Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 17de Jaarg. Zondag 2 December 1894. No. 5057. bureau ~g$oter$tvaat 50. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf O-DO Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 30 November. Bij het voortgezet algemeen debat over Staats begrooting voor 1895 be toogde de heer Vermeulen, dat deze Regee- ring krachtens haren oorsprong en naar den Uitslag der verkiezingen in de eerste en k?°rnaamste plaats verplicht is eene nieuwe kieswet voor te dragen, die de vrucht moet ZlJO van gemeen overleg, waarbij spr. wees ?P de goede werking van het meervoudig kiesrecht in België. Voor het tot stand komen J'ko eene nationale kieswet, die tot heil van afid en dynastie kan strekken, kan het mini serie of den steun van spr. en zijne vrien- en rekenen. Verder besprak hij den finan- jiieelen toestand, drong aan op spaarzaam heid en betreurde daarom de nieuwe delensie- Htgaven. Voorts ligt het niet op den weg yan deze Regeering, om subsidie voor meis jesscholen voor te dragen, evenals de lijk verbranding moet deze kwestie onder de estaande politieke omstandigheden blijven Jpsten. Spr. vroeg vereenvoudiging van de "djetten voor de Bedrijfsbelasting, mede werking van de Regeering tot het brengen Var' het leervak der vrije-en ordeoeteningen °nder de niet-verplichte leervakken en tot Verlenging van de termijn voor het maximum aantal onderwijzers op de bijzondere scholen. De heer Z ij 1 m a achtte dringend noodig aen landbouw tegemoet te komen. Graan rechten en een meer beschermend tarief ZlJn daartoe onmisbaar. De theorie van vrij- j'.andel is schoon, doch zij heeft in de prak tik geen nut, daar de omstandigheden Zozeer zijn veranderd. De heer Rutgers vanRozenburg °n in het algemeen meegaan met het Werkplan der regeering en hoopte, dat bij 6 kiesrechthervorming de belastingaanslag z°u behouden worden. De heer De Savornin Lohman wam op tegen de jongste Kamerontbinding i het rapport van den minister Tak van oortvüet, dat inconstitutioneel was. Hij orheugde zich, dat deze regeering het kies- ocht en het plaatselijk belastingstelsel wilde erzien en verdedigt de noodzakelijke mili- aire uitgaven. De heer Van Dedem brak een lans ^°or de belangen van den landbouw. Vol gens dien spreker is afdoende verbetering een te wachten van de invoering van het k'iietalisrne. Zoolang dit echter niet ver- 'egen is, wilde ook hij invoering van graan- 'echten. De verdere beraadslaging werd totaanst. "isdag verdaagd. de Donderdag-middag voortgezette fitting der Tweede Kamer betrekkende de ee' Kerdijk, dat de uitgaven voor de doode Weermiddelen 100 mihoen zullen overschrij- en> en betwijfelt, of de Kamer die lasten °P de natie zal leggen. Daargelaten of het r°el bereikt wordt, komt hij op tegen de stuksgewijze aanvragen, in plaats dat men mdelyk den toestand uiteenzet. Hij ziet as den toestand donker in, gezwegen nog an geldelijke teleurstellingen en het onge- Wenschte om steeds meer uit te geven ,°°r 'h>ode weermiddelen, zonder verbetering er levende strijdkrachten. Spreker drong aan op wettelijke regeling der defensie en in atwachting daarvan alle nieuwe uitgaven te weigeren. Bij de Tweede Kamer zijn reeds 18 ver zoekschriften ingekomen, waarbij instem ming wordt betuigd met het adres van het Algem. Nederl. Werklieden verbond enz., tot het instellen eener staatscommissie ter voorbereiding eener penaioenverzekering voor den ouden werkman. Door den heer Pyttersen is op hoofdstuk V. (Binnenl. Zaken) voorgesteld een amen dement om art. 83. Kosten ter bestrijding van besmettelijke ziekten onder het vee", te verminderen met f30.000. Het doel van dit voorstel is de Kamer te doen uitspreken, dat men wenscht te breken met het tegenwoordige stelsel van beperking van de mond- en klauwzeerziek- te onder het vee en het wenschelijk acht het doorzieken van het vee niet tegen te houden. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand November 472.106 reizigers met eene opbrengst van f 37594.37, tegen 466.012 reizigers met een opbrengst van f 36942.46 in dezelfde maand van 1893. De buitengewone ontvangen in de afgeloopen maand bedroegen f 19155.32 tegen f18336.43 in November 1893. Gisteren-avond mocht de politie te Rotter dam er in slagen de hand te leggen op de beide onbekenden, die aan de aanranding van den gelddrager op de Bierhaven mede plichtig zijn. Beiden zijn losse werklieden. Zij werden aan het bureau in de Pauwen- steeg in bewaring gesteld en zijn door de getuigen als de aanranders herkend. De Gemeenteraad te Vlaardingen heeft gisteren aangenomen het voorstel van B. en W., om met het oog voornamelijk op de bewaarplaats van het Gemeente-archief die te klein wordt, een lokaal bij te bou wen, dat gevonden kan worden door een aan de Gemeente toebehoorende en aan het Raadhuis grenzend woonhuis, dat in bouwvalligen staat verkeert, af te breken. Ingekomen was o. a. een mededeling van mevrouw A. W. Falck Verdonk, inhou dende kennisgeving van het overlijden van haar echtgenoot jhr. mr. J. B. Th. Falck, Burgemeester der gemeente. De oudste Wethouder, de heer C. Moerman, herdacht in gevoelvolle woorden den overledene, terwijl de kennisgeving met een brief van rouwbeklag zal worden beantwoord. De Prov. Noordbrabanter deelt mede, dat de heer Staalman, de Heldersche afgevaar digde, is een „Darbist." Verwonderlijk, zegt het blad, is hij geen lid van een Geref. of van de Hervormde kerk, maar Darbist en behoort hij dus tot een groep christenen, die het zeer beslist afkeuren dat een belijder zich met de poli tiek inlaat. Het schijnt dus wel, dat bij de Darbist Staalman het Darbisme geen beletsel is om een rol in de staatkunde te spelen. Met 1 Januari 1896 zal hoogst waarschijn lijk in toepassing worden gef'racht het stel sel van voeding van den soldaat voor reke ning van het Rijk. De sedert 1893 genomen proef heeft geleerd, dat dusdanige rekening belangrijke voordeelen oplevert boven het bij ons leger bestaande menagestelsel. Daar de tegenwoordige gouverneurs van Suriname en Curapao nog niet waren ge hoord over de wetsontwerpen tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording van de koloniale geldmiddelen van Surina- name en Curacao, heeft de minister van Koloniën gemeend, alvorens een beslissing omtrent de weder-indiening te nemen, als nog hun advies te moeten inwinnen voor namelijk over het voorstel om de begroo tingen van Suriname en Curapao voortaan steeds door de wet te doen vaststellen. In voering van een regeling zal dan wel niet op 1 Januari 1896 verwacht kunnen wor den. Lombok. Na mededeeling van de jongste tele- gammen uit Indië, zegt het Militair Week blad het volgende «Zeer zeker werd hier te lande algemeen gedacht, dat na de gevangenneming van den Vorst van Lombok de expeditie als geëindigd kon worden beschouwt. Dat er nog ernstig verzet zou plaats vinden, werd bijna voor onmogelijk gehouden. Evenwel ver- wondere men zich hier niet te veel over, want het is alleszins begrijpelijk, dat er nog voorname Baliers of poenggawa's gevonden werden, die bij den verradelijken overval op onze troepen een hoofdrol gespeeld had den en die nu wel begrepen, dat verbanning naar den een of anderen uithoek van onze bezittingen, voor hen de lichtste straf zou zijn, daarom zich liever om zoo te zeggen, wilden doodvechten, dan zich over te geven." Twee officieren op Lombok, die bij de vermeestering van Mataram aanwezig waren, zagen, toen het gevecht zoo goed als ge ëindigd was, een Baliër bezig zijn vrouw te krissen, terwijl een kind weldra het zelfde lot zou ondergaan. Gedreven door een edelmoedige gedachte, schoten de offi cieren toe, legden den Baliër neer en redden het kind, een meisje, dat zij naar het bivak meevoerden. Met de redding van de kleine achtte echter geen der redders zijn taak afgedaan. Integendeel, er bestond verschil van gevoelen wie van beiden het kind bij zich zou houden om het verder op te voeden. Zoo kwam het eindelijk tot een vergelijk, dat kapitein S. het meisje behield. De kleine toonde reeds haar aanhankelijkheid, door zich met alle macht er tegen te verzetten, wanneer de officieren uitrukten, terwijl zij in den grootsten angst verkeert, wanneer er schoten vallen. Doelgetroffen. De heer Jac. Van der Chijs Jzn. te Am sterdam heeft aan de redactie van the Pali Mall Gazette een brief geschreven, om zijn verontwaardiging lucht te geven over eenige hatelijkheden, welke the Pall Mali onlangs schreef aan het adres van het Ned. Indisch leger naar aanleiding der expeditie op Lombok. Ik schrijf u deze regelen 4 zegt de heer Van der Chijs om te uwen kennis te brengen, dat zulke lage insinuaties jegens de Hollandsche natie, die nochtans, evenals in 1667 (het spijt mij het u te moeten zeggen) zich voor haar taak berekend heeft getoond, niet geschikt zijn, om hier te lande bevordelijk te zijn aan de algemeene opinie omtrent de Engelschen, die in handel en nijverheid een groot débouché voor hun waren op de Nederlandsche markt vinden. Daar zulke dingen nadeel kunnen doen aan den Britschen handel alhier, die belang rijker is dan de grootte van ons landje zou doen vermoeden, en niet kunnen nalaten een slechten indruk van de Engelschen te geven, zoo zal het ons en velen met mij, ook in Engeland, aangenaam zijn, eerlang in uw blad een meer welwillend artikel te zien opgenomen over de tweede koloniale Mogendheid van de wereld, die nochtans slechts zoo groot is als uw graafschap Yorkshire. Dat dit schrijven doel getroffen heeft, bewijst het antwoord van the Pall Mall in zijn «occasional notes." Het blad erkent het ongenoegen van den heer V. d. Chijs te hebben opgewekt en doet volledig amende honorable door den brief in zijn kolommen op te nemen. Het voegt erbij, nog een tweeden dergelijken brief uit Nederland te hebben ontvangen, maar de redactie neemt dien niet op, gevoelende schrijft zij «dat één roede volkomen genoeg is voor een gebogen rug." Zij verwerpt overigens elke gedachte, dat zij de Hollandsche natie op lage wijze zou hebben willen hoonen, erkennende, dat die natie getoond heeft voor haar taak bere kend te zijn, waarover zij zich verheugt. Het blad zal zich voortaan weten in te houden. (G.) De Raad der gemeente Leiden heeft Don derdag besloten, in overeenstemming met het voorstel van B. en W. en met het Rapport der Raadscommissie tot onderzoek van de, wegens schadelijkheid voor de ge zondheid, onbewoonbaarheid van huizen, zestien woningen in de Papegaaispoort aan de Hoogewoerd onbewoonbaar te verklaren en onvatbaar voor verbetering. Die wonin gen zullen alsnu binnen vier weken ontruimd moeten zijn. Van Gedep. Staten is een schrijven inge komen, met verzoek om zoo spoedig mogelijk in te zenden de plannen en begrooting van kosten voor het te bouwen krankzinnigen gesticht, waartoe door Prov. Staten van Zuid-Holland een subsidie is toegezegd van 50 pCt. in de kosten. Donderdag-nacht is ingebroken bij J. S., in de Ververstraat te Leiden. Kledingstuk ken en een horloge liet men onaangeroerd NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT iHHju-mimwiHwmiitmi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5