tfSjj Sg deelen aan wie er behoefte aan hebben, en voorts voor wie er geschikt voor zijn een curcus te openen voor mandenmakerij, een artikel waarvan, vooral door verzen ding der producten van de Tuinbouwver- eeniging, daar grooten aftrek bestaat. De kaart van China. Aller hoogen zijn thans op China geves tigd, het tooneel van den grooten Aziatischen oorlog, en meer dan ooit wordt de kaart van China nageslagen. Deze kaart wordt door alle aardrijkskun digen erkend als een der grootste werken in de geheele geschiedenis der cartographie. Minder bekend is het, dat de wetenschap die kaart dankt aan eenige Jesuïeten missio narissen, op de eerste plaats aan den Tyro- ler pater Martini, die dan ook door vrijheer Von Richthofen genoemd wordt »de vader der geografische kennis van China." Martini leefde in de helft der zeventiende eeuw. Thans zegt dr. Wegener in het Zcitsclirijt der Gesellschaft far Erdkunde zu Berlin: »Op die kaart was eene ontzettende uit gestrektheid van Oost-Indië veel nauw keuriger geteekend, dan terzelfdertijd eenig gebied van een der kleine Europeesche staten geteekend was." En de geleerde schrijver voegt er deze allerhoogste lofspraak aan toe »De nauwkeurigheid der Jesuïtenkaart is tenminste in het eigenlijk China zoo groot, dat men moderne afwijkingen altijd eerst met mistrouwen moet opnemen. Zoo hebben b.v. de astronomische waarnemingen der expeditie-Széchenyi in de provincie Kansu, bijna geregeld de opgaven der Jesuieten bewezen nauwkeuriger te zijn dan de afwijkingen van Prshewalski." Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, GEMENGD NIEUWS. Bij de eergisteren te Hilversum gehouden loting voor de nationale militie was onder de lotingen één van nzoo uit z'n schoenen" 1.9 M. lang. Hij trok het allerlaagste nummer. Woensdag-middag lieten op de Rozen gracht te Amsterdam een paar jongens een vlieger op, die vrij wat bekijks had, want hij was niet op de gebruikelijke wijze beplakt met veelkleurige sterren, of dergelijke versierselen, maar met groote roode letters, die het devies te lezen gavensleefve de aanargi." Dat propagan damiddel scheen een jongmensch die daar passeerde, te ergeren hij sneed het touw door, en de vlieger met zijn fraaie leus ging schoot. Het jonge mensch wist zich bijtijds uit de voeten te maken. Nabij Sappemeer heeft een ongeluk plaats gehad, dat echter vrij komisch afliep. Ter wijl de baas een hartversterkinkje gebruikte, ging zijn paard met voertuig en al, maar overigens heel op zijn alleentjes, een uit stapje maken. Hollende paarden gaan echter wat erg dolzinnig te werk en het hierbe- doelde maakte geen uitzondering. Vandaar, dat een afgedraaide brug het niet op zijn tocht weerhield. Alles stortte plompverloren in het water? Neen Juist voer een praamschip door de brug en daar kwam het boeltje op terecht. Wat die schipper vreemd opkeek bij^oo'n on ver wachten zegen van bovenBehoudens materiëele schade liep nu echter het ongeluk, ook voor het paard, goed af. Te Hengelo is door den wachtmeester der marechaussees gearresteerd zekere H. L., een ontslagen fabrieksarbeider, die Donder dagmiddag een boerenvrouw op een weg onder Twekkeloo met een touw heeft trach ten te worgen. Juist bijtijds daagde hulp op, zoodat de hevig ontstelde vrouw er gelukkig met den schrik afkwam. Donderdag heeft te Arnhem in de nieuwe kazerne een twist tusschen een tamboer en een vrijwilliger plaats gehad, waarbij de eerste zijn aardappelenmes onder de ribben van zijn tegenstander stootte. De dader werd onmiddellijk gearresteerd. Er bestaat niet veel kans op levensbehoud voor den gewonde. Te Eindhoven had gisteren Dr. J. van den Akker een algemeen geacht genees heer, aldaar, die zich in zijn tuin op een rijwiel oefende, het ongeluk in volle vaart tegen een boom te rijden, zoodat hij van zijn machine ter aarde werd geslingerd. Toen men hem ter hulp kwam snellen, bleek dat de levensgeesten reeds geweken waren. Gisterenmiddag werd door de marechaus sees te Tilburg gevankelijk naar Breda getransporteerd de ontrouwe dienstbode, die, behalve zich aan diefstal schuldig gemaakt te hebben, het kind harer meesteres loog had ingegeven, met de bedoeling haar dienst tijd, die verstreken was, verlengd te zien door de op de misdaad gevolgde ziekte. Door de rechtbank te Breda werd zij voor een en ander tot negen maanden gevange nisstraf veroordeeld. Te Sommelsdijk heeft men in den nacht van Woensdag op Donderdag jl. ingebroken bij de wed. v. d. Sluijs. Veel was daar niet te halen, want de oude vrouw wordt door het Armbestuur ondersteund. Van dezen en genen krijgt zij soms iets en had daardoor eenige spaarpenningen bijeenvergaard voor een zieken dag. Zij was voor een paar dagen van huis bij familie. Daar bracht men haar tijding van het gebeurde. Men kan begrijpen, wat het voor de oude vrouw was, toen zij haren kleinen schat miste, dien zij op haar manier zoo goed had verborgen. Een inge steld onderzoek leidde tot niets, wat te meer te bejammeren is, terwijl een behoeftige weduwe het slachtoffer is geworden van een langvingerig wezen. De hazen schijnen ook al besmet te zijn met mond- en klauwzeer, althans zijn er te Berg-Ambacht geschoten, die blijkbaar aan mondzeer lijdende waren. Verleden Zaterdag is te Zurich de nieuwe Lieve Vrouwekerk geconsacreerd. Het bouw plan is van den eerw. pater Albert Kuhn, van Einsiedeln en van den architect Har- degger, te Sint-Gallen. Dat is nu de tweede katholieke parochiekerk die gedurende de laatste jaren in de stad van Zwingli verrees. Een derde in de voorstad Höttingen is in aanbouw. Op Rozenkrans-Zondag is te Lourdes de ter gelegenheid van 's Pausen jubilé, door Katholieken van Frankrijk en elders ge schonken votieflamp, welke bestemd is om voortdurend in de Grot te branden, plechtig ingewijd door kardinaal Persico, in tegen woordigheid van de bisschoppen van Tarbes en Monaco en 10,000 pelgrims. Op een toespraak van den kardinaal tot erkenning van de kinderlijke liefde der Franschen jegens den H. Vader, werd geantwoord door den bisschop van Tarbes met de ver klaring dat deze lamp steeds een herinne ring zal blijven van de weldaden, door den Paus bewezen aan de Kerk, aan Frankrijk, en in het bijzonder aan het heiligdom van Lourdes. Een landeigenares begaf zich van Real- monte, niet ver van Girgenti op Sicilië, naar een van haar landerijen op een afstand ge volgd door haar echtgenoot, toen eensklaps een onbekende op haar toesprong, haar bij de haren greep, op den grond wierp en den hals afsneed. De ongelukkige echtgenoot, die dit vreeselijk tooneel van verre zag, kon onmogelijk tijdig genoeg, bij zijn vrouw zijn om haar te redden. Ten hevigste verschrikt, hief hij hart verscheurende kreten aan, doch toen de eerste hulp kwam opdagen, was de moor denaar reeds verdwenen. Dit is de vijfde vrouw binnen twee maan den tijds, op deze wijze onthalsd. Alle na sporingen bleven tot nu toe vruchteloos de moordenaar is niet te vinden. De procu reur des Konings, de rechter van instructie en een kapitein der karabiniers zijn op het tooneel van den moord verschenen. Posterijen en Telegraphie. Staat van brieven, geadresseerd aan on bekenden welke met schriftelijk verzoek bij den Directeur van het Postkantoor alt»el kunnen worden opgevraagd 2e helft September. J. v. d. Louw, Alfen. J. Kreeft, Bolnes. Wed. Koch, Rotterdam. Burgerlijke Stand. Geboren: 11 Oct. Christiaan, zoon van C. van Zutphen en A. C. Osephius, Helena' straat. 12. Johanna Hendrica, dochter van J. Hoefman en C. H. Steens, Zijlstraat- Kornelis, zoon van M. den Held en K. van Eijk, Visscherstraat. Christiaan Cornelis, zoon van H. van Wieringen en J. Hoorman, Spuikanaal. Overleden: 22 Oct. Christiana Hf' trop, oud 58 jaar en 9 maanden wed. van P. J. Middendorp, Oude Kerkhof. V isscheri j-Berichten. Schiedam, 12 October vertrokken, stoom* trawler Vigilant, S. D. M. 10, kapt. J. Schu mann, naar de Noordzee ter trawlerv'8' scherij. De stad Little Rock is door een cykloon gedeeltelijk verwoest. De storm heeft zijn weg geteekend door ingestorte gebouwen, afgebroken telegraaf en telefoonlijnen en ontwortelde boomen. Een neger en zijn vrouw zijn dood gevonden in een daklooze hut en een man met een zuigeling in den arm vond men dood op straat. Verscheidene personen zijn in de stad nog vermist en men vreest, dat velen in de verwoeste ge bouwen verbrand zijn. Uit het hospitaal zijn 3 oppassers en 2 verpleegden verdwenen, van wie men eveneens vermoedt, dat zij in het vuur zijn omgekomen. Het Russische gouvernement geeft de plannen tot kolonisatie van Nova Zembla niet op. Er zijn thans al twee vaste posten gevestigd, maar de bevolking wordt nog op niet meer dan 90 Samojeeden geschat. volgens Tweehonderd 'slachtoffers heeft de laatste berichten, de jongste storm op Cuba gemaakt. De aangerichte schade wordt geschat op 2 a 3 milloen dollars. Kerknieuws. Naar men verneemt, zal op Zondag en Maandag 14 en 15 Oct. a. s. Z. D. H. Mgr. Dr. A. Fischer, wijbisschop van Keulen, de H. Wijdingen in de kerk der EE. PP. Re demptoristen te Wittem aan eenige studen ten van het klooster komen toedienen. De hoogeerw. heer Mgr. Mandeis Gene raal van de orde van het H. Kruis, te Uden herdacht Maandag zijn vijftigjarig priester, jubile, dat met een plechtigen hoogdienst in de kapel werd herdacht. Van alle zijden ontving de beminde grijsaard de ondubbel- zinnigste blijken van belangstelling, niet 't minst van de te Uden aanwezige leden, en uit de kloosters St. Agatha en Diest. Moge de ijverige dienaar Gods, die zich een halve eeuw onafgebroken en onver moeid aan de opleiding van jeugdige pries- teas wijdde, nog lang voor zijn geliefd College tot heil der Orde gespaard blijven 1 Laatste Berichten. Heden-middag vertrok van Rotterdam per stoomschip Soerabaja, naar Indie een de tachement militairen 200 man sterk met 12 onderofficieren. Door den dikken nevel die over de rivier hing ging ditmaal veel van het eigenaardig schouwspel verloren. Nadat de militairen in zeven sleepbootjes aan boord van het stoomschip waren gebracht, werden zij door kapitein Pilaar, namens den luite nant-commandant der mariniers, toegespro ken. Kapitein Thomas, die het detachement commandeert, dankte namens de militairen. Daarop stoomde te ruim half een de Soera- baija weg door duizenden op de kade zoo veel mogelijk nagestaard. Zeetijdingen. Schiedam, 13 October vertrokken s.s- Occident, kapt. W. G. Roder, naar Wai'k* worth. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 13 Oct. 1894. Spoeling f0.40. Moutwijn Noteering makelaars f5. Brandersbond - 41/,. Stemming Onveranderd. Berlijn. lRofe> j Meel 12 Merk. 1. md. Nov. Hamb. (Spf - Oct. Dec. Mei Oct. Mei 1 Nov. 106.- 113.75 36.- 38.- 38.90 39.30 10.10 10.25 19.75 20, 39.30 10-g 19.7s 561/,. New-York. Maïs Amsterdam. 12 Oct. Rogge op lev. zeer flau^ Oct. f 87, 86, 85, 84, 85; Maart f92, 9*» 90, 89, 90Mei f92, 91. 13 Oct. Rogge op lev. weinig verandei'f' Oct. 85; Maart f90; Mei f91. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uU'^ 12 Oct. 2.17. M. 13 Oct. 2.05. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.06 Disc. 2 pCt. Parijs - 47.97^ 2« Antwerp.» - 47.873 Beursbericht van Amsterdam* Per Telefoon- 13 Ocb 21/2 pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp. 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 92®/b 7 9»/, 25®/» 1026/b 25V, 3 9®/, 127®A« 666/« 66'A 201', 57/» 92 107/9 7 9*1» 42?/i« 137/, 41 29'A 2 V, (Buiten verantwoordelijkheid der Kedactie.) Mag ik nog even een kleine plaatsruimte verzoeken, tot slot om vriend Mas en Xaverius te beantwoorden. Na zelf eerst de krijgsklaroen te hebben gestoken, begint ons Chrisje zijn tegenstander zonder eenigen grond te disqualificeeren, ontwijkt alzoo gemakkelijk den strijd en huppelt op zijn rossinant uiterst voldaan het strijdperk uit. Nu zulk eene overwinning zij hem van harte gegund. Als Chrisje iu het vervolg wêer eens in de courant achrij ft, zou hij dan niet in een nootje er bij zetten, dat zijn stukje niet mag worden besproken, tenzij in toestem menden zin Met Xaverius kan ik kort zijn. Hij zegt noch bran der, noch brandersbediende te zijn, en ook niet in betrekking te staan tot den Volksbond. De goede man staat dus buiten den strijd, en heeft er van zelfs geen belang bij. Zijn oordeel heeft derhalve voor niemand eenige waarde. Een Katholiek Bbandïb. Met de opname van bovenstaand stukje acnten wij den hnidigen penneatrijd over de kwestie van Zondags rust voor de arbeiders in de branderijen beslotenwij meenen ieder der betrokken partijen voldoende gelegen heid te hebben gegeven het ingenomen standpunt toe te lichten. Eed. f fSlOTKÏ SPir'tUS foLOTK.) Mei Parus 9 12 9 Nov" r ARIJS. Kogg6; ]oop> md, 12 Oct. 13 0ct' 106.-" 20." 12 Oct. 561/,. 13 Oct-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6