om binnen 3 dagen hunne bedrijfsbelasting te betalen. Van de administratie der Rijksbelastingen een ongewoon verschijnsel om zoo langen tijd uitstel van betaling te geven. Wereldtentoonstelling van llótel en Reis wezen. Rij ministerieele beschikking is vergun- rilnS verleend om gedurende de tentoon stelling eene verloting te organiseeren van geëxposeerde voorwerpen. Er zullen 600,000 'olen verkrijgbaar worden gesteld tegen fl Per stuk, waarvoor van de exposanten tot een bedrag van minstens f 250,000 zal wor den aangekocht. De door ons aangekondigde gids voor de tentoonstelling zal ook in Engelsche, Duitsche en Fransche vertaling worden verspreid en tveldra verkrijgbaar zijn aan de kiosken en aan de stations der H. IJ. S. M. Op het kerkhof het huis De Vraag te Amsterdam is gisteren een hardsteenen gedenkteeken op het graf van wijlen den beer Siemons aan diens nabestaanden over gedragen. Het monument bestaat uit een liggende en een staande grafzerk. Op een wit mar meren plaat staat te lezen, dat het werd epgericht ter herinnering aan den stichter en den eersten voorzitter van den Neder- tandschen Brood-, Koek- en Banketbakkers- bond. Ondanks het stormweder waren vele legere vrienden van wijlen den heer Siemons bij diens rustplaats saamgekomen °m de overdracht bij te wonen. De heeren Funke, Van Etten en Franken voerden het 'Woord, waarna het monument onthuld werd e*i der familie een traai gebonden album Werd overhandigd, waarin achter eene op bracht de namen der af deelingen van den bond en van hen die tot de oprichting van bet gedenkteeken hunnen steun verleenden, staan opgeteekend. Een der familieleden dankte voor de eer, aan de nagedachtenis van wijlen den heer Siemons bewezen, en gaf de verzekering bat de nabestaanden aan het gedenkteeken trouwe zorg zouden besteden, waarna men huiswaarts keerde. De Amsterdamsche diamant-bewerkers ebben gisteravond weder een vergadering gehouden om hun loon te bespreken. Het slot der discussie was, dat het voorstel tot erzier.ing van het loon tarief werd goedge keurd en dat men beloofde hedenochtend te 8 uur op het Daniel Meijerplan samen te komen, ten einde een demonstratie te houden tegenover de weigerachtige patroons. Er werd geprotesteerd tegen de mede- beeling in de Volksbanier, dat de diamant ewerkers socialistische propaganda maken men zal van den heer Passtoors nadere verklaringen daaromtrent eischen. Onder de 35 ontslagenen van de Was- ^uaisenfabriek te Amsterdam behooren voor bet meerendeel de zoogenaamde leiders der eweging. De overigen zijn thans weer aan ben arbeid. De politiemacht vóór de fabriek ls tot op 4 man ingekrompen. Heden ver schenen nog verschillende ontslagenen voor ben ingang en verzekerden aan iedereen het hooren wilde, dat zij juist de mee- gesleepten waren geweest tegen wil en ank en dat de eigenlijke belhamels weer m de fabriek waren. rollend waterieel gereed te zijn, zoodat de opening van de tramlijn dan met Mei 1895 zou kunnen geschieden. Het inkuilen van gras neemt vooral in de Zevenwouden (Frieslands Zuidoosthoek) belangrijk toe. Bejaarde veehouders, die er vroeger niets van wilden weten, hebben het nu geprobeerd, met zeer gunstige ge volgen. Op 11 Augustus jl. verdronk in het Eems - kanaal onder Waltersum de arbeider Gr. van Heteren, van Sliedreclit, terwijl hij voor rekening van de provincie Friesland werk zaam was Dezer dagen werd zijne weduwe uit de provinciale kas een som van f 610.10 ter hand gesteld. Te Soest is men begonnen met de werk zaamheden voor het maken van den paarden- tramweg, vandaar naar het station Baarn. Reeds ligt een gedeelte van de steenen angs den straatweg opgestapeld, terwijl aanhoudend nog steenen worden aangevoerd, et maken van de baan is opgedragen aan en aannemer Raaymakers, te Amsterdam en het toezicht wordt uitgevoerd door de mgenieurs Van Hasselt en de Koning te Nijmegen. Met het begin of in het eind van April kt men, zoowel met den weg, als met Naar men verneemt is de Zwolsche af gevaardigde voor de Tweede Kamer, de heer A. baron Van Dedem, zeer ernstig ongesteld. Uit Dinksperloo wordt van 15 Dec. ge meld Met het toezicht op de gevangenen in het naburige Bocholt schijnt het niet pluis te zijn. Ontvluchtte daar de vorige week een, gisreren kozen drie gevangen het hazenpad, zonder dat hun spoor te ontdekken was. Drie hunner zijn Hollanders, uit Aalten afkomstig, en zaten wegens smokkelarij en diefstal in arrest. Maakten wij voor eenigen tijd melding, zegt de Arnh. Ct., van de uiteenloopende opvatting van gemeentebesturen over een wetsartikel, dit blijkt thans ook bij het nota nemen van sollicitaties door onderwijzers ingezonden. Staat een betrekking open te Arnhem, Breda, Zutfen of Bolsward, dan wordt den onderwijzer de verplichting op gelegd zijn sollicitatie op zegel te schrijven. Bij vele andere gemeenten wordt van zegel niet meer gerept en wordt ook van de sol licitatie op gewoon papier nota genomen. Wie heeft het nu hier bij het rechte eind, vraagt het Arnhemsche blad, en zou het den gemeentebesturen vrijstaan tot de ontduiking der zegelbelasting mede te werken, of is den onderwijzer deze faciliteit verleend, omdat men om hem verlegen is Bijna aan alle beetwortelsuikerfabrieken in Noord-Brabant is de compagne reeds atgeloopen. Aan de meeste dier fabrieken heeft dit jaar de compagne nauwelijks 10 weken geduurd. Daar in dit jaargetijde de werkzaamheden in het veld zeer weinig zijn en ook somtijds de weergesteldheid den arbeid buitenshuis onmogelijk maakt, is het voor tal van arbeiders en werklieden te betreuren, dat de werkzaamheden van zoo korten duur geweest zijn. De gemeenteraad van Valkenswaard heeft aan het R. K. kerkbestuur aldaar f 18,000 toegestaan als subsidie in het stichten van een oude-mannen-en vrouwenhuis en een bewaarschool door de zusters Fraciscanessen. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, GEMENGD NIEUWS. De toestand van den heer Van Gelder te Leiden, wien eergisteren avond aan het station in Den Haag het bekende ongeluk overkwam, w.i.s gisteren zeer bevredigend. De kapitein van het bij het Wassenaarso.be slag gestrande stoomschip Caledonia heeft den substituut-strandvonder te Katwijk, W. Taat, volmacht gegeven om in zijn naam te handelen. Met den heer Zur-Muhlen is eene overeenkomst omtrent de redding van schip en lading getroffen. Het stoomschip zit tusschen de tweede en derde bank geheel onder water in de richting van het strand. Enkele voorwerpen zijn reeds aangespoeld en door de strandvonderij geborgen. Een brug-instorting erger dan de onlangs gebeurde te Amsterdam, wordt uit Puebla, in Mexico, bericht. In die stad is een brug ingestort op het oogenblik dat zij vol met menschen was. Van degenen die erop wa ren kwamen 15 om het leven en 50 werden meer of minder ernstig gewond. Eene zonderlinge weddenschap werd gis tervoormiddag, in eene tapperij buiten Tol steeg te Utrecht, onder getuigen, tusschen twee personen aangegaan om de som van f5, bestaande in het tusschen duim en vin ger dragen eener groene erwt en wel naar Jutfaas. De drager was echter lang niet zoover gekomen of hij liet de erwt vallen en verloor alzoo de weddenschap. In de Zuiderzee is door den kapitein der Sneekerboot in zinkenden toestand aange troffen een tjalkschip van zekeren Harringa uit Makkum, die de noodvlag had geheschen, en mast en tuig verloren had. Het schip was geladen met vruchten, bestemd voor Edam. In den nacht van Zondag op Maandag brak in de kom van het dorp Wolvega een hevige brand uit in het groote heerenhuis, bewoond door den heer De Vries. Het vuur greep zóó snel om zich henen, dat aan blus- schen niet te denken viel en het zelfs in spanning kostte om de belendende panden te behouden. Het huis brandde tot den grond toe af en ook een partij graan en een der stalrijtuigen werden eene prooi der vlammen. Het huis was verzekerd. Te Leuven is Zondag het nationaal ge denkteeken voor pater Damiaan, den beken den menschlievenden en onverschrokken weldoener der melaatschen, onthuld. Het gedenkteeken stelt den christelijker, held voor in staande houding, met de eene hand een kruisbeeld aan de borst drukkende, met de andere zijn monnikspij vasthoudende, waaronder een half naakte melaatsche toe vlucht heeft gezocht. De uitdrukking van den pater moet voortreffelijk zijninnig vroom en goed. Bij het monument voerde onder anderen minister de Burlet 't woord. De beambten der Staatsbibliotheek te Parijs loopen sinds eenige dagen met een soort van muilband. Zij ondervonden name lijk zeer nadeelige gevolgen van bacillen welke hun met het boekenstof in den neus vlogen en zjj hebben nu; op raad van het Institut-Md Delisle, een pare microbe, een microbe werend toestelletj, voor den neus gebonden, dat wel niet mooi Staat, maar zeer goed helpt. De op Windsor Castle plotseling overleden Canadeesche premier, John. Thompson, heeft zijne familie in zeer ongunstige omstandig heden achter gelaten. Een nationale inschrij ving is geopend, waarvan de opbrengst zal worden uitgekeerd aan de achterblijvende betrekkingen van den man, die zoovele ge wichtige diensten aan zijn land heeft be wezen. Thompson's lijk zal met een Engelsch oorlogsschip van Engeland naar Halilax ge bracht worden, waar de begrafenis zal plaats hebben. Laatste Berichten. De levering van de voor de gemeente be- noodigde school- en bureau-behoeften, is aan de minste inschrijvers, de firma Wenk Birkhof alhier, toegewezen. Burgerlijke Stand. Geboren: 17 Dec. Willem Adrianus, zoon van P. Timmermans en D. Rijnbende, Grotbaan. Coenradus, zoon van Th. E. J. Kramers en M. J. J. Buytendorp. Schie. Daatje, dochter van J. Hartkamp en D. Verheul, aan boord. Wilhelmina Dirkje, dochter van J. van Wingerden en W. G. van Pouderoyer, Bakkerstraat. 18. Elisabeth Maria Liduina, dochter van J. B. Lans bergen en C. M. Feelders, Oude Kerkhof. Overleden: 17 Dec. Maria van Ca- pellen, oud 66 jaar en 4 maanden, echtgen. van J. Cordang. Lange Achterweg. 18. Arie de Roo, oud 9 jaar en 5 maanden, Korte Achterweg. Martina Brons, oud 79 jaar en 7 maanden, wed. J. Vol, Kortland straat. Gehuwd: 19 Dec. K. L. Vrijenhoek en D. van der Vlies. D. Hoppe en P. M. C. van der Kris. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 19 Dec. 1894. Spoeling fl.10. Moutwijn Noteering makelaars f ö1/». Brandersbond - 51/* Vs- Stemming Vast. Berlijn. I Rogge, Dec. Mei Juni j Meel 12 Merk. 1. md. Parijs. R°ë& Jan. I Spirit. Dec./Jan. 12 >ge, loop. Jan. md. Hamb. Apr./Mei 113.75 117,75 36.90 38.10 41,75 42.25 11.60 11.60 19.12$ 19.50 113.75 117.50 3&80 38— 41.90 42.30 11.60 11.60 19.12$ 19.50 56% 56. New-York. Maïs Amsterdam. 18 Dec. Rogge op lev. iets lagerMaart f95, 94; Mei f96, 95, 96. 19 Dec. Rogge op lev. weinig veran derd Maart f 94Mei f 95, 96. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 18 Dec. 1.23. 19 Dec. 1.40. M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.07$ Disc. 2 pCt. Parijs - 48.02£ 2* Antwerp.-47.97$ 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 17 Dec. 21/s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp. 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten43Vs Turksche 29'/, Prolongatie21/, 93*/u 80V„ 23'A i05i/3 25 43V, 1207b 138s/, 667s 62ii8 IB 47b 853/, 10'/8 797b 13V, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In uw nummer van heden lees ik een uit de Maasbode overgenomen schrijven uit Schiedam, ge volgd door mededeelingen en beschouwingen uwemjds, Waartoe gij, M. de R., dat alles in uw blad nuttig of noodig hebt kunnen achten, begrijp ik niet. Wat toch de Maasbode zegt over „verhuizing schijnt mij toe de Inkomstenbelasting buiten reke- mng gehouden van geen belang voor een uwer lezers te wezen, en wat geeft het dezen, vraag ik u, of zij al weten of en hoe twee personen elkander ken nen of vroeger gekend hebben; en of het bij een ge bracht bezoek te doen was om den persoon en diens information, dan wel voor de bezichtiging van een Maar, Mijnheer de Redacteur, het meest sta ik ver wonderd over het slot van uw artikel, en ik had wel gewenscht dat gij er dat tenminste had afgelaten. Gij hebt toch niet kannen meenen de Katholieken (als partij, zoo gij wilt, of zonder dat) daarmee te dienen Wat toch hebben dezen met zulke beschou wingen te maken. Niemand zal denken (het tegendeel verzekeren is dus onnoodig) dat al wat uit Schiedam aan r. k. bla den geschreven wordt van de katholieke partij uitgaat, en dat hetgeen nu en dan in de Maasbode over Sch'edam gezegd wordt, de uiting is van de Ka tholieken van Schiedam. Vindt gij niet, M. de R., dat ik eigenlijk gelijk heb? B. Schiedam, 19 Dec. 1891 Wij vertrouwen, dat Inzender en Redacteur omtrent laatstbedoelde kwestie elkaar wel zullen begiijpeu de vraag betreffende het gelijk hebben kan dan ook veilig in het midden blijven. R. 18 Dec. 19 Dec. 18 Dec. 1» Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3