Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. haf spreken van eene gevoelige afneming der krachten, doch niettemin tevens van een volkomen afwezigheid van onmiddellijk gevaar. Uit St. Petersburg verneemt de Kreuz- zeitung, dat men daar in officieele kringen over het optreden van Engeland in de Koreaansche wateren zeer ontstemd is. De bevelhebber van het Russische eskader zou thans het strikte bevel ontvangen hebben om, zoodra eenige Europeesche mogendheid de belangen der Russen schade toebrengt of de meest stipte onzijdigheid schendt, dadelijk aan de hoofden der overige eskaders kennis te geven, dat hij zich door de daad van die mogendheid genoodzaakt ziet zulk onwettig gedrag als casus belli te beschou wen. Voor het geval, dat een dergelijk feit zich voordeed, zou er eene speciale overeen komst tusschen Frankrijk en Rusland ge troffen zijn. Aldus de Kreuzzeitung. Te Berlijn koestert men het vermoeden, dat Engeland zich de positie waarin Rusland thans tengevolge van de ziekte des Czaren verkeert, in Oost-Azië zooveel mogelijk ten nutte wil maken. Hoezeer de militie wet in Frankrijk, welke seminaristen en geestelijken dwingt het geweer op schouder te nemen, aan de ziel zorg afbreuk doet, kan weer blijken uit eene mededeeling in de Croix de Toulouse, omtrent vijftien priesters die te Toulouse voor de herhalingsoefeningen onder de wape nen zijn gekomen. Twee dier priesters zijn pastoorszij hebben hunne parochies moe ten verlaten. Van de dertien overigen waren er twee kapelaans te St. Girons, waar zij thans voor 28 dagen de gansche zorg voor deze uitgebreide parochie aan den hoogbejaarden pastoor, een grijsaard van 78 jaar, hebben moeten overlaten. Geen ernstig man kan meenen, teekent een ka tholiek blad bij deze mededeelingen aan, dat zulk een toestand is vol te houden. Dit gevoelen is trouwens reeds algemeen en het zal zich ten slotte ook uitspreken in de wetgevende vergadering, waar de verfoei lijke wet, met het uitsluitend doel om de Kerk te kwellen, werd aangenomen. In de Woensdag te Pest heropende Magnatentatel is terstond de discussie be gonnen over de verdere kerk-pol. wetsont werpen van Wekerlé, op de eerste plaats dat tot gelijkstelling der Joden met alle andere confessiën. De welwillende wijze waarop de opperrabijn met zijne deputa ties onlangs te Balassa-Gyarmat door keizer Frans Jozef werd ontvangen, geeft der Joodsch-liberale vrijmetselaarspers den moed bij voorbaat zich van de keizerlijke sanctie ook voor dit ontwerp verzekerd te achten en daarna zelfs met zekerheid te voorspel len, dat Z. H. de Paus aan de geestelijk heid eerbiediging der gesanctionneerde wet ten zal opleggen. Volgens de laatste be richten uit Pest heeft het Huis der Mag naten het wetsentwerp betreffende de vrije oefening van den Israelitischen eeredienst en dat op de godsdienstvrijheid beiden met éene stem meerderheid (113 tegen 112) aar/genomen en is vervolgens tot de behan deling der artikelen overgegaan. Het vermoeden dat de plotseling bijeen geroepen ministerraad te Londen werd uitgelokt door den toestand in het verre Oosten, wordt versterkt door een bericht heden in de Londensche pers vermeldtdit bericht luidt, dat na afloop van den minis terraad de admiraliteit bevel heeft gekregen, het Britsche eskader in de Chineesche zee aan te vullen. Men zal onmiddellijk 2 krui sers en 2 kanonneerbooten derwaarts zenden. Volgens berichten uit Shangai wordt de toestand in het Chineesche rijk tengevolge van de nederlagen der Chineezen steeds bedenk' lijker. Een bericht uit Tientsin, van den lsten dezer maakt melding van aldaar ontvangen berichten dat er een op stand uitbreekt in Mongolië. Er werden troepen van Peking uitgezonden om dien opstand te onderdrukken. Ernstige onlusten zouden in het keizerlijk paleis te Peking zijn ontstaan. Een aantal Europeanen is te Tientsin uit de omliggende districten aangekomen, de aldaar verblijvenden nemen voorzorgsmaatregelen tegen eenen aanval. De Times verneemt uit Shangai, dd. 4 dezer, dat volgens telegrammen uit Tient sin, Chineesche transportschepen vrijelijk de golf van Petchili bevaren, en de oorlogs schepen, die te Port Arthur hersteld wor den, spoedig gereed zullen zijn om weder zee te kiezen. De Duitsche kruisers Marie, Alexandrine en Arcona, hebben eergisteren de haven van Jokohama verlaten, om zich naar de golf van Petchili te begeven. Schiedam, 6 October 1894. Voor de Zwartjes van Afrika" ontvingen wij door bemiddeling van den Boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren f 5. Wij vestigen de aandacht op achters taande advertentie van de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo. Dank zij den steun onzer katholieke stadgenooten gaat de com missie voor de Vincentius Bibliotheek telken jare voort hare verzameling uit te breiden. Het zal niet noodig zijn het nut dezer bibliotheek voor onze stadgenooten, die haar sedert lang kennen, uiteen te zetten. Wij leven in een tijd, dat de markt overstroomd wordt door de meest zedelooze lectuur onder allerlei vorm en gedaante, zelfs zoo dat een oppervlakkig lezer er door misleid wordt. Eene Vereeniging die zich daarom ten doel stelt degelijke gezonde onschuldige lectuur te verspreiden, moet door alle Katholieken worden gesteund. Ouders en overheden, die hunne kinderen of onderhoorigen eene aangename lectuur willen verschaffen, kunnen wij de Vincentius- bibliotheek onder alle opzichten aanbevelen. Doch niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de ouderen van dagen bevat zij een schat van de meest belangwekkende boek werken zoowel tot.leering als tot ontspanning waarvan allen met vrucht kunnen gebruik maken. De aankondiging van eene buitengewone! vergadering van den Gemeenteraad op Vrij dag avond zeven ure, ter bespreking van een urgent gemeentebelang, was blijkbaar ook voor sommige raadsleden eene verras sing. De vraag welk urgent gemeentebelang bij afwezigheid van den Burgemeester (die des ochtends de stad had verlaten) moest besproken worden, lag op veler lippen, doch zou eerst in de bedoelde vergadering volledig worden beantwoord. Gisteren-avond zeven ure waren de raads leden present. Afwezig bleken de heeren Van Erpecum, Hoogendam, Roelants, Van der Schalk en Knappert. Later kwam nog ter vergadering de heer P. Brillen- burg. De heer G. Visser Bzn., die den Voor- zitterstoel bekleedde, opende de vergadering. Hij deelde mede, dat de bespreking der notulen van de vergadering van 2 Octo ber in deze buitengewone zitting niet kon plaats hebben en stelde voor de mededeeling der ingekomen stukken tot eene volgende vergadering aan te houden Aldus werd besloten. Daarop deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. meenden het gewenscht was de bespreking van het urgent gemeentebelang waarvoor deze vergadering was bijeengeroe pen, in besloten zitting te doen plaats hebben. Alvorens de deuren te deen sluiten, deelde de Voorzitter mede, dat tengevolge van de aan te gane geldleening de begrooting be langrijk moet gewijzigd worden. In afwijking van het reglement van orde stellen B. en W. dus voor de behandeling der gemeentebe- grooting in een nader te bepalen vergadering te doen plaats hebben. Het antwoord op het ingekomen rapport van het sectie-onder zoek der begrooting is nog niet opgemaakt. In antwoord op een vraag van den heer De Groot deelde de Voorzitter nog mede, dat omtrent den daturn der vergadering voor de behandeling der gemeentebegrooting nog niets was te zeggen, ook niet of zij binnen den wettelijken termijn zou behandeld worden. Daarop werden de deuren gesloten en bleven de raadsleden ongeveer drie kwartier in besloten zitting vergaderd, waarna de heropende openbare vergadering door den Voorzitter werd gesloten. Door de politie wordt openbaar gemaakt de volgende lijst van gevonden voorwerpen a. Terug te bekomen aan het commis sariaat een kapzak, een ring-met sleuteltjes, een ijzeren 1 kilogram, een drinkensblik, eens stucadoorsbril, een sigarenkoker, een wit kinderschort en een. sleuteltje. b. Terug te bekomen bij H. Rigters, Kethelstraat 6, een portemonnaie met f0.30. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat van 26 September tot 5 October hier ter stede geen sterfgeval heeft plaats gehad. Door B. en W. van Rotterdam is bij den Gemeenteraad een voorstel ingediend, waar bij bepaald wordt, dat alle stadsambtenaren in de Gemeente moeten wonen, tenzij zij vergunning hebben bekomen van B. en W. zich in de aangrenzende gemeenten, die binnenkort toch bij Rotterdam komen, te vestigen. Het is namelijk gebleken, dat enkele onderwijzers aan stadsscholen aldaar in ver wijderde plaatsen wonen. Te Delft is aanbesteed het bouwen van een winkelhuis aan den Ouden Langendijk. Laagste inschrijvers waren: voor het tim merwerk enz. de heer Schallef voor f 8300, voor metselwerk de heer D. J. Houtzager voor f6590, en in massa de heeren Kraa- nenburgh Bosch voor f 15,319. Het hoofdbestuur der vereeniging »West- land" heeft zijne instemming uitgesproken met het plan van de Westlandsche Stoom tramweg-maatschappij tot den aanleg van eene lijn Naaldwijk-Maassluis-Delft, en be sloten de subsidie-aanvragen aan de ge meentebesturen van Naaldwijk en De Lier door een adres van adhaesie te ondersteunen. H. M. de Koningin-Regentes heeft benoemd tot Dame du Palais honoraire mevrouw de douairière Van Hall, geb. H. M. J. baro nesse Schimmelpenninck van der Oye, vroe ger grootmeesteres van H. K. H. prinses Hendrik. De heer Govert Dorrenboom, componist van het Koninginnelied, te Breda uitgevoerd door 1200 kinderen tijdens het jongste bezoek van HH. MM. de Koningingen, ontving, in gevolge de bevelen van H. M. de Koningin- Regentes, een zeer vleiend schrijven met dankbetuiging voor het huldeblijk, van den particulier secretaris van H. M. den heer jhr. S. M. S. De Ranitz. Bij beschikking van den minister van financiën is met ingang van 1 November aanst. naar Rotterdam verplaatst J. Bos- looper, commies der 2e klasse te Schiedam. Door de afdeelingen der Tweede Kamer, zijn benoemd tot rapporteurs voor de al- gemeene beschouwingen over de Staatsbe- grooting, de heeren Rink, De Beaufort (Wijk) Lohman Kerdijk en Tak. De voorgenomen vereeniging van de ge meenten Kralingen en Charlois met de ge meente Rotterdam en de verandering der grenzen tusschen laatstgenoemde gemeente en de gemeenten Overschie en IJselmonde, waartoe drie wetsontwerpen bij de Tweede Kamer aanhangig zijn, maakt een nieuwe regeling noodig van het rechtsgebied, zich over die gemeenten uitstrekkende. Tot dat einde is bij de Kamer een wets ontwerp ingediend tot wijziging der wetten van 9 April 1877 (Stbl. ns. 76 en 79) ter vestiging van een derde Kantongerecht te Rotterdam met opheffing van het Kanton gerecht te Ridderkerk. Tevens worden in dit ontwerp de gevol gen dier wijziging geregeld voor zooveel o. a, betreft de bij het Kantongerecht te Ridderkerk verbonden en de notarissen, in het rechtsgebied van dat Kantongere gevestigd. Men verneemt, dat de afdeelingen va11 Tweede Kamer bij het begrootings-onde'z°^ niet trouw werden bezocht en dat de zonderheid de leden van de kathol' partij slecht opkomen. Daaraan wordt toegeschreven, ^e. afdeelingen, waar de leden, die than3 schouwd worden de meerderheid der Ka uit te maken, het sterkst in aantal van de 5 rapporteurs over de algeine, beschouwingen der Staatsbegrooting, 3 'e gekozen zijn uit den groep der vooruits vende liberalen, benevens de heer De Sav'O Lohman. .s De verhouding is nu zóó dat, te' in de eerste afdeeling werd gekoze" haren voorzitter de Beaufort (Amsterd3^ eenige dagen later tot rapporteur °ver,,f,. algemeene begrootingsbeschouwingen ge^t zen werd de heer Rinkin de 3e afd- voorz. de heer Rutgers en tot rapporte"1 heer De Savornin Lohman in de 5e 3 tot voorzitter de heer Karnebeek e° rapporteur de heer Tak van Poort* Verder is in de commissie gekozen de Kerdijk. Wanneer de voorgestelde uitbreiding 0' moet strekken om de uitgaven te bestri)1 voor het Hoogaltaar en de klokken de* aanbouw zijnde kerk, toegewijd aan atf1' H. Martinus, eene prachtige gouden ca met de beeltenis van deu II. Petrus ges ken. eb" Bij zijn vertrek voor de reis naar Brd-' Indië vond mr. W. K. baron Van Dede^j oud-minister van Koloniën, gisteren-och aan het station der S.S. te 's-Graven b"" pe"1' va" het korps marechaussee door de Sta'® g Generaal goedgekeurd, zullen er in brigades gevessigd worden te Phil'pP Helenaveen, Zwartesluis, Wijhe, Wage gen, Sloten, Marum, Appingadam, Groni"# s Nieuwe Pekela, Hijkersmilde. De brig3' Moerdijk en Willemstad zullen ieder één man versterkt worden. fit Z. H. de Paus heeft door bemidd®^, van Z.Exc. Mgr. Lorenzelli, aan het te u dringen gevormde Dames-Comité, v°01 „gt te houden Loterij, waarvan de opbre|" ide" iet ,cb' et verschillende voormalige ambtgenooten eenige vrieden vereenigd om hem een g°e reis toe te wenschen. O. a. brachten hem een afscheidsgil de ministers van Buitenlandsche Zake°^j, van Koloniën, zijn ambtgenooten in bet nisterie, waarvan hij deel uitmaakte-^, heeren Pierson en Lely, eenige hoofda"1^^ naren van het dep. van koloniën en""*^, ministeries, benevens verschillende ho°c3 plaatste staats-ambtenaren. .st De heer Van Dedem begeeft zich e naar Berlijn. Een twaalf-jarige knaap te 's-Grave" Willem Jan Pieter van Beek, ging dag 1 dezer uit de ouderlijke woning' naar school te gaan. Hij is daar achter verschenen, Sedert is hij vermist. g(li Het laatst is hij gezien en heeft 'er°',t. hem gesproken op dien dag in de DeHs Hij had plannen in het hoofd om 4e f. gf zwerven in de duinen. Ook sprak b'J van om in het geheel niet meer ter willen keeren. De jongen heeft veel te uit de werken van Aimard en van p Verne. Vandaar dat er eenig veri"°eji bestaat, dat hij dwaze plannen in he4 heeft. Hij is voor zijn leeftijd vrij lang? zwart haar, donkere oogen, gave en f tanden en een Indische type. Hij is ëe At in grijzen demisaison met fluweele blauw katoenen blouse, een korte, laken pantalon, een pet van str"° blauw fluweelen band, waarop staa4 anker, en rijgschoenen. De commissaris van politie der 0p- deeling te 's-Gravenhage verzoekt 0J sporing, aanhouding en thuisbezorg"1"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5