Beursbericht van Amsterdam. De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten dat »die drei Hollanderinnen", de dames Jeannette de Jong, Anna Oorver en Marie Snijders, de eer zullen genieten een der soirees ten paleize op te luisteren. Dezen winter zullen soirees dansantes ten Hove nog blijven uitgesloten en even zeer wordt vastgehouden aan het voor nemen onze jonge Koningin niet in 't open baar, bij tooneel- en muziekuitvoeringen te doen verschijnen. Omstreeks half vijf gisteren middag toen trein 28 het station Den Haag verliet, wilde de heer Van Gelder, lector aan 's Rijks universiteit te Leiden, op den reeds in gang zijnden trein springen. Hij had het portier reeds geopend, maar werd meegesleurd, viel en kwam tusschen de treeplank op den ■waggon terecht. Op het geschreeuw en de signalen hield de trein op, en de heer Van Gelder werd uit zijn benardan toestand verlost. Zwaar gewond aan beide beenen en aan het gelaat "Werd hij in een lokaal van het station binnen gedragen. Door een drietal dokters, wier hulp ■was ingeroepen, werd de eerste hulp ver leend. Een der beenen bleek bij het heup gewricht gebroken te zijn. Nadat de heer v. G. verbonden was, is bij naar het Leidsche ziekenhuis getrans porteerd worden. Het ongeluk verwekte aan het station groote ontsteltenis. In een vergadering van broodbakkersge zellen te 's Hage gehouden verklaarde het Comité uit die gezellen gekozen om met patroons te onderhandelen over den eisch ■van f2.50 meer weekloon, dat tal van pa troons niets van zich hadden doen hooren fcn door slechts enkelen de eischen waren ingewilligd of de verhooging in uitzicht had den gesteld. Na langdurige discussiën werd aangedron gen om aan de eischen van loonsverhooging vast te houden. In de vergadering van den R. K. Volksbond, gisteren te Leiden gehouden in een der lokalen van het Nutsgebouw, werd ter tafel gebracht en bij acclamatie vastgesteld eén ontwerp-reglement voor een op te richten ondersteuningsfonds. De hoofdbepaling van dat reglement heeft ten doel, dat den leden bij ziekte of ongeschiktheid tot den arbeid eene toelage zal worden verstrekt van fl 'fi daags. In het Raarlemscli Dagblad lezen wij het volgende bericht De eerw. heer A. van Aalst, kapelaan van het gesticht St. Johannes de Deo, die sinds *4 jaar aan volslagen mutisme (stomheid) lijdende was en zonder eenig resultaat ver schillende specialiteiten geraadpleegd had, heeft na twee consulten genezing gevonden by den heer J. Waller Zeper, arts alhier. De patient was begrijpelijkerwijze zeer aangedaan, toen hij plotseling weer instaat Was, duidelijk te spreken. Zijn eerste gang Was naar Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem. De verbazing en vreugde van den bisschop over deze plotselinge genezing van den kapelaan laten zich verklaren. Als aandenken heeft de genezen patient het leitje met sponsdoos, dat hij sinds al dien tijd gedwongen was te gebruiken, bij den medicus achtergelaten. Weldra hoopt de eerw. heer Van Aalst zijne geestelijke bediening weer geheel te vervullen. Ook de comestibles-enkomenijswinkeliers te Amsterdam zullen vergaderen, om te hespreken het onderwerpZondagsrust. Zij willen gedaan zien te krijgen, dat hun winkels den geheelen dag gesloten blijven en niet, zooals het thans is, na één uur. De werkstaking aan de waskaarsenfabriek te Amsterdam is geëindigd. De werklieden, ziende dat zij het niet zouden winnen, hebben hunne eischen laten varen, en zou den heden-morgen den arbeid hervatten. Een 40-tal arbeiders zijn echter ontslagen, daar hun plaats reeds door anderen was ingenomen. De directie deelde ons mede, dat de een den ander schuld gaf van de staking. Verder vertelde zij ons, dat de werkliedenvereeni- gingen, die den stakers steun toegezegd hadden, f2.50 aan getrouwde werklieden hebben uitgekeerd, 11.50 aan de vrouwen en aan de ongetrouwde werklieden niets. Hiermede waren de stakers niet tevreden, en thans wordt de socialistische leider met verwijten overladen. (Hbl.) Bij den overweg naar de voorstad te Deventer ontspoorde Zaterdagavond een goederentrein van den Staatsspoorweg, waardoor de weg versperd werd. De mate- rieele schade was niet zeer groot, en er zijn geen ongelukken voorgevallen. Door de goede zorgen van den stationschet leed ook het personenvervoer weinig vertraging. De van Zutphen komende passagierstrein kwam gisteren nam. te Voorst in aanraking met een goederenwagen, op een zijspoor staande. De wagen werd zwaar beschadigd. De trein had ruim een uur vertraging. Te Nijmegen heeft Zaterdag-avond het venten van het socialistische weekblad Voorwaarts op de straten, in strijd met de bekende verordening tegen het verkoopen of verspreiden van nieuwsbladen op de stra ten, aanleiding gegeven tot de arrestatie van de colporteurs van dit blad en tot een volksoploop. De geheele politiemacht der gemeente, der Rijksveldwacht en van de maréchaussée's was op de been, om bij mogelijke grove ongeregeldheden onmiddel lijk met kracht te kunnen optreden. Het gevolg was, dat de samengestroomde menigte nieuwsgierigen weldra ordelijk uiteenging, nadat de bedoelde colporteurs aan het hoofdbureau van politie in bewaring waren gebracht. GEMENGD NIEUWS. Het meisje, te Vlist (Z.-H.), dat te Pols broek (U.) door een hooivork zoo hevig gewond werd, begint boven alle verwach ting te herstellen. Zij herkent weer wie om haar heen staan en gebruikt van tijd tot tijd eenig voedsel. Haar geneesheer, de Heer J. C. Idenburg, te Haastrecht, voedt alle hoop haar te zullen behouden. Te Ellekom (Gelderland) doet zich een geval van slaapziekte voor. Een ll-jarig meisje, dat Zondagavond van de vorige week gezond en wel naar bed is gegaan, slaapt sedert dien tijd. Een paar malen is zij een enkele minuut wakker geweest. De eerste maal, dat ze even ontwaakte, gaf men haar medicijnen in, de tweede maal een ei. Zij antwoordde op de haar gedane vraag, hoe het ging, dat ze best in orde was en sliep weer in. De dokter is niet zonder vrees, dat het einde de dood zal wezen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 18 December, des namiddags ten kwartier voor tweeure. Voorzitterde heer H. J. Versteeg, bur gemeester dezer gemeente. Tegenwoordig zyn alle leden. Na vaststelling der notulen wordt mede- deeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder eene missive van de raadscom missie in zake het onderwijs, voorstellende met 1 Sept. 1895 op te heffen de Handels- afdeeling aan de Hoogere Burgerschool en de jaarwedde van de betrokken leeraars in verhouding tot de daarmede gepaard gaande vermindering hunner lesuren te verminderen en een adres van den heer J. A. Hingman om wijziging zijner jaarwede als leeraar aan de B. A. S., welke stukken ter behan deling in een volgende vergadering werden ter visie gelegd. Daarop bracht de heer Hoogendam, her halend wat hij reeds in een besloten ver gadering had gezegd, namens alle leden van den Raad aan het Dag. Bestuur hulde en dank voor de moeite en zorgen, de energie en den ijver die het in de behartiging der ge meentebelangen in den laatsten tijd had betoond. Tot de behandeling der aan de Orde estelde onderwerpen overgaande, werd be noemd tot gemeente-ontvanger de heer C. R. Benifort te Vlaardingen met 16 stemmen, terwijl er 4 op der. heer A. C. J. Maas Geesteranus van Zuid-Scharwoude, gemeente ontvanger te Hillegersberg en 1 in blanco waren uitgebracht. Tot tijdelijk leeraar in het handteekenen aan de B. A. S. werd benoemd de heer M. Kraamer. Het voorstel van B. en W. om tot ver hooging der jaarwedden van de onderwijze ressen in handwerken aan de herhalings school voor meisjes over te gaan, en die vast te stellen op f100, werd bij acclamatie aangenomen. Daarop werden B. en W. gemachtigd opnieuw (voor den tijd van 16 jaren) in het openbaar te verhuren het perceel ge meentegrond aan de Maas, vroeger in huur bij P. Kalis te Puttershoek, dat onlangs uit de huur werd genomen om te worden op gehoogd. Het voorstel van B. en W. om de jaar wedde van den leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de H. B. S. op f 700 vast te stellen, werd mede aange nomen. Het voorstel tot aanvulling der verorde ning van de commissie van beheer van het pakhuis »De Nederlanden" door een bij zonder persoon met het financieel beheer te belasten, gaf nog stof tot eemge beraad slaging. Daaruit bleek dat het de bedoeling is een ambtenaar ter secretarie, tegen later vast te stellon borgtocht en gratificatie, met het financieel beheer te belasten. Nadat de commissie had overgenomen een nader voorstel om de vaststelling van borgtocht en jaarwedde den Raad voor te behouden, werd het voorstel tot aanvulling van bedoelde verordening met 20 stemmen tegen 1, de heer Van Erpecum, aangenomen. Op eenige bezwaarschriften in zake de inkomstenbelasting werd in dien zin beschikt, dat gedeeltelijke ontheffing van den aan slag werd verleend, terwijl de aanslag van andere adressanten onveranderd werd be houden. Op het adres van het bestuur der com missie voor de Zondagsscholen vanwege de afdeeling Schiedam van den Nederl. Protes tantenbond, om kosteloos gebruik van de lokalen der le openbare kostelooze school tot de daarin geven van godsdienstonderwijs, werd met 19 tegen 2 stemmen gunstig beschikt. Tegen stemden de heeren Hoogendam en Klein, naar de eerste verklaarde, omdat hij, het recht van de erkende godsdienstleeraars bij de schoolwet gewaarborgd, om van de schoollokalen gebruik te maken, erkennende, niet aan iedere vereeniging die zich tot het geven van godsdienstonderwijs opwerpt, dat gebruik wilde toestaan. Het voorstel van B. en W. om de open gevallen jaarwedde van den leeraar in de Fransche taal aan de H. B. S. en het Gym nasium te verdeelen onder de leeraars die zijn lesuren hebben waargenomen, werd bij acclamatie goedgekeurd. Tegen het voorstel om op dezelfde wijze te handelen met de opgevallen jaarwedde van den rector van het gymnasium ont wikkelde eenige leden bezwaar, te meer daar het bleek, dat het rapport van curatoren van het Gymnasium nog niet was ingekomen. Het voorstel werd daarop door B. en W. teruggenomen, om het na inge komen rapport van curatoren, in eene vol gende vergadering te behandelen. Nadat B. en W. gemachtigd waren ten aanzien van het recht van afslag van de Zeevischmarkt zulke maatregelen te nemen als zij het meest in het belang der gemeente achten, en de vergaderingen voor Januari op dei) 2n en 4n Dinsdag waren bepaald, werd de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: 15 Dec. Hendrik, zoon van P. Kornfeld en J. A. van Leeuwen, Rotter- damsche dijk. Elisabeth Geertruida, dochter Van C. Houtman ën M, A. J. Öer- nardt, Lange Nieuwstraat. Casper, zoon van T. B. Jonsthövel eri M. Rössmann, Nieuwe Haven. Cornelia Johanna, dochter van F. A. J. van Thienen en J. Roedolf, Zijlstraat. Arij zoon van A. van der Ende en Q J. van der Burgh, Broersveld. 47. Johanna Wilhelmina, dochter var. J. van der Horst en K. Th. van Alphen, aan boord. O v er 1 e d e n 15 Dec. Levenl. zoon van P. Plooij en G. J. M. van Weije, Oost singel. 17. Jacob de Ronde, 21 jaar, Broersveld. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 18 Dec. 1894. Spoeling f 0.80. Moutwijn Noteering makelaars f5Vs- Brandersbond 51/*—s/s- Stemming Zeer vast. Berlijn. 1 Rogge, (SLOTK.)UP,r'tus Parijs. Hamb. Dec. Mei Juni Dec. Mei IMeel 12 Merk. 1. md. 12 Jan. Rogge, loop. md. Jan. f Spirit. Dec./Jan. 1 Apr./Mei 37^20 38.40 41.30 41.80 11.60 11.60 19.25 19.621 113.75 117,75 36^90 38.10 41,75 42.25 11.60 11.60 19.12£ 19.50 Amsterdam. 17 Dec. Rogge op lev. onveranderd Maart f95, 96; Mei f96, 97. 18 Dec. Rogge op lev. iets lagerMaart f95, 94; Mei f96, 95, 96. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 17 Dec. 1.21. 18 Dec. 1.23. M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.07^ Disc. 2 pCt. Parijs - 48.02J 2' Antwerp.» -47.97J 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 17 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 103 paarden veulens, 1 ezel, 460 vette runderen, 821 magere dito, 263 vette en graskalveren73 nuchtere kalveren8 schapen of lammeren, varkens, 189 big gen bokken. Koeien puike qual. c., le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e qual. 56 c.ossen puike c., le qual. 66 c., 2e qual. 60 c., 3e qual. 54 c., stieren le qual. 58 c. 2 qual. 52 c., kalveren 1ste qual. 95 c. 2de qual. 85 c. 3e qual. 75 c. Melkkoeien f104 a 200, kalfkoeien f150 a 220, stieren f75 a 130, graskalveren f 40 a 70, pinken f a vaarzen f 100 a 140, alles mager veepaarden f 50 a 100. De handel in vette runderen was door grooten aanvoer in alle qualiteiten iets min der. Eerste qualiteit kalveren gingen vlug van de hand. Op de botermarkt werden aangevoerd: 60/8 en 85/16 ton, en 748 stukken a j kiloprijs le qual. ƒ52, 2e qual. ƒ48, 3e qual. f 44 per kilo 55 a 65 c. Per Telefoon. 16 Dec. 937* 807b 237/s 105 447, Aand. Nederl. Handelmij 1207, WarschauWeenen 138 Zuid West Sporen 66Vi6 Atchison le Hyp 2e Lr. A 18'/, 57i, HVs 797, Incomebond 46 Shares *37,» Oostenr. loten 1860 437, 29»/, 2 17 Dec. 114.25 118.25 IS Dec. 17 Dec. 18 Dec. New-York. Maïs 5656'/*. 62'jg 853/,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3