omringen, zoodat het bereid is alle noodige offers te brengen om de hulp der Katho lieken, die het zonder genade bestrijdt, te verwerven. Fr is nauwelijks een jaar ver- loopen sinds Crispi aan een buitenlandschen journalist verklaarde, dat de Paus.de eenige moreele kracht is die bleef staan, erbij voe gende. dat dit niet veel bewees voor de massa. Heden schaart hij zich aan de zijde van hen, die voor deze moreele kracht bui gen, haar meerderheid erkennen en haar bondgenootschap vragen. Dit wil niet zeg gen, dat hij plotseling door de genade is getroffen en het pistoolschot van Lega hem den weg naar Damascus heeft getoond. De inlijving van de Kerk bij den Staat is een lievelingsdenkbeeld van dezen verstokten vrijmetselaar, die sinds lang het plan koes tert om zijn politieke loopbaan te bekronen met het vernielen van het werk der Italiaan- eche revolutie en tot het werpen van den gekroonden koning dezer revolutie in de armen van den Paus, die in zijn mokkende houding vaststaat." De Moniteur de Rome bevat eene verkla ring, dat niets veranderd is en niets ver anderd zal worden in de politiek des Pausen, en dat de commentaren op de rede van Crispi door de liberale bladen geleverd, slechts een manoeuvre zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 September 1894. Bij de heden gehouden aanbesteding van den verbouw van het caté van den heer J. A. S. Engering aan de Hoogstraat alhier, waren van de 10 uitgenoodigden de volgende inschrijvingsbiljetten ingekomen C. Wendt f2980, N. H. de Roo Sr. f2950, J. Hoek, f2375. Het werk is aan den minsten inschrijver, den heer J. Hoek, mr. timmerman alhier, gegund. Heden wordt het 25-jarig bestaan der «Stearinekaarsentabriek «Apollo" onder hare tegenwoordige benaming herdacht. Bij hare oprichting heette zij «Rotterdam". De heer J. Jocker herdenkt heden den dag waarop hij 25 jaren geleden als maga zijnmeester-expediteur bij de Stearinekaar- senfabriek «Apollo" in dienst trad. Het bestuur der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, heeft besloten tot de uitgifte eener obligatieleening, groot 114000, om de kosten te dekken, verbonden aan den aankoop, de verbouwing en meu bileering van het aangekochte pand aan de Lange Haven. De leening zal worden uitgegeven in 140 obligatiën ieder groot 1100 a 4 terwijl jaarlijks minstens f 500 zal worden afgelost. De betaling der aandeelen moet geschie den vóór of op 30 October aanst., terwijl de rente ingaat 1 November 1894. In zijne gisteren-namiddag gehouden zit ting heeft de gemeenteraad van Rotterdam de voorstellen van het anti-revolutionair lid, den heer W. B. van Staveren, tot school- geldverhooging, met 25 tegen 2 stemmen verworpen. De 18-jarige F. H. van Meurs, in de Lange Lijnstraat te Rotterdam woonachtig, maakte eergisteren avond omstreeks 10 uren op de Hoogstraat aldaar spektakel. Daar hij de herhaalde waarschuwingen der politie in den wind sloeg, besloot de agent van politie H. Blom hem naar het politie-bureau in de Lange Torenstraat te brengen. Aanvankelijk ging luj gewillig mede, doch op het Groote Kerkplein gekomen, begon hij, door het publiek en hoofdzakelijk door een 19jarigen kameraad, in den Oppert woonachtig, ge steund, zich tegen den agent te verzetten. De politieman bleek niet tegen allen opge wassen en werd deerlijk mishandeld, totdat er hulp van andere agenten kwam opdagen. Het trekken van de sabels werd met eene hagelbui van steenen beantwoord, doch ten slotte behield de politie de overhand en bracht Van Meurs en zijnen kameraad naar het politie-bureau. De mishandeling, die de agent Blom- onderging, was van dien aard, dat de man buiten dienst gesteld moest worden. Op de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam zijn eergisteren avond door eene juffrouw uit de Gaffelstraat verloren vier obligatiën, premieleening van Rotterdam ieder nominaal groot f1000, twee obligatiën Italiaansche spoorwegen ieder groot 500 lire, een bank biljet van f100 en een idem van f60, alles in een oude krant gewikkeld. Het Leeningsplan in den Raad. De Vergadering gisteren door den Raad ter vaststelling van het Leeningsplan ge houden, was slecht bezet. Slechts juist het wettelijk vereischte aantal leden, het onmis bare elftal, was aanwezig. De ontbrekende tien raadsleden lieten het meerendeels blijk baar gaarne aan hunne medeleden over het plan vast te stellen van de leening, waar aan zij reeds in beginsel hun stem hadden gegeven. Dat de discussie zich hoofdzakelijk zou bewegen om het bekende punt van ver schil, het al of niet op het Grootboek plaatsen van de 55 mille uit den landver- koop verkregen, was te voorzien. Nadat de heer De Groot voor zijn voor stel om eerst art. 2 te behandelen geen vol doenden steun had kunnen vinden, wilde hij althans gaarne weten of er al een raming van de jbuitengewone nog uit te voeren werken had plaats gehad, waarvoor de op brengst der leening gedeeltelijk zou dienen. In antwoord aan den heer De Groot deelde daarop de heer Maas mede, dat de nieuwe directeur der gemeentewerken, Maandag 17 dezer in functie getreden, nog geen begroo ting van kosten hadden kunnen opmaken, ook zonder die begrooting kon hij echter de gewenschte inlichtingen geven. De in art. 2 bedoelde openbare werken, waarvoor het restant der leening zal gebruikt worden, zijn het door den Raad in beginsel aangenomen plan tot eene nieuwe haven aan de Maas, en een aansluiting van de haven aan den spoorweg bij de brug over de Delftshaven- sche Schie in den lijn der Holl. Spoorweg- maatsch. Het is wel degelijk de bedoeling aan deze werken, door den vroegeren direc teur der gemeentewerken op minstens 6 ton begroot, een begin van uitvoering te geven. Daartoe zal een aanvang worden gemaakt met het verleggen van de voorha ven, en het maken van een beteren loswal, om vervolgens de werken langs de Maas, bij de Scheepstimmerwerf, voort te zetten. Hiervoor zal een bedrag van f 240.000 noo- dig zijn, terwijl dan later bij voortzetting der werken bij den Raad het voorstel zal inkomen om ter bestrijding der kosten de verdere series der leenmg uit te geven. De zakelijke uiteenzetting van den heer Maas kon den heer De Groot nog niet over tuigen. Hij vreesde dat vooreerst zelfs niet een klein gedeelte van het bedoelde kapitaal zou kunnen verwerkt worden. Om dus on- noodig rente betalen te voorkomen, zou hij niet 15 maar 13 ton willen leenen. Hierop antwoordde de heer Maas, dat wanneer wij er toe overgingen slechts 13 ton te leenen, er met de resteerende 40 mille niets te beginnen zou zijn ter uitvoe ring van de werken, waarvoor op de begroo ting van 1895 een memoriepost is uitge trokken. Het is de bedoeling met die werken onverwijld te beginnen, zoodra in het aan staande voorjaar de weersgesteldheid dit toelaat. Maar om met de werken geen dag te verwijlen, moeten we nu reeds de zeker heid hebben, dat wij het noodige geld kunnen krijgen. Tegenover het voordeel van die zekerheid weegt niet op de omstan digheid, dat wij het geld een paar maanden vroeger in kas zullen hebben dan noodig is daarenboven is dit bedrag voor een paar maanden zeer goed te plaatsen. Spr. houdt vol, dat die f240.000 ons absoluut geen rente kosten, omdat wij het volgende jaar door de conversie reeds dadelijk f7082 min der rente gaari betalen. In antwoord op eene nadere opmerking van den heer De Groot, omtrent de kosten van bedoelde werken, verklaarde de heer Maas, dat de f 240.000 zeker niet noodig zullen zijn alleen voor het verleggen van de Voorhaven, maar dat het de bedoeling is nabij de Scheepstimmerwerf »de Nijverheid" tevens een flinke afronding te maken in de richting van Delftshaven met een loskaai, zoover uitgestrekt als de middelen het toe laten. En dan vreest hij, dat wij met de f240.000 die kaai nog niet tot aan de Kielhaven zullen kunnen uitstrekken. Die kaai zal ons het voordeel bezorgen, dat wij ons bezit, dat nu braak ligt en door den stroom wordt weggespoeld, zullen verbeteren en wij eene prachtige gelegenheid tot lossen aan den wal verkrijgen. Met deze inlichtingen verklaarde de heer De Groot zich tevreden. De heer Van Erpecum, die in de vorige raadszitting niet tegenwoordig was,verklaarde dat hij tegen het leeningsplan niet het minste bezwaar had maar hij veroorloofde zich eenige opmerkingen omtrent de uitgifte der verdere seriën. Daarop verkreeg hij van den heer Maas de zekerheid, dat de verdere uitgifte niet zou kunnen plaatsheb ben zonder den Raad, die de aflossing zou bepalen, en dat alleen de behoefte van ver dere uitgifte, door B. en W. zou worden bepaald. In verband met hetgeen reeds was be sproken, betoogde de heer Maas, dat hij teruggekomen was van zijn denkbeeld, om die 55 mille van het Grootboek nooit te verkoopen. Hij moest bij nader inzien toe geven, dat zij ter eeniger tijd beter zouden kunnen gebruikt worden, b. v. om stukken land, tusschen die der gemeente gelegen, aan te koopen. Hij wilde die aankoop Grootboek dan ook alleen doen strekken tot secure belegging tot tijd en wijl de 55 mille beter zouden kunnen worden be steed. Ook na deze toelichting kon de heer De Groot zich met het denkbeeld van den aan koop der 55 m. N. W. S. niet geheel ver eenigen. Hij stelde dus voor de betrokken bepaling, die er ons toe brengen zou, van geld voor 3% geleend, slechts 2|% te ge nieten, te schrappen. Daarbij stelde hij in het licht dat wij, nu de aflossing over 75 jaar loopt, der gemeente, door de f 55000 aldus te plaatsen, een beduidend kapitaal aan rente te kort doen. Bij alle verschil van gevoelen met den vorigen spreker zou de heer Maas niet, zoo als hij, het gevoelen van zijn tegenstander, dwaas noemen. Hij achtte den bedoelden maatregel gebiedend noodzakelijk om het kapitaal der gemeente intact te houden. Als wij voor die f 55000 scholen gaan bouwen die na 20 jaren voor den grond liggen of andere zoogenaamde buitengewone werken, die feitelijk slechts onderhoudswerken zijn, zijn wij ons geld kwijt. Zoo hebben wij onze heerlijkheden aan de overzijde van de Maas geruild voor het twijfelachtig rentege- vend bezit der Westerhaven en zijn onze landerijen aan de Warande weggegaanzoo gaat ons kapitaal in brokstukken weg en moet de financieele toestand slechter worden. Tegenover dit beweren van den heer Maas meende de heer De Groot, dat de 55 mille ten deele belegd zijn in vaste goederen, voor zoover zij gebruikt zijn voor den aankoop van het entrepot. Met genoegen constateerde de heer Maas, dat na zijne toelichting aan de bezwaren van den heer De Groot voor een groot deel tegemoet was gekomen. De heer Hoogendam kon zich na de toe lichting van den heer Maas met het denk beeld van den aankoop der 55 m. N. W. S. vereenigen, maar veroorloofde zich nog de vraag te stellen of wij zoo zeker zijn de leening van 98 te krijgen. Daarop antwoordde de heer Maas, wij mogen vertrouwen dat, waar aan Rotter dam, dat 1 millioen vroeg, 6^ millioen (waar onder inschrijvingen boven pari) werden geboden, men zeker wel Schiedam 3 millioen a 98 zal willen geven. Maar we moeten het ijzer smeden, terwijl het nog heet is; de prolongatierente heeft neiging om naar boven te gaan. En juist daarom hebben B. en W. niet tot de gewone raadsverga dering gewacht, maar deze buitengewone raadsvergadering uitgeschreven om des te eerder de goedkeuring van Ged. Staten te verkrijgen en binnen den kortst mogelijken tijd tot het uitschrijven der leening over te gaan. Ondanks de opmerking van den heer Van Erpecum dat het beroep op Rotterdam niet geheel opging, omdat men daar slechts hoog had ingeschreven met het kennelijk doel althans een deel der leening te hebben, gaven zoowel hij als de overige leden zich door het pleidooi van den heer Maas ge wonnen. Met algemeene stemmen werd zoowel het geheele leeningsplan als het plan tot uitgifte der 15 eerste seriën aan genomen. BINNENLAND. Blijkens een telegram van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië van 20 dezer, wordt de gouvernements-koffiehoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 347,750 pikols. (St. Ct.) H. M. de Koningin-Regentes woonde glS' teren het middagconcert aan het KurhauS te Scheveningen bij in de daartoe smaakvol met bloemen en heesters versierde bestuurs* loge, die in een met de bustes der KoniO' ginnen versierde, keurig gemeubileerd salon was 'herschapen. Het concert, dat uit ee'1 electie van keurige toonwerken bestondi werd geleid door prof. Mannstadt. Bij de aankomst der Vorstin werd H. M. ontvan" gen door eenige commissarissen van hei- Zeebad Scheveningen en werd haar doof mej. Kuijs een fraaie bouquet vereerd. Zoowel het Kurhaus als de omliggend0 gebouwen, hadden door een vlaggentooi aan de badplaats een vriendelijk, feestelijk aan- zien gegeven. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Konin* gin-Regentes eergisteren, nadat zij van do plechtige opening der zitting ten paleize was teruggekeerd, aldaar den heer Smidb den vorigen minister van justitie, in bijzonder gehoor ontvangen, en kort daarna ook baron Van Dedem, den afgetreden minister van koloniën. Woensdag namiddag was de heef Tak van Poortvliet bij H. M. toegelaten- De oud-ministers gaven door die bezoeken gevolg aan eene uitnoodiging van H. M-r die van hen nog niet afscheid had genomen n3 het nederleggen hunner portefeuilles. Hblad Lombok. De N. R. Ct. ontving van haren corres' pondent te Batavia onder dagteekening van gisteren het volgend telegram. De onzen hebben met kleine verliet11 de positiën te Pegasangan en Sekarbe'3 veroverd en bezet, welke door de BaliërS manmoedig verdedigd werden. Dezen lieten vele dooden en wapenen achter, alsmed® eenige gevangenen. De marine vernielden magazijnen aan de Kombal-baai. De Sasaks brachten vier afgesnede" hoofden van Balische aanvoerders. De gezondheidstoestand word t minder g°e De Haagsche politie heeft eergisteren nacht proces-verbaal opgemaakt tegen v'ef personen, die zij betrapte bij het opplakk®" van roode strookjes met socialistische motto s> ditmaal op het standbeeld van Koning WiHerïl II en het gebouw der Tweede Kamer. De Vorstelijke familie van Wied zal ne den-ochtend ten 10.32 u. uit Middelburg Per Holl. spoor te 's-Gravenhage aankomen erl zich onmiddellijk begeven naar Scbev® ningen in het Hotel Garni. Te Hilversum heeft de laatste poklijd®1^ het ziekenhuis verlaten. Het eerste geV9 kwam in het laatst van Maart voor, ,'11 sedert zijn 80 personen aan de pokziek'0 lijdende geweest, waarvan 24 met doode lijken afloop. Het Weekblad voor Prov. Gem en tersch. Obligatiën spreekt als zijn oord®0 uit, dat de «forensen" geen baat zul' hebben bij het zenden van hun adres5 aan Ged. Staten van N.-Holland en aan Regeeringen. De moord op den vleeschouwer Schut^ Het onderzoek der laatste dagen g blijkbaar tot geen rusultaat geleid, alth3 zijn Drayer en V. d. Berg reeds weder vrije voeten gesteld. v d" Ook Alkmaar is ijverig in de weei Koninginnen Donderdag a.s. Harer waa' te kunnen ontvangen. Na het bericht, j de Vorstinnen komen zouden, werd terst°^e een feestcommissie benoemd, die meteel1^, andere ingezetenen in overleg traden zooveel mogelijk gelijkvormigheid in de v sieringen aan te brengen, voor zooveel treft den ie volgen weg. Op verschil'6'1.^ plaatsen in de stad zal de muziek z'^ laten hooren; een schitterend vuurvre zal worden afgestoken. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2