HEISTEKEHECBl H GA TO TO NI NO' Jannen-Aardappel611' W. WUISMA^ prinses Dagmar van Denemarken, toen hij te Nice overleed. Alexander werd toen kroon prins en huwde de verloofde zijns broeders op 28 October 1866. Niettegenstaande zijn vader en het hof Duitschgezind waren, was de troonopvolger Frankrijk meer genegen. Dat bleek ten duidelijkste bij den Fransch-Duitschen oorlog in 1870 en 1871. Maar wat daarop volgde de opstand de commune en de woelingen der nihilisten in zijn vaderland, maakten hem huiverig voor te groot liberalisme. Tijdens den oorlog tegen Turkije voerde hij het bevel over een twaalfde en dertiende legerkorps en nam deel aan de vreeselijke gevechten bij Sjoemla en Roetsjoek en vóór Plevna. Wantrouwig van nature en daardoor weifelend in het nemen van een besluit werden zijne teruggetrokkenheid en angst niet weinig verhoogd door de vreeselijke wijze, waarop zijn vader (op 13 Maart 1881 door een bom getroffen) het leven verloor. Zijne somberheid nam toe en overal zag hij zich door vijanden omringd. Alleen op het vriendelijke Fredensborgin Denemarken, waar hij jaarlijks eenige weken ging logeeren bij zijne schoonouders, keerde zijne opge wektheid een weinig terug. Met het liberalisme, door zijn voorganger gehuldigd, werd door Alexander III ter stond gewroken, evenals met de vriendschap pelijke gezindheid voor Duitschland. Het panslavisme en de orthodox-conservatieve richting vonden in hem een warm voorstan der, terwijl hij tevens doorslaande bewijzen gaf van zijn vredelievende gezindheid. Of hij de behoeften en eischen van zijn tijd heeft begrepen, is een vraag, welke wij hier niet zullen trachten op te lossen. Het volle licht over zijne regeering is nog lange niet opgegaan en men kan dus gevaar loopen onbillijk te worden in zijn oordeel. Aan zijn goede bedoelingen mag men evenwel niet twijfelen en wat zijn bestaan als mensch en huisvader betreft, dit mag onberispelijk heeten. In deze laatste hoedanigheid vooral kwam hij zeer streng zijne verplichtingen na. Ook Alexander III heeft aan nihilis tische aanslagen blootgestaan, de eerste in Maart 1887 en de laatste in October van het vorige jaar te Borki, waar men zijn trein deed derailleeren. Het vroegtijdig over lijden van den souverein wordt met dezen laatsten aanslag in verband gebracht. Men beweert nl. dat zijne ziekte een gevolg was van de inwendige kneuzingen welke hij des tijds bekwam. Alexander was een forsch, zwaar gebouwd manop zijn regelmatig gevormd gelaat was heel zijn inborst te lezen. Ernst en nadenken lagen op het hooge voorhoofd, zorg en twijfel in de schaduwen en groeven boven de wenkbrauwen. Al straalde uit den blik der oogen de rechtschapenheid van den mensch, in de saamgetrokken ooghoeken lag de argwaan van den vorst. En de man nelijke knevel en de volle baard konden den trek van bedachtzame zwaarmoedigheid om de lippen niet bedekken. Zijn huwelijk met prinses Dagmar van Denemarken werd met vijf kinderen, drie jongens en twee meisjes, gezegend. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 November 1894. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat den heer W. F. Tak en zijne rechtverkrijgenden vergun ning verleend is tot uitbreiding zijner bran derijen aan de Noordvest no. 30 en 32, kadaster sectie A, nrs. 1024 en 1025, te zamen met een stoomwerktuig van 6 paar denkracht en ketel met een verwarmings- oppervlak van 5 M3. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brenger, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dron kenschap Staatsblad no. 118 van 1885) ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein, van P. H. Brouns, voor het huis, staande aan den Langen Achterweg no. 51. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 6 November 1894, nam. 1 s/t ure. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststellen der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeelen der ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der instructie voor den gem.-ontvanger, 4. Benoemen van a. een curator van het gymnasium. b. een gemeente ont vanger. c. een leeraar in Fransche taal aan het Gymnasium. d. een leeraar in Fransche taal en letterkunde aan de H. B. School. 5. Beraadslagen over: a. Voorstellen van B. W. tot wijziging der gem.-begrooting voor 1894. b. Adressen van J. F. Tengeler om eervol ontslag als onderwijzeres aan de le Tusschenschool, met ingang van 1 December a. s. c. Vernieuwd adres van J. H. Berghout, met verzoek om terug te komen op het raadsbesluit van 17 Oct. 1893, waarbij zijne jaarwedde als waagmeestermet f200.verminderd is; dat besluit als ingetrok ken te verklaren en hem mitsdien zijn salaris ten volle uittebetalen alsmede om met hem te onderhandelen over eene voor beide par tijen bevredigende oplossing dezer zaak in de toekomst, d. Adres van den onderwijzer M. Kramer, om gebruik te mogen maken van een der lokalen van de le openbare kost. school, voor het door hem te geven teekenonderwijs aan onderwijzers, ter oplei ding voor de akte in dat vak. 6. Behandeling der gemeente-begrooting voor 1895. En verdere voorstellen en mededeelingen. Van meerdere zijden wordt ons de op merking gemaakt, dat na het ontslagnemen van den heer P. J. van Dijk van Matenesse als burgemeester dezer gemeente, ook met recht mag verwacht woiden, dat zij die het langst met hem hebben samengewerkt, de oud-wethouders JE. Elzevier Dom en C. J. Loncq, als lid van den Raad ontslag zullen nemen. Van den heer JE. Elzevier Dom, die, naar hetgeen ten processe verklaard is, overtuigd was dat de processen-verbaal van kasop- neming bij den gemeente-ontvanger de waarheid niet behelsden en daarom wei gerde tot die kasopnemingen verder mede te werken, wordt dit het eerst verwacht. Immers was de heer Dom er werkelijk van overtuigd dat de kasopneming niet ge schiedde, zooals het behoort, dan had hij in de openbare raadsvergadering moeten mededeelen, dat hij tot het proces-verbaal, 'twelk heette van Burg. en Weth. uit te gaan, niet had medegewerkt. Van den heer Loncq, die ten processe gemoedelijk verklaarde, dat hij tot de kas opnemingen, zooals zij daar werden om schreven, vele jaren had medegewerkt, behoeven wij niet veel te zeggen. Ons komt het voor, dat men ook na zulke eene verklaring »voor de publieke opinie heeft afgedaan." Het spijt ons, dat wij hier tegenover personen die zich jaren lang in de achting en genegenheid hunner stadgenooten moch ten verheugen, de zaken zoo bij den naam moeten noemen. Maar waar de naam van den afgetreden burgemeester herhaaldelijk in deze treurige zaak werd gemengd, ge biedt de billijkheid, er ook zijne medewer kers, voor zoover zij nog ter verantwoor ding kunnen geroepen worden, in te be trekken. De burgerij, die hen herhaaldelijk met haar vertrouwen heeft vereerd, mag met grond verwachten, zij in de gelegen heid zal gesteld worden haar oordeel over het gedrag harer vertegenwoordigers uit te spreken. Volgens achterstaande advertentie zal aanst. Dinsdag, des namiddags ten 12 ure, te dezer stede eene collecte worden ge houden voor de nagelaten betrekkingen van de in Indië gesneuvelde militairen. Wij vertrouwen, dat het edel pogen van de commissie die zich daartoe te dezer stede gevormd heeft, bij Schiedams ingezetenen den gewenschten steun zal vinden. De Schiedamsche liefdadigheid door de geheele wereld bekend, zal zich zeker niet onbe tuigd laten, waar het geldt de nagelaten betrekkingen van hen, die goed en bloed voor de eer des Vaderlands veil hadden. Moge een ruime opbrengst der collecte bewijzen, dat wij zelfs onder de ongunstigste tijdsomstandigheden, het weldoen niet ver leerd hebben, allerminst hier, waar er zoo veel wonden geheeld, zooveel tranen gedroogd moeten worden. In een meubelmakerswerkplaats in een slop bij het Achterklooster te Rotterdam, had eergisteren-avond een gruwelijk misdrijf plaats tusschen een vader en zijn oudsten 19jarigen zoon. De laatste, door drank verhit, zocht twist met zijn vader en stak zijn mes met zulk een kracht in zijns vaders rech terarm, dat het lemmet aan stukken sloeg. De vader, kermend van pijn, greep ter zelfverdediging een beitel en bracht zijn zoon verscheiden verwondingen toe aan het achterhoofd en den hals. De knecht, die eveneens beschonken was, kon niet tusschen- beiden komen en de jongste zoon miste daartoe de kracht. Deze riep de hulp der der politie in, welke vader en zoon naar het Ziekenhuis bracht, waar de zoon nog in behandeling is. In de Goudstraat te Charlois heeft eer gisterenavond een elfjarige knaap zijn der tienjarige makker met een klomp achter het oor geslagen met het gevolg dat deze is gestorven. Omtrent dezen doodslag wordt aan de 7el. nader nog het volgende gemeld: Toen eergisteren-middag de school uitging, ontstond tusschen eenige jongens een vecht partij, hetwelk trouwens wel meer plaats heeft. Toen dat te erg begon te worden, werden de jongens van elkander getrokken en naar verschillende kanten verwijderd. Niemans verdriet kwam echter weder boven en gaf Pors onverhoeds een klap in het gezicht; deze trok daarop de klomp uit, en trof N. daarmede zoo ernstig achter het oor, dat hij neerzeeg en terstond dood was. Het bleek nu dat de jongen met den scherpen kant geraakt was, want een smalle modderstreep was op de plaats zichtbaar. De dader nam de vlucht en werd eerst laat teruggevonden. De verslagene was het eenige kind zijner ouders. Door den burgemeester is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de geneesheeren Broek smit en Van den Toren met een onderzoek worden belast. Als een bewijs van ware verdraagzaam heid en goede verstandhouding tusschen de verschillende gezindten, verdient vermelding dat 11. Maandag bij de inwijding van de nieuwe parochiekerk te Roon niet alleen de Katholieken maar de gansche bevolking van den omtrek belangstelling toonde, en ook bij niet-Katholieken de vaderlandsche drie kleur wapperde. De burgemeesters van Roon en Poortugaal met hun wethouders en andere notabelen woonden de plechtigheid bij die door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem, door een twintigtal geestelijken omgeven, voltrokken werd. In de eergisteren te Vlaardingen gehouden vergadering van de plaatselijke afdeeling der "Vereeniging te Bevordering vandeNederl. Visscherij," is besloten een adres aan den gemeenteraad te richten met verzoek de haven aan de noordzijde van de groote brug op betere diepte te houden. Aan den directeur-generaal der VosteT^., zal verzocht worden eene betere p°s ling naar Duitschland te verkrijgen- Te 's-Gravenzande (Z.-H.) is eenschee^ boot met schipbreukelingen aangek0'1^,, wier schip ten noorden van den NieU Waterweg nabij Vluchtenburg was gestl' e Zij hadden het zinkende schip reeds ee uren voor de stranding verlaten. Zeetijdingen. Schiedam, 2 November vertrokken Mira, kapt. J. Brink, naar Grange""0^ Sundsvall, 31 October vertrokken kapt. E. Jonasson, naar Schiedam. Hamburg, 1 October vertrokken '-r" i je, Scliuitema, schipper E. J. Mooi, naai' Sc dam. A D Y E R T E N T IE'S Diep getroffen door de talrijke bewij belangstelling en deelneming van hein1 den dood van onzen beminden Zoon KA-' van bekende en ons onbekende vrie"' de«< iefl verre ons betoond bij het zwaar ver''®ggL zouden wij allen gaarne persoonlijk dank betuigen, mede namens onze Ki"de Behuwd- en Kleinkinderen. Ondoenlijk dit is, meenen wij dit op deze wijze te doen, met de verzekering, zulk eene neming door ons op hoogen prijs wof^ steld, en in onze treurige herinner"30 bewaard blijven. G. VAN ERPECUiM. p T. M. I. VAN ERPËCUlt Van dek Too& Schiedam, 3 Nov. 1894. Allen die iets te VOfd® j hebben van of verscb-Ui zijn aan den ondergeteekende, worde" zocht daarvan opgave of b e t a 11110 doen vóór 15 December a.s L. FRACKERS' Hoogst^1 9 Werk gevraagd: Voor een van 18 jaar, VADER en ZOON Het Bestuur de^j, Ver. tegen De ondergeteekende bericht M deze, dat zij ruim gesorteef g is in ri KJ O Garen. Band, Wol, Saij^ AANVERWANTE ARTIKELEN. Aanbevelend, 9 56 SCHIEDAM B0TEBSTRAAT64- Puike beste a f3.50 per mud> Verkrijgbaar bij RAA# ie" S» o" e v WW1 CCIJ 9 O ALSMEDE IN EN A H

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2