Hovas op Madagascar in denflaatsten oor log tegen de Franschen aanvoerde, een aan tal Engelsche oud-officieren mee naar Ma dagascar genomen, om de inlandsche troepen, 40.000 man sterk en van Engelsche wapens voorzien, tegen het Fransch protectoraat aan te voeren. Zijn systeem zou een guerilla- krijg zijn, die massa's Fransche troepen op Madagascar zou noodig maken. Wel wach ten Fransche oorlogsschepen hem op om hem te vangen, maar hij kent de kust ge noeg om heimlijk te landen. Op deze onedele wijze eer.e herhaling van de Oeganda- politiek tracht Engeland officieus zijn tegenstander den hals te breken. De correspondent van de Tinnes te Kaap stad gaat voort met het zenden van ver ontrustende berichten over den toestand bij de Delagoabaai. De straten van Loren?o Marquez zijn gebarricadeerd en op deze barricaden zijn kanonnen geplaatst, die door 170 Portugeesche mariniers zullen bediend worden. Tevens zijn 400 Portugeesche sol daten tusschen Berea en Reuben Point ge posteerd. Ondanks deze maatregelen acht de correspondent de stad niet bestand tegen een aanval van de Mahazula-kaffers, indien deze bij hun vijandige houding volharden en de stad aantasten. Volgens berichten uit Washington heeft de Regeering der Vereenigde Staten gewei gerd zich bij de Europeesche mogendheden tot vredelievende interventie ir. Korea aan te sluiten. Hare weigering berust op de politiek der Unie om zich van bondgenoot schappen, uit welke verwikkelingen zouden kunnen ontstaan, te onthouden. De Verkiezingen in Belgie. De verkiezingen in Belgie hadden over het algemeen, behoudens enkele onbedui dende standjes van persoonlijken aard, een kalm verloop. Het weder was gisteren zeer ongunstig, en de herhaalde kille regenbuien zuilen voorzeker wel een kalmeerenden invloed op onze ietwat warmbloedige zuide lijke stamverwanten hebben uitgeoefend Te Antwerpen waren alle kiezers, tot welke partij ook behoorende, zeer ontevreden over de wijze waarop de stembureaux waren ingericht. Tengevolge van de slechte rege ling konden de bureaux eerst een uur na den vastgestelden tijd worden geopend. De volledige uitslag wordt eerst heden bekend. Voor zoover de uitslag reeds Zondag-avond bekend werd, kan het volgende worden ver meld Te Gent is de herkiezing der katho lieke afgevaardigden met eene aanzien lijke meerderheid verzekerd. De Katho lieken zullen met aanzienlijke meerder heid hunne zetels behouden in alle steden van Vlaanderen. Te Ostende zullen twee gematigd-liberalen door Katholieken vervangen worden. Te Antwerpen zijn de katholieke candidaten met groote meerder heid herkozen. Te Aalst zal pastoor Daens (de candidaat der christelijke democratie) schuldigde terughielden, zijn rechtmatigen toorn zou doen ondervinden. En zoo werd de Radja zeer rijk en vermeerderde hij het aantal 'zijner krijgslieden en gaf gouden sieraden aan zijne vrouwen, en kocht fraaie zwarte paarden van de blanke Hollanders, en vierüe groote feesten als hem kinderen werden geboren of zijne zonen en dochters werden uitgehuwelijkt, en geen ander Radja of andere Sultan der Maleische landen was zoo groot of zoo machtig als de Radja van Lombok. De twaalf heilige krissen nu hadden groote kracht. Als zich in eenig dorp eene zieke vertoonen mocht, werd om eene der krissen gezonden en somtijds ging de ziekte voorbij, en alsdan werd de heilige kris onder velerlei eerbewijs teruggebracht, en kwamen de hoofden van het dorp, om den Radja van hare wonderdadige kracht te verhalen en hem te danken. Maar soms ook wilde de ziekte niet wijkenen dan was ieder over tuigd, dat er eene vergissing had plaats gehad in het aantal der naalden, die door dat dorp gezonden waren, en dat daarom de kris hare werking miste. Nochtans werd zij ook dan door de dorpshoofden, wel met bezwaarde harten, maar toch met alle eer bewijzen teruggebracht -want was het niet hunne eigene schuld worden gekozen. Waarschijnlijk zal de katho lieke leider Woeste daar ook gekozen wor den. Te Philipville verliezen de Katholieken twee zetels. Over het algemeen kan de uitslag van deze verkiezingen, de eerste, die na de invoering van het algemeen stemrecht worden gehouden, niet anders beschouwd worden door als een gevoelige nederlaag van de gematigd-liberalen. De sociaal-democraten zullen een gedeelte verkrijgen van hetgeen de liberalen verliezen. Behoudens eenige verliezen in enkele disticten zullen de Katho lieken eene vast aaneengesloten meerder heid behouden en derhalve de regeerings- partij blijven uitmaken tegenover eene min derheid, bestaande uit de gematigd-liberalen, progressisten en sociaal-democraten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 15 October 4894. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Zondagsrust. Met genoegen vernemen wij, dat het goede voorbeeld onlangs door den heer s. J. Zoet mulder gegeven, navolging heeft gevonden. Ook de firma B. A. J. Wittkampf heeft in een harer branderijen een eerste proef met de toepassing van de Zondagsrust genomen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 105 schepen, waarvan 9 zeilschepen, 3 sleepbooten en 3 oorlogsschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 100, Schiedam 1, Vlaardin- gen 3 en Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen binnen 99 schepen, waarvan 10 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 95 schepen. Zaterdag-ochtend tijdens een dikken mist had eene aanvaring plaats tusschen twee tjalkschepen op de rivier de Maas tegenover den watertoren te Rotterdam. Door den schok viel de knecht over boord en zou zeker zijn verdronken, ^zoo de3vrouW-va^ den schipper hem niet een lijn had toege worpen die hij wist te grijpen. Meer do dan levend werd de man aan boord geha» Aan den Raad der gemeente Rotterd»1® is in druk rondgedeeld een voorstel v B. en W. tot regeling van het voor gebruik der door electriciteit bewogen kra"e in rekening te brengen tarief. De huurprijs voor deze handelskranen za bedragen f 10 per geheelen en fö pel' 'ia ven dag. Tevens is door B. en W. afgekond'o een gewijzigd besluit op het openen en s ten der bruggen en sluizen, uitgezond® de brug over de Koningshaven. Naar aanleiding van het adres van beWon®z aan denEer.drachtsweg en de Witte de W' straat te Rotterdam aanden Minister van stitie heeft het Heilslege!' maatregelen É>en° men om zooveel mogelijk deze bewoners g overlast aan te doen door het sluiten v deuren en vensters. De eigenaar van gebouw was niet bereid verandering brengen in de ventilatie, ook niet op kos van het Leger, of aan het Leger een an lokaal in deze buurt te verhuren. In den toestand van den choleralijder Krijgsman, te Kapelle aan den IJse' Zaterdagnacht verschijnselen van betersc waargenomen, zoodat er alle hoop besta dat ook hij het leven zal behouden. Door Burgemeester en Wethouders va0 Delft zijn met ingang van 1 Januari a- benoemd tot bevolkingsagenten de hee B.S. Van Arkel en F.A. Van der Most, reSP ambtenaar ter Secretarie en bij den bu' gerlijken stand. VLAARDINGEN, 15 October. Door Gemeenteraad is het contract met de wa leiding-maatschappij in dier voege dat de maatschappij voortaan slechts f1 per jaar aan de gemeente behoeft U'1 keeren. BINNENLAND. De minister van Binnenlandsche heeft de verkiezing van een lidderTw®® Kamer in het hoofdkiesdistrict Helder (va ture-Land) bepaald op Dinsdag 30 Oct" a. s., en de herstemming, zoo noodig) Dinsdag 13 Nov. d. a. v. Bij de Tweede Kamer zijn 21 adre>^i(1 ingekomen, waaronder 19 van Kamers koophandel en fabrieken, verzoekende werking dat bij de benoeming van nieuwen consul-generaal te Hamburg d« ^egfl valle op eep Nederlander. Deze adre-s zijn ter griffile nedergelegd onder oproer r der commissie dat het onderwerp »stÊ jj, bij de Staatsbegrooting zal worden behan a« In meer dan ééne afdeeling van Tweede Kamer werd de meening uitgeSP ken, dat het aanleggen van eene have" zwaaiplaatsen en bij behoorende inricht"1"^ niet geacht kan worden in het bela"^,. zijn der gemeente 's-Gravenhage, en s f mige leden achtten het algemeen nU^eI)0 onteigening niet aanwezig. Verschei andere leden waren van een tegenov® steld gevoelen en meenden, dat de Hp sche gemeenteraad de aangewezen aU^g0 teit is om het belang van van 's-Grave" te beoordeelen, hetgeen weder tegensp )(j, ontmoette van de groep hiervoren be Gevraagd werd voorts op welke wfi overdracht geregeld is of geregeld zal w van het gedeelte van den Rijksstraa naar Delft, waarin de brug zal koni liggen over het water, dat toega0'' jp geven van de voorhaven naar de haven of wel onder welke voorvva" vergunning zal gegeven worden t0^ daarstellen en gebruiken van die brug De Afdeeling Alkmaar van den 0 Borstelmakersbond," heeft zich t0 De maaudelijksche vergadering van de Schiedamsche Bondsafdeeling, die door invallende kerkelijke feest dagen tot den tweeden Zondag van October moest worden uitgesteld, werd gisteren in de mal der Officie ren-Vereeniging gehouden. De president, de heer C. Willeman, opende de ver gadering nadat het gebruikelijk gebed was uitgespro ken en richtte allereerst een woord van welkomst tot de nieuw gekozen bestuursleden, de heer .locker en Van Riet. Spr. uitte daarbij den wensch dat zij steeds het voorbeeld der vorige bestuursleden zouden voor oogen houden en hunne beste krachten aan den bloei van de Bondsafdeeling en het heil van al hare leden zouden wijden. Ook de talrijke vergadering heette hij hartelijk welkom; hij hoopte dat hetgeen hier zou verhandeld worden tot aller nut en leering zou strekken. Tot aller genoegen was ook d® harmonie-afdeeling bij deze vergadering tegenwoordig. Nadat zij de „Bends- marsch" door haren directeur, den heer J. F. M. Smits, getoonzet, had uitgevoerd, bracht zij nog de Walse Souvenir et Amsterdam van Jos. Kessels, de Marsch von Blasowitz, en de Potfouri populaire van Renaud ten gehoore, welke nummers het publiek in eene vroolijke opgewekte stemming brachten. De notulen werden door den tweeden Secretaris, den heer Th. Collignon, gelezen en onder applaus goedge keurd. Inmiddels was ter vergadering gekomen, de heer M. van Kol, president van het Ondersteunings fonds in de Haagsche afdeeling, die door pres. Wille man met een waardeerend woord aan de vergaderde Bondsleden werd voorgesteld. Daarop was het woord aan het Bestuurslid den heer P. Juffermans, die in eenige welgekozen woorden den indruk weergaf, dien de Schiedamsche afgevaardigden op het Congres van den Belgischen Volksbond te Antwerpen hadden ontvangen. De indruk dien de beide afgevaardigden van dit Congres hadden medege nomen was, dat de toestand in de Belgische fabrieks steden zooveel te wenschen overlaat, dat onze werklie den zich daarbij nog in een paradijs mogen achten. Maar tegenover dien onhoudbaren toestand wordt door den Belgischen Volksbond vooral in hare vakafdeelin- gen een kracht ontwikkeld, die ons tot navolgingaan- spoort. Het besluit, dat de afgevaardigden van het Antwerpsche Congres hadden medegenomen, was dat onze Bondsleden zich meer moeten vereenigen in de vakafdeelingen, die een kracht ontwikkelen, welke zoo noodig is ter verbetering van het maatschappelijk leven. Tal van patroons zullen zeker het oor leenen aan het geen door die afdeelingen ten goede wordt voorgesteld en zoo zullen wij door onderlinge samenwerking en overleg komen tot eene verbetering van het maatschap pelijk leven, die in aller belang gewenscht is. Daarna werd door den geestelijken adviseur de vol gende rede gehouden over Met bijzondere vreugde verklaarde de eerw. adviseur in deze vergadering het woord te nemen. Tot dusver was de Bondsafdeeling alleen tot verbetering van de gewone toestanden werkzaam geweest, maar in den laatsten tijd heeft zij ook hare kracht naar buiten ont wikkeld: zij heeft eene overwinning behaald waarop wij grootsch gaan, eene overwinning die zonder het Ver- eenigsleven van den Volksbond niet zou zijn behaald, immers behoorde de Bondsafdeeling nog tot de vrome wenschen, dan zouden wij wellicht nog lang kunnen uitzien, voordat er eene poging tot verkrijging van Zondagsrust was aangewend. Spr. bracht hier een har telijk woord van dank aan het lid van de vakafdeeling brandersknechts De Koning, die het eerst het denkbeeld tot de huidige verbetering had aangegeven en besloot dit met eeu bravo, dat geestdriftvolle instemming vond. Een zelfde bravo diende te worden uitgebracht op de sectie meesterknechts en in't bijzonder op hem, die het eerst van zijn patroon had weten te verkrijgen, dat de voorgestelde proef zou worden genomen. De Zondagsrust is een allergrootst en allergewichtigst belang, niet slechts voor de geloovige wereld maar voor de geheele maatschappij; en van vele zijden gaan er ook onder de ougeloovigen stemmen op die voor die Zon dagsrust uit geheel menschelijke beweegredenen pleiten. Zuilen wij, leden van den Ned. R. K. Volksbond, ons daarin den loef laten afsteken door hen die niet gelooven aan God Zullen wij achteraan komen, waar het geldt het recht van God op Zijn Sabbath te ver dedigen? Nu reeds wordt beweerd, dat de werklieden- zei ven met de aangevangen verbetering niet zullen zijn ingenomen, dat zij evenals de Joden zullen terug verlangen naar de vleeschpotten en de slavernij van Egypte. Zal dat waar zijn? (Neen! wordt er geroepen.) Spr. kan het niet gelooven, niet aannemen dat iemand die Katholiek is, niet met den naam maar met de daad, niet zon samenwerken om de hoog noodige Zondagshei liging te verkrijgen. Treedt toe tot de vakvereeniging, sluit n aaneen, zoo roept spr. zijnen hoorderen toe. Gij hebt nu reeds gezien wat eene zwakke aaneensluiting vermag, hoeveel te meer zal eene sterke aaneensluiting vermogen. Stoort u niet aan de pogingen, die tot mis lukking van de zaak der Zondagsrust worden aangewend. Als wij alles doen wat we vermogen, als wij arbeiden aan de |zaak van God, dan zal deze zaak, evenals alle rechtvaardige zaken, eenmaal zegevieren. Daartoe moeten wij eeudrachtig samenwerken en nog meer kracht ont wikkelen om den ouden slenr en de gerezen moeilijk- heden'te overwinnen. Brengen wij een offer zoo besloot spr. zijn vurig pleidooi voor deze heilige zaak een offer voor ons heil maar ook voor het heil van onze nakomelingen, en God zal onze pogingen zegenen. Wij weten welken tijd wij beleven, hoe de ongeloovige richting veld wint en zich tracht meester te maken van de harten des volkstoonen wij ons daarom mannen die staan voor onze zaak, die de eer van God en godsdienst hoog houden. Nu is het waar dat er in de laatste jaren te veel arbeid op den Zondag in de branderijen ver- eischt wordt. De meesten uwer hebben in hunne jeugd of eerste mannenjaren, toen er 's Zondags nog slechts 1 a 2 uren in de branderijen gewerkt werd, behoorlijk hun plicht kunnen waarnemen. Maar wat zal er worden van het opkomend geslacht als eene regeling voort duurt, waarbij 6 h 7 uren 's Zondags moet worden ge arbeid. Het bart wordt vervuld van wee bij de gedachte dat een geslacht zou opgroeien, 'twelk gewoon is zijne plichten te verzuimen. Scharen wij ons daarom een drachtig onder ons vaandel om het ons dreigend ge vaar te keeren en strijden wij voor God en godsdienst en voor het heil onzer kinderen. daverend en lang durig applaus). Toen de eerw. adviseur zijne plaats aan de bestuurs tafel had hernomen, was het woord aan den heer M. van Kol, pres. van net Ondersteuningsfonds der Haagsche afdeeling. Spr. bracht de groeten over der Haagsche broeders. Uit den mond van den H. Vader zeiven had hij D/s jaar geleden mogen vernomen hoe zeer het Verecnigingsleven door Z. H. hoog wordt geschat. Het verheven woord door Leo XIII gesproken, „vereenigt u," is klein van omvang maar groot van beteekenis. Het geldt niet alleen den werkman maar de geheele katholieke wereld het kapitaal moet van zijne hoogte nederdalen in de laagte, den werkman de hand bieden, opdat kapitaal en arbeid samenwerken in een grootsche zaakde kamp tegen het socialisme, de verbetering der sociale kwesties. Tusschen het kapitaal en den arbeid staat eene andere klasse aan wie ook de Kerk veel heeft te danken de middenstand is de schakel door God gesmeed, die kapitaal en arbeid vereenigtdie schakel kunnen wij niet verbreken zander de geheele maatschappelijke orde te verbreken. Het groote inzicht, dat Leo XIII met zijn heilbren gend woord „vereenigt u." heeft gehad, is eene verbroe dering der maatschappelijke klassen, waardoor wij elkaar beschouwen als broeders die te samen streven naar een doel, elkaar hier te heiligen, om zoo te komen tot de zaligheid waarvoor wij allen strijden. Spr. besloot deze schoone rede met eene krachtige opwekking tot alge- meene deelneming aan het Ondersteuningsfonds dat hij een der schoonste zaken in den Bond noemde, vereerd met de aanmoediging van 'sPansen gezant, meer nog van den Algemeenen Vader der geloovigen-zclf. De pres. der Bondsafdeeling dankte den pres. van het Haagsche Ondersteuningsfonds voor het opwekkend woord dat hij had gesproken, hetwelk, naar hij hoopte, allen tot verhoogden ijver zou aansporen en verzocht hem de groeten der Schiedamsche afdeeling aan de Haagsche Broeders over te brengen. Verder had de pres. nog eenige mededeelingen te doen. Het weldra te openen Bondsgebouw zal door het Ëestuur der Bondsafdeeling worden geëxploiteerd. Daartoe heeft het een concierge noodig voor welke betrekking zich tot de bestuursvergadering van Maandag-avond perso nen met opgave van voorwaarde bij het bestuur konden aanmelden ;°de congierge zal een cautie van f 100 moe ten stellen alle vergaderingen zullen het gebouw wor den gehouden, waarin ook een gelagkamer zal worden ingericht. Voor de leeuing van f 14000, verdeeld in aandeelen van f100, komen het eerst Bondsleden in aanmerking, die daartoe slechts hunne namen hebben op te geven aan den pres. of den eerw. adviseur. Den 7e November zal het gebouw worden ingewijd en den lie Nov. 's avonds 8 ure in de zaal der Officieren- Vereeniging eene buitengewone vergadering plaats heb ben, waarin als spreker zal optreden de eerw. heer W. Willeman, kapelaan te Amsterdam. Dien zelfden dag zal in de O. L. Vrouw Visitatiekerk eene H. Mis voor de Bondsleden worden opgedragen. Maandag-avond 7 ure wordt ten huize der Erven Van Velzen de ver gadering van de sectie meesterknechts der brander- knechtsafdeeling gehouden. Spr. wekte zijn gehoor op die vergadering, en in het algemeen de vergaderingen der vakafdeelingen, trouw bij te wonen. Door de zangafdeeling „St. Cecilia" werden in deu loop der vergadering, ouder leiding van den heer M. Veugelens, uitgevoerd Mijn Vaderland van Koning en Vreedzaam van Dobbelsteen, Nadat de vice-president, de heer Marrevee, op de hem eigenaardige wijze het door den Pres. omtrent het Bondsgebouw medegedeelde in eenige dichtregelen had herhaald, werd de vergadering door den eerw adviseur met gebed gesloten. lil 1" Til' jgfl'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2