Stads- en Gewestelijk Nieuws. het dreigende gevaar inziende, stoomde ijlings weer uit de stad weg, achter volgd door de loerende vlammen, die schier even snel langs de lijn voortvlogen als de trein. Op de locomotief was de hitte ondragelijk. De machinist en de stoker kre gen ernstige brandwonden; nochthans ble ven beiden op hun post. Zoo konden de vluchtelingen een naburig moerasmeer be reiken, slechts een paar minuten voor de vlammen, die den trein aantastten. De vluchtelingen gingen het meer in. De be wusteloos gevonden machinist werd er in gedragen. Allen bleven in het water neer gehurkt, terwijl de vuurzee over hunne hoofden heenjoeg. Vier uren bleven zij in het water, dat eindelijk als kokend warm was geworden, om op den verschroeiden nog heeten grond naar Hinkley terug te keeren. Overal zagen zij verkoolde lijken liggen. Van de stad-zelve was niets over gebleven. De dagbladen schatten het door de bosch- brand in Minnesota Michigan cn Wisconsin veroorzaakt verlies op 12 millioen dollar, ongerekend het verlies der bosschen-zelven. Het getal dooden wordt door sommigen op 400, door anderen op 1 000 geschathet is echter onmogelijk iets met juistheid te be palen. Volgens de Trïbuna zijn een twintig tal steden verwoestslechts enkele huizen bleven gespaard. Te Hinkley alleen vond men 90 lijken, waarvan velen geheel ver koold. Maandag-namiddag werden zij ter aardebesteld. Schiedam, 5 September 1894. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenendat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, no. 3, dezer gemeente, over het dienstjaar 1894/95, door den heer directeur der directe belastingen te Rotter dam op den lsten September 1894 executoir verklaard, den 4n dezer aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt er aan herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat den 4den dezer de termijn van zes we ken is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Vermits ook de Beestenmarkt aan den Boezemsingel te Rotterdam onder den afge sloten kring is gebracht en er alzoo voor het houden eener afdeeling der markt op het Hofplein geen reden meer bestaat, is voorloopig de Oranjeboomstraat op Feije- noord aangewezen als markt voor niet ver dacht vee. De nieuwe veemarkt blijft even wel bestemd voor vee uit den afgesloten kring. Een drietal pretmakers, behoorende tot de bemanning van een visschersvaartuig te Maassluis, ging er Maandag eens op uit zonder verlof van den schipper. De Rotter- damsche politie spoorde de snuiters spoedig op en leverde hen gisteren uit aan de over heid te Maassluis, die ze weer aan boord van hun vaartuig bracht. Gisteren-ochtend zijn de laatste 2 pok lijders te Kralingen als hersteld uit de barak, ontslagen zoodat die gevreesde ziekte aldaar is geweken. In de gemeente doet zich thans nog voor één geval van roodvonk en één van diphteritis. De Gemeente-begrooting. Inkomsten. I. De begrooting voor den dienst dezer ge meente voor 1895 is ingediend. Zij bedraagt in ontvangsten en uitgaven een som van f629.481.52 tegen f576.161.85 in het vorig jaar geraamd. Deze eerste begrooting door het nieuwe Dagelijksch Bestuur samengesteld de be grooting voor 1894 was nog door het oude bestuur ontworpen maakt een gunstigen indruk. Verscheidene posten onder de in komsten zijn aanmerkelijk hooger geraamd, veelal tengevolge van de meerdere werke lijke inkomsten over 1893 De opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen, in het vorig jaar op f 22.355.95^ geraamd, worden thans ad 122.403.31 voorgedragen. De opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen zijn nage noeg onveranderd op f 605.86^ geraamd, die op de hoofdsom der belasting op het personeel, in het vorig jaar op f 21794.35 geraamd, worden thans ad f21.459.84 voor gedragen de werkelijke inkomst over 1893 bedroeg f29.034.57|, het kohier der personeele belasting over 1893/4 bedraagt f 42.919.68. De uitkeering door het rijk van het ge middeld bedrag der vier vijfden gedeelten van de zuivere opbrengst der hoofdsom en rijksopcenten van de belasting op het per soneel, binnen deze gemeente geheven over de belastingjaren 1882/3, 1883/4 en 1884/5, wordt in verband met de raming van het vorig jaar en de werkelijke inkomsten over 1893 weder ad f43290.93 voorgedragen. De plaatselijke directe belasting, in het vorig jaar op f 45000 geraamd, wordt thans ad f42000 voorgedragen de werkelijke inkomst over 1893 was f58.530.62 bij suppletoir kohier wordt nog een bedrag van f90 geraamd. Op beide posten wordt uitgetrokken het bedrag, geraamd naar eene heffing van 3 der vermoedelijk belastbare som. De Inkomstenbelasting, in het vorig jaar op f54000 geraamd, de werkelijke in komst over 1993 is f34369.93^ wordt thans ad f 51000 voorgedragen, bij supple toir kohier wordt evenals het vorig jaar nog een bedrag van f120 geraamd. Ook op deze beide posten wordt uitge trokken het bedrag geraamd naar een hef fing van 3% van het vermoedelijk zuiver belastbaar bedrag. De postopbrengst van tollen op de wegen, in het vorig jaar of f800 geraamd, de werkelijke opbrengst in 1893 was f 1059.80, wordt thans ad. f1036 voorgedragen. De tol is van 1 Juli 1894 tot ult<>. Juni 1899 voor het uitgetrokken bedag per jaar verpacht. De opbrengst van brug,- kaai,- haven,- kraan-, sluis-, dok-, boom- en veergelden, in het vorig jaar op f 47.500 geraamd de werkelijke inkomstover 1892 is f5228730 wordt in verband met de uitkomst over le halfjaar van 1894 f7500 hooger, aldus op f55000 voorgedragen. De opbrengst der wik-, weeg-, meet- en keurloonen wordt evenals het vorig jaar en in verband met de werkelijke inkomst over 1893 ad. f150 voorgedragen. Naar de opbrengst over de eerste zeven maanden van 1894 wordt de postopbrengst voor banken of staanplaatsen in hallen op markten en dergelijke openbare plaatsen in het vorig jaar op f950 geraamd, thans ad f 1250 voorgedragen de werkelijke inkomst over 1893 is f 1054.80. Daarentegen wordt de post retributiën op de koopmansbeurs in verband met de wer kelijke inkomst over 1893 f 151.75 thans f50 lager ad f150 voorgedragen. De post: opbrengst wegens de begraaf plaatsen wordt evenals het vorig jaar ad f1700 voorgedragen. Om het geheel onzekere van dezen post heeft de mindere opbrengst over 1893 de werkelijke inkomst was toen f1495 geen aanleiding gegeven hem voor 1895 lager voor te dragen. De post: opbrengst van schoolgeld op het gymnasium, in het vorig jaar op f1800 geraamd, wordt in verband met de opbrengst over 1893, f2018,33, thans ad f2000 voor gedragen, Ook de postopbrengst van schoolgeld (middelbaar onderwys) wordt in verband met de opbrengst over 1893f 3744.25. thans f300 hooger, alzoo ad f3700 voorge dragen. Daarentegen moet de opbrengt van school geld (lager onderwijs) in het vorig jaar op f 9700 geraamd, thans ad 18500 worden voorgedragen. De post wordt verminderd wegens de opheffing der burgerschool met f 1000, waar tegenover staat een vermeerde opbrengst wegens den talencursus, geraamd op f200; alzoo wordt de post per saldo f800 lager geraamd dan de werkelijke inkomst over 1893, zijnde f 9308.641. Wordt vervolgd.) gouverneur-generaal nu als vijand ^°r, beschouwd. Hij schijnt naar de No<" Westkust gebracht te zijn, builen de na heid zijner stamgenooten van Mataram- Van een ingezetene van Nederland, onbekend wil blijven, is bij het ^ePar^e ment van koloniën, ten behoeve van militairen op Lombok of de daar gewon1 ontvangen eene som van f 1000. Het wordt, overeenkomstig de bedoeling van gever, ter beschikking gesteld van centraal-comité van het Roode KrulS Batavia. (St.-W di« de" bet te Door eenige zijn met Haagsche het lot ingezetenen der weduwen BINNENLAND. Lombok. Door den Gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie is gisteren per telegraaf het navolgende bericht »Ik acht, na overleg met den comman dant der zeemacht, den leger-commandant en den Raad van Indie, versterking der marine en zending mariniers onnoodig, doch waardeer de zending van een detachement koloniale reserve en 500 man suppletie troepen. De troepen zijn thans alle op Lom bok en het materiaal gedeeltelijk. De rest volgt spoedig." Het ISlieuios van den Dag publiceerde gisteren het volgende bulletin »De vorst van Lombok biedt aan vijftig gevangenen in vrijheid te stellen en van verzet af te zien, indien de troepen terugkeeren. Een brief van generaal Vetter bereikte kapitein Lindgreen". Naar aanleiding van het bericht der ge vangenneming van kapitein Lindgreen met zijn detachement, zegt de N. R. Ct. het volgende Met diep leedwezen zal bovenstaand be richt alom in het land worden vernomen. De eisch, door den verraderlijken vorst van Lombok gedaan, als voorwaarde voor de uitlevering der gevangenen, zal natuurlijk niet worden ingewilligd. Na al wat er ge beurd is, ten slotte ons door hem de wet te laten stellen, en dar. zijn gezag nog te handhaven, daaraan valt zeker niet te den ken. De vrees rijst echter van zelf, dat bij de te verwachten weigering om op de voor waarden van den vorst in te gaan, kapitein Lindgreen en zijne mannen de slachtoffers van de wraak der Baliërs zullen worden. Intusschen blijft de hoop bestaan, dat de Baliërs, beducht voor de straf, die op zulk eene daad ongetwijfeld zou volgen, van deze wraakoefening zullen worden teruggehouden. Dat die hoop vervuld moge worden, is een wensch, die zeker uit ieders vaderlandslie vend en menschliever.d gemoed naar boven welt. Het bericht, dat de vorst van Goa (Zuid- Celebes) heeft aangeboden hulptroepen te zenden aan ons leger, is belangrijk voor onze Indische politiek, ook afgescheiden van de gebeurtenissen op Lombok. De tegenwoordige Vorst is pas kort gele den zijn overleden voorganger opgevolgd en weigerde toen het contract, dat Nederland sinds jaren met Goa had gehad, te onder teekenen. Toen aanvankelijk ons succes op Lom bok groot was, is er sprake van geweest, op Celebes door machtsvertoon den vorst van Goa te gaan overhalen tot het contract. Thans schijnt de Vorst zijn goede gezin heid te willen toonen. Het N. v. d. D. meent dat wij het aan bod van den vorst van Goa niet behoeven te wantrouwen. «Het is immers bekend, dat hij zeer arm is en hierin een goede gelegenheid ziet, vooreerst om daarin ver betering te brengen en tegelijk om zijn woelige onderdanen, die hij moeilijk in bedwang kan houden, een afleiding te be zorgen." Ten slotte blijkt dat Goesti Djilantik, rijksbestierder van Karang Asem, de vazal staat van Lombok op Bali, op last van den begaan «JU weezen van de op Lombok gesneuv0 militairen wordt de volgende circulaire v spreid «De berichten uit Lombok, in de ,gf, dagen tot ons gekomen, hebben hetNe landsche volk met weemoed vervuld- een onverwachten overval sneuvelden z e veel dappere mannen, die daar in diev gewesten strijden voor de eer van de landsche vlag. En weduwen en weezen st als verslagen, du hun echtgenoot en zorger hun zoo plotseling werd ontrukt- uit te keeren pensioen is in de meeste vallen onvoldoende om aan de kinderen e behoorlijke opvoeding te verzekeren. kan men de nagedachtenis dier dapP e. beter eeren dan door te zorgen voor hun11 laten betrekkingen. Engeland en Duitse® gaven ons nog onlangs een voorbeeld algemeene deelneming bij nationale ramp^,. «Indien men een fonds bijeenbracht» tegemoetkoming in de opvoeding van wettig erkende kinderen van officieren onderofficieren van het Indische leger, vader voor den vijand is gesneuveld gevolge van bekomen wonden is over eJ0 dan zou het Nederlandsche Volk daal'®1 een plicht der dankbaarheid vervuld ju een blijk geven van de waardeering, de laatste dagen zoo dikwijls is uitgespr0 «Ondergeteekenden hebben zich t0 j[el> voorloopige Commissie vereenigd en gelden, tot dat doel bestemd, gaar®0 ontvangst nemen. offert ieder naar (Jv* ae' »Elk der ondergeteekenden is berei dragen in ontvangst te nemen, die 1 bladen zullen worden verantwoord. A. L. Schmidt Jr., Pieter Rothstraa qf) J. M. Pijnacker Hordijk, Nassauple111 Jhr. Mr. Th. C. Van Doorn, Laan A Meerdervoort 23; J. A. Van der t<i' J. P. Coenstraat 8D. A. Hooijer, L denhout 63m. - - --v, v°°r' De voorloopige Commissie stelt zicu 0ji, ook andere belangstellenden uit te noo 1 zich bij haar aan te sluiten en daarna te gaan tot de benoeming van eene manente Commissie. De heer L. Den Beer Poortugael, stu 0jji te Leiden, heeft vrijwilligers opgeroep6 zich voor den dienst in Indië te bekW en daarna hun hulp aan te biede® H. M. de Koningin. Van iemand die kend wenscht te blijven ontving hij ter ondersteuning van hen, die hun d'0 zouden willen aanbieden, maar z'-c ^ji' eigen middelen niet van een uitrusting nen voorzien. Door den Minister van Koloniën de commissarissen der Koningin in de .,0^ vinciën een groot getal aanplakbiljeftea de koloniale werving gezonden met v0^ ie de noodige maatregelen te nemen, fei' aanstonds over hunne provincie teV® den en doeltreffend te doen aanplak11 Het kan geen kwaad, ter gerust3*® j,/ van menigeen, de volgende cyfers lil innering te brengen jef' Het Nederlandsch Oost-Indische telt 14 a 1500 officieren (van he® |P 200 met verlof in Europa), waaronder 120 generaals en hoofdofficieren. aan infanterie 32 bataljons, waarvan 14 garnizoens- en 4 depótbataljons- nog 5 garnizoenscompagnieën en tenten-kaders. De cavalerie heeft eskadrons, een depót-eskadron, en chementde artillerie heeft 23 coi®P Vo' 5 tide11' «Landgenootenuuen. icuei m kracht en vermogen, opdat het Indisch een blijk ontvange, dat zijn toewijdingen zelfopoffering door het Nederlandsche met dankbaarheid wordt erkend, jjij- 1)J0P ee® ,j('

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2