Naar een gerucht te Shangai verluidt, zijn 2000 man behoorende tot de divisie Sheng van Li-Hung-Chang's eerste legerkorps, dat op het oogenblik in Korea is, naar den vijand overgeloopenwijl zij geen soldij ontvingen. De Londensche avondbladen be helsden Zaterdag een telegram uit Nioetsjan, naar luid waarvan de Chineesche troepen uit Mukden in vollen aftocht zijn. Volgens eer, ander gerucht zouden zij ontboden zijn om de landing der Japanners in de golf van Petchili te beletten. Een telegram uit Shangai brengt een gerucht over, dat eene Japansche vloot van ongeveer 70 oorlogs en transport schepen Dinsdag-avond gezien is, terwijl zij de golf van Petchili binnenzeilde. Na het voorgebergte ten Westen van Tsjitoe voor bijgevaren te zijn, verdween de vloot in noord-oostelijke richting. Aan de New- York Herald wordt uif Shan gai' gemeld«Hier zijn telegrammen ont vangen uit Mukden, waarin wordt gemeld, dat duizenden Chineesche soldaten in groote verwarring de stad zijn doorgetrokken. Deze soldaten zijn op den terugweg naar China. Men gelooft, dat de Japanners Mukden reeds hebben bezet. De Japansche troepen worden geholpen door 10.000 gewapende Koreërs De keizerin-weduwe van China heeft nu de regeering overgenomen." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 October 1894. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 117 schepen waarvan 5 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 111, Schiedam 4, Vlaardingen 1 en Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen binnen 111 schepen, waarvan 15 zeilsche pen; hiervan waren bestemd voor Rotter dam 107 schepen. Aan De Tijd wordt uit Rotterdam gemeld »De directie eener courant, welke alhier gedrukt en uitgegeven wordt, en die niet onder de specifiek Rotterdamsche bladen kan worden gerekend, heeft besloten bijal dien de beweging onder de typografen zou leiden tot een algemeene loonsverhooging, waardoor de drukkosten zouden worden verhoogd, de uitgave en het drukken dier courant naar elders te verplaatsen," Op uitnoodiging van het Armbestuur van het R. K. jongens Wees- en Oude Mannen huis, werd Zaterdag middag te 2 uren door Burgemeester en Wethouders van Delft het nieuwe R. K. Jongens wees- en oude Man nenhuis aan de Kantoorgracht aldaar dat nu geheel voltooid is, in oogenschouw ge nomen. De inrichting van dit gebouw geeft een uitstekenden indruk, waarvan de ont werper en de aannemer, Th. v. d. Horst, te 's Gravenhage alle eer hebben. VLAARDINGEN, 8 October. Een paar vrienden, denkelijk Rotterdammers die met een tilbury hier gekomen en een beetje te veel aan Bachus geofferd hadden, kregen twist met een inwoner alhier, den heer L. v. d. W., wien door een mes een paar verwondingen over het gelaat werden toe gebracht. De politie nam de belhamels mede en de tilbury werd naar een stal gebracht, zoodat reizigers en paard van de vermoeie nissen konden uitrusten. BINNENLAND. De Minister van Waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden dat, met betrekking tot het voeren van seinlichten op den Rijn, de schepen die door andere machinekracht dan door stoom worden gedreven (petroleum-, naphtha-, electro-motorenbooten enz.) gelijk gesteld worden met de schuiten, en derhalve gedurende den nacht op manshoogte boven boord van een helder schijnende lantaarn van wit glas moeten zijn voorzien. In voldoening aan de deswege gedane toezegging heett de Minister van Oorlog ter kennismaking voor de leden doen toe komen de ontwerpen voor den aanleg van zoet water vijvers in de stelling van Amsterdam bestaande uitlo. eene algemeene beschrij ving 2o. acht teekeningen (calques)3o. twee begrootingen van kosten, en 4o. eeue nota betreffende de distributie van het water en de exploitatie der vijvers. Ten einde de oude muntbiljetten van 10 aan den omloop te onttrekken, is aan 's rijks kantoren van ontvang een uitnoodiging gericht, om deze na ontvangst niet meer uit te geven, doch ze te storten bij de betaalmeesters. Volgens het Haagsche Dagbl. moet H. M. de Koningin-Regentes hebben bepaald, dat de ambtenaren en het personeel, behoorende tot de Hofhouding, die voor 1 Juli jl. zijn aangesteld, restitutie zullen erlangen van het bedrag, waarvoor zij in de bedrijfsbelasting zijn aangeslagen, opdat, aldus luidde de be weegreden daartoe, de eenmaal vastgestelde tractementen geen vermindering zullen ondergaan. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, is aan baron Van Dedem, oud-minister van koloniën, die eene reis naar Britsch-Indië ondernam, door de Nederl. regeering eene zending tegen vergoeding van reis-en verblijfkosten opgedragen naar Siamtot het instellen van een onderzoek naar de behandeling van Nederlandsche onderdanen van Chineeschen landaard in Siam. Lombok. De Indische bladen die Zaterdag per Ne derlandsche en Fransche mail werden ont vangen, geven omtrent den verraderlijken aanval in den nacht van 25 op 26 Augustus eindelijk de bijzonderheden, waarnaar zoo reikhalzend werd verlangd. Op tal van zaken waaromtrent men tot hiertoe in het duister verkeerde, wordt door deze bijzon derheden het noodige licht geworpen en niet langer behoeft men te vragen of het ge pleegde verraad het gevolg is geweest van het gemis aan beleid der onzen. Uit den mond van een der teruggekeer den werd door de Soer. Ct. het volgende opgeteekend. Zaterdag-avond ter half twaalf ure hoor den wij in het bivak te Mataram liggende, een hevig geweervuur van den kant van Tjakra Negara, en bemerkten we alras dat het halve 6e bat. te Tjakra Negara met de Baliërs slaag was geraakt. In den avond hadden we 230 mille van daar afgehaald, en de 3e comp. van het 7, zoomede 2 sectiën veldartillerie ter bescherming van het bivak te Tjakra gezonden, waar nog slechts twee comp. van het 6e waren overgebleven. Het geweervuur hield bijna onophoudelijk aan, afgewisseld door granaat-kartetsen van de veld- en bergbatterijen. Toen we Zon dag-morgen om half 6 de 4e comp. wilden uitzenden, om de generaals en de troepen naar Mataram te halen, want we begrepen dat er wel teruggetrokken zou moeten wor den van Tjakra, werden we door een hagel bui van kogels ontvangen en duurde dit vreeselijke vuur van uit den Kampongrand Mataram Tjakra Negara aanhoudend voort tot in den namiddag. Het werd voor ons onhoudbaar en dus trokken we, zooveel mogelijk de gewonden meevoerende, in een wilde vlucht op den Dewatempel, die op pl. m. 350 meter bui ten het bivak is gelegen, terug. Des mor gens om halfnegen hadden we reeds 85 ge wonden en 16 dooden, en dit aantal ver meerderde steeds, zoodat een terugtocht uit 't bivak 't eenige was, wat ons kon redden van een geheele vernietiging. Bij den eersten aanval werd de le luit. Dooremans reeds door een kogel in den linkerbovenarm ge wond, die in de borst doordrong. Ten ca. 9 ure werd de le luit. Abeleven in de keel gewond en eenige oogenblikken daarna was hij overleden. De 2e luit. Aussems werd bij 't terugtrekken naar den Dewatempel door een kogel in het been onder de knie ge wond. Om 5 ure ca. werd door ons aanhoudend 't signaal s6e bat. links uit de flank" gegeven, om het van Tjakra terugtrekkende bat. opmerkzaam te maken, dat we uit 't bivak getrokken waren: dit signaal werd begrepen en eenigen tijd daarna kwamen verschillende sectiën vluchtenden ons bivak in ook de le luit. van de veld-artillerie Boerma, die door beide beenen geschoten was, en daarna de 2e luit.-kw. Pourchez met den gewonden generaal Van Ham en den gewonden luit. Hardy, zoomede eenige infanterie en artil lerie. Generaal Van Ham was eerst aan den arm en daarna in den buik getrollen en werd door bovengenoemde officieren binnen gebracht. Hij overleed ten ca. 7 ure en werd ten 4 ure 's Maandags morgens in alle stilte in den Dewatempel met eenige andere mili tairen in het graf gelegd. 'sJMaandags mor gens om zes ure begon de terugtocht uit den Dewahtempel naar Ampenan over de sawah, door 6 compagnieën van het 7e en 6e bat. De gewonden en militaire vrouwen in het midden. We werden vreeselijk door 's vijands vuur geteisterd, totdat we ten ca. 10 ure aan een Sassak-kampong bezuiden Mataram kwamen, waar de Holl. vlag werd uitgestoken en waarna we geen vuur meer hebben gekregen. Intusschen waren de le luit. Voids aan 'tbeen en 2 mindere mili tairen aan hoofd en borst gewond, terwijl een offi. bediende sneuvelde. Ten ca. 12| ure waren we te Ampenan. Zooals u bekend is, was het halve 6e met overste Bijleveldt te Batoe Klian en het halve 9e met overste Lawick op Praja. Overste B. werd bij den terugtocht van Batoe Klian waar de hem gestelde verblijftijd verstreken was, zoodat hij zonder eenig kwaad vermoeden terugkeerde Maandagmiddag nabij Tjakra door 2 schoten, een in den arm en een in de borst gewond. Maar zijne colonne heeft zich, ook niet zonder hevige verliezen, naar Ampenan kunnen doorslaan. Behalve de trein is ook bij het verrade- lijk overvallen onzer troepen op Lombok het geheele ambulance-materieel, d. w. z. de draagbaren, de medicijnen en verband- kisten in de overrompelde bivakken ver loren gegaan, zoodat de voorloopige ver pleging der gekwetsten treurig moet geweest zijn. Alle kleeding ging verloren, zoodat de centrale magazijnen ten behoeve van Lom bok geheel geplunderd zijno. a. werden 4700 veldransels aangevraagd. Al de ge weren der gesneuvelden en gewonden en een groot aantal kisten patronen vielen in handen der Baliërs, die getoond hebben er mede te kunnen omgaan. Behalve het ar chief van het civiel bestuur en van den generalen straf, vielen al de instrumenten en al het door de opname verrichte werk in handen van den vijand. Men schrijft aan het U. D. »Naar aanleiding van de berichten om trent het sneuvelen van den Lombokschen troonopvolger is in sommige bladen de vraag opgeworpen, of de oude radja nog meer wettige zonen heeft. Een ander blad ant woordde daarop, dat in particuliere brieven over de door onze troepen in Augustus ge maakte uitstapjes melding wordt gemaakt van buitenverblijven van andere wettige zotten. Dit is onjuist. Er werd daarin ge sproken van zoons van den troonopvolger dus kleinzoons van den radja. De prinsen jonge mannen zijn van over of bij de 20 jaren. Op den oudste hunner zouden de rechten van hun gesnenvelden vader overgaan. Dat de oude vorst, behalve Anak K'toet, die thans van het tooneel verdwenen is, nog andere wettige zoons zou hebben, is nergens gebleken." Het Geïllustreerd Gedenkblad «Holland- Lombok" ren voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden op Lombok, uit te geven door den heer F. B. Van Dit- mar te Rotterdam, is, wat de bewerking betreft, reeds zoover gevorderd, dat de ver schijning van deze interessante uitgave in den loop van deze maand kan worden te gemoet gezien. H. M. de Koningin-Regentes vereerde het werk met een bijdrage, als bewijs van HDr. sympathie, terwijl de hoogste militaire en civiele autoriteiten, in verbinding met Ne- derland's voornaamste letterkundigen en schilders, niet achterwege bleven. Het financieel resultaat belooft evenredig te zijn aan de algemeene belangstelling, die het werk ondervindt, terwijl de vermelding waard is, dat de heeren Blooker, Cacao fabrikanten te Amsterdam, het doel van deze uitgave willende bevorderen, een bedrag van duizend gulden beschikbaar stelden voor een enkele aankondiging hunner firma op de achterzijde van den omslag. Het bestuur der Vereeniging voor han del, nijverheid en gemeentebelangen" te 's-Gravenhage, heeft besloten eene commis sie van hygiënisten, bouwkundigen, personen uit de wei'kmanskringen en belangstellenden in het woningvraagstuk uit te noodigen, een onderzoek in te stellen naar den toestand der goedkoope woningen in de residentie> zoowel uit een gezondheids- als maatschap pelijk oogpunt. Tevens zullen van het bestuur krachtige pogingen uitgaan om de kwestie van een viaschershaven te Scheveningen met binnenduinskanaa'. zoo spoedig mogelijk tot oplossing te brengen, ten einde de vis- schersplaats voor verderen achteruitgang te behoeden. Door het collegium van het Leidsch stu dentenkorps zullen pogingen in het werk worden gesteld bij Burg. en Weth. om ook voor de lustrum-feesten in 4895 op het Van- der-Werlïpark tijdelijk terrein in bezit 'e verkrijgen ter oprichting van een feesttent- Men deelt aan het Leidsch Dagbl. mede, dat door den korenmolenaar G. De Bruin, te Katwijk aan den Rijn, een middel 's uitgevonden tegen mond- en klauwzeer, dat uitmuntende resultaten moet hebben en waardoor binnen weinige dagen het zieke beest genezen is. Wereldtentoonstelling van Hotel en Reiswezen. De Wereldtentoonsteling van Hotel e° Reiswezen, welke in het volgend jaar van 3 Mei tot 4 November '95 te Amsterdam wordt gehouden, zal verrijzen op de terrei nen achter het Rijksmuseum. De tentoonstelling zal 44 groepen omvatten, n. 1. Bouwkunst, Vervoermiddelen, Alge' meene nijverheid, Nijverheid der voedings middelen, Rivier en zeevisscherij, Hygiëne, Machinerieën, Verlichting Kunstnijverheid, Verwarming, Geographische afdeeling, Volle* dige inrichtingen, Veiligheidsmiddelen, Tuin bouw, Assurrantie en Diversen. Wat het tentoonstellingsterrein betreft, dit zal een oppervlakte beslaan van pl. m- 460.000 M2. Het hoofdgebouw, dat men, het terrein door den grooten doorgang van het Museum betredende, aan zijne rechterhand zal vinden, zal groot pl. m. 25,000 M2 In de facade van dat hoofdgebouw zullen zich bevinden tien groote restaurants, waaronder er zulte" zijn, die comsumptie leveren tot zeer goed koope prijzen. Achter deze restaurants zullen zich de groote tentoonstellingszalen aan sluiten. Tegenover dit hoofdgebouw zal eett strook open blijven waar men een aanta café's, restaurants, enz zal kunnen bouwen- Aan de linkerhand zal een oud-Hollandscb marktplein komen, «Oud Holland" genaamd- Om dat plein zullen een aantal oude gevels uit verschillende steden des lands worden nagebootst en in die oude gebouwen zulte'1 taveernen e. d. komen, ongeveer evenals vroeger op de tentoonstelling van voedings' middelen. Op het plein zal de oude NieuW' markt getoond worden, zullen muziekuitvoe' ringen plaats hebben, enz. enz. Reeds besta"' de kans, dat ook in de nabijheid van d'1 plein een straat uit Cairo zal verrijzen. Ëe>1 der twee groote aantrekkingspunten van d® tentoonstelling belooft te zijn een gr°° mailsteamer van pl.m. 400 M. lang, die een bassin zal komen te liggen en die des avonds tot op den top der masten verlte zal zijn. Deze boot zal zoodanig zijn inge richt, dat men zich een volledig denkbee ld zal kunnen vormen van het leven op eett groote mailboot. Men zal er salons hebbe"> op de brug zal eiken avond muziek zijn e" op het dek zullen allerlei feesten word® gegeven. De tweede attractie moet zlJ het electrische restaurant, waar geen k® ners zullen bedienen, doch waar men do op een electrischen knop te drukken besteld maal naar zich toe zal zien w"" delendrukkende op een anderen k»°P'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2