weer te Pest te komen. Eerst dan zal vermoedelijk een besluit worden genomen over de wijze waarop de crisis zal worden opgelost. In de Kamer van afgevaardigden verklaarde de minister-president Wekerlé, dat een souverein niet verplicht is aan zijn ministers de redenen te doen kennen voor zijn gemis van vertrouwen. Mitsdien kan spr. den Keizer niet verzoeken hem mede te deelen, waarom hij 's Keizers vertrouwen heeft verloren. Naar men weet, is de Fransche kapitein Dreyfus in hooger beroep gekomen tegen het vonnis dat de krijgsraad te Parijs, die hem tot deportatie en degradatie veroor deelde, heeft uitgesproken. Vermoedelijk zal het hof van cassatie den 31 n December bijeenkomen, teneinde daarover te beslissen. Mocht het beroep worden verworpen, dan zullen den veroordeelden kapitein de ken- teekenen van den rang, dien hij in het leger bekleedde, ontnomen worden. Dit zal ge schieden op het voorplein van de Ecole militaire, in tegenwoordigheid van de leer lingen der school. Volgens berichten uit Londen blijft de toestand van lord Rundolph Churchill zeer hachelijk. Lord Rundolph bracht gisteren een vrij gunstigen nacht door en er ver toonde zich zelfs een schijn van beterschap, maar toch blijven de geneesheeren van meening dat de patient niet zal herstellen. Van alle kanten niet alleen uit Engeland maar ook uit andere landen worden bewij zen van belangstelling gezonden. De droe vige wijze waarop de kortstondige loopbaan van dezen begaafden staatsman eindigt, ver wekt algemeene deelneming. Koningin Vic toria en de prins van Wales laten zich per telegraaf steeds op de hoogte houden var. Randolphs toestand. Volgens berichten uit Madrid zal de Staatscourant Maandag een decreet openbaar maken, waarbij voor onbepaalden tijd de voorloopige handelsovereenkomsten woiden verlengd, welke gesloten zijn met de Itali- aansche, Oostenrijksche en Belgische regee ringen, waarbij aan deze staten de voor rechten der meest begunstigde natie worden verzekerd. De vredesonderhandelingen door China met Japan geopend, vorderen nog niet. De Japansche regeering is van meening dat het China slechts te doen is om tijd te winnen, teneinde zich weer tot voortzetting van den oorlog te kunnen voorbereiden. Wellicht heeft daarom ook de Chineesche jegeering weer een beroep gedaan op de medewerking der Vereenigde Staten. Presi dent Cleveland heeft dit verzoek ingewilligd en heeft de heer John Forster, den oud- minister van buiter.landsche zaken, aange- wezeu, om als zijn gevolmachtigden deel te nemen aan de vredesonderhandelingen. De heer Forster zal reeds den 7n Jan. van Van Couver naar Tokio verdekken. Het is te hopen, dat het dezen Staatsman moge gelukken eene schikking tot stand te brengen, waardoor een einde komt aan den bloedigen oorlog, die natuurlijk een zeer ongunstigen invloed uitoefent op het handelsverkeer in Oost-Azië.j Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 December 1894. Met leedwezen vernemen wij, dat de weleerw. heer J. S. van Buchem, kapelaan der O. L. Vrouwe-parochie alhier, tot kape laan te Spierdijk benoemd, Vrijdag aanst, onze gemeente gaat verlaten. De Gelderlander, het overlijden van den weleerw. pater Van Meegen vermeldende, geeft van den betreurden overledene de volgende necrologie. Pastoor Van Meegen werd in 182G te Nijmegen geboren en ontving in het Pre dikheerenklooster aldaar den 6 December 1851 het ordeskleed. Na het noviciaat in het klooster te Langenboom te hebben vol bracht, bekleedde hij te Huissen eenigen tijd het ambt van novicen-meester en was vervolgens kapelaan te Utrecht en Schie dam, pastoor te Leeuwarden, te Rotterdam en ten laatste te Schiedam. Vooral in laatstgenoemde plaats, waar hij bijna vijf-en-twiritig jaren aan het heil der zielen arbeidde, was pastoor Van Meegen algemeen geacht en bemind wegens zijn mmzamen, hartelijken omgang, zijn vromen, stichtenden levenswandel, doch het meest wegens zijn onvermoeiden, Wakenden zie lenijver. Nooit kende hij rust, waar het heil der zielen op het spel stond. Onver moeid klonk zijn welsprekend woord van den kansel om de geloovigen te onderrichten en te vermanenzonder aarzelen toog hij bij besmettelijke ziekten, bij nacht en ontij den naar de sponde der kranken om hun hulp te verschaffen en moed in te spreken. Voor iedereen was hij toegankelijk en had zijn gouden hart woorden van troost, maar het meest voor de armen en noodlijdenden. Hij was alles voor allen. De bovenmatige arbeid, de ijver, die eigen kwalen vergat bij het lijden van den evenmensch, sloopten echter zijn krachtig gestel. Hoe gaarne was hij zooals hij in eenvoud meermalen getuigde, als een soldaat van Christus op de bres gesneuveld met de wapens in de vuist; maar deze voldoening was hem niet weggelegd. Eene ernstige kwaal nood zaakte hem verleden jaar zijne dierbare parochianen vaarwel te zeggen en in het landelijke Neerbosch eene welverdiende rust te zoeken. Lang mocht deze gedwongen rust niet duren. God heeft den onvermoei den arbeider in Zijn wijngaard tot de eeuwige rust, de hemelsche heerlijkheid opgeroepen. Mej. Haagmans voldeed ons zeer goed. Alhoewel klassiek pianospel veelal droogte noemen is, was haar spel met degelijken aan slag uitmuntend. Het was als vereenigde zij zich met het dankbaar instrument waar toe hare ietwat gebogene houding wel iets bijdroeg. Voor het dankbare publiek gaf zij nog een extra-nummer ten beste. De heer Bovendeert droeg een zestal lie deren op uitstekende wijze voor. Begaafd met een schoon en degelijk geluid, boeide hij het publiek en werd het gebrek aan den tekst zijner liederen niet erg gevoeld. - Het best beviel ons «Het Herderinnetje" en «Bekeerd", doch vooral het «Matrozen lied" van W. A. Heyblom was schitte rend en verwierf een daverend en langdu rig applaus, waarop B. nog voordroeg «En toch zal het lente worden van Georg Rijken. De liederen werden op uitstekende wijze begeleid door den heer George Rijken van Rotterdam, die dat welwillend op zich ge nomen had. Tengevolge van den vrij hevigen storm begon heden nacht het water aan de Hoofd straat weder onrustbarend te wassen. De politiewacht aldaar legde bij het dreigend gevaar eene prijzenswaardige voorzichtigheid aan den dag door de bewoners intijds te waarschuwen. De Hoofdenaars namen dan ook alle maatregelen om den ongenooden gast van hunne huizen te weren, doch ge lukkig bleken dezen niet zoo dringend noodig te zijnhet water kwam slechts tot aan de groote steenen. Ten 4£ ure waren reeds de burgemeester Versteeg en de wethouder Visser met den directeur der gemeentewerken aan het Hoofd. De geruchten dat burgemeester Versteeg zich reeds eene woning te dezer stede zou hebben gekozen, blijken geheel bezijden de waarheid te zijn. In een huishoudelijke vergadering van de Rotterdamsche kiesvereeniging «Vooruit gang" is besloten zich af te scheiden van de Liberale Unie en alzoo met 1 Jan. a. s. het lidmaatschap op te zeggen. De zwaarden der bommen liggen tot duin geslingerd, terwijl men tot vo" lorbü Terheide allerlei overblijfselen dezer sen t> ziet. De duinen langs het ScheveningsC^ ververschingskanaal zijn wel 100 M. waarts in vernield. Een naambord van Kranenburgerweg ligt op 't strand we kwartier zuidelijk van den mond van kanaal. Volgens rapport van schipper H. Gro veld, voerende den logger Minister Mode man, reeder A. Hoogenraad, moet de s 0 op zee in den avond en nacht van Zater en Zondag jl. veel geweldiger zijn dan men zich daarvan een denkbeeld z kunnen vormen, at te gaan op het heVpg weder, dat aan de kust heeft gewoed- ervaring, door dezen, logger opgedaan, »s benauwd geweest, dat het vaartuig dan een halt uur door de hevige stortzee als 't ware voortdurend onder water sto^ en nog slechts weinig stortzeeën noo waren geweest om het schip met man muis te doen vergaan. Door het in den w'0 vallen er van is 't vaartuig weer rech gekomen, maar voordat het zoover kwa^ v»0 ,]ve0 en men ontwaarde ter hoogte van Terse ling te zijn, werd zeer geleden. Bij een de stortzeeën werd over boord gewoip de matroos B. Pronk, die door de g° werd verzwolgen; een ander matroos we over boord geworpen, onder den l°=>g als werd hij gekielhaald doorgesleept en de andere zijde weer op 't schip geworpe De schipper werd door een stortzee teg het dek geslingeld, waardoor zijn arm zw» gekwetst werd. De toestand was een ooge blik zoo hachelijk, dat de equipage den VLAARDINGEN, 28 December. Onze nieuwe burgemeester, de heer R. A. Ver- ploegh Chassé, zal Woensdag 2 Januari worden geïnstalleerd. opgaf, maar door het voorbeeld van 16 jarigen scheepsjongen aange wakke» werd nog eens een uiterste poging om pompen aangewend, welke samenvallen met 't in den wind vallen van den \ogëe den toestand verbeterde, zoodat met me^ kalm beraad kon voortgegaan worden 0 te Vlaardingen binnen te vallen. Omtrent den toestand van den dijk l»n®. de Nauernasche vaart (N.-H.), waardoor den hoogen waterstand der vorige week polder Westzaan gevaar zou hebber. ge'°^ pen, meld men ons nader, dat na een na"^ keurig onderzoek door het bestuur opgericht. Die kist, door acht blanke lepro zen gedragen, die grijsaasds, die vrouwen die weeskinderen, heel dat volk in tranen, getuigden hoe hoog de weldadigheid van pater Damiaan door allen geschat werd. Hij rust onder den grooten boom, waar onder hij zooveel nachten had geslapen, dicht bij het kruis op het kerkhof en het gezicht naar den kant van t altaar gekeerd. Ridder Descamps heeft het leven en de verheerlijking van zijnen held, met een waar dichterlijk gevoel weergegeven. Hij herinnerde aan het slot zijner prach tige rede, dat Engeland, door het leven van dien Vlaamschen martelaar begeesterd, eene nieuwe studie op de verschrikkelijke ziekte heeft begonnen, en wie weet of Joseph De Veuster het uitgangspunt met zijn zal van nieuwe overwinnigen op weten schappelijk gebied. Het feest dat Leuven heeft gevierd, is de verheerlijking van het vaderland, van het christelijk gevoel, dat helden voort brengt als Pater Damiaan, en de beste tolk om zijne gevoelens uit te drukken, was voorzeker ridder Descamps, de dichter van «Africa." Vrijdag-avond gat de Symphonie-Veree- niging in «Musis Sacrum" alhier, voor een goed gevulde zaal haar eerste winterconcert, vereerd door de tegenwoordigheid van onzen Burgemeester, den edelachtb. heer H. J. Versteeg. Het wèlgekozen programma be gon met Scènes Pittoresques, suite d' Or- cheslre van J. Massenet, voor orchest. Waren in a. Marche de pauken te hoog en daar door de eerste indruk niet verkwikkend, in b., air de Ballet, was dit verholpen, en, werd het geheel e werk vrij goed uitgevoerd, het best beviel ons daarin air de Ballet. No. 4 a. Serenade voor fluit en hoorn van Emile Titl, verwierf veel bijval en b. songe d' amour après le bal van A. Czibulka, voor strijkorkest, werd zeer accuraat en zuiver vertolkt. Tot slot speelde het orkest Ouverture Nachkldnge von Ossian, van Niels W. Gade. Dit schoone werk hebben wij meer gehoord doch veilig mag men bekennen, dat de uit voering van dit werk veel beter was dan de laatste maal dat het hier werd uitgevoerd het geheel was keurig. Over het algemeen stemden de blaas- en strijkinstrumenten zeer goed, wat zeker vooi eene Symphonie-Vereeniging, geheel uit dilettanten bestaande, tot eer is. Den ijverigen directeur, den heer Julius Egener, zij daarvoor hulde gebracht. Als solisten traden op mej. M. Haagmans, piano, en de heer A. J. F. Bovendeert, baryton, beiden van Rotterdam(de heer J. Mergelkamp was door ong esteldheid ver hinderd.) De Stormvloed. Te Pernis in binnen de sloep Admiraal van Kinsbergen stuurman P. Verhagen. Door den storm moesten alle zeilen inge nomen worden, waardoor de sloep ten prooi der golven was. Niet minder dan vijf stort zeeën liepen over het schip, en wierpen den achtermast, de giek en kajuitskap over boord. Vol water zijnde, moest er onophoude lijk gepompt worden om zinken te voorkomen. Door den jjongsten stormvloed werd ook de Vereeniging tot Landsverbetering op het eiland Rozenburg zwaar getrofTen. Drie polders werden onder water gezet. Zes en tachtig stuks vee, negen veulens en elf varkens verdronken. De geleden schade wordt begroot op t 60,000. De zeewering tusschen den Hoek van Holland en Scheveningen heeft zwaar geleden. Op vele plaatsen is de duinvoet 4 k M. landwaarts in verplaatst. De be schermende dammen, welke aan den voet der duinen aansloten, laten thans een breede, soms diep uitgeholde ruimte open, bij dam No. 12, 13 en 14 b. v. wel 3 k 4 M. breed. De dammen zelf leden het meest aan den duinkant, waar soms gaten zijn ontstaan meer zeewaarts hielden zij zich voortreffe lijk. De duinhelling is aan de zeezijde geheel verdwenen, daar ziet men een steile, loodrechte, kale zandmassa. De helm- en strowischbeplanting, steeds met veel zorg onderhouden, is geheel vernield. Bij Terheide is de duindam op sommige plaatsen zóo diep uitgehold, dat hij nauwe lijks 7 M. breed blijft. Het strand tusschen Scheveningen en Terheide is bedekt met de ruïnes der Scheveningsche verwoesting. genoemden polder gebleken is dat deze 1 zoodanig zal moeten hersteld worden, de kosten ongeveer 1100,000 zullen beloop6^ De te Enkhuizen thuisbehoorend vis^ schuit E. H. 21 schipper P. Lub, is he<l uit zee naar Nieuwediep terugkeerenden de zwarte ton aan het Westgat omgeslag De vier opvarenden konden niet wot gered. De omgeslagen schuit is verlo1" hoewel met touwen op de schuit va bonden, allen van het dek hoofd en de borst boven water uitstek1, totdat hij Zondagochtend 9 ure in 1J Een bange nacht was vooral de van 22 op 23 December voor den sehipP^^ Jaspers, wiens vaartuig in den nacht Zaterdag op Zondag 11. bij Schokland z° Niet alleen verloor hij bij de ramp jeugdige vrouw van 21 jaar, een kind 10 maanden en zijn vader van 73 jaar, werden gespoeld, maar hij zelf bracht een ge»» nacht in het want door, alleen «eft a bewusteloozen toestand door den viss Hendrik Klein van Zaandam gered en Schokland werd gebracht, waar hij hefde' werd verpleegd. Hij is daarop, met be g der vrouw dat in het ruim bij de )a was gevonden, om 3 ure te Zwartsluis a gebraent. 0«t Tegen schipper K. V. van Zwartsluis proces-verbaal zijn opgemaakt, omdat hoewel Zondag-ochtend met zijn vaa»'^ in de nabijheid van de plaats des ot]%e e{t gekomen, geen pogingen tot redding aangewend. BINNENLAND. tf- J- Bij koninklijk besluit is den heer Versteeg, op zijn daartoe gedaan veVt eervol ontslag verleend als kantonrec^ plaatsvervanger in het kanton Zaanda" UUIll gCDUllgcIU, wi W.J. - 0gfl Te Rotterdam was de weleerw pater Van Meegen kapelaan, voor hij tot pastoor te Leeuwarden werd benoemd. Red. NS. Ct. naoiiL ui HG» 0 gegaan- A nacl'4 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2