Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Zaterdag 15 December 1894. No. 5068. "gSureau ^JSofersfraaf 50. Om 200 pond sterling. algemeen overzicht. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 1 1 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.00 Elke gewone regel meer. - 0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 44 December '94. De commissie uit den Rijksdag te Berlijn, 6 met de regeling der werkzaamheden is elast, heeft met 9 stemmen tegen 4 (van e conservatieven) na korte beraadslaging geweigerd hare goedkeuring te hechten aan verleenen var. machtiging tot straf- rechterlijk vervolgen van de sociaal-demo- ^atische leden wegens majesteitschennis (et blijven zitten bij het Hoch op den e'zer.) De meerderheid droeg den rappor- euri die aan den rollen Rijksdag verslag *°u hebben uit te brengen, op, daarbij uit- ri,kkelijk te verwijzen naar de grondwets artikelen, die niet alleen de bevoegdheid er rechtbanken om te oordeelen over iedere den Rijksdag uitgesproken meening uit aten, maar ook de handhaving van de 0rde in den Rijksdag aan dezen zeiven ®verlaten. De meerderheid der commissie erwierp eveneens eene resolutie ten doel "bende aan te dringen op »eene ver- 't.e'k'n8 van bet disciplinair gezag in den iJksdag.'' In de commissie hebben zit- 3 conservatieven, 4 vrij-conservatief, 4 q ®n va« het Centrum, 2 nationaal-liberalen, Duitsch-vrijzinnigen, 1 Pool en 1 sociaal- etn°craat (Singer.) Deze laatste zou giste- ook hare voorzitter hebben moeten zijn, aar droeg dit aan een ander over. Dij de eergisteren in den Rijksdag ge iden beraadslaging over de begrooting atn het proces wegens majesteitschennis gen de sociaal-democratische afgevaardig- en reeds om den hoek gluren. De «Duitsch- 'r!jzinnige" afgevaardigde Rickert had in en loop van zijn begrootingsrede te kennen ^egeven, dat naar zijne meening de poging van een staatsanwaltlich ingrijpen in de echten van het Parlement herinnert aan de parlementaire conflicten van 4885 .Ruisen sedert het conflictsministerie-Lippa 'ets dergelijks niet voorgekomen. Daarop a de conservatief baron Manteuffel geant- Feuilleton. ]\aar het Engelscli van Harry Becking, (Slot.) Nu dacht hij er over, of hij niet kon gaan loopenmaar er behoefde nu nog echts anderhalt uur te verloopen en dan ,°b de zoo zorgvuldig door hem voorbereide «d uitbarsten en zijne aangebedene in de vlammen doen omkomen 1 .Dn de afstand naar zijn huis bedroeg twaalf mijlen Een eindje voorbij het station zag hij h ®nWe' een tentwagentje staan, waarvan paard toevallig in een zeldzaam goeden aat verkeerde en door middel van allerlei lolt en ,woest °P c'kaar gestapelde be- anH Dij dan later wel op de een of «ere wijze hoopte te kunnen vervullen, st hij den koetsier te overreden, om in woord, dat sedert het bestaan van den Rijksdag ook niet zulke dingen gebeurd waren als hier op 6 December (Zeer waar rechts) Hieraan knoopte Liebknecht wiens «uitlevering" het Openbaar Ministerie in de eerste plaats van het Parlement verlangt, de verzekering vast, dat hij en zijne partij- genooten bij het Hoch op den Keizer, niet met opzet in de zaal waren gebleven, om door hun zitten blijven te demonstreeren. Het slot der rede van den president had hen in de zaal verrast en als zij toen waren opgestaan, zouden zij zich aan eene ellendige verloochening van hun meening en eene beleediging van hunne beginselen hebben schuldig gemaakt Liebknecht wijdde ver volgens uit over de tegenwoordige politiek der regeering, laakte de wet op de tabaks belasting en verklaarde dat het Umsturz- ontwerp alleen was ingediend om een ont binding van den Rijksdag uit te lokken en door de vrees voor het «roode spook" een andere Kamer te doen kiezen, bereid om nieuwe belastingen goed te keuren. Alweer is te Parijs een journalist onder beschuldiging van zwendelarij en afpersing, in hechtenis genomen, nl. Raoul Canivet, directeur van het dagblad Pariseen in hechtenisneming welke voor weinigen, aller minst voor den beklaagde-zelf, een verras sing kan zijn geweest. Toch had de directeur van den Paris een paar dagen geleden, na een bij hem gedane huiszoeking, nog den moed om te schrijven«Ik wacht den ver deren loop der instructie zonder eenige ongerustheid af, van dit oogenblik af zeker dat de waarheid zal bekend worden en de lasteraars eindelijk zullen worden ontmas kerd." De Paris in een korte nota bovenaan de eerste kolom, de inhechtenis neming vermeldend, voegt er aan toe, dat Canivet voortgaat zijn onschuld te betuigen. In den Figaro gaf Saint-Genest gisteren eene nabeschouwing over zijn vorig artikel, even kalm in hare uitdrukkingen als het eerste heftig was, maar onverbiddelijk in vliegende vaart den tocht van twaalf mijlen te gaan ondernemen. Het was kwartier over eenen, toen hij eindelijk de Hoogstraat inreed, en alles was er donker en stil. Met een diepen, loodzwaren zucht van verlichting bemerkte Gorville, dat de winkel nog altijd volkomen ongedeerd op dezelfde plaats stond. Maar toen hij de deur opende, ontdekte hij, dat het huis vol rook stond. Met een angstig kloppend hart sloop hij voorzichtig naar de kamer zijner vrouw op de bovenverdieping, ijzend bij de gedachte aan de mogelijkheid van hetgeen hij daar zou kunnen vinden. De rook was niet zeer zwaar en dicht, maar zijn misdadig geweten deed hem bijna met zekerheid vermoeden, dat Emma dood zou zijn. Zijn vrees en onrust namen nog veel meer toe, toen hij de kamer ledig vond. Men kon aan alles zien, dat zijne vrouw wel in het vertrek geweest was, maar op dit oogenblik bevond zij er zich niet meer, en de beklagenswaardige Tom Gorville zette nu zijn onderzoekingstocht door het met rook vervulde huis in steeds toenemende angst en spanning voort. Eindelijk begaf de conclusie. Toen de ongelukkige maar schalk Leboeuf, besluit Saint-Genest, aan het bewind was, hebben generaals en kolo nels nooit zooveel kwaad op zijn rekening gesteld, als er nu van generaal Mercier wordt verteld. Het is opmerkenswaardig, dat, terwijl Ilavas dikmaals tot tweemaal per dag bezig is onjuiste berichten of ge ruchten tegen te spreken, de beweringen in het eerste artikel van Saint-Genest daar voor niet in aanmerking schijnen te komen. De vergadering der Kamer van afgevaar digden werd gisteren voorgezeten door den grijzen De Mahy, die den overleden presi dent een kort, maar zeer waardeerend woord van hulde en weemoed bracht. Slechts de leden van het bureau aan weerskanten van het voorzittersgestoelte gezeten, ver hieven zich tijdens deze toespraak van hunne plaatsen. Dit gestoelte, evenals de tribune, was met een breed floers omhangen. On middellijk na het afscheidswoord besteeg de minister-president de tribune, om een voorstel in te dienen ter opening aan de regeering van een crediet van 20.000 fran ken, bestemd om daaruit de kosten te bestrijden der begrafenis. Na het aannemen der urgente behandeling en der dadelijke beraadslaging met opsteken der handen, werd het voorstel aangenomen met 39 stem men tegen. De Mahy noemde Zondag als den vastgestelden dag, in verband waar mede de Kamer tot 47 December uiteen gegaan is. Het stoffelijk overschot van Burdeau zal komen te rusten op een praal bed in een zaal van het residentiepaleis, welke van Zaterdag af voor het publiek zal openstaan. De heer Thompson, de minister-president van Canada, die te Londen vertoefde, is te Windsor plotseling overleden. Koningin Victoria ontving op Windsor-Castle de ministers, teneinde te beraadslagen over de aanstaande bijeenroeping van het Parlement, die, naar men weet, op 5 Februari is bepaald. De heer Thompson werd na afloop van den hij zich naar den kelder, waar hij de voor bereidende maatregelen voor den brand ge nomen had, toen hij eensklaps, den winkel doorgaande, eene flauwe lichtschemering door de reet der deur van de achterkamer bemerkte, en Emma zelve hem nu weldra met een kaars in de hand tegemoetkwam. Haar gelaat was bleek en mistroostig, en zij gat zich zelfs geen moeite om hem te groeten. Zij bleef in de geopende deur aan het achtereinde van den winkel staan, waar zij hare weemoedige en door tranen benevelde blikken op hem gevestigd hield. Het was een groote verlichting voor hem, dat hij haar ongedeerd vond maar om de een of andere onverklaarbare reden kon hij geen enkel gevoel van geluk of blijdschap in zijn binnenste bespeuren. Die blik uit de oogen zijner vrouw deed zijn hart veeleer van schrik ineenkrimpen. De stilte werd hoe langer hoe marte lender. Gorville dwong zich tot een uiterste krachtsinspanning, om er een eind aan te maken. »Er schijnt hier brand te zijn," zeide hij, met een flauw besef van de onnoozelheid zijner opmerking. ministerraad door de Koningin ontvangen, en nam vervolgens deel aan het dejeuner, dat den ministers ten paleize werd aange boden. Plotseling werd de minister, die v'akomen gezond scheen, ongesteld. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar de minister was reeds overleden, toen de lijfarts der Koningin verscheen. Naar alle waarschijnlijkheid is een hartkwaal de oorzaak van dit plotseling sterfgeval, dat in de omgeving der Koningin een hoogst pijn lijken indruk maakte. De minister-president, onlangs tot lid van den Privy-Council be noemd, was te Londen gekomen, teneinde den eed af te leggen. Hij zou Woensdag aanst. naar Canada terugkeeren, en was nu te Windsor gekomen, om voor zijn vertrek zijne opwachting by koningin Victoria te maken. Zijn verscheiden wordt in Canada, waar hij algemeen geacht was, zeer betreurd. Volgens [een Reuters-telegram uit Bern, reeds gisteren door ons gepubliceerd, was de heer Lachenal tot Bondspresident geko zen. Daarentegen meldt de correspondent van de Indépendance Beige te Bern, dat de vice-president Zemp is gekozen en wel met 423 van de 469 stemmen welke wer den uitgebracht. De heer Lachenal werd daarna met 463 tegen 444 stemmen tot vice-president benoemd. Ook volgens de Köln. Zeitung is de heer Zemp, een Katho liek uit het kanton Lucern, gekozen. Men kan derhalve wel aannemen, dat de vice- president, de candidaat der conservatieven, bij deze verkiezing niet is voorbijgegaan. De commissie van enquête naar de Bank schandalen heeft in de Kamer van Italië haar rapport ingediend. Zij stelt voor, hare toestemming te geven tot het openbaar maken van de documenten, zich bevindende in 4 enveloppes, welke betrekking hebben op de Banca Romano en voorts, bestaan uit brieven, in de gevangenis door Tajnlongo geschreven aan Giolitti, den toenmaligen minister president, met uitzondering even wel van de stukken welke betrekking heb- Langzaam en op eenigszins plechtigen toon gaf Emma hem ten antwoord «Ja en het is mij zooeven gelukt, het vuur te blusschen." «Geheel alleen T" «Ja ik dacht, het beter zou zijn als ik het alleen deed." Hare stem had nog altijd scherp en hooghartig geklonken. Maar nu barstte zij eensklaps in tranen uit, en riep zij haren man toe «O, Tom! Tom! Ik ben zoo blijde, dat ik je weer zie 1 Zeg dat je het niet gedaan hebt 1 Toe, zegt me toch dat je het niet gedaan hebt. Zij bleef hem met hare mooie, smeekende oogen onafgewend aanstarendoch haar man, wien zijn gefolterd geweten geen rust liet, boog slechts zwijgend het hoofd. Het was een verschrikkelijk half uur voor den van schuld overtuigden brandstichter. Het nieuws, dat zijne vrouw zoo in allerijl huiswaarts had doen keeren, om hem ten spoedigste te boodschappen, was, dat oom Benjamin een grootsche, edelmoedige, bui tengewoon royale bui had gehadhij had haai' de tweehonderd pond sterling gegeven 1 HE GOURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1