V de conferentie voor het bepalen van de oor logsvergoeding aan Japan, zelfs ingeval de regeering der Unie weigeren mocht zich bij eene gemeenschappelijke interventie der mogendheden aan te sluiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 November 1894. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Feestelijke Yergadering, genomen. Des namiddags vertrok de Merapi naar zee. De uitslag der Verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, heden ten Raadhuize gehouden, is als volgt Uitgebracht werden 24 stemmen, van on waarde 1, volstrekte meerderheid 12. Er werden uitgebracht op de heeren H. R. M. A. van Gent 19, mr. W. H. Jansen 20, D. F. W. Prins 23, en J. T. Wittkampf 21 stemmen, zoodat deze aftredende leden her kozen zijn. Verder verkregen nog de heeren J. Tak en M. Kranen ieder 2 stemmen, en werd nog 1 stem op de heeren W. F. Tak, W. C. van der Schalk, J. H. van Gent, en B. C. Nieuwhof uitgebracht. De persoon van B. A. H. wegens het bekende geval van aanranding in arrest genomen, is Zaterdag op bevel van den commissaris van politie alhier, naar de ge vangenis te Rotterdam overgebracht. Zondag had in het Beursgebouw te Rot terdam een groote militaire plechtigheid plaats. De nieuw benoemde commandant van het corps koninklijke scherpschutters de heer H. J. J. Bos, werd als zoodanig plechtig geïnstalleerd. De plechtigheid werd bijgewoond door den burgemeester en de autoriteiten van marine en schutterij. Zaterdag is door den districts-veearts in een weiland gelegen in den Spangepolder te Overschie, onder een koppel schapen van den landbouwer H. Heijkoop kwaadaar dig klauwzeer geconstateerd. Onder commando van kapitein A. J. Van Geelen, arriveerde Zaterdag-ochtend aan het Maasstation te Rotterdam uit Harderwijk een detachement koloniale troepen, ter sterkte van 15 onderofficieren en 180 min deren onder medegeleide van de bij het O.-I. leger gedetacheerde le luits. C. F Doerrieben, G. A. Leers en den 2n luit D. Postma. De troepen werden verwelkomd door verscheiden officieren en door de muziek der Weerbaarheid. Op de gebruikelijke wijze werden de troepen ingescheept op bootjes en vervolgens aan boord gebracht van de Merapi, waar een hartelijk afscheid werd VLAARDINGEN, 12 Nov. Heden ochtend te 11 uur werd het stoffelijk overschot van onzen burgemeester Jhr. Mr. B. W. T. Falck grafwaarts gebracht. Aan beide zijden van den lijkwagen liepen als dragers van het lijk de gemeente-ambtenaren, als de com miezen ter secretarie, de gemeente-ontvan ger, de hoofden en plaatsvervangende hoof den der openbare scholen, de gemeente architect en de havenmeesters. Achter het lijk, dat geheel onder bloemkransen bedolven lag, volgde nog een open wagen met kran sen, de een nog sierlijker dan de andere. Hierna kwamen zeven volgkoetsen, waarin gezeten waren het zoontje en nog enkele nabestaanden van den overledenede secre taris der gemeentede geneesheer en een broeder van St. Joannes de Deo, die hem het laatst verpleegde, verder ook de leden van den gemeenteraad. Bij dezen stoet sloten zich nog aan een deputatie van de plaatselijke schoolcommissie, van de spaar bank, van de Chr. jongelingsvereeniging, de brandmeesters, de hoofden der R. K. en Christelijke scholen, de predikanten der Ned, Herv. gemeente en nog enkele particulieren. Aan het grat gekomen, werd het woord ge voerd door de heeren J. G. van Linden van den Heuvel, wethouder, Chr. Bentfort, ge meente-ontvanger, A. Knottenbelt, pres. der plaatselijke schoolcommissie, Ds. v. Kleef, die allen den overledene uit verschillende oogpunten, naar de verschillende functies die met het ambt van burgemeester ver bonden zijn, of als mensch bespraken, en vooral zijn helder inzicht in zaken, zijn min zaamheid en zijn onpartijdigheid roemden. Nadat eeD der nabestaanden den dank der familie voor de betoonde belangstelling en liefde had overgebracht, verlieten allen het kerkhof, den weemoed in het hart meedra gende een kundig en algemeen geacht bur gemeester verloren te hebben. plicht. Sommige leden voegden hieraa>ltj) dat zij geen gelden voor doode weermid' e meer wilden beschikbaar stellen, zoolang reorganisatie van de levende strijdkrac niet heeft plaats gehad. Het wetsontwerp tot vestiging vai derde kantongerecht te Rotterdam ga''10 afdeelingen der Tweede Kamer tot be kingen aanleiding, welke vooral gericn tegen de opheffing van het kantongere van Ridderkerk, die een gevolg zou w° ffet) van den maatregel en waardoor de hela' o van de plattelandsbevolking, in deze be ken, ernstig zullen worden geschaad, z°^ a dat het behoud een groot financieel Iiagne voor het Rijk zou wezen. Men beval e gewijzigde indeeling aan, waardoor de 0 zen bezwaren zouden kunnen vervallen' Bij deze gelegenheid werd door vele den de hoop uitgesproken, dat de ^ulSjarIi tiging der rechterlijke macht te Rotter1 zou worden verbeterd, waarbij het denk werd geopperd, om öt een algemeen reCtoP- gebouw te stichten, öf wel de drie ka Me gerechten te zamen te huisvesten ei gebouw van de rechtbank voor dat co beter in te richten. BINNENLAND. Het heeft Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes, behaagd aan den adju dant-generaal, chet van het Militaire Huis van Hare Majestsit de Koningin, graaf C. H. F. Du Monceau, op te dragen Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, te vertegenwoordigen bij de plechtige ter aardebestelling van wijlen Zijne Majesteit Alexander III, Keizer aller Russen, en aan Hoogstdeszelfs Opvolger Zijne Majesteit Keizer Nicolaas II bij die gelegenheid een brief van rouwbeklag te overhandigen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke morgen weder bijeenkomt, zal zich na het trekken der afdeelingen in den loop der volgende week bezighouden met de afdoening van eenige ter openbare beraad slaging gereed zijnde wetsontwerpen en in de daarop volgende week waarschijnlijk een aanvang maken met de behandeling der Indische begrooting voor het aanstaand dienstjaar. Bij het afdeelings-onderzoek in de Tweede Kamer der oorlogsbegrooting voor 1895 vroeg men met aandrang uiteenzetting van 's ministers denkbeelden en plannen, meer bepaaldelijk omtrent den persoonlijken dienst- Door den minister van Waterstaat) g del en Nijverheid is aan den heer de te Scheveningen medegedeeld, dat het j meentebestuur van 's-Gravenhage en (](j Hoogheemraadschapsbestuur van bezwaren hebben ingebracht tegen het P^ van een binnenduinsch kanaal van Sc ningen naar den Hoek van Holland, fu°c|,t op medewerking van die zijde geen bestaat en er alzoo geen aanleiding |S e aan zijn verzoek tot het verleenen van voorloopige concessie gevolg te geven- Door de onderwijzers in het arrondiss Schiedam wordt aan den minister van nenlandsche zaken, aan de Eerste en de Tweede Kamer adhaesie betuigd het adres der onderwijzers uit het al' dissement Dordrecht, en verzocht om sioen voor de weduwen en weezen onderwijzers. Lombok. Volgens bericht werd door de Batavia ontvanger. p Vijfde en elfde bataljon gaan naar bok. Aanval op Tjakra Negara deze verwacht. .j Malang mobiliseert troepen tegen Ba rG" Omtrent den moord te Enkhuizen op 54 jaar oud en vader van 5 kinderen- pleegd, is nog weinig met zekerhe' kend. ;et h'j Op den avond van de misdaad ver p te ongeveer 7 uur de woning van ^g(, in de Nieuwe Westerstraat. Met het nemen naar zijn vader te gaan, stflk jgef» straat schuin over naar den Olifantss aan welks einde men den volgende gen zijn lijk vond. In den steiger hee eenige centen, een knoop van zijn J ^v- op een belendend erf zijn ledige p°r naie gevonden. v«f' Dewijl na 7 uur elk spoor van de slagene ophoudt, schijnt de misdaad in den vooravond gepleegd te zijn- 1 Olifantssteiger staat slechts één &e hij is echter niet lang en loopt v^f dichtbevolkte Nieuwe Westerstraat n eenzame Zuider-Boeren vaart. Het onderzoek wordt ijverig vod e Het schatten bergende schip Lut'llli weder de belangstelling gaande van Terschellinger is. Door een gedacht systeem wil men het door mogelijk maken, het wrak te nadere^ ya,i het namelijk te omringen door een zakken gevuld met zand. Men daartoe wel 70,000 zakken vol zuUe» p zijn. Is die beoogde wal aangebrac denkt men een schelp- of zandzuig De aangekondigde feestelijke vergadering der Schie- damsche afdeeling van den Ned. R K. Volksbond werd Zondag-avond acht ure in de zaal der Officieren-Ver- eeniging gehouden. De zal was door de Bondsleden en donateurs, enkele met dames, geheel bezet. Ook de beide zeereerw. heeren pastoors en verdere geestelijken dezer stad vereerden de vergadering met hunne tegen woordigheid. De president, de heer C Willeman, de vergadering openend, deelde mede, dat de eerw. heer W. Willeman, door omstandigheden belet te komen, als spreker door den zeerw. heer pastoor Konings zou vervangen worden. Hij bracht openlijk hulde en dank aan pastoor Koning9, die aldus weder een nieuw bewijs van sympathie voor de Schiedamsche Boodsafdeeling had gegeven. Deze vergadering had een tweeledig doelde herdenking van het St. Willibrordsfeest en de viering der inwij ding van het Bondsgebouw. Voorzeker hadden de 10 oprichters dier Bondsafdeeling niet gedacht, dat zij na een tweejarig bestaan reeds een eigen gebouw zou hebben ook hun bracht hij hulde en dank. Verder dankte hij de eerw. heeren geestelijken en donateurs voor hunne vereerende tegenwoordigheid en heete hij hen en alle broeders Bondsleden hartelijk welkom. Nadat de president nog had medegedeeld, dat in de volgorde van het program een kleine wijziging zou worden gebracht, opende de harmonieafdeeling „St. Am- brosius" de reeks der nummers met de Bondsmarsch, door haren directeur, den heer J. F. M. Smits, aan de Schiedamsche Bondsafdeeling opgedragen. Daarna bracht zij nog ten gehoore de Walzer »les frcres amusants van Rob. Volstedt, welke beide nummers een welver diend applaus verwierven. Daarop betrad de zeereerw. pastoors Konings den katheder. De gevierde spreker begon met te zeggen, dat hoewel het algemeen doel van den Ned. R. K. Volksbond is elkander bij te staan in de maatschappe lijke nooden, wij ook in bijzondere gevallen elkaar als broeders moeten helpen, waar het gevraagd wordt. Nu de aangewezen 9preker van dezen avond belet was te komen, had sp. gaarne zijne taak overgenomen. Hij vertrouwde, dat de eerw. heer Willeman weldra de afdeeling zou bezoeken en aldus hare leden schadeloos stellen, waar zij nu door sprekers tegenwoordigheid «gestraft" werden. Na deze ironische inleiding vervolgde spr. dat hij in deze samenkomst ter viering van het feest van den Patroonheilige van den Bond, niets beters wist te doen dan ons het leven van den H. Willibrord, den Apostel van ons Vaderland, te schetsen. Hoe meer wij hem kennen, hoe meer wij ons spiegelen aan zijn voorbeeld, des te vruchtbaarder zal zijn werk in ons worden. Allereerst wierp spr. een terugblik op den toestand van ons Vaderland toen de H. Willibrord verscheen. Toen de duisternissen van het heidendom nog ons land bedekten, toen de heilige bosschen waarin de druï den leefden, getuige waren van de zedeloosheid en de misdaden der afgoderij en een krachtig en fier geslacht zich zoo zwak toonde de knie te buigen voor de afgoden, verscheen St. W illibrord, als de veldheer van een klein leger, plantte hij deh standaard van het kruis dat de wereld overwonnen heeft en nooit nederlagen heeft aanschouwd. Hrj leerde het volk de knie bnigen voor den levenden en waren God. Met onverdroten ijver begon hij den arbeid. In de open voren van den beploegden grond zaaide hij het levenmakend zaad van Gods woord en bevruchte het met zijn zweet. Alles offerend ter liefde van God, trok hij van noord tot zuid, van oost tot west, over berg en dal, rivier en stroom, overal predikend den Naam des Allerhoogsten. En het volk luisterde naar zijn woord, beminde de waarheid en verblijdde zich in de kennis van God. Immer rekening houdend met Rome, vloeide hem van Rome de kracht en den moed om zijn apostolisch werk tot het groote einddoel voort te zetten. En zoo bleef de Kerk van Nederland steeds in de gemeenschap met de Kerk van Rome hare hoogste glorie stellen. Toen St. Willibrord op 80-jarigen leeftijd zijn oogen liet gaan over deze landen, zag hij alom het kruis van Christus geplant. Het volk voorheen zoo wreed en woest, was zachtmoedig geworden in de belijdenis van Christus' leer; en zij die voorheen verzonken lagen in de duister nissen van het heidendom, knielden nu aan den voet van Christus' kruis op Golgotha. In het vervolg zijner rede zette spr. uiteen, hoe het heerlijk zaad door Willibrord hier uitgestrooid, over vloedige vruchten voortbracht op Neerlands grond. De Kerk van Nederland was versierd met al den luister dien de liefde tot God en de liefde tot den evenmensch haar schenken kon. Maar niet immer zou die gloriekroon haar tooien. Ook voor haar zouden dagen van strijd aanbreken. De koude adem der hervorming ging over het veld en de heerlijke korenaren uit het zaad door St. Willibrord gestrooid, ontsproten, zagen hunne rijpe vruchten vallen en verwelken. Diepe vernedering kwam over de Kerk van Nederland al wat haar uiterlijk tot glorie strekte, werd haar ont nomen haren kinderen gefolterd en opgejaagd van de eene plaats naar de andere, werd het als een misdaad aangerekend zich katholiek te heeten. Maar toch, het zaad door Willibrord uitgestrooid, is gebleven. De Kerk van Nederland werd niet verwonnen zij droeg geen slavenketenen, maar bleef koninginne. Zij heeft weder betere dagen gezien, en weder zien wij haar getooid met hare koninklijke sieraden zich verblijdend in eer en glorie. Waar is er een volk ter wereld meer uitmuntend in liefde en offer, getuige het groot aantal zonen dat het aan fcet heiligdom schonk, dan het Nederlandsche volk Weder zien wij, in het genot der vrijheid, tal van prachtige tempels en liefdadige stichtingen het kruis tot in de wolken verheffen, en scholen stichten in de schaduw van het kruis. Weder snellen duizenden van Neerlands zonen naar alle wereldstreken om er het geloof te brengen door Willebrord ons gebracht. Voor- zeker wij liebben reden tot dankbaarheid. Door de kracht van Willibrord bezield, zien wij, de Kerk van Neder land zegepralen. In hare koninklijke diadeem fonkelen weder de edelgesteenten van liefde en offer, en onder hen schittert de stienting van den Ned. R. K. Volks bond. Gesteld onder het patronaat van den H. Willi brord, volgen de leden zijn verheven voorbeeld. Ook wij snellen aan de voeten van den Paus en luisteren met geloof en liefde naar zijn levenmakend woord. Dankbaar dat wij het kostbaar pand ons door den H. Willibrord gebracht, onvervalscht hebben bewaard, honden wij in gemeenschap met Rome, het oog op de ware leer der Kerk en onze statuten en reglementen gericht, en streven als ware Katholieken en ware Bonds- broeders waar het groote doel dat wij ons hebben voorgesteld. Aan deze schoone rede over St. Willibrord paarde spr. een gelukwcnsch met het eigen gebouw gij hebt nu een eigen huis zoo besloot hij het huis van den mensch is de plaats der zoetste herinneringen en treffendste gebeurtenissende plaats, die wij immer met liefde en dankbaarheid herdenken. Moge dit huis voor u de plaats zijn waar gij de vaderlijke zorg, de moederlijke liefde en de broederlijke bescherming ruim schoots zult ondervindenwaar gij steeds alle krach ten van geest en hart besteedt ten heil en nut van elkander, oin elkaar in den moeilijken strijd des levens te steunen. Worde het de plaats waar wij werken en ijveren met en voor elkander, en voor den roem van den ons zoo dierbaren Ned. R. K. Volksbond 1 De eerw. adviseur, den gevierden spreker bedankend, betoogde, dat wij allen verheugd waren in hem .ge straft" te zijn. Moge de straf ons opgelegd, voor den spreker in glorie verkeeren. Brenge het zaad, door bem in zijn moeilijken arbeid uitgestrooid, steeds rijke vrachten voort 1 Spr. twijfelde niet of het zaad hier door pastoor Konings uitgestrooid, zon die vrachten opleveren. Kweekt zijn arbeid als adviseur van het Centraal Bestuur, steeds even goede vruchten als hier, dan mag hij zeker zijn moeilijken post ruim beloond achten. Toen het daverend applaus, dat aller instemming zoowel met het dankwoord van den eerw. adviseur als de schoone rede van pastoor Konings bewees, was ver stomd, werd de uitvoering van het program voortgezet. »St. Ambrosius" deed ons genieten door nog eens Rossini's Guillaumt Teilhet nummer waarvoor zij op het concours te Vlaardingen werd bekroond, ten gehoore te brengen. Later gaf zij ons nog een stukje Wagner-muziek te hooren, door de uitvoering van de marsch La Marquarite. Ook Nihouts ouverture Fleurs d' Amitié oogstte een welverdiend applaus. De Zangvereeniging „St. Cecilia", onder leidiug van haren ijvervollen directeur, den heer A. M. den Draak, vergastte ons op eenige schoone nummers. Zelden hebben wij het „Matrozenlied" zoo schoon hooren zingen als door dit krachtig mannenkoor. Dobbelsteen's „Vreed zaam" werd zonder begeleiding ook uitstekend gezongen. Volaledi's walzer Lustige Brïider deed het overtalrijk publiek naar hartelust genieten. Vooral de finale, voor stellende vroolijke jongens, die van een bal huiswaarts keeren, met den eigenaardigen klokslag en het wekkend hanengekraai, oogstte een storm van toejuichingen, zoodat zij moest gebiseerd worden. In het tweede ge deelte, na de pauze, werd door „St. Cecilia" nog het ,,Soldatenkoor" uit de Heiligerlee-cantate en Heinze's »Bede" uitgevoerd, welke uitvoering evenzeer van ijve rige toewijding en goede studie getuigde. Tot het succes der verschillende zangnummers heeft zeker de uitnemende begeleiding van den heer D. Z. veel bij urageu. Het was voorzeker eene gelukkige gedachte te dezer gelegenheid ook eens het gedicht te doen hooren, door mevr. Bongartz-Smeets aan de opening van het Bonds gebouw te Amsterdam gewijd. Door den heer G. Wan ders voorgedragen, maakte deze versregelen op allen een diepen indruk. De schoone feestavond werd door ,St. Cecilia" besloten met de uitvoering van het Volks lied naar den gewijzigden tekst. Nadat de feestgenoo- ten op de gebruikelijke wijze dit hartverheffend lied hadden gevolgd, scheidden zij in opgewekte stemming van de plaats, waar de gedenkwaardige dag van 7 No vember op zoo waardige wijze was gevierd. eeff

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2