dt Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 November 1894. Naar wij vernemen, heeft de heer E. Vincent te Enschedé voor zijn benoeming tot gemeente-ontvanger te Schiedam be dankt. (Tel.) Uit Pernis schrijft men. «Zekere Leen van der Steen, bijgenaamd «de Pikker", die sedert 12 jaren het spraak, vermogen had verloren, heeft dat plotseling teruggekregen. «Herhaaldelijk hadden de visschers hem geld voorgehouden, waarvoor hij alleen maar «dankje" behoefde te zeggen, maar steeds zonder gevolg." Aan het 5e jaarverslag van de afdeeling «Rotterdam" van den Nederlandschen R.-K. Volksbond, ontleenen wij het volgende De ontvangsten hebben bedragen f 11985,50|, met inbegrip der saldi van vorige jaren, en de uitgaven f2769,94. Bij ziekte is uitge keerd f 4165 en bij overlijden f 150. Het saldo van het pensioenfonds bedraagt f 10.961.93£. Verder deelt het verslag over het Liefde-' fonds mede, dat er 45 aanvragen om onder stand ingekomen waren. Er werden uitge reikt 1800 bons voor levensmiddelen, 34 halve H. L. steenkolen, 22 halve H. L. aardappelen, benevens kleeding en dekking. Voor 35 leden werd 101 weken contributie voor het uitkeeringsfonds betaald. Een be drag van f 60 werd aangewend tot verstrek ken van voorschot en met Kerstmis werd 130 pond vleesch uitgedeeld. (R. N.) Een zeldzaam bewijs van moed gaf Zondag middag te Rotterdam de werkman Bernar- dus Herwijnen. In de Koningshaven viel het 6-jarig knaapje van den heer Valk en werd door den vliegenden stroom en de hooge golven medegesleurd. Herwijnen, het gevaar ziende, bedacht zich geen oogenblik, maar sprong over de leuning der brug. Daar het kind steeds verder dreef, moest hij onder de brug doorzwemmen, en had na ongeveer 14 minuten gezwommen te hebben het geluk het kind te grijpen. Nu waren een paar schippersbooten ter hulpe gekomen, die bei den opnamen. Vele personen wenschtenH. geluk met het door het door hem volbrachte waagstuk, en vroegen zijn adres, wat hij opgaf als Rozenstraat 168. De te Delft gevestigde afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond is thans in het bezit van een schoon vaandel dat door denzeer- eerw. heer deken plechtig is gewijd. Het is in goud op karmozijn rooden grond gestikt en vertoont in het midden een me- dailjon waarop zich de prachtig met de naald bewerkte beeltenis van den H. Willibrordus bevindt, op gouden achtergrond het medal- jon is met blauwe en roode siersteenen omzoomd. Daarboven prijkt het wapenschild van den Volksbond, daaronder in een lauwer krans het wapen der gemeente Delft. Aan weerszijden van het medaljon leest men de wapenspreuk van den BondVoor God en Kerk Vorstin en Land. Een bijzondere vermelding verdient wel, dat de rijke franje en kwasten in echt goud zijn afgewerkt. Overigens is het vaan met sierlijke orna menten getooid. De knop van den stok be slaat uit een alziend oog een kruis en werkmansgereedschap alles zwaar verguld omringd door een lauwerkrans. Het geheel is een keurig stuk werk, dat den vervaardiger, den heer Herman Funne- kotter te Rotterdam, op het gebied van kerkornamenten reeds zoo gunstig bekend, tot eer verstrekt. Een moordaanslag te Rotterdam. De bewoners van den Stationsweg te Rotterdam werden gisterenavond omstreeks kwart voor elven opgeschrikt door een schot, gevolgd door een hevig gillen, en toen zij naar buiten snelden, zagen zij voor perceel No. 70, bewoond door de familie W., de 17-jarige dienstbode C. B. met een hevig bloedende wonde liggen. Het meisje werd onmiddellijk in net huis waar zij diende binnengedragen. Onmiddellijk daarop klonken opnieuw twee twee pistoolschoten. De pleger van den aan slag, de 20-jarige J. C., schoenmaker van beroep, was gevlucht in de Kruisstraat en schuin tegenover de Diergaarde had hij zich zelf door twee kogels in den mond getroffen. Stervend viel hij neer, en dadelijk daarna overleed hij in een koffiehuis, waar hij was binnengebracht. Inmiddels waren twee geneesheeren aan gekomen. Zij constateerden den dood. Het pistool, waarop nog drie scherpe patronen, werd in de straat gevonden met bloed be vlekt. Het lijk van den jongen man werd naar het drenkelingshuisje op de begraaf plaats te Crooswijk gebracht. De geneesheeren begaven zich vervolgens naar den Stationsweg 70. Het dienstmeisje bleek, niet ernstig gewond door een kogel in het achterhoofd. Door het wasschen werd het voorwerp uit de wonde verwijderd. De doctoren adviseerden de patiente ter stond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te brengen. Dit geschiedde. Onder het ver voer raakte het meisje bewusteloos, doch spoedig kreeg zij haar bewustzijn terug. Op de eerste vragen kon zij antwoorden. Zij verklaarde met C. verkeerd te hebben. Deze verhouding was echter afgebroken, toen zij bemerkte denjongeling «onverschillig" te zijn. Ook haar vader stond zij te woord. Haar toestand was bevredigend. Het meisje woonde bij haar ouders iri de Van Oldenbarneveltstraat 131. J. C. was, «in de kost" in de Tuinderstraat, dat hij reeds eenige dagen getracht heeft den aan slag te plegen. Thans gelukte dit toen hij het dienstmeisje, van een boodschap terug gekeerd, voor het huis waar zij diende ontmoette. Na het schot schijnt de dienstbode on middellijk ineen te zijn gezakt. Op het ge zicht daarvan vluchtte C. en in zijn wanhoop beroofde hij zich zelf van het leven. Op het lijk werden nog 7 losse patronen gevonden. Het voorloopig onderzoek ging uit van het politiebureau aan de Meermanstraat. (N. R. Ct.) BINNENLAND. Aan H. M. de Koningin-Regentes is door de Vereeniging van Nederlandsche Patroons Boaz een adres gericht, waarin wordt ver zocht, dat het H. M. moge behagen het vraagstuk tot het helfen van invoerrechten op granen, huiden, vetten en al wat daar mede in verband staat, door Hr. Ms. Re geering aanhangig te doen maken. De Vereenging doet dit met het vaste vertrouwen, dat de hooge nood, waarin onze landbouwende stand met geheel de platte landsbevolking verkeert, H. M. met vorste lijke deernis vervult en in de ongeschokte overtuiging, dat geheel die plattelands bevolking in onze geëerbiedigde Koningin- Regentes haar van God gegeven Bescherm vrouw eerbiedigen moge. Afschrift van het adres is gezonden aan de Minister en aan de beide Kamers der Staten-Generaal. De som welke aan de korpsen van het Leger in voorschot uit 's Rijks Schatkist wordt versterkt tot voldoening van de kosten van het in voorraad doen aanschaffen en aanmaken van kleeding en uitrusting stukken van onderofficieren en soldaten en voor het op rekening verstrekken en onder houden daarvan is bepaald op f5.191.000 De Tweede Kamer kwam heden bijeen om te besluitenlo. den Woensdag te wijden aan het onderzoek van enkele wets ontwerpen in de atdeelingen2o. den Donderdag te bestemmen voor de openbare behandeling van enkele kleinere wetsontwer pen (o. a. de onteigening voor een haven en zwaaiplaats te 's Gravenhage) en 3o. op Vrijdag een begin te maken met de alge- meene beschouwingen over de Indische begrooting. Om ook de Haagsche bakkerspatroons nader kennis te doen maken met het door hem samengesteld wetsontwerp houdende bepalingen tot het tegengaan van over- matigen arbeid in brood-, beschuit-, koek- bakkerijen en broodfabrieken, trad het Tweede Kamerlid, de heer H. Pijttersen Dzn. Zaterdag avond te 's Gravenhage op in eene vergadering uitgeschreven door de bakkers- vereeniging Bijstand zij ons doel. Eenigen der aanwezigen traden met den spreker in discussie, o. a. over het toon stelsel, men meende nl. dat bij vermindering van het getal werkuren het loon hetzelfde moest blijven. Ten slotte nam de vergade ring met algemeene stemmen op een na, eene motie aan, strekkende om het even tueel ontwerp van den heer Pijttersen bij de Tweede Kamer door het inzenden van een adres van adhaesie te steunen. Nog eensafschaffing van accijns op het geslacht Van Rijkswege wordt 10 pCt. belasting gevorderd van de waarde der runderen of koebeesten, die geslacht worden. De slachter heeft dus belasting te betalen, ook van de huid, de horens, het vet, den afval enz. om van beenderen niet te spreken, 10 ten hon derd. Maar wat is nu het geval Indien iemand even over de grenzen een beest slacht en daarvan het vleesch hier te lande invoert, betaalt hij ook maar 10 procent, terwijl hij, het vet, de huid enz. tevens invoerende, daarvan niets behoeft te betalen. Hieruit blijkt, dat zij, die vleesch en vet invoeren, in veel gunstiger conditiën ver- keeren, en voor geringer prijzen kunnen leveren en dus kwade mededingers zijn van de slachters hier te lande, die uit anderen hoofde nog belasting schuldig zijn aan staat en gemeente. Zoo is ook wel eens beweerd, dat in En geland, waarheen veel van ons vee wordt uitgevoerd, het vleesch goedkooper is dan hier te lande, omdat Engeland geen vleesch- accijns heeft. Het is wel aardig, het een en ander te weten, en misschien is 't niet aardig maar ontstemt het. De vraag is echter, hoe het te verande ren, hoe in 't aangetoonde kwaad te voor zien Eén voornaam middel is er, dat is waar. Het heet afschaffing van den accijns op het geslacht, maar waar vindt de Minister van Financiën op dit oogenblik de bron waaruit de f3.025.000 vloeien, waarop de vleesch- accijns voor 1895 nog is geraamd? Lombok. De Soer. Ct. bericht, dat de overste Van Bijleveld in zooverre wat beter is, dat hij naar Malang is kunnen gaan, doch dat het onzeker is, of hij in dienst zal kunnen blijven. Bij majoor Van Blomme- stein is te Ampenan de kogel uit den voet gehaald. De 2e-luit. Grootenboer zou spoedig van Ampenan kunnen worden geëvacueerd. Eer. der eeuwenoude boogbruggen zoo genaamde «sluizen", is Zondag-avond om streeks kwart voor 10 ure te Amsterdam ingestort. Het is de brug over de Keizers gracht bij de Leidsche gracht. Reeds was de gevaarlijke toestand, waarin het bouw werk verkeerde, opgemerkt, en had men Zaterdag-avond de brug voor het verkeer gesloten. Maar dat het gevaar zoo ernstig was, schijnt men niet te hebben ingezien, althans zoo was de afsluiting niet of de brug was nog te passeeren. Intusschen, onge lukken zijn niet geconstateerd. Geheel de middenboog met een doorvaartwijdte van circa zes meter is neergestort. Blijkbaar is een der pijlers, waarop de bogen elkan der ontmoeten, verzakt, en daardoor het verband in de brug verbroken. Maandag en Dinsdag lokte het schouwspel van de ingestorte brug vele nieuwsgierigen. Het reusachtige puinblok, dat Maandag ochtend nog vrij hoog boven het water uitstak, was Dinsdag-ochtend reeds veel dieper in den modder gezakt. De opruiming zal niet kunnen geschieden dan na het leg gen van dammen en het leegpompen van een bassin, waarna onmiddellijk tot den bouw van een nieuwen brug zal moeten worden overgegaan. De reclame heeft zich reeds van den puinhoop meester Het dagblad De Echo beveelt zich doof plakbiljetten in de gunst der toeschou^,^ Van een bakkersknecht wiens verIïl^rugi samen valt met de instorting van de was tot gisteren-middag nog niets vern° Hij moest tegen Zondag-avond 10 zijn patroon wezen, die in de onmidd®^ nabijheid van de brug woont. Daar de te 9 uren nog door enkele persone"1' over de staketsels klommen, werd seerd, vermoedt men, dat de bakkers"1 er op het oogenblik van de instorting overgegaan. Van andere zijde wordt eC dit vermoeden onwaarschijnlijk gehee gelooft men veeleer, dat de bakkerskne buiten de stad werk heeft gezocht. Met belangstelling zullen de p°sl gil verzamelaars vernemen, dat er deze wederom eene belangrijke veiling P heeft en wel op 26 November en volg^ dagen te Amsterdam in de groote za ^0) «Krasnapolsky". De catalogus bevat nummers. Maandag-avond is het gerecht van maar weder naar Enkhuizen gekomen'. het onderzoek in zake den vermoede moord op L. G. voort te zetten. Het van de misdaad en de sloot, waar'n lijk is gevonden, werden onderzocht werd huiszoeking gedaan bij zekeren B-> niets werd gevonden, dat de justitie v^, spoor van dader of daders kan br Een aantal personen werden verhoord) niemand in hechtenis genomen. tellf" Te Zaandam wordt een gastentoons gehouden. Voor gasfabrikanten is u/ toonstelling vooral van belang, door een 1 photometer en door de inzending Auer-gloeilicht betrekking hebbende- ^fÉii rigens is er zeer veel dat partic v9fl belang zal inboezemen. Op 't gebiet^ eeo gaslichten, gaskomforen en fornuizen zeer rijke verscheidenheid. 't Is uitsluitend een tentoonstell^0 ^e( practische zaken, en wie geleerdbe' de gasindustrie wil opdoen, vindt van zijn gading. In 25 afdeelingen ingezondene gerangschikt, en een uitgevoerde catalogus geeft de geVVC inlichtingen. De heer W. De Meijier, oud-lid Tweede Kamer der Staten-Genei"1"^^ den 15n a. s. zijn woonplaats te Word1 verlaten om zich metterwoon te v te Arnhem. Door de vigeerende colleges van n°j^ kerkvoogden en kerkeraad, werd <0 De Meijier, die 12 jaren predikant en ruim 17 jaren president notabel W gecalligrapheerd album met pentee" van Wormerveer aangeboden. oeb°^\' Te Maastricht zijn Zaterdag aang^ vijf waggons runderen en een wa^fer>j3'', kens, komende uit Friesland en v'"1 en .per spoor vervoerd langs besd1 klaarde streken. De storm heeft gisteren-nacht opverschillende plaatsen schade vei o" vooral de telefoon heeft te lijder Vele verbindingen zijn verbroked telefoonpalen zijn omgewaaid en gekomen op de nabijzijnde huizen. e^gfpi(l er eene menigte dakpannen en ruiten Bij gelegenheid van de z0°^ari '"'j, varkenmarkt te Brielle een dag ruchtig vermaak voor het gansc.!^ pi*' hebben hier vrij hevige vechtpartfi 9 gehad. Ongelukkig genoeg, bee gti ver schonken soldaat een rustig bu'ê eefi'ei van een vrij talrijk kroost, zon fiV aanleiding een gevaarlijke vervvo'1 een mes toegebracht. De dader >s in hechtenis genomen. tzgge'' Tj|t/

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2