Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Donderdag *20 December 1894. No. 5072. bureau ^SSofersfraaf 50. Het gemerkt goudstuk. algemeen overzicht. PRIJS VAN PIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0*60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 19 December '94. Ter gelegenheid van den naamdag des Keizers St. Nicolaas, welk feest in Rus- volgens de oude tijdrekening op 18 ecember wordt gevierd zijn onder anderen 6 volgende onderscheidingen uitgedeeld, generaal Goerko wordt, om zijn belangrijke 'ensten aan troon en vaderland, inzonder- sid gedurende den laatsten oorlog met de Tken, bevorderd tot generaal-veldmaar schalk. Op zijn verzoek wordt hem wegens eri zwakken staat zijner gezondheid ontslag Verleend uit de waardigheid van gouverneur ^an de provincie Warschau en van comman- ant over het militaire district Warschau. ^•an den chef van den generalen staf Obroet- sJeff wordt de Wladimirorde eerste klasse Verleend wegens het talent en den ijver ^aarmee hij de strijdkrachten van Rusland eeft volmaakt en het rijk in staat gesteld 0rn oorlog te voeren. Generaal Sergius blijft 8°uverneur van Moscou en wordt benoemd *Qt lid van den Raad van State. _Re Kamer van afgevaardigden in Frank- ^jk hield zich gisteren bezig met de keuze een nieuwen president, in de plaats van «en overleden voorzitter, Burdeau. Yelen adden verwacht, dat het presidium zou ten ee' vallen aan den heer Méline, hoofd en eider der protectionistische partij, die als Resident van het een paar jaar geleden te s*Gravenhage gehouden landbouwcongres allen den indruk maakte van een zeer andig en talentvol voorzitter. Een der laden beweerde echter, dat Henri Brisson, 6 candidaat der radicalen, het wellicht nog binnen zou, omdat Méline - - hoewel reeds vroeger president geweest klein, mager zwak van stem is. Het blijkt, dat dit lad goed gezien heeftBrisson is gisteren lnderdaad tot voorzitter der Kamer gekozen. Reeds nu worden in Duitschland plan- **er> gemaakt om den 80n verjaardag van 'smarck op 1 April aanst. met bijzondere feestelijkheden te vieren. Zaterdag-avond vergaderden te Berlijn een 40-tal gedepu teerden van 21 Duitsche universiteiten en 9 politechnische scholen om te beraadslagen over een ovatie der academische jeugd aan Bismarck bij zijn 80n verjaardag op 1 April e. k. Met 29 tegen 10 stemmen (de vertegen woordiger van Tubingen onthield zich) werd besloten tot aanbieding van een adres met minstens 30.000 Mark als» eeregave." Wan neer de aanbieding zal kunnen geschieden, blijft af te wachten, want reeds van Varzin uit had de oud-kanselier te kennen gegeven, dat dit op 1 April onmogelijk zou kunnen zijn. Ook wenscht hij voor Maart omtrent de ontvangst geen beslissing te nemen. De gedelegeerden van Zaterdag beweerden ver tegenwoordigers te zijn van 30 a 35 duizend studenten en schijnen dus ieder een mark willen geofferd zien plus de kosten van de Huldigingsfahrt naar Friedrichsrich en die van een bierjool of Commers te Hamburg tot besluit van de patriottische pret of Huldig ingsbummel. Evenals in Italië blijft ook in Hongarije de ministeriel crisis nog, steeds aan de orde. De heer Weckerlé zal heden naar Weenen vertrekken, teneinde met keizer Frans Jozef over den politieken toestand te beraadslagen. Waarschijnlijk zal dan de crisis worden opgelost. Te Pest wordt ver zekerd, dat de minister-president voornemens is het ontslag aan te bieden van alle leden van het Kabinet, tenzij de Keizer zich mocht verbinden het ministerie te blijven steunen. Of keizer Frans Jozef het ontslag van het ministerie zal aannemen, is nog onzeker. Ook in Bulgarije is eene ministerieele crisis ontstaan. De heer Storloff, de minis ter-president die StamboulofFs nalatenschap aanvaardde, heeft nu reeds twist met de meerderheid in de Sobranje, en nam dien tengevolge ontslag. Aanvankelijk heette het, dat de heer Stoïloff aan het bewind zou blijven en een ander Kabinet zou vormen met uitzondering van de ministers Rados- Feuilleton. 2) (Slot.) ^A ijl er aan alles gebrek was in de armoe- 'ge woning, nam Giuditta des anderendaags et goudstuk, om het in de buurt door haar ^ehtertje te laten wisselen. Maar zij be merkte, dat er aan eene zijde twee vrij lepe insnijdingen in waren in den vorm eener X. Raar het kind niet dadelijk ging, om de te verrichten, vroeg Giuditta haar e reden daarvan. sMoeder," antwoordde zij, »vader heeft gewild, dat wij dit geld gebruikten, j fdet om geneesmiddelen te koopen, en aat hij liever wilde sterven." Uh SP^delijke onschuld," riep de weduwe tip' ^ebt dikwijls ingevingen, die van t»n °®fnel moeten komen. Ja, "mijne doch- T' Sij hebt gelijk, wij moeten'dat goud gebruikenwij moeten den laatsten wil uws vaders eerbiedigenwij zullen het geld als een aandenken bewaren." De kleine Lucia scheen eenige oogen- blikken na te denken en zeide toen »Maar, moeder, vader zag het niet gaarne Twee dagen voor zijn dood liet ik het op den grond vallentoen werd hij zeer boos en riepDoe dat weg I doe dat weg 1" »Dat is waar, kindWeet ge, wat we morgen vroeg zullen doen Wij zullen het in de armenbus werpen, en de ziel uws vaders zal zeker daar boven verheugd zijn over het offer, dat wij daar brengen." De volgende dag was een Zondag. De kerk van San Lorenzo was opgevuld met eene godsdienstige menigte en verlicht door de warme lachende zon van den schoonen Italiaanschen hemel. Onder deze menigte bevonden zich Giuditta en hare twee kinderen. Toen de godsdienstoefening was afge- loopen, sprak Lucia tot hare moeder «Moeder, vergeet het goudstuk niet." De weduwe lachte het kind toe, haalde de twintig lire uit den zak en lei ze in de armenbus. Maar de woorden van het meisje waren door iemand gehoord geworden, die de bewegingen der weduwe had gadegeslagen. lavoff en Petcheff, tegen wie vooral de aan vallen der oppositie gemunt zijn, maar nu weer wordt uit Weenen gemeld, dat alle ministers zullen aftreden. Vorst Ferdinand heeft den voorzitter der Sobranje, Theodo- roff, ten paleize ontboden, teneinde hem de samenstelling van een ministerie op te dra gen. Tevens werden eenige leden der Sobranje tot hetzelfde doel door den Vorst ontboden. Nog steeds blijft de toestand in Italië hachelijk. Overeenkomstig het besluit door de leden der oppositie-partijen genomen in de vergadering welke zij Zondag hielden, heeft de markies Di Rudini, de leider der Rechterzijde, een schrijven openbaar ge maakt, waarin hij protest aanteekent tegen het besluit des Konings om de zittingen der Kamer voorloopig te schorsen. Het beweren van den heer Crispi, dat de Kamer heult met de tegenstanders der Staats instellingen wordt door den heer Di Rudini ten stelligste tegengesproken. Immers zegt hij de voorstellen der regeering betref fende den Staat van beleg en het wets ontwerp tot bestrijding der anarchistische beweging werden door de Kamer goedge keurd. Er bestaat derhalve geen gegronde reden voor het beweren dat de Kamer de regeering tegenwerkt. De heer Di Rudini geeft de schuld aan den heer Crispi, die zich, volgens zijn beweren, niet volkomen correct heeft gedragen. Hij eindigt zijn schrijven met den wensch, dat de Kamer zittingen, welke door het willekeurig besluit van den heer Crispi zoo plotseling zijn op gehouden, spoedig hervat worden, opdat het land niet de nadeelen van den twist ondervinde. Tot dusver heeft koning Humbert nog geen beslissing genomen. De toestand van het ministerie—Crispi is echter na de open baarmaking van de stukken van den heer Giolitti zoo hachelijk geworden, dat den Koning wel geen andere keus zal overblij ven dan óf den heer Crispi te laten gaan Het was eene rijke en weldadige man, die lid was van verschillende liefdadige in stellingen. Hij was getroffen geworden door het zonderling contrast, dat er bestond tus- schen de rijke aalmoes en den staat van haar, die deze schonk, want hoezeer Giuditta ook haar armoede trachtte te verbergen, dit bleek toch uit haar schamel kleed. Signor Galiani werd dus zeer door dit voorval getroffen, en hij volgde Giuditta om te weten, wie zij was. Weldra had hij hare geschiedenis vernomen en verwonderde hij zich niet meer over het gebeurde. Twee dagen later was het volgende ge rucht door geheel Florence verspreid Toen men de armenbus in de kerk van San Lorenzo leegmaakte, heeft men er een goudstuk in gevonden, geteekend met een X, op het zien waarvan de heer Galiani zoo zeer werd getroffen, dat hij ongesteld werd. Hieromtrent ondervraagd, had hij ver klaard pertinent te weten, dat dit stuk zich in den zak had bevonden van zijn broeder, wiens vermoording midden in een eenzame straat eertijds zooveel sensatie had verwekt. Dit stuk was het eenige in zijn soort, dat zich in de bus bevond't moest dus hetzelfde zijn, dat hij er had zien inwerpen. óf de Kamer te ontbinden. Inmiddels heeft Giolitti Rome verlaten. Volgens een der te Berlijn verschijnende bladen, bevindt de heer Giolitti, die het raadzaam heeft geacht na de openbaarmaking der stukken betreffende de Bankkwestie Italië te verlaten, zich nu te Berlijn. Daar woont een dochter van Giolitti, die gehuwd is met den ingenieur Chiarariglia. Wellicht is daardoor het ge rucht ontstaan, dat Giolitti zich naar Ber lijn heeft begeven. Tot dusver is echter dit bericht nog niet bevestigd. De ministerieele crisis in Spanje is reeds weder opgelost. Ter vervanging van den heer Amos Salvador, die bij zijn besluit tot ontslagnemen bleef volharden, is tot minister van financiën benoemd de vroegere minis ter van justitie de heer Canalejas. De nieuw benoemde heeft reeds als minister van financiën den eed afgelegd en vervolgens den ministerraad bijgewoond. De oorlog der Franschen tegen de Hovas schijnt reeds geëindigd te zijn. Nagenoeg zonder slag of stoot veroverden eerstge- noemden de voornaamste kustplaats van Madagascar, Tamatave, en deze overwin ning moet op de regeering der Hovas diepen indruk hebben gemaakt. T# Parijs is althans het telegrafisch bericht ontvangen, dat de Koningin zich bereid verklaard heeft tot volkomen onderwerping. De prins-gemaal en verscheidene Europeanen hadden haar vast verzekerd, dat Frankrijk met het oog op den toestand in Europa in geen geval een expeditie naar Madagascar zou zenden. Gioot was dus hare verbazing bij de opening der vijandelijkheden. Het hopelooze van tegenstand inziende, gat zij terstond aan den Franschen gezant kennis van hare onderwerping. De Japanners zetten hun zegetocht door China steeds verder voort. «Het eerste en tweede legerkorps der Japanners", aldus wordt uit Shangai aan de A'eu> York Herald gemeld, rukten op tegen Tientsin. De Ja- pansche strijdkrachten tellen 72,200 man Hij sprak echter niet over deze laatste bizonderheid en beloofde zichzelf dit geheim op te helderen, Hij nam het gemerkt goudstuk, gaf er een ander voor in de plaats en begaf zich nog denzelfden avond naar Giuditta, die hij zeer dringend ondervroeg. De arme vrouw vertelde hem wat wij reeds weten en was in haar verhaal zoo aangedaan en zoo oprecht, dat mijnheer Galiani er door getroffen werd. Hij zag daar een ontknooping van omstandigheden, die het gevolg scheen van een tusschenkomst der Voorzienigheid, en interesseerde zich voor Giuditta. Doordat zij in hare onwetendheid de vrucht van een misdaad door een weldaad had weggenomen, staat de weduwe van Ottavio Marcomano sedert aan het hoofd van een klein beeldenmagazijn, dat dage lijks in bloei toegenomen is en haar een onbezorgden ouden dag heeft verschaft. HE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1