Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Nieuwjaarsmnschen 17de Jaar#. Vrijdag 28 December 1894. No. 5077. ^m-eatt ^oferjsfraaf 50. algemeen overzicht. Het Kerstfeest te Bethlehem. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. van 1—6 regels Worden In het nummer van I Januari 1895 geplaatst voor VIJFTIG CENTS. 27 December '94. Ter gelegenheid van het Kerstfeest ont- Vlng Zondag 11., naar uit Rome wordt be- j"lcht, Z. H. de Paus de geluk wenschen'der ardinalen én der verschillende colleges, oor den deken van het H. College werd en H. Vader een adres aangeboden, waarop e Paus met eene belangrijke rede over de Schavende zending der Kerk antwoordde. In de Kamer van afgevaardigden te Parijs 'ende Maandag de minister van oorlog uit ^\)n eigen naam en dien zijner collega's van 'nnenlandsche zaken, justitie en marine, ®en wetsvoorstel in, onder meer de moge- 'jkheid verschaflende om een feit als dat ngaan door den kapitein Dreyfus te be- s raflen met een ter dood veroordeeling. e socialist Jaurés kwam met een tegen- vorstelling, eene herziening, beoogende van ®en drietal in het Crimineel Wetboek voor et krijgsvolk te lande. De in die artikelen 'er melde doodstraf wilde hij in eene zachtere straf veranderd zien, en hij motiveerde de 'tidiening van dit ontwerp, waarvoor hij de U'gente behandeling verzocht, o. a. met de Verzekering dat de doodstraf tegen Dreyfus niet was uitgesproken, omdat men had ge- Wild. Een geweldig geschreeuw van bijna 6 geheele vergadering beantwoordde deze vei zekering. Jaurés verzocht zich nader te naogen verklaren, maar elk zijner woorden Werd overstemd door het geloei der verga dering of onderbroken door den voorzitter, ie tot vijf of zes maal toe hem verzocht niet buiten de orde te gaan. Jaurés daalde eindelijk van de tribune af en werd onmiddellijk vervangen door den i) Door een geestelijke, die deze verheven plechtigheid heeft bijgewoond, wordt het volgende verhaald Beit-Jalla is een aangenaam dorp, op twee kilometor afstand van David's stad t ligt op de helling van een berg, die ^et tal van olijfboomen prijktaldaar be- Wndt zich 't seminarie, waarheen de Latijn- sche patriarch zich daags vóór het geboorte eest begeeft, op welken tocht hij vergezeld Wordt door het kapittel der H. Grafkerk eo tal van geestelijken var. Jerusalem. Hij vertoett er tot éen uur en vertrekt dan laar Bethlehem. Dp het bepaalde uur was de binnenplaats van het seminarie gevuld met paarden en fnenschen, die den patriarch zouden verge zellen. Er werd luttel tijd voor het vertrek premier, die de Kamer verzocht de preala bele kwestie aan te r.emen, m. a. w. zonder verdere woorden het voorstel-Jaurès ter zijde te leggen. Eene partij, meende de premier, die het internationalisme verheerlijkte, deed beter in kwesties als deze niet mede te spreken. Jaurés diende onmiddellijk van repliek en, eene toespeling makende op de stemming van Zaterdag over de overeenkomst met de Fransche Zuiderspoorwegmaatschappij, schreeuwde hij boven den storm uit. Het verwijt, dat de premier ons maakt, is al zeer weinig gepast in de eerste vergadering na dien, waarin de heer Dupuy getracht heeft een deel van de cosmopolitische bende der uitzuigers tegen de betuigingen van verontwaardiging der Kamer te dekken. Barthou, de minister van openbare werken, verklaarde Op deze bewering heb ik geen antwoord dan dat gij gelogen hebt, mijnheer Jaurés. De repliek liet zich niet wachten. Kwesties als deze, zeide Jaurés, dienen uit gemaakt te worden buiten de Kamer, maar als hier van leugen sprake kan zijn, is het bij hen, die, zich bedreigd voelende door den wassenden stroom van het socialisme, de vaderlandsliefde tegen ons trachten uit te spelen. De voorzitter dreigde met toepassing van art. 124 van het reglement van orde, en verzocht den spreker deze beleediging terug te nemen, maar Jaurés weigerde, betuigende dat de woorden welke hij had gesproken aan het adres der midden-partij waren gericht. Deze woorden verwekten een storm in de vergadering welke de Voorzit ter niet anders wist te bezweren dan door de zitting voor een wijl te schorsen. In de verwarring kon Brisson zelfs niet zijn hoed vinden om dien op te zetten ten teeken dat de zitting was geschorst. Toen de vergadering een kwartier later werd heropend, vond Millerand toch nog gelegenheid om de stelling te ontwikkelen, waarvoor Jaurés te vergeefs getracht had het gehoor der vergadering te winnen. Een zuiver juridisch debat, dat met betrekkelijk groote kalmte 'door de vergadering werd aangehoord, besloot de zeldzaam omstuimige eerste helft. Dat de Kamer de zienswijze der uiterste linkerzijde over de vraag of de doodstraf tegen Dreyfus had kunnen uit gesproken worden, niet deelde, bewees de bijna volkomen eenstemmigheid (142 tegen 3 stemmen) waarmede zij aan het regee- ringsvoorstel het voorrecht der urgentie toekende. Tengevolge van het voorge vallene in de Kamer heeft Jaurés zijne getuigen gezonden naar den minister Bart hou, die daarop zijnerzijds getuigen heeft aangewezen. De Indépendance Beige deelde den in houd mede van de akte van beschuldiging in zake het proces, dat in het begin van Januari aanst. te Luik zal aanvangen tegen den anarchist Jagolkowski en de andere anarchisten, die zich aan de bekende aan slagen te Luik schuldig maakten. De justitie beschouwt Jagolkowsky, den pseudo-baron Sternberger, als de hoofdaanlegger der aanslagen. Jagolkowsky hield zich geruimen tijd in Nederland schuil, eerst te Maastricht en daarna in Amsterdam. De justitie ver moedt, dat hij eerst vertoefde ten huize van den socialist Vliegen te Meenen, ge tuige de brieven welke bij de huiszoeking bij Vliegen werden gevonden. Een dezer brieven is van groot belang. Deze brief is gedateerd27 Mei 1894 en werd door den pseudo-baron aan Vliegen gezonden. Van waar is niet bekend. De justitie vermoedt echter, dat die brief afkomstig is uit Am sterdam, daar Jagolkowsky daarin verzoekt het antwoord te zenden naar Amsterdam, Damrak 100a, aan het adres van zijn partij genoot Cornelissen. Het Huis van afgevaardigden in Hongarije zal den 29n dezer weer bijeenkomen. De minister-president Weckerlé, zal dan den uitslag mededeelen van het onderhoud, dat hij te Weenen met keizer Frans Jozef heeft gevorderd. Er werden geweerschoten gelost en de Bethlehemsche ruiters stegen op en vermaakten ons door hunne stoute rijkunst. Twee gewapende Turksche soldaten, twee cavassen of jarutsaren van het patriarchaat in hunne rijke Oostersche kleeding en lange stokken met zilveren knop in de hand en de drogman van Monseigneur reden vóór het kruis, dat een jeugdig priester te paard vasthield en daarachter volgde de patriarch, gezeten op een prachtig ros, dat sierlijk opgetuigd was. Twee infanteristen bevon den zich aan zijne zijde en een dertigtal priesters ingelijks te paard voltooiden den stoet. Te Bethlehem komende, werden wij ver welkomd door de voornaamste ingezetenen uit de omstreken, die de handen van den patriarch kusten en vervolgden onzen weg te midden eener samengepakte menigte, bestaande uit duizenden personenwier kleeding en tulbanden als het ware een onafzienbaar mozaïek vormden. Onder het bestuur der broeders van de Heilige Familie plaatsen de talrijke kweekelingen van het katholieke weeshuis met muziek voorop zich aan het hoofd van den stoet, maar door het dringen der steeds aangroeiende menigte zouden de muzikanten hunne tonen niet hebben kunnen doen hooren, zonder het middel, dat bij dergelijke gelegenheden ge bruikt wordteenige stokken werden ver toond en nu stuwde de menigte vooruit, waarop oogenblikkelijk de heldere klanken der instrumenten zich deden hooren. Sinds den tijd der kruistochten had de echo van Judea's gebergte zulke heerlijke tonen niet beantwoord. Bethlehem was opge togen en zijne kinderen verdrongen zich tot tegen onze paarden. Rachel scheen haar rouw vergeten. Hare dochters in sierlijke bonte kleeding en hooge mutsen en witte sluiers, vulden de ruime terassen, die de daken vervangen. Eenige barer zongen een Arabische lied ter eere van den patriarch en allen beantwoordden zulks door scherpe en langdurige vreugdekreten, welker ge bruik tot het verwijderdste tijdperk der Joodsche geschiedenis opklimt. Op het voornaamste plein gekomen zijnde, stegen wij van de paarden, terwijl de Muzel- mansche soldaten zich in gelederen schaar den, om de militaire eer te bewijzen. Hier werd de openlijke plechtige uiting onzer godsdienstige gevoelens door niets belem merd. Vrij, onder bescherming der Halve gehad. Naar men zegt, heeft de Keizer het ontslag van het Kabinet aangenomen. Voor- loopig hebben de ministers zich bereid ver klaard de loopende zaken af te doen, totdat de Keizer een ander Kabinet zal hebben gevormd. Er bestaat hoop, dat het nieuwe Kabinet nog vóór het einde des jaars tot stand komt. De liberale partij heeft zich tegen elke fusie verklaard, daar zij zich sterk genoeg acht den toestand te beheer- schen, wanneer alle fracties eendrachtig samenwerken. Sommige bladen beweren zelfs, dat het ontslag van Weckerlé nog niet definitief is aangenomen Maar, zeggen zij met een onbeschaamdheid die men in Duitschland Unverfrorenhe.it zou noemen, als de Koning het nog behouden wil, dan moet hij beloven, ook de twee nog bij het Magnatenhuis aanhangige kerk.-pol. wetten te zullen sanctioneeren Volgens bericht uit Constantinopel heeft de Sultan stellig geweigerd den Amerikaan- schen consul Jewett te vergunnen, de com missie van onderzoek naar de gruwelen in Armenië te vergezellen. Het is dus hoogst onwaarschijnlijk, dat de Vereenigde Staten deel zullen nemen aan het onderzoek. De Londensche Times bespreekt in een hoofdartikel de vredesvoorwaarden welke Japan vermoedelijk zal stellen. Het blad acht een van China te heffen oorlogsschatting benevens de erkenning van Japans suzerei- niteit over Korea onvermijdelijk, maar houdt het voor onwaarschijnlijk, dat Japan aan spraak zou maken op handelsvoordeelen met uitsluiting van andere mogendheden. Immers vroeg of laat zouden de Westersche mogend heden dezelfde voordeelen ook verlangen. De Times noemt het veeleer waarschijnlijk, dat Japan op de openstelling van China voor den wereldhandel zal aandringen, waar van de Japanners de meeste vruchten zouden plukken, terwijl een dergelijke eisch tevens naar het blad zegt, het bewijs zou leveren, dat Japan aan de spits der Aziatische be schaving blijft voortschrijden. Intusschen Maan, konden wij ons met het geestelijk gewaad kleeden en al de pracht eener katholieke processie tentoonspreiden. De kerk intredende, werd de lofzang Te Deum aangeheven en werden de eerste vespers van Kerstmis gezongen ter eere van den Vrede Koning, wiens komst den wensch der wereld vervuld heeftRex pacificus mag- nificatus est, cujus vultum desiderat uni- versa terra. Volgens gebruik is de patriarch, verge zeld van eene talrijke menigte, in de grot der geboorte gegaan langs een der twee trappen, die zich in het koor bevinden. Die grot bevat in het oostelijk gedeelte een half cirkelvormige abside, waarin een altaar blad is aangebrachtdaar branden dag en nacht vijftien zilveren lampen en men ziet de eigenlijke rots door een breede opening die aangewezen is door eene zilveren ster, waarop de woorden staan, tffic de Vir- gine Maria Jesus Christus natas est' Hier werd Jesus Christus uit de Maagd Maria geboren. Op drie meter afstand in de richting van het zuidwesten, daalt men af tot de kapel van de Krip, die 2.50 meter lang en 2.30 meter breed is. Ze is in de rots uitgehou- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iiuniimumimnnmii iinmimtm»i!H|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1