een audiëntie bij den Sultan verklaard hebben. Uit Odessa verneemt hetzelfde blad, dat de Kaukasische Armeniërs een monsterpetitie aan den Czaar voorbereiden, waarbij zijne inmenging ten behoeve der Turksche Armeniërs gevraagd wordt en ver gemakkelijking van hunne verhuizing naar den Kaukasus. De Japanners zetten hun krijgsverrichten in China ondanks den winter met kracht voort. De Jansche troepen, de Chineezen voor zich uitdrijvende, dringen steeds verder in Mandsjoerije voort en men verwacht zelfs, dat het niet zoo heel lang zal duren, of de Japanners zullen over land de Takoeforten bereiken. Het plan bestaat om dan deze forten, de voormuur van de hoofdstad Peking zoowel van den land- als van den zeekant aan te tasten, evenals geschiedde met Port Arthur. Mocht dit plan gelukken, dan wordt natuurlijk de toestand van den keizer en zijn hofhouding te Peking on houdbaar. De Chineesche regeering zal dan wel genoodzaakt wezen om óf vrede te sluiten overeenkomstig de voorwaarden, welke Japan stelt, óf haar heil te zoeken in een guerilla-oorlog, in de hoop, dat het haar zal gelukken, door den oorlog te rekken, Japan's hulpmiddelen uit te putten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 December 1894. Door de directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij is evénals het vorige jaar aan de reeders van Scheveningsche bomschuiten toestemming verleend om ge durende de wintermaanden hunne schepen in de Spoorweghaven te Vlaardingen op te leggen. Een 60tal zijn daar reeds geborgen. Door den heer C. Rozenraad, manager of the Engliscli fy Italian Banking Corpo ration Limeted te Londen, deelde in zijn eergister-avond te Rotterdam gehouden lezing mede, dat de telefonische verbinding van Engeland en Nederland thans een feit ge worden is en die verbinding zal niet, zooals oorspronkelijk het plan was, over Calais gaan, zij zal een onmiddellijke verbinding wezen. Dinsdag-namiddag kwamen op de Maas voor Schiedam de van Rotterdam komende Pernische schroefboot en een rietschuit, schipper W. van Wijngaarden van Giesen- dam, met elkaar in aanvaring. De schuit kwam uit de haven aldaar, terwijl de boot die voorbijstoomde. De boot werd aan stuur boordzijde ter hoogte van een raampje van de kajuit en aan de verschansing nogal beschadigd, terwijl de schuit een gedeelte van haar voorsteven en van het anker verloor en de mast kwam te vallen. Ge lukkig liep het zonder persoonlijke onge lukken at. De schipper beweerde, dat de kapitein de boot niet had doen fluiten, al vorens de haven voorbij te stoomen, wat deze beweerde wel te hebben laten doen. (R. N.) de heer Viruly betoogd, dat zoowel het tegenwoordig standpunt der militaristen omtrent de taak van Nederland bij een oor log als de sedert 1870 veranderde omstan digheden niet meer een hoog oorlogsbudget noodig maken. Zoowel op de vestingen als op het leger kan bezuinigd worden. De heer Travaglino waarschuwde den Minister zich niet te laten verlokken door den aandrang van den heer Seret omtrent de organisatie der levende strijdkrachten. Hij prees den Minister voor zijne bezuini gingen, waaronder het eindcijfer 5 ton lager is. De heer Van V1 ij m e n, hulde bren gende aan den moed en de doodsverachting door onze troepen in Indië aan den dag gelegd, wees erop, dat dit het «huurleger" is, waarop hier vroeger zoo is gesmaald. Erkennende dat er nog veel voor onze doode en levende strijdkrachten te deen is, hoopt hij, dat de Min. van Oorlog met onze finan- cieele krachten te rade zal gaan. De heer De Beaufort (Amsterdam) doet in de eerste plaats uitkomen, dat het liberale beginsel der wettelijke legerorga- nisatie zelfs door De Roo niet kon worden uitgevoerd en zette als zijn standpunt nader uiteen, dat wij moeten zorgen onze neutra liteit behoorlijk te handhaven, maar dat ons leger volstrekt niet behoeft ingericht te zijn tegen alle mogelijke eventualiteiten die bij een neutrahteits-schending kunnen voorko men. Een Minister, die dat zou willen, zou hij zijn vertrouwen ontzeggen. De heer Staalman kwam op tegen de aanvraag voor de nieuwe geweren. Eerst moeten de manschappen beter leeren schie ten en vooral moet de zedelijkheid in 't le ger worden verhoogd. Het gebruik van sterken drank in de cantines moet ophouden en de plaatsvervanging moet afgeschaft worden. De Minister verklaarde, dat de bespre king van de kwestie van den persoonlijken dienstplicht het best zal kunnen plaats heb ben bij het betrekkelijk wetsontwerp. Hij zet de doode weermiddelen volstrekt met op den voorgrond hij zorgt ook voor de levende strijdkrachten. De meest gepaste zuinigheid wordt ook bij den vestingbouw betracht. Dit zal ook blijken bij de voorgenomen herziening der vestingwet. Ten opzichte der zedeloosheid in het leger mag men niet generaliseeren. Voeding en huisvesting zijn veel verbeterd. Ten opzichte van het gebeurde met den luitenant te Deventer inzake de beminde van een sergeant, zeide de minister, dat als door de rapporten omtrent de behandeling der zaak voor het militair gerechtshof de courantenberichten mochten bevestigd wor den, hij niet zal nalaten handelend op te treden. Het algemeen debat is daarna gesloten. leden de heer S. Lankhout, chef der be kende industrieele firma aldaar. In den Haagschen gemeenteraad is door Burgm. en Weth. medegedeeld dat pogingen worden in het werk gosteld om een proef te nemen met het opnemen van bepalingen omtrent loon en arbeidstijd in de bestekken der door de gemeente uit te voeren werken. Aanleiding daartoe gaf een adres der tim- merliedenvereeniging aldaar. Om de grenzen tusschen Friesland e" Drente een weinig te verduidelijken, worde" nieuwe grenspalen aangebracht een vijftig hebben aan de eene zijde het wapen va" Friesland en aan de andere van Drente' dicht bij de Eeze, waar de drie provincie11 Friesland, Drente en Overijsel aan elkand«r sluiten, wordt een hoogere paal, een zoog® naamde konir.gspaal, opgericht. Voor geheele grens zijn 450 palen benoodigd- De examen-commissie der Nederl. Ver- eeniging voor psychiatrie houdi sinds eenige dagen te 's Gravenhage zitting tot het afne men van examens voor krankzinnigenver pleegsters en verplegers. Zij heeft tot dusverre geëxamineerd 24 personen, van welke 14 zijn geslaagd, eene zich terugtrok, 5 tot nader examen zullen worden toegelaten en 4 zijn afgewezen. De brigadier-majoor der rijksveldwacht C. Weststrate, te 's Gravenhage, heeft van den minister van justitie een tevredenheids betuiging met eene toelage van f 150 ont vangen, als blijk van waardeering voor de wijze, waarop door hem tijdelijk de dienst van inspecteur der rijksveldwacht is waarge nomen. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Delft is candidaat voor lid van den gemeen teraad gesteld Dr. J. Thomee. Tegen een boterhandelaar uit Berkel is door de Delttsche politie proces-verbaal opgemaakt die als «boterboer" potjes met boter, vermengd met margarine, afleverde zonder voorzien te zijn van het vereischte opschrift. BINNENLAND. TWEEDÈ KAMER. Zitting van Woensdag 19 December. Bepaald is, dat Vrijdag-ochtend eenige kleinere ontwerpen zullen behandeld wor den dat bij Hoofdstuk X de Begrooting van Suriname aan de orde zal komen; dat de motie-Gerritsen niet bij Waterstaat aan de orde zal komen en dat de w. o. betrek kelijk Weststellingwerf in Opsterland eerst in 't voorjaar zullen behandeld worden. Bij de hervatting der beraadslagingen over de Begrooting van Oorlog heeft Volgens het Hbl. hebben de heeren Tijdens en Schepel leden der Tweede, Kamer zich voor het heffen van invoerrechten verklaard. Door de «Vereeniging van Nederlansche Patroons Boaz" is tot de Tweede Kamer een uitvoerig adres gericht, waarin zij dringend verzoekt in het belang van Neerlands Industrie de wijziging van het tarief van invoerrechten in ernstige over weging te willen nemen en wel in dier voege, dat alle gefabriceerde goederen, die van buiten ingevoerd worden, mogen wor den belast of zoo noodig hooger belast. De zesde lijst is opgemaakt door den secretaris-penningmeester van het centraal- comité voor het bijeenbrengen van een Nationaal Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië ge vallen militairen. Zij vormt met de eerste lijsten een totaal bedrag van f 125.259.25. Gisteren-middag omstreeks 12 uur is bij het koken van lak een begin van brand ontstaan in de glasfabriek van de firma Van Diesen en Kerrebijn, aan de Gierstraat No. 69 te Haarlem. Een 16-jarige knaap, genaamd Rombout Hoogerbeets, die met deze werk zaamheden was belast, heeft daarbij belang rijke brandwonden bekomen aan het aange zicht, hals en beide armen, zoodat hij naar het St. Elisabeth-Gasthuis moest worden overgebracht. In de werkplaats zijn eenige glasruiten gesprongen en deur en houtwerk geblakerd, maar alles is spoedig gebluscht. De dames-collecte te Leiden voor het «Nationaal Fonds" heeft bruto opgebracht 12862.58^. Met het bedrag ter hand ge steld vanwege de onder-officieren aldaar, groot f 1752.05 fnettoj en met de som bij de schaalcollecte verzameld, groot f227.42j (netto) zal van daar aan het centraal-comité te 's-Gravenhage pl. m. f4800 kunnen op gezonden worden, waarbij nog gevoegd moet worden het eerst later te ontvangen bedrag, door studenten bijeengebracht. Naar de Residentiebode verneemt, is gisteren-middag aan de gevolgen van een hartkwaal te 's-Gravenhage plotseling over- Drie groote naast elkander gelegen pak huizen in Falckstraat bij het Frederiksplein te Amsterdam, meerendeels met brandstof fen gevuld, zijn gisteren grootendeels door brand vernield. De gebouwen waren op beurspolis verzekerd Veel brandweer mate rieel beschermde een school en andere belendende gebouwen. De Koninklijke commissie van weldadig heid te Baarn, van H. M. de Koningin- Regentes, heeft in het afgeloopen jaar aldaar aan 134 hoofden van gezinnen en alleen wonende personen geldelijke hulp, genees middelen en kleeding verschaft. Deze vrij gevigheid dagteekent nog uit den tijd van Koningin Anna Paulowna en werd steeds door de bezitters in eere gehouden. Zoowel te Baarn als te Soest verlicht de Koningin- Regentes door deze instelling thans nog veler zorgen. Te Harlingen was door een handelaar in vleesch met het buitenland, zelfs geen sla ger, een oproeping gericht tot 27 slagers in die Gemeente en het voorstel gedaan, om op Zondag noch te slachten, noch vleesch te verkoopen. Het succes der vergadering was volkomeneen advertentie in de Harlin- ger Courant bericht het publiek, dat met 1 Januari voor de slagers en hun be dienden de volstrekte Zondagsrust intreedt. Vooral onder de knechts is de vreugde over dezen maatregel groot. Een niet alledaagsch luchtverschijnsel dee zich Zaterdag-avond te Apeldoorn voor- Te ongeveer half negen scheen de maa° helder in het Noord-oosten en boven gemeente regende het uit een donkere 1"®^' terwijl zich in het Zuid-westen duidehJ een regenboog vertoonde, waarvan de kleure" zeer goed te onderscheiden waren. Dit dus een regenboog bij maneschijn. Nu is een maanregenboog, hoewel "ie veelvuldig voorkomende, geen bijzond®1" verschijnsel, maar» bijna altijd is hij fla"1* witeen gekleurde maanregenboog is e®"e groote zeldzaamheid. UD-) Wegens den lagen waterstand varen de stoombooten der Dusseldorfer DampsehW fahrtgeselschaft tusschen Dusseldorp e" Rotterdam, sinds eenige dagen over de Wa» in plaats van over den Rijn. De overtoc' aan het Tielsche veer is zeer moeilijk soms> zoodat vele karren en rijtuigen, welke a11 ders te Tiel overgaan, thans van het nie",fe pontveer te Druten gebruik maken, wa ook met den laagsten waterstand vlot ka" gegierd worden. De veerpont te Dr"te'1 ligt sinds eenige dagen aan den Betuw^ schen oever, omdat het vaarwater tege" over Druten van de Noord- naar de Zuidzf) verlegd is. Te Maastricht hebben in den laatsten tij^ schermutselingen tusschen burgers en tf" tairen plaats gehad. Zondag-avond w®1 zelfs een patrouille door eenige burgers 0 aan de kazerne vervolgd en de schildwac bemoeilijkt, zoodat de wacht, die i" 11 geweer kwam, zich genoodzaakt zag» inmiddels toegestroomde menigte uit elka" der te drijven. Bij die gelegenheid een der belhamels door bajonetsteken i°° danig gewond dat hij naar het gesticht L" varienberg moest worden overgebracht. Gisterenmorgen ontstond brand in gasfabriek van de firma Mignot De Bl°c sigarenfabriekanten te Eindhoven. Dit êe bouw, vlak naast de fabriek staande, brand geheel laf. Men hoopte heden nog aansl"1^ ting met de gemeente-gasfabriek te veI^ krijgen, zoodat de werkzaamheden zoud kunnen doorgaan. Aan de cargadoors te Dordrecht is d°° de afd. Dordrecht van den Ned. Bootwe1^ kersbond een loontarief aangeboden verzoek dit met 1 Jan. a. s. in te v°"r^) en waarin voor het lossen van kolen f per kiel of 21 ton wordt berekend. Deze afdeeling telt 450 ledenhet geta sjouwers bedraagt ongeveer 200. illed •de" Met het begin van het nieuwe jaar zu in Den Briel de zg. nachtwakers afgeschaft. Aangesteld zullen worden nog agenten van politie, zoodat men er dan Door het aanhoudend malen der molens en stoomgemalen staat het water in den Schermerboezem weder ontzettend hoog. In eenige woonhuizen te Schermerhorn staat het over den vloer; op ééne plaats vloeit het over den dorpsweg in den Eilandspolder Menige kleine dijk langs den boezem zal het zwaar te verantwoorden hebben. Reeds tweemaal is een polder door het bezwijken van zoo'n dijkje ondergeloopenhoe dik wijls moet zoo iets nog gebeuren, eer er voor geregelden afvoer van het water ge zorgd wordt? agenten met 1 hoofdagent heeft, die ofl» beurt met hun beiden den nachtdienst len waarnemen. Kerknieuws. De Uitvaart van Mgr. J. M. IJzerffl""^. Voor de eerste maal sinds vele jaren de parochie van den H. Joannes den per te Vlaardingen in rouwdos gehuld» de uitvaart van een van Vlaardingens dige priesters te vieren. Voor het in zw"^ rouw gehulden en door waslicht overvlo®. bestraalde priesterkoor, stond de kist het stoffelijk overschot van den hoogee^f proost mgr. J. M. IJzermans, den l6n e in den ouderdom van 79 jaren te Vlaardi"» overleden. v» A0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2