y moeite, den pater te vinden, want deze was onder een Arabischen naam knecht in een koffiehuis. Rossignoli veinsde ziek te zijnhij kreeg verlof om voor zijn gezond heid naar Khartoum te gaan, en na ver scheidene vergeefsche pogingen gelukte het hem en zijn gids te vluchten. De pater was vermomd als slaaf van Abdallah. Zij reisden 's nachts, en overdag verscholen zij zich in bouwvallen en holen. Bij Berber moesten zij zich de rivier laten overzetten. Zij kwamen veilig aan den overkant en Abdallah bracht zijn sslaat naar een schuilplaats. Men had echter de beide vluchtelingen opgemerkt, en de Arabier werd gevangen genomen, omdat hij een Christen verborg. Men doorzocht de stad en den omtrek, maar de priester was zoo goed verscholen, dat men hem niet vinden kon. Na verloop van vijt dagen wist Abdal lah door omkooping van zijn bewakers weer vrij te komen. Hij kocht een anderen kameel en ging daarmee den priester afhalen. De beide mannen hadden nu een zeer moeite vollen tocht te doen door de woeste streken. Pater Rossignoli zou dien nooit volbracht hebben zonder de kloekheid en trouw van zijn gids, die den priester, als diens krachten bezweken, in zijn armen nam op den rug van den kameel, en hem zoo behouden op de plaats zijner bestemming bracht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 December 1894. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn ingekomen verzoeken van lo. van de firma Durry Hammes om vergunning tot uitbreiding barer sodafabriek staande aan het Slop van Makkers no. 1, kadaster sectie L 1599. 2o. van M. K r a n e n om vergunning tot uitbreiding zijner brander ij aan de Kethelstraat no. 15, kadaster sectie A, no. 1032, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 4 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van hoogstens 4 M3 ter vervanging van het be staande stoomwerktuig. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 20n December aanst., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen voor genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, ter secre tarie kennis kan worden genomen. Naar wij vernemen, heeft de heer H. J. Versteeg, nieuwbenoemd burgemeester dezer gemeente, heden-middag een kort bezoek aan onze stad gebracht. De nieuwe burgemeester, sedert 17 jaar hoofd der gemeente Zaandam, ontving het ridderkruis van de Perzische Orde van »de Leeuw en de Zon" ter gelegenheid van het bezoek door Z. M. den Schach van Perzië aan het Czaar Petershuisje te Zaandam gebracht. Aan den Katendrechtschen veerdam is gis teren eene schuit lekgesprongen en gezonken met eene lading puin. De opvarenden werden gelukkig gered. Het IJzerbewerkersgilde »Sint Eloy", afd. van den R. K. Volksbond te Rotterdam, is voornemens in de maand Mei of Juni een tentoonstelling te houden van werkstukken door de leden vervaardigd ten voordeele der werkeloozen. Alle inzendingen zullen na afloop der tentoonstelling worden verloot. Reeds drie belangrijke giften zijn voor het doel ingekomen. Onder de uitgaven op de begrooting voor 1895 van het Hoogheemraadschap Delfland vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f441.304.60 komt een bedrag voor van f 150.000 voor den aanleg van nieuwe werken tot verdediging der zeewering te Scheve- ningen. De commissaris van politie te Delft ver zoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van zekeren zich noemende T. van Hoek, valschelijk opgegeven hebben de reiziger te zijn in dienst der firma Ratelband te Haarlem, die van een rijwiel handelaar aldaar voor eenige dagen een velocipede heeft gehuurd, waarmede hij tot nu toe niet is teruggekeerd. (Rsb.) BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 6 December. Het algemeen debat over de Staatsbe- grooting werd voortgezet. De Minister van Buitenland- sche Zaken dankte voor den ondervon den steun. Hij liet critiek over de vorige regeering ter zijde, en verzekerde dat vol komen homogeniteit bestond over de politieke formule kiesrechtuitbreiding, herziening van het personeel en regeling der gemeente- financiën. Wetten, waaromtrent verschil van gevoelen bestaat, zal deze Regeering niet indienen. Daarna verdedigde de Minister de open baarmaking van de rapporten als volkomen gerechtvaardigd. Hij ontkende zich aan eenigerlei onbescheidenheid te hebben schul dig gemaakt, en wees er op, dat de heer Tak allerminst recht had om te klagen, daar hij in 1882 drie kolom druks vol détails vulde van een gesprek met Koning Wil lem III. Tegenover den heer Gerritsen vindiceerde de Minister het recht der Regeering om, zonder te letten op de meening van anderen, voor te stellen wat zij noodig acht. Een voorstel tot regeling van de gemeente lijke financiën is in het kalenderjaar 1895 te wachten. Te goeder trouw meent de Regeering, dat behandeling van het kiesrecht in dit zittingjaar mogelijk is, en dat die kieswet een nationale regeling zal moeten bevatten. Uitvoerig zetta de Minister uiteen dat de Regeering een lijfrentebank wil voorberei den, als passende in elk stelsel van werk liedenpensioen, waarvan de kosten wisselden tusschen 6 en 74 millioen. De Regeering heeft gewaakt tegen op drijving van de militaire hoofdstukken, welke 7 ton lager zijn. De nieuwe geweren zijn volstrekt noodig en reeds door een vorig Kabinet voorspeld, en door de vorige Kamer begrijpelijk geacht. Willen wij onze neutra liteit kunnen bewaren, dan is een goed gewapend veldleger noodignoodiger voor het oogenblik dan een groote uitbreiding van defensiewerken. De Minister bleef protectie bestrijden hij wees er op, dat graanrechten drukken op den minderen man. Voorts verzekerde hij, dat naar het voor gevallene bij de werkstaking zou onderzocht worden, en eindigde met de verzekering, dat de Regeering volkomen wil meewerken met de Kamer tot bereiking van het doel, als de meerderheid vertrouwen in haar stelt. De Kamer heeft besloten gisteren-avond, Maandag half twee, Dinsdag- en Donderdag avond en later zoo noodig Zaterdags te vergaderen. De Minister van Justitie meent, dat men de Regeering in het Parlement niet moet lastig vallen over het godsdienstig geloof harer leden. Het Ministerie bestaat niet uit godsdienstige geloofsgenooten, maar moet een door de tijdsomstandigheden op gelegde taak vervullen en een werkplan uitvoeren. Over het gebeurde bij de bakkerswerk staking te Amsterdam kan de Minister, bij gemis aan volledige inlichtingen, nog niet oordeelen. Ofschoon veel betreurenswaardig daarbij is voorgevallen, heeft de politie, zonder partij te kiezen tegen de werksta kers, alleen de arbeidsvrijheid verzekerd. De politie heeft de patroons niet aangezocht om de bakkerijen te sluiten ter voorkoming van erger. Men bedenke, dat de werkstaking even onverwacht is uitgebroken als geëin digd. Vanwege de Rijks- en gemeente politie waren intusschen maatregelen ge- nomen. De Minister van Binnenland se he Zaken, de tot hem gerichte ver wijten van inconsequentie besprekende, verklaard te zullen blijven streven naar geleidelijke hervormingen, welke het land behoeft. Hij kon zijn optreden echter niet afhankelijk maken van verwezenlijking van alle door hem als Kamerlid gewenschte her vormingen. Thans moeten zijne krachten op het kiesrecht geconcentreerd zijn, om toekomstige hervormingen mogelijk te ma ken. Nooit heeft hij onvoldoende geweer bewapening van den soldaat bepleit, noch eene koloniale politiek zonder voldoende weermiddelen. Ook de Minister van Financien en de Minister van O or1o g voerden het woord. De eerste om zoo duidelijk moge lijk aan te toonen, dat hij aan zijne ambt- genooten van marine en oorlog niet mocht weigeren, wat zij en al hun ambtgenooten in het werkelijk belang des lands noodig achtende tweede om zich geheel aan sluitende bij hetgeen reeds door den Minis ter van Buitenlandsche zaken was gezegd ook op het gezag van een Duitsch officier en een Nederlandsch deskundige, generaal Kool, te verklaren, dat ons leger, mits be hoorlijk voorzien van alles waaraan het be hoefte heeft, gerust tegenover een buiten landschen vijand kan worden gesteld. De rij der replieken werd geopend door den heer Van Karnebeek, die hoofd zakelijk betoogde, dat vaststaat dat de ont binding voorat als eisch voor vorming var. het vorige Kabinet was gesteld, en wanneer hij nu op die zaak terugkomt, dan is het alleen om op het inconstitutioneele van dien eisch te wijzen. De heer Rutgers van Rozenburg ving zijn repliek aan met een persoonlijk feit tegenover den heer Heldt, die zich ook tegenover hem persoonlijke opmerkingen had veroorloofd. Nadat de heer Rutgers nog verklaard had, dat hij ditmaal voor de begrootingen van oorlog en marine zou stemmen, voor de laatste vooral, omdat de Minister thans geen Legerwet kan voor stellen en dus niet in mora is, werd de voortzetting zijner rede op gisteren-avond ten acht ure bepaald. Tot heden zijn van ruim 230 vereeni- gingen adressen van instemming bij de Tweede Kamer ingekomen ter ondersteuning van het verzoekschrift van de hoofdbetsuren van het »Alg Ned. Werklieden-verbond", het Ned. Werklieden-verbond sPatrtmo- nium" en den Roomsch-Katholieken Volks bond" in zake het benoemen eener staats commissie, om te onderzoeken op welke grondslagen en naar welke regelen een pensioen-verzekering van werklieden be hoort te worden ingericht. heid hebben om te richten, schieten Z1J maar in den blinde weg. Het bestuur van het Lombokstonds Soerabaja schat de gelden, waarover Indië kan worden beschikt, globaal op fl8& en begint vast dadelijk hulp te verleei'e/ maar weet nog niet hoe het de zaak de 1 tief zal aanpakkenhet hoopt, dat de gee ring de administratie van al de in 1° en in Nederland verzamelde gelden overnemen. (Jö De 131e Algemeene Vergadering van Vereeniging van en voor Nederlandse Industrieelen zal plaats hebben op Donder dag 13 December a. s. des avonds te 7 ure"' ten huize van den Secretaris, Gedemp Burgwal 30 te 's-Gravenhage, onder vü°' hitting vas den heer Em. Kochlin. Tot de punten van behandeling behoof behalve het Periodiek Overzicht van Secretaris en bespreking van onderwerp6"' daarin aangeroerd: vooziening in vacatu' bij het Bewind en de periodieke aftredinfD de verhooging van het tarief der in* uitvoerrechten in Ned.-Indie, als middel versterking der Indische inkomsten wetsontwerp tot betere verzekering ,v de betaling" van het verschuldigde inv0 recht naar de waarde, volgens het Ne1d landsch tariefde erkende behoefte 3 versterking der vaste Rijksinkomsten, verband tot den r.ood van landbonW anderen takken van onderwijs de n°° zakelijkheid eener binnenhaven voor Sch6 ningenhet in 1895 te houden Nation3 De minister van waterstaat heeft door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin aan de burgemeesters toezending verzocht van een voorloopig overzicht om trent de uitkomsten van den oogst der voornaamste cultuur en voedergewassen, warmoezerij-gewassen en vruchten, en van het voornaamste ooft, de drie laatste zaken voorzoover zij voor den handel werden gekweekt, een en ander in het jaar 1894. Het bekende adres, tot de Tweede Kamer gericht met het verzoek tot het 't leven roepen eener Staatscommissie ter voorberei ding van een pensioenwet, is gesteund door bijna 300 werklieden-vereenigingen. De maatregelen tot wering van besmette lijke ziekten, in Denemarken afgekondigd voorde herkomsten uit Nederlandsche havens, worden opgeheven. Lombok. Het Militair Weekblad merkt naar aan leiding van de jongste berichten uit Lom bok op »A1 deze berichten zijn voorzeker gun stig te noemen en hoe langer hoe meer wordt het duidelijk, dat de tegenstand ge broken is en dat er vermoedelijk geene vijandelijkheden meer zullen plaats vinden. Daar men echter de Baliërs nooit kan vertrouwen, en niet weet of er niet weder hier of daar verraad schuilt, blijft groote en aanhoudende waakzaamheid gebiedend noodig. In den reusachtigen boom bij het oude bivak Mataram, waar thans een belegerings batterij is verrezen, is een goed geblin deerde uitkijk aangelegd. De daarop ge plaatste wacht bestaat uitsluitend uit scherp schutters, die eiken Balinees, die over de muren durft te kijken, een kogel toezenden met een adres er op. Van daar dat hun beschieting van onze werklieden zoo weinig vruchten oplevert. Daar zij geen gelegen- Congres voor vakonderwijs enz. Voor eenige dagen namen wij van Nederlander een bericht over omtrent verkoopen van houtwol uit de matras*^ der tusschendekspassagiers van de der Ned.[Am. Stoomvaartmij. aan handel3^ in eetwaren, die er hun producten in z°ü verpakken. Naar aanleiding van deze 6 deeling werd door de politie te Rotte' een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, de directie der Stoomvaartmij. ook"" i was van het doel, waarmede de hout werd opgekocht. Zij dacht, het diende emballage van meubelen. Voorts bleek, de houtwol veel aan boomkweekers verk° werd, om er planten in te verzenden- In 't vervolg wordt echter de wol 1 meer verkocht, maar door de ge"36®0 reiniging verbrand. i^s Zijn eerst de broodbakkers te Ha3 op de gedachte gekomen een betoog'"^ houden tot lotsverbetering, dit voorbee - - eld^ gesteld en verworpen, bleek men e nog op verre na niet eensgezind gen° ^1 zijn. In een later te houden vergadering een en ander nader worden besproken- door de timmerlieden gevolgd. Op een o houden vergadering, waar moties wet Gisteren-middag van 1 tot 4 uur ^^1 - te Haarlem vergadering van bakkersg®^ len, depothouders en slijters. Voorg6 fl, werd gisteren-avond te 6 uur te sta Na veel debat werd besloten te stake"^^ Meegedeeld werd dat Amsterdam brood zal leveren en geen gezellen van uit Leiden en Den Haag naar Ha3 zullen komen. De werklieden aan de Koninklijke fa^^e van waskaarsen te Amsterdam, ten van ruim 300, hebben het werk gestf Zij eischen hooger loon en een wC' jpp van 42 uren, alsmede afschaffing van dagsarbeid. Met 1 Januari a.s. zijn de kappers e biersbedienden te Amsterdam van P j|i«' werk te staken. Hun doel is uitsluit®11 verkrijgen van Zondagsrust, die Z'J j,ie eenigen tijd te vergeefs getracht he ft verkrijgen langs den geleidelijken ^e£el\ie heeft zich nu, buiten de toen vve'^ vereeniging om, een comité gevorfl1 dezen wensch voldaan te krijgen. bflt tl „rle1" O» 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2