Delfgauw van een rijdenden melkwagen gesprongen, achterover geslagen en zoo onzacht met het hoofd op de straat terecht gekomen, dat hij eenigen tijd later met een gapende wond aan het achterhoofd dood werd gevonden. Van misbruik van sterken drank is, volgens getuigen, geen sprake bij dit ongeluk. Sport. De kegelclub »Anti-Poedel" vierde Zater dag-avond in de met levend groen fraai versierde kegelbaan der Officieren-Vereeni ging haar vijfjarig bestaan. De baan had een recht gezellig aanzien, vooral door de fraaie prijzen, meerendeels door de firma D. M. Zoetmulder alhier geleverd, die voor het onderling concours waren uitgeloofd. De eereprijs, een geschenk van het bestuur der Officieren-Vereeniging, bestaande in eene fayence-schoorsteenmantel-versiering, trok bijzonder de aandacht, terwijl ook vooral in het oog viel het geschenk van den heer Jan Jonker Roelants, een prachtwerk »het land van Walter Scott." Ook meerdere niet- leden hadden prijzen beschikbaar gesteld. Na een opgewekten strijd werden ten 12 ure de prijzen uitgereikt. Daarna hield de president der Vereeniging, de heerL.A. C. Ingenhoes, eene keurige feestrede, waarin hij de werkzaamheden der Club in haar vijfjarig bestaan herdacht en den schenkers der cadeaux en verderen belangstellenden dank betuigde, waarop de feestelijke her denking van het eerste lustrum met een gezellig souper werd besloten. Bij de Vrijdagnamiddag te Leeuward6" gehouden draverij met paard en chais is d« et>s door H. M. de Koningin-Regentes nam H. M. de Koningin, aangeboden prijs, staande in een compleet zilveren tbeeser»'e;' gewonnen door Sador, van den heer FloP'11 te Rotterdam. BINNENLAND. Lombok. Bij het departement van koloniën Zaterdag van den Gouverneur-Generaal va" Nederlandsch-Indië ontvangen het navolg00 telegram betreffende de expeditie op Lomb° Geest troep zeer goed. Gezondheids'0" stand gunstig. In bivak hard gewerkt a3" defensie. Den 30en en 31en dezer (AuguS tus) verkenning gedaan in richting Matar3"1' Vijand versterkt Mataram en maakt v°o1' werken. 31 dezer met sectie bergartiÜer'Ê hem daaruit verdreven. Gezien dat mar'3^ schoten treffen. Offensieve kracht vij3" gering. Vetter voornemens dagelijks te ver kennen. Spionnen berichten dat de d° Baliërs verlaten stellingen door Sasaks bot zijn, ook Kotta-Radja, hoofdkwartier °e Baliërs in den strijd tegen de Sasaks"'1^ opstandelingen. Observatie-colonne we" naar Boeleleng gezonden. Vetter anderm3' opgave verzocht van de gesneuvelde, gewo3" en vermiste Europeesche mindere militair6"' In aanvulling van dat regeeringsteleg1*3"1 kunnen wij nog meedeelen, dat de kolo3"" naar Boeleleng, aan de Noordkust van^3'1' gaat ter observatie van Karang Assam de Oostkust van Bali. Gelijk men weêt staat Karang Assam onder den vorst v3" Lombok. Op Bali is de stemming goed- Het Iibl. heeft Zaterdag uit Batavia bet volgende telegram ontvangen De artillerie op Lombok is nu 32 stukke" sterk, onder leiding van majoor FeuiH^"11 de Bruyn. De rijksbestuurder Djelantik blijft volh°u' den, dat hij onschuldig is aan het verra3 en heeft verlof gevraagd met zijn leger 33"r Bali te mogen oversteken. De gouverne1" generaal Viceroyheeft deze vergunm"|j geweigerd en bevolen Djelantik als vij3" te behandelen. Tjakra Negara is thans ingesloten do" de Sasaks. Naar de ISijm. Ct. verneemt, heeft 0 commandant der Koloniale Reserve te M megen aanschrijving gekregen alle besch"* bare troepen in gereedheid te brengen, e" deze den 22sten September hunne beste1" ming naar Indië te doen volgen. Het co& mando over het alsdan vertrekkend detac'1" ment, pl. m. 100 man, zal worden o dragen aan den kapitein der inf. van h"1 O. I. leger, H. O. W. L. Kramer. De Ist0 luitenant W. F. d'Harvant en een nog nad"1 aan te wijzen luitenant zullen bij dit de'3 chement worden ingedeeld. Zooals men weet vertrekt den 8ste" September een detachement der Kolom3 F Reserve, sterk 193 man, onder comma3' van den kapitein der inf. van het O- 1 leger, S. A. Drijber. Verscheiden officieren van het Boss6''" garnizoen hebben aanvraag gedaan om me deel te mogen uitmaken van de Lomboks0*10 expeditieo. a. ook de op Atjeh zoo kende en door de Atjehers zoo ge vree® kapitein Van Heurn. De Engelsche regeering heeft tot de e"2 het verzoek gericht, in kennis te wor" gesteld met de wetten en bepalingen, d te lande bestaande omtrent vervals"'1' 0 van levensmiddelen. Daarom heeft de minister van Bin36"^ landsche Zaken tot de commissarissen Koningin het verzoek gericht, aan Zijne L- de gemeentelijke verordeningen op dat s te doen toekomen, voorzoover die i° voornaamste gemeenten van hun pi'°v mochten voorkomen, ten einde de Engels"^ regeering zoo volledig mogelijk te ku3" inlichten Volgens de Java Bode, heeft het tement van oorlog te Batavia aan de py1 De onderafdeeling Houtbewerkers der Schiedamsche aldeeling vau deu Ned. R. K. Volksbond hield Zon dag-middag in de zaal der Officieren-Vereeniging eene buitengewone vergadering, welke ook door eenige yak- genooten uit Vlaardingen werd bijgewoond. De president der Houtbewerkersafdeeling, de heer J. J. van Hees, heette hen allen welkom, dankte het hoofdbestuur voor zijne tegenwoordigheid en deelde mede, dat mèt den heer P. J. Ignatius, commissaris vau toezicht, de heeren J. Neijzen, voorzitter, enJ.C. Gerrebrandt, penningmeester van den R. K. Houtbe- werkersbond, tegenwoordig waren. De vergadering was belegd in overleg met het Centraal Bondsbestuur, ten einde gevolg te geven aan de uitnoodiging van dat bestuur, om bij de bestaande agitatie in het timmer liedenvak voor of op 15 Sept. eene vergadering van de houtbewerkersafdeelingen te beleggen. De heer Ignatius, die onder applaus den katheder besteeg, betoogde in eene weldoordachte rede, dat het ongeloof, 'twelk zijne felle slagen richt tegen Kerk, Troon en Staatsbestuur, zijne theoriën ook den werk man tracht op te dringen, om hem tot een gedwee werktuig te maken van zijn heilloos streven. Maar de Kerk protesteert tegen dit noodlottig drijven. Zij roept de katholieke arbeiders op om zich te vereenigen, teneinde aldus een dam op te werpen tegen ongeloof en socialisme. Reeds is er dan ook een dam van be- teekenis opgewassen: de Ned. R. K. Volksbond is een macht geworden, door heel het Vaderland gekend. Spr. betoogde daarop de noodzakelijkheid der vakafdeelingen, die een steun moeten zijn voor den Bond, het onge loof en socialisme in het hart treffen en de maatschap pelijke positie van den werkman verheffen. Op wel sprekende wijze betoogde spr., dat het beoogde doel verbetering van de maatschappelijke positie van den werkman, door den katholieken arbeider niet in de neutrale vereenigingen kan bereikt worden, omdat al werken ook allen met hetzelfde gereedschap, wij Ka tholieken onze eigen overtuiging hebben en wij er zeker van zijn, dat alleen onze weg tot het beoogde doel, de verbetering van den toestand van den vak- werkinan, leidt. De bestaande toestand is onhoudbaar de houtbewerker moet 15 a 16 uren per etmaal ar beiden om het allernoodzakelijkste voor zijn gezin te verwerven, den patroon wordt eene doodende concur rentie aangedaanhet stuk of aangenomen werk is de ondergang van den werkman. Wij, katholieke arbei ders, willen in dien toestand verbetering brengendoor ons op het woord vau den Paus aaneen te sluitenwij die onder het Kruis weten te lijden, zullen ook met dat Kruis zegevieren. Door aaneensluiting der vakge- nooten willen wij de toestanden verbeteren tot verhef fing van den werkman, tot redding der maatscnappij en tot meerdere eer en glorie van God Nadat de voorzitter den geachteu spreker voor zijn kernachtig woord had bedankt, en op de noodzakelijke aaneensluiting ook zijnerzijds aangedrongen, was het woord aan den heer Neijzen, voorzitter van denHout- bewerkersbond. Deze spreker besprak de leuze door het moderne ongeloof uitgedacht om den werkman in zijne netten te lokken, de leuze door een der loges boven haren tempel geschreven„het licht verdrijft de duisternis, de waarheid zal u vrij maken." Het licht dat de duisternis verdrijft is echter niet bij de herauten van het ongeloof, maar bij den Plaatsbeklee- der van Christus, die verlicht door den H. Geest ons duidelijk aantoont, dat niet alleen geloof en wetenschap, maar ook geloof en arbeid samengaan. Hoe het onge loof de leuze„de waarheid zal u vrij maken" in praktijk brengt, toont spr. verder aan de ijzeren werk man, het kind der moderne wetenschap door God bij tusschenkomst van deu mensch geschapen, om hem bij de reuzenwerken van den nieuweren tijd tot steun te zijn, is door het ongeloovig kapitaal tot de arbeids kracht verheven en de werkman, naast de machine ge plaatst, doet slechts wat deze niet vermag: de werk man is tot smeerolie van de machine verlaagd. Neen, zegt spr., niet het licht der moderne wetenschap, maar de waarheid van Christus' Kerk zal u vrij maken. Laten wij ons niet laten verleiden door valsche leuzen of ons laten vangen onder de valsche vlag der neu traliteit. Willen wij genezen worden van den beet der vergiftige slangen van het socialisme en de verdere dwalingen van onzen tijd, laten wij dan evenals de Israëlieten in de woestijn het oog richten naar het opgerichte teoken. Zien wij naar Rome, waar een grijsaard met een moed, een kracht en eene helder heid die de wereld verbaast, ons leidt. Sluiten wij, werklieden, op zijn woord ons aaneen in de vakveree- nigingen voor God en geloof, voor Kerk en Vaderland en ons maatschappelijk welzijn. Bij het dankwoord van den pres. der houtbewerkers afdeeling, voegde de pres. der Bondsafdeeling nog een krachtig woord, om zich in den naam van den Christus te vereenigen in de vakafdeelingen, die aldus een macht zouden vormen tot steun van den godsdienst, tot bestrijding van het ongeloof en tot eigen welzijn. Daarop gaf pres. Van Hees nog eenige verklaring van sommige woorden in het manifest der katholieke hout bewerkers en besprak hij de wijze, waarop te Vlaar dingen eene onderafdeeling houtbewerkers in de Bonds afdeeling zou kunnen worden opgericht. Nadat de heer Ignatius nog eens op de noodzake lijkheid van aaneensluiting, ook voor de Vlaardingsche houtbewerkers, had gewezen, betoogde de heer Marrevee hetzelfde op de hem eigenaardige wijze, in eenige dichtregelen. Ook de heer Juffermans wekte nog tot die aaneensluiting op en sprak den wensch uit, dat de heer Ignatius ook van hier zou meenemen, dat de groote bloei der Schiedamsche Bondsafdeeling ook zou doordringen in de vakafdeeling der timmerlieden. Daarop werd de vergadering gesloten op dezelfde wijze als ze geopend was met gemeenschappelijk gebed. b£' AP la T 'n cl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2