Van 9 dezer, wordt verklaard, dat de nieuwe Czaar vast besloten is in het spoor zijns vaders te gaan, zijne krachten aan het wel zijn van het land zelf te wijden en nooit af te wijken van de vreedzame loyale vaste politiek, die zoozeer tot het algemeen maken van het gevoel van rust en vrede heeft bijgedragen. Rusland zal zich trouw houden aan de traditie der vriendschappelijke be trekkingen met alle mogendheden en de achting voor recht en de wettelijke regeling der dingen is de zekerste waarborg van de rust der Staten. Eene proclamatie van den Czaar uit Livaaia d.d. 6 dezer bevestigt den godsdienst en de grondwetten van het groot vorstendom Finland. De rechten en privilegiën blijven gehandhaafd overeen komstig de wetten des lands. De Czaar zal voor die handhaving met kracht waken. Zondag-ochtend ten 10 ure kwam de trein, die het stoffelijk overschot van Alexander III aanbracht, te Moskou aan. Czaar Nico- laas, de grootvorsten, de hofministers en adjudanten, droegen de lijkkist uit den trein op den lijkwagen. In het station werd eerst het officie der overledenen gebeden, en daarop trok de stoet de stad in onder het gebulder der kanonnen van het Kremlin. De stad heeft een grootsch aanzien. De lantaarns brandden omfloerst, ontzaglijke rouwbanderollen wuiven in de straten, waar zich eene tallooze menigte verdringt. Aan weerszijden van den weg was de gansche geestelijkheid in hare priesterlijke gewaden en heiligenbeelden met zich voerende, ge schaard en baden de gebeden voor de over ledenen. Een dubbele rij soldaten weerhield het volk. De stoet begaf zich naar de kerk der HH. Aartsengelen, waar de Czaars be graven liggen vanaf 4333 tot 1696, het jaartal waarin de residentie naar St. Peters burg werd overgebracht. Het is een der tiende eeuwsch gebouw met vijf koepels, in het midden staat een reusachtige katafalk met de Czarenmuts bekroond, waarop het lijk tentoongesteld wordt. De diep getrof fen bevolking verdringt zich in schier gods- dienstigen eerbied om het praalbed. Volgens een telegram in de Londensche avondbladen gedagteekend van gisteren uit Sliangai is uit Tsjifoe geseind dat Port Arthur Zondag-ochtend door de Japanners bijna zonder slag of stoot is genomen. Toen de Japanners, na beschieting, een algemee- nen aanval deden, legden de Chineezen de wapenen neer en gaven zich over. Men ver telt, dat de Chineesche generaal met zijn staf en andere hooge officieren in den nacht van den 6n dezer de forten hadden ver laten en op een stoomadviesjacht waren gevlucht. Nader wordt uit Shangai nog bericht, dat de Japanners op Nioetsjang aanrukken, alwaar de paniek toeneemt. De aankomst van talrijke geheel gedemoraliseerde korpsen Chineesche soldaten verergert nog den staat van zaken. Radeloos zijn de overheden. Men verwacht den val van Moekden tegen het einde dezer week. De Regeering te Peking schijnt evenzeer radeloos. Zij ver zocht opnieuw zeer nederig aan de buiten landsche gezanten om te intervenieeren, teneinde den Japanners te beletten verder te gaan, zijnde China bereid tot schier on voorwaardelijke vredesluiting. De gezanten moeten geantwoord hebben dat China recht streeks met Japan behoort te onderhande len. De Chineesche regeering vreest dat de Chineezen den vrede willen voorschrij ven te Peking zelf. De aan koorts lijdende keizer heet bedlegerig. De Keizer en het hof bereiden zich voor om de stad te ver laten. De stadspoorten zullen gesloten wor den en de staat van beleg op 16 dezer worden geproclameerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 November 1894 Het Bondsgebouw der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond werd gisteren voor het eerst gebruikt voor het doel, waar voor het hoofdzakelijk moet dienen. De sectie ondergeschikten van de vakafdeeling der brandersknechts hield er gisteren-avond hare vergadering. Voor de Bondsleden wordt ook gelegen heid gegeven zich in het gebouw eenige ontspanning te bezorgen. De koffiekamer zal in de week des namiddags van 4 tot 11 ure, des Zondags van 's middags 12 tot 4 ure en van 5| tot 11 ure geopend zijn. Gisteren vermoedelijk in den vooravond is bij den brandersknecht Kroon, wonende aan den Singel (hofje Wendt) ingebroken. Terwijl Kroon en zijne vrouw niet te huis waren (de vrouw had omstreeks drie ure de woning verlaten) heeft de inbreker zijn slag geslagen. Toen de echtelieden omstreeks acht ure te huis kwamen, ontdekten zij, dat de linnenkast open stond en de inhoud over den grond was gehaald. Een som van f 12 en een gouden horloge werden vermist. Van het gebeurde is onmiddellijk kennis gegeven aan de politie, die een onderzoek heeft ingesteld. Voorzeker zal zij al het mogelijke doen om de bedrijvers van de brutale diefstallen in der. laatsten tijd hier ter stede gepleegd, in handen te krijgen. De storm die heden nacht ook over onze stad vrij hevig woedde, heeft vooral op dake* en schoorsteenen zijne geweldige kracht getoond ernstige ongevallen zijn, gelukkig, niet te betreuren. Naar wij vernemen, is de gewezen ge meente-ontvanger W. Beffers in staat van kennelijk onvermogen verklaard. Onder de slachtoffers van het ongeval met de stapel delen te Olst behoort ook de 83-jarige vader van onzen stadgenoot den heer H. Sondorp. Naar wij vernemen, behoort onder de equipage van den vermisten schoener Hol- landia ook onze stadgenoot Jacob van der Hout. In een der vorige nachten stond nabij de Delftsche Poort te Rotterdam een knaap op een blaasinstrument allerlei aria's te fluiten. Naar hij aan de omstanders, die zelfs in het nachtelijk uur zich om hem heen verzamelden, mededeelde, maakte hij muziek, om de schutters, die wegens het niet voldoen van boete, op de ïPoort" lo geerden, wat op te vroolijken. VLAARDINGEN, 13 Nov. Door den hevi- gen storm van verleden nacht is te Maas sluis een 3e klas rijtuig der H. S. M. in beweging gekomen en met bliksemsnelheid den weg naar hier komen afleggen. Daar de spoorbrug alhier openstond is de wagon in de haven terecht gekomen. BINNENLAND. Door H. M. de Koningin-Regentes is een groot gedeelte bijgedragen in de reiskosten van een gezin, dat wegens armoede uit Amerika te Rotterdam is teruggekomen. Het vertrek naar Petersburg van de hee- ren, die H. M. de Koningin-Regentes zullen vertegenwoordigen bij de begrafenis van keizer Alexander III, is eenige dagen uit gesteld. verbetering der positie van den gemeente secretaris, nader aan te bevelen. Naar aan leiding dezer audiëntie worden nieuwe maatregelen genomen, die echter voors hands niet voor openbaarmaking vatbaar zijn. Lombok. Uit Batavia seinde men gisteren nog aan de Tel. De leverancier van levensmiddelen op Lombok heeft zich binnen het versterkte Ampenan teruggetrokken naar aanleiding van het gerucht dat de Baliërs eene ver rassing beraamd hebben. Volgens het Bat. Bbl. heeft de gouver neur-generaal aan generaal Vetter zijn te vredenheid betuigd over de wijze, waarop hij tot dusver het beleid op Lombok heeft gevoerd. Het blad voegt hieraan toe, dat deze betuiging te Batavia algemeen genoegen heeft gedaan. Wanneer men nagaat, zoo redeneert de heer Haakman, wat al overleg volharding en moed er noodig zijn geweest om den vijand uit het hart zijns lands te verdrijven, dan komt men tot de slotsom dat een roemvol beleid gevoerd is. Er waren er niet weinigen ook in het leger, die Mataram onneembaar achtten, maar wij hebben tevens zulk een sterke strategische positie ingenomen, dat, naar menschelijke berekening, de val van Tjakra Negara zeker en de vijand reeds nu voor een groot deel ontmoedigd is. De redactie van De Wereldkroniek betoogt in haar jongste nummer de wenschelijk- heid der oprichting van een nationaal ge- denkteeken, dat tijdgenoot en nazaat zal wijzen op de glorierijke daden van ons koloniaal legerbijeengebracht door allen, rijk en arm, die, na hun gave ten beste te hebber, gegeven tot het menschlievend ver zachten van de ellende, welke steeds den oorlog op den voet volgt, alsnog een penning willen offeren voor een duurzaam bewijs van vaderlandsliefde en huldebetoon" De redactie zou voor de oprichting het Koningsplein te 's-Gravenhage willen zien aangewezen. Een door den Haagschen archi tect Jan De Quack vervaardigd ontwerp voor het gedenkteeken is aan deze aflevering van De Werelkroniek toegevoegd. Op het door het hoofdcomité der Foren sen tot de Koningin-regentes gerichte adres is door den Minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat voor tusschenkomst der Regeering in dezen geen termen zijn. Adressanten worden voor eventueele recla mes verwezen naar de daarvoor aangewe- wezen autoriteiten; den Gemeenteraad er. Gedeputeerde Staten. Zaterdag zijn de heeren J. Prinsen, H. Vlasveld en J. W. A. C. van Loenen, gemeente-secretarissen, respectievelijk van Wormerveer, Enkhuizen en Beverwijk, toe gelaten bij den minister van binnenlandsche zaken, om het door 355 gemeente-secreta rissen onderteekend adres ter zake van de Leiden doorgaan en bovendien werd p''°^e verbaal opgemaakt. {H- Te 's-Gravenhage hebben eenige heeren waaronder de gepensioneerde resident Heyting Sr., de gepens. kolonel der infan terie Huber, de gepens. luit. kolonel der grenadiers De Sitter, en de export-boek handelaar Van der Beek het plan ge vormd aldaar, in de zeeheldenbuurt, een »Oranjesociëteit" op te richten, met leesmu seum, dames-leessalon en bibliotheek. De heer Viruly Verbrugge, lid van de Tweede Kamer, en de secretaris der Hot- landsche Landbouwmaatschappij, de heer Waldeck, die Nederland vertegenwoordigden op het Pomologisch Congres te St. Peters burg, zijn van daar in de residentie terug gekeerd. De boerenwoning »de Vogel", aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, bewoond door de wed. C. Biesheuvel, is Zondag middag door brand vernield. Van den in boedel werd veel gered, doch van de ge- dorschte en ongedorschte granen, geborgen in de woning, is alles vernield. De brand is ontstaan door den snuiver in het achterhuis. Alles was tegen brand schade verzekerd. Te Haarlem is eergisteren een stelling van postzegels geopend, waar pra tige verzamelingen waren gexposeerd, de volledige collectie-Amerika w. Departementzegels, benevens het stel c rantenzegels compleeteen plaat12 schillende zegels van Mauritius 1859,2 pe blauw een schilderij met de hoogste W den der verschillende postzegels van Eur P Ook waren er aanwezig de voornaam zeldzaamheden, nl. de briefkaart Nedei 1881 2^ ct. «betaald antwoord" omge^^^ gedrukt, alsmede r/4 blad strafzegels, I^e land, 1894 5 ct. gedrukt op oude pa' waarop 1, 2 en 3 c. type. Naar men mededeelt, heeft de Holl. ®'0°vaIi bootmaatschappij het voornemen een Uj° Amsterdam op Huil te openen. Een onaangenaam voorval overkwam zon dag een Haarlemschen predikant, die eene preekbeurt te Noordwijkerhout zou vervullen Vertrouwende op een gezegde van een conducteur dat de trein, die tegen 9 uur van Haarlem in de richting-Haag vertrekt, te Piet Gijzenbrug stopte, had hij in dien trein plaats genomen. Toen deze (een snel trein) niet te Piet Gijzenbrug stilhield, bracht de predikant de noodrem in werking en nadat de trein tot stilstand was gebracht, verzocht hij te mogen uitstappen. Dit werd hem echter niet toegestaanhij moest tot De heer A. P. Staalman is Vrijdag den Burg en Zaterdag te Oosteren Texel voor de kiezers opgetreden. ^e"!^ bezoekers stelden den spreker vragen, door hem werden beantwoord. De Vrijzinnige Texelsche Kiesvereen'g heeft besloten geen candidaat te stellen' b Het R. Nwsbl. verneemt dat de Van Hoboken uit Rotterdam, studeer®"^ in de rechten te Leiden, als hoofdpe's zal optreden bij de aanstaande maske'^, in Juni 1895 te Leiden te houden- hoofdpersoon heeft men niet alleen ieI° g(l noodig, die statig weet te recepieeren zich voor een week in de stadhoude' J^ waardigheid weet te voegen, maar de J dige vorst moet kunnen beschikken ruime middelen om zijn stand op te b°u Er zijn voorbeelden, dat de rekening onkosten liep tot f 30.000. De Directeur-generaal der Maatsclrii tot Exploitatie van Staatsspoorwegen afwijzend beschikt op een verzoek uit jg dam, om den trein, welke 's avonds van Amsterdam te Utrecht aankom1^ laten correspondeeren op den trein, d'e van Utrecht naar Gouda, 's- Graven en Rotterdam vertrekt. Gisteren ochtend is het op de Kr° Nieuwe Gracht te Utrecht tusschen ee stakende gezellen van de Gebr. Weijer en enkelen die hunne plaatsen ben ingenomen, tot een botsing ge^° e<t waarbij twee der laatsten verwon'1 g, aan het hoofd hebben bekomen, welk^jj, lukkig echter niet van ernstigen aard5 ,e nen te zijn, want na door dr. Onnen f drukkerij behandeld te zijn, zijn z'J weder aan het werk gegaan. Omstreeks 11 uur is een der sta te zekere H., als verdacht van de da' e^(, zijn, door de politie aangehouden en °a gfl. vraagd. Hij verklaarde echter ë^^-ge" schuldig te zijn; wel was hij op ^s afstand van de plaats, waar het feit P had. (U. V.) Dezer dagen verscheen het jaar van het Kon. Ned. Meteorologisch Inb te Utrecht over het jaar 1893. 0j)S Daaruit bleek, dat er 269 stations land zijn, van waar men de waarin e" opzendt. In het afgeloopen jaar zijn er 102 dagen geweest. De gezamelijke il»a ge zonden 3432 onweersberichten en ^in richten van het inslaan van den blik5 Dat er nogal vrij wat financieele door het onweder wordt aangerichb^je uit den staat, waarin de veroorzaakte was aangegeven nl. f 168.895. In 1893 werden door het onweder a 16 torens, 15 molens, 53 huizen of g|) 28 boerderijen, 27 koeien, 6 paa' erl^jVatl1 schapen, terwijl door datzelfde he 8 menschen doodelijk werden getro

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2