Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Nieuwjaarswenschen 17de Jaarg. Zondag 30 December 1894. No. 5079. bureau TSotevstraaf 50. EERSTE BLAD. Ce Held van Molokaï. EENZAAM. Fenilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.- Afzonderlijke Nommers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.00 Elke gewon# regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. van 1—6 regels Worden In het nummer van I Januari 1895 geplaatst voor VIJFTIG CENTS. »Ach! Ik verkeer in denzelfden verschrik lijken toestand als gij Alles sterft vóór ons Dit is de ontzettende zielskreet van den byna 80-jarigen prins Bismarck, hem door een sterfgeval in zijne onmiddellijke omge- Vlng ontrukt. En nu ging zijne gade hem vóor en steeds drukkender wordt de een- saamheid om den eens oppermachtigen man. Het Duitsche Rijk, zijne schepping, met °ed en tranen opgebouwd en bevestigd, 8lng van hem heen. Wat hij tot stand bracht Stichtte hy voor een ander. Eenmaal, jarenlang het middelpunt van a es, van al het woelen en drijven, de meest geduchte man van Europa welks lot hij egeerde, leeft hij nu eenzaam, zoo niet Vergeten, daar verre weg, in Pommeren. y beleeft het, dat alles, waar tegen hij, «e man van ijzer en bloed, zijn leven lang neen gestreden, wat hij heeft willen ver- reden en vernietigen, krachtiger werd dan ooit. Met het socialisme heeft hij den strijd aangebonden en het willen terugdringen in En luidop spreken de socialisten het uit, 1 de vervolgingen van den machtigen kan selier het middel geweest zijn om het socia lisme tot ongedachten bloei te brengen in "et Duitsche Rijk. Frankrijk lag aan zijne voeten in een plas van bloed. Onbarmhartig vertrad hij den vi-iand en eene oorlogsschatting, als waar- Aan de rede van ridder Descamps, bij oe onthulling van het standbeeld van pater !eendanUS te Leuven' is het volgende ont- li 9.P de Hawaï-eilanden werd de melaatsch- eid gebracht door eenen Aziaat, en zii wi;^prelr Zlch SDel °P eene schrikbarende of tL- W®rd gesPaard, burger, arme koninklijke familie. Het gouvernement vvas verplicht het eiland van Molokaï aan e wyzen, waar men die ongelukkigen voor vvig aan hunne gezinnen ontrukte, een l ^eeft ^ene weelderige natuur, lucht Pr!f ugj" Planfe.ogroei, een frissche Alle doch, dat is altijd eene doodenvalei. boot v d^gen brenSt een kleine stoom- die erT irü nieuwe ongelukkigen, io er voor altijd worden verbannen. van de wereld nog nooit had vernomen, moest den overwonneling voor vele, vele jaren beletten aan weerwraak te denken. Twintig jaren zijn voorbijgegaan en weder kan het spel met de dobbelsteenen des oorlogs aanvangen. Tot de tanden gewapend staat Frankrijk met zijne millioenen sol daten tegenover het Duitsche Rijk. Beide Staten putten zich uit in steeds hooger klim mende kosten aan de voorbereiding ten oorlog besteed, maar Frankrijk draagt den reuzenlast gemakkelijker dan Duitschland. De Katholieke Kerk was zijn derde groote tegenstander. Met Meiwetten heeft Bis marck haar willen knevelen, haar willen kneden naar de beeltenis, die hem voor oogen zweefde, haar als een rad te meer willen opnemen in het raderwerk van eene echt Pruisische bureaucratie. Ook in dezen strijd is de machtige be zweken en jeugdiger en krachtiger dan ooit verhief de Kerk zich onder den drnk der vervolgingen, die hare kinderen louterden, zooals het vuur het goud zuivert en schit teren doet met steeds edeler glans. En altijd eenzamer wordt het om den ouden staatsman. Nu en dan ontvangt hij eene deputatie van oude getrouwen of dwee- pende Duitsche vrouwen en wanneer de spoortrein ze weer weg voert, trekt de een zaamheid zich als een nevel dichter om hem samen. Eenige dagen vóór haar sterven gaf zijne gade haar verlangen te kennen om nog eens de uitgestrekte goederen van Varzin te aan schouwen. De oude menschen, de 74-jarige en de 80-jarige, lieten zich rondrijden over hunne bezittingen die niet lang meer de hunne zullen heeten en de beminde vrouw stapte uit het rijtuig naar het sterfbed. Onwillekeurig denkt men hierbij aan den grooten tegenstander van den kanselier, den grooten en heiligen Staatsman op het Vati- kaan, die geen legers noodig had om als Staatsman zijn naam te vestigen en te doen noemen met die van de besten en grootsten Joseph de Veuster was 25 jaar oud, toen het gouvernement op Molokaï eene lepro zerij stichtte. Opgevoed in eene landelijke familie, met eene sterke ziel begiftigd, trad hij in het klooster der HH, Harten, en nog was hij niet tot priester gewijd, toen zijn broeder op het punt van naar die Sand- wich-eilanden te vertrekken, stierf. Joseph 'pLat USter vroeg en nam stoutweg zijne or/ ^ono'u'u.. aangekomen, den 19 Mei werd hij priester gewijd en maakte zien gereed, om het apostolaat aan te nemen op Hawaï. Mgr. Maigret drukte eens met een enkel woord zijn spijt uit, dat er geen priester was voor de leprozerij, en Damiaan aanvaardde onmiddellijk den gevaarlijken post. Hy wist nochtans dat dit hem het leven kosten zou Damiaan was toen 33 jaar oud. Hij nam welgemoed het werk op zich, zelfs toen hij nog geene hut had om te slapen. Acht weken lang sliep hij op den blooten grond, onder een grooten boom, dien hij later kiezen zou om er zijn graf te maken. Wonderen deed hij in korten tijd bij zieken en stervenden. Beurtelings was hil geneesheer, priester, onderwijzer, bouw- van vroeger of later tijd. Maar voor dezen is er geerie sprake van eenzaamheid, al sluit hij zich op in zijne werkkamer, arbeidend tot in de stilte van den nacht. Steeds breidt zich de kring uit van de ongeëvenaarde werkzaamheid van den groo ten Leo, nacht en dag arbeidt hij voort aan de reuzentaak door God hem opgedragen, rusteloos doorvorscht zijn heldere geest heel de wereld, allen tot zich trekkend, allen vervullend met bewondering voor de hoog heid en den adel zijner inzichten, allen met woord en daad aanvurend tot den heiligen strijd, allen smeekend om terug te keeren tot de eenheid des geloofs en het hoofd te buigen voor een gezag dat nooit zichzelf zoekt maar altijd zich geeft. En terwijl de man van ijzer en bloed zichzelf overleefde en weeklaagt om de benauwende stilte en eenzaamheid, die hui veren doet, bidt de Paus met den H. Martinus »Heer! indien ik nog noodig ben voor Uw volk, wijs ik den arbeid niet af; Uw wil ges#hiede I" (iV. IJsb.) ALGEMEEN OVERZICHT. 29 December '94. Blijkens berichten uit Rome heeft de ontvangst op het Vaticaan van eene offi- cieele deputatie der Vereenigde Staten van Noord-Amerika aldaar in alle kringen groot opzien gewekt. De H. Vader heeft twee den Kerstdag den heer Stark Newall, ge zagvoerder van tiet Amerikaansche oorlogs schip Detroit, met zijne officieren en matro zen in gehoor ontvangen, die de kostbare archiefstukken terugbrachten, welke Leo XIII voor de Columbus-tentoonstelling te Chicago had afgestaan. De zeelieden werden aan Z. H. voorgesteld door den rector van het Amerikaansch college, mgr. O'Connell, die tevens als hun tolk optrad. De com mandant overhandigde den Paus een eigen handig schrijven van president Cleveland. Na de Pauselijke audiëntie zijn de Ameri- meester, metselaar, timmerman, hovenier. Doorgaans, zoo schrijft hij, sterft er hier een leproos per dag, en als ik kan, maak ik-zelf de doodkisten..." Hij begroef meer dan 1800 lijken van leprozen. Alles heeft hij gestichtkerken, scholen, gasthuis, weeshuis, nette en propere woon huizen, en geholpen door het gouvernement herschept hij die leprozerij, zegt de Times, in eene modelkolonie. En wat al zedelijke hervormingen heeft hij daargesteld! De pracht van den eeredienst schittert up Molokaï in vollen glans. Ziet de pro cessie op H. Sacramentsdag Ziet die ramp zaligen voorbijtrekken I 500 van hen zijn gistermorgen tot de H. Tafel genaderd Die processie trekt onder het groen der palmen door en zingt den lofzang »Lauda Sion Salvatorem Een Amerikaansch reiziger Charles War ren, bezocht het eiland, en dewijl de aan komst van een vreemdeling eene groote zeldzaamheid is, liepen de leprozen saam. Het eene gezicht van die menschen was al afschuwelijker dan het andere. Warren naderde de kapelop den hoog- sten trap verscheen een jong priester. Hij droeg een versleten toog zijne haren waren kanen een bezoek gaan afleggen bij den Staatssecretaris kardinaal Rampolla en ver volgens bood mgr. O'Connell hun in het Amerikaansch college een feestmaal aan, dat ook door den Amerikaanschen gezant, den heer Mac Veagh, werd bijgewoond. Aan het bezoek der Amerikaansche depu tatie wordt daarom zooveel gewicht gehecht, omdat daarbij erkend werd de koninklijke souvereine waardigheid van den Paus. De Italiaansche regeering heeft zelfs op grond der waarborgenwet vrijdom van invoerrech ten moeten toestaan voor de voorwerpen die den Paus werden teruggebracht. Betrelfende de dezer dagen te Budapest gehouden conferentie van het Hongaarsche Episcopaat, verneemt de Magya Oszga, dat de kardinaal-primaat, mgr. Vaszary, prins aartsbisschop van Gran, in zijn openingsrede de nieuwe kerk.-pol. wetten streng heeft gelaakt en daarbij de noodzakelijkheid heeft betoogd van voortgezetten strijd, om althans nog de practische toepassing van het ver plicht burgerlijk ^huwelijk" zoolang mogelijk te keeren en opnieuw bij den Koning een collectief protest in te dienen ter bevesti ging van het reeds tot Z. M. gericht adres. Er werd eene bisschoppelijke commissie geconstitueerd, om, onder presidium ran kard. Slauch, de eventueele besluiten te bestudeeren. Ook de nuntius, mgr. Ag- liardi, heeft, volgens genoemd blad, bij den Keizer-Koning een protest ingediend. De ministerieele crisis is nog hangende Keizer Frans Jezef is eergisteren te Buda pest aangekomen. Het eerste doel van de reis des Keizers is een einde te maken aan de tegenwoordige ministerieele crisis. De toongevende partijleiders uit het Huis van afgevaardigden en de Magnaten-Kamer zijn terstond ten paleize ontboden. Alvorens eene beslissing te nemen, wenscht keizer Frans Jozef hun meening te vernemen over den politieken toestand. Den 30n Deeember keert de Keizer naar Weenen terug. Dan is het zijn voornemen om den 2n Januari in wanorde en zijne handen bruin van 't werk maar op dat wezen straalde goed heid, jeugdige kracht en gezondheid. Zijn lach was vroolijkzijn onthaal hartelijk zijn geheel zeide tot den Amerikaandat het geschikt was om groote dingen uit te voeren. Het was Pater Damiaande vrijwillige banneling in het midden van dat volk lepro zen, en de eenige, dïe vrij was van de ziekte. De besmetting heeft hem lang gespaard doch het oogenblik brak aan. Op zekeren dag kwam de dokter, ook leproos, bij hem en den priester aanstarende, zeide hij oVader, uw beurt is gekomengij zijt door de ziekte aangetast." »Ik verwachtte het wel", was het kalme antwoord. Hij werd dus wat al de anderen waren een leproos. Vijf jaren lang duurde die ziektevoor den laatsten keer, den 28 Maart 1889, be steeg pater Damiaan het altaar, doch viel om niet meer op te staan. Den 45 April gaf hij den geest. Zijn stoffelijk overschot, zegt pater De vos, kwam voor de laatste maal over den drem pel der kerk, die door zijne handen was NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT aas

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1