Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Woensdag 12 December 1894. No. 5065. bureau looierstraat 50. 9 Om 200 pond sterling. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTKNTIËN: Van 1*6 regelsf 0.G0 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 11 December '94. blijkens nadere berichten uit Brussel is ^etgeen wij gisteren omtrent den uitslag er verkiezing in het district Aalst meld den met geheel juist geweest. Eene ondui- f Rijkheid in het betrokken Reuter-telegram 'eed vermelden, dat Woeste en Van Wam- eeke waren gekozen. Later bleek het echter, dat Woeste en Daens de meerder- e'd hadden behaald. Gekozen zijn Woeste '"et 27549 en Daens met 26837 stemmen, iet gekozen Van Wambeke (25538) en e Backer (25732.) Noch de conservatieven ,;°ch de democraten hebben dus ten volle gezegepraald, en door eene grillige speling Van het nieuwe stemrecht zijn gelijktijdig ln hetzelfde district twee felle tegenstan ders gekozen. Volgens particuliere berichten uit Brussel 's de hertog van Orleans, zoon van den graaf van Parijs, gisteren-ochtend aldaar ingekomen en aan het Hotel de Flandre algestapt, waarheen de vooraf aangekomen Personages zich begeven hebben: graaf de Lugny, graaf Faucolombe, generaal Humanri, e heer Thierez en graaf Monicourt, des ertogs secretaris. Te elf |uur bracht de 'ertog een bezook aan den graaf en de gravin van Vlaanderen. Op het in het hotel 'Sgende register hebben de gezanten van panje en Portugal hunne namen geschreven. e secretaris, graaf Monicourt, heeft ver- 'aard, dat de komst van den hertog geener- 61 politiek karakter draagt. Hij is enkel gekomen om zijn vrienden de hand te drukken, die hem sympathie hadden betuigd 'J gelegenheid van zijns vaders dood. Nog Hridere personages worden heden en morgen Verwacht. De hertog zal Vrijdag van Brussel laar Stowe vertrekken. schandaal door de sociaal-democraten D de opening van den Rijksdag te Berlijn gemaakt, schijnt nog een opzienbarend na- sPel te moeten hebben. De rijkskanselier Feuilleton. Haar het Engelsch van Harry Becking. 1) ^Jk heb de luiken gesloten, mijnheer." ):>Heel goed, Thomasje kunt nu wel ar huis gaan. En denk er om, dat je te°rgenochtend niet vóór elf uur hier behoeft te ^ezen. Ik ben van plan, naar Lanohester zal k'aan' en er van nacht te blijven, en ik Rel m°r8en niet vóór elven terug zijn. Ik °°f niet, dat wij er klanten om zullen s^?n, al openen wij een poosje later." *eid n' dat Seloof ik óók niet, mijnheer," ja Thomas, met een eigenaardig glim- nJe. «Vóór twaalf uur zijn er vandaag ^J^menschen geweest, en na dien tijd cj,,Janomen nit het Zondagsblad van Het heeft gisteren aan den president van den Rijksdag eene voordracht ter hand gesteld van den eersten ambtenaar van het O. M. bij het Berlijnsche Landgericht, waarin wordt verzocht dat de Rijksdag moge toe staan dat eene strafrechtelijke vervolging worde ingesteld tegen de sociaal-democra tische leden van den Rijksdag, die bij het Hoch op den Keizer zijn blijven zitten. Van politiek belang zou het al dadelijk zijn, te weten of het idee van deze vervolging is opgekomen in het brein van den genoem den ambtenaar, dan wel aan eene hoogere aanstichting het aanzijn dank - seint de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. Volgens artikel 30 van de grondwet «mag geen lid van den Rijksdag op eenig oogen- blik wegens het uitbrengen van zijn stem of wegens bij de uitoefening van zijn beroep gedane uitingen gerechtelijk of disciplinair vervolgd of op andere wijze buiten de ver gadering ter verantwoording geroepen wor den." In een zeer gewrongen enjuridisch- spitsvondig hoofdartikel tracht nu de Norddeutsche Allgemeine Zeitung dadelijk aan te toonen, dat het demonstratieve zitten blijven bij het Hoch op den Keizer niet tot de «in de uitoefening van zijn beroep" niet- strafbaar gestelde «uitingen" van een afge vaardigde kan worden gerekenden dat het prestige van den Rijksdag slechts eene «onbeperkte vrijheid van spreken" toe staat niets meer of minder. Volgens de wet kan majesteitschennis gestraft worden met een tuchthuisstraf van vijf jaar maxi mum en met verlies van openbare ambten en burgerschapsrechtendus ook met het verlies van het mandaat voor den Rijksdag. Volgens berichten uit Budapest heeft keizer Frans Jozef, koning van Hongarije, de kerkehjk-politiéke wetten bekrachtigd. De president van den ministeraad heeft in de Kamer medegedeeld, dat de kerkelijke wetten met de sanctie des Keizers zijn teruggekomen. Die mededeeling werd in de Kamer, die hoofdzakelijk uit liberalen bestaat, ook niet veel," voegde hij er in zichzelf bij. «Ik zal hier om elf uur wezen om de luiken weg te nemen, mijnheer, vervolgde hij over luid, waarna hij den weg naar huis insloeg. De heer Tom Gorville keek hem na, ter wijl hij heenging. Daarna prevelde hij hoofd- schudend binnensmonds »Nu, als alles goed gaat, zal je h»er geen enkel luik meer weg te nemen vinden, mijn jongen De heer Tom Gorville had nu sedert een jaar een winkelzaak gedreven te Lesterbury, maar het was er hem niet voor den wind gegaan. Toen hij trouwde, en heel zijn kleine kapitaaltje in dezen winkel in de Hoogstraat stak, had hij er zéér hooge ver wachtingen van gehad. Een gezichtkundige, of deftiger gezegd een opticus, was juist iets wat Lesterbury hoog noodig had. Of schoon de stad zelve maar klein was, meende hij te mogen en te kunnen rekenen op al de omringende dorpen voor klandisie, en de voorname heeren en dames uit den omtrek zouden bij hoopen naar zijn winkel stroo men, om er zich hunne tooverlantaarns, verrekijkers en microscopen aan te schaffen. Nadat de winkel opgezet en geopend was, kwam de arme Gorville tot de treurige ont- metenthousiastische toejuichingen ontvangen. Keizer Frans Jozef is dus weer zoo zwak geweest aan de eischen der liberalen en vrijmetselaars, toe te geven. En de liberalen juichen en organiseeren betoogingen ter eere van Wekerlé, den getrouwen dienaar der Loge, die haar in het rijk van den H. Ste- fanus zulk een triomf heeft bereid. In eene uiteenzetting van den financieelen toestand heeft de minister Sonnino gisteren in de Kamer van afgevaardigden in Italië verklaard, dat er o. a. door bezuiniging maar toch niet uitsluitend daardoor zal ge streefd worden om de begrooting te doen sluiten. Er zal daarvoor 72.740.000 lire noodig zijn. De gewone uitgaven zullen met 24.600.000 worden verminderddie voor spoorwegen met 16.500.000; op de admini stratie zal 11.600.000 worden bezuinigd, op oorlog en marine 20 millioen, maar het zou onmogelijk zijn nog verder te gaan. De be zuinigingen zullen voorts nog betreffen 25.500.000 lire op publieke werken, vijf millioen op justiiie, zes millioen op de andere ministeries. Verder zal er 27 millioen ge vonden moeten worden uit eene vermeer dering van de inkomsten, inzonderheid uit eene wijziging van het alcoholstelsel en door eene wijziging der rechten op verschillende artikelen. Het evenwicht is op deze wijze aan de begrooting voor 1895 verzekerd zonder vermeerdering van de binnen- of buitenlandsche schuld. Men behoeft geen vrees meer te hebben voor de lasten die in de eerstvolgende jaren zijn te voorzien. Het Kabinet deponeert een ontwerp be treffende het onderzoek naar de instellingen van uitgifte, waarvan het cijfer met het gestorte of effectieve kapitaal 272 millioen bedraagt. Om verbetering in dezen ern- stigen toestand te brengen, moet bij de liquidatie van het ontroerend goed de be hulpzame hand worden geboden. De regee ring zal een ontwerp indienen van een con ventie met de Itahaansche Bank en een wetsontwerp op de drie instellingen, waarbij dekking, dat de deftige heeren en dames volstrekt geen belang stelden in toover lantaarns en microscopen of, deden zij het wél, dan gingen zij naar Londen, om ze daar te koopen, terwijl de lieden van het stadje-zelf, in geval zij een bril noodig had den, hunne klandisie vereerden aan een bescheiden, eenvoudig mannetje, ergens in een achterbuurt, dat reeds sedert meer dan twintig jaren vóór de komst van Gorville in hunne behoefte voorzien had. Gorville had niet eens een geheel jaar tijds noodig gehad, om tot de ontdekking te komen, dat hij zich geducht vergist had. Het scheen hem toe, dat hij zijn loopbaan vernietigd had, al dadelijk bij den aanvang, door één verkeerden stap. Als hij maar van zijne schuldeischers af kon komen, kon hij er nog altijd over den ken, zijn winkel te verplaatsen naar een stad, waar hij meer kans en vooruitzicht op succès zou hebben, en waar hij dan zijne zaak opnieuw zou kunnen beginnen, maar op véél eenvoudiger voet, dan hij het hier te Lesterbury gedaan nad. Want als hij niet van dezen of genen kant aan geld kon komen, zou zijn winkel door zijne cre diteuren voor schuld verkocht worden. wordt voorgesteld vijftien jaar tijd te geven voor het te gelde maken van de onroerende bezittingen, en de termijnen voor de ver mindering van het registratierecht en van het recht op overgang eveneens te verlen gen. De Italiaansche Bank neemt voor haar rekening alle gevolgen van de liquidatie der Romeinsche Bank en de dienst der kantoren in de provinciën wordt toevertrouwd aan de Italiaansche Bank die een waarborg van 50 millioen in Italiaansche rente zal moeten stellen, welke na zes jaar op 90 millioen wordt gebracht. De winst aan de aandeel houders door de Italiaansche Bank toe te kennen, mag hoogstens 40 francs per aan deel bedragen. Sonnino zegt verder, dat de economische en financieele toestand in dit jaar aanmerkelijk is verbeterd. De achter uitgang in de ontvangsten heeft opgehouden, de munt-reserve der emissie-instellingen nam met 28 millioen toe en het papier verminderde met 75 millioen. De minister eindigt met nadruk te leggen op het we zenlijke evenwicht van de begrootingen op het ophouden van de uitgifte van schuld brieven. De regeering van China gaat voort met haar pogingen om de vredesonderhandelin gen met Japan aan te knoopen. Uit Was hington wordt nu bevestigd, dat weldra een buitengewoon gemachtigde uit Peking naar Tokio zal worden gezonden, teneinde den Mikado de voorwaarden mede te deelen, waarop China bereid is vrede te sluiten. Wat de Japansche regeering zal doen, is nog niet bekend. Het voornemen om Moek- den nog voor den winter te veroveren, schijnt nu voor goed te zijn opgegeven. Nu weer wordt uit Yokohama gemeld, dat de Ja panners van plan zijn een aanval tegen de hoofdstad Peking te beproeven. Tevens wordt uit Tientsin bericht, dat de keizer van China reeds de vereischte maatregelen heeft genomen, ten einde met zijn geheele hofhouding Peking te verlaten. Naar de Times uit Shangai verneemt, Als hij slechts twee honderd pond ster ling (f 2400) machtig kon worden, zoo had hij reeds duizenden en duizenden malen in zichzelven geredeneerd zou hij een schoone lei hebben en weer van meet af kunnen beginnendoch waar ter wereld moest hij het geld kuunen vandaan halen Zij bezaten geene rijke vrienden. Emma, zijne vrouw, was dien dag naar Londen ge gaan, om te zien of zij daar het geld te leen zou kunnen krijgen van haar eenigen bloedverwant, die er warmpjes inzateen oude, brommerige ongetronwden oom, maar het vooruitzicht was alles behalve hoopvol, omdat de oude, brommerige, ongetrouwde oom, voor zoover men wist, nog nooit voor iemand ter wereld de koorden zijner beurs had losgemaakt. Gorville koesterde dan ook in dit opzicht niet de minste of geringste hoop. Wordt vermlgd.) IjlHIWIIIMWnni wwiiijHHiiimfliiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1