l)ablad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Zondag 30 December 1894. No. 5079. "g-ktveau "göoterstvaaf 50. S|L TWEEDE BLAD. CÜ3 PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per o maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers- 0.05 f 4.50 v s Év PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regelsf ^-60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Yervolg Binnenland. Kerstnacht te Amsterdam. Onder dit opschrift leest men het vol gende in de Volksbanier Evenals voorgaande jaren handhaafde de commissie van orde uit den 1 ond, versterkt met een groot aantal leden onder goedkeu ring der geestelijkheid, de orde verschil lende kerken gedurende de nachtmis. In eenige dezer kerken werden ettelijke personen die opzettelijk waren gekomen tot het stichten van wanorde met geweld verwijderd. Als van ouds was ook dit jaar weer de Mozes- en Aaronskerk als 't ware de uitge kozen plaats van bijeenkomst voor de on ruststokers. 't Zat en stond er vol van mannen en vrouwen, wier uiterlijk weinig goeds voorspelde. Reeds een uur voor den aanvang van Kerstmis stond een groote menigte voor de kerkdeuren te wachten, zoodat de taak der handhavers der orde niet gemakkelijk was om de geloovigen naar binnen te laten en de onruststokers buiten de deur te houden. Gedurende de H. Mis werd een 40 a 50-tal uit het kerkgebouw verwijderd, tel kens op zulk een handige en vlugge wijze dat slechts de dichtbijstaanden zulks merk ten. Eenmaal buiten het kerkgebouw maakten de heeren verder kennis met de handen der politie. Gedurende de H. Mis verza melde zich op het Waterlooplein voor de trappen der kerk een menigte, welke nu en dan eenig getier liet hooren, doch door de aanwezig zijnde politie behoorlijk in be dwang werd gehouden. Onzen hartelijken dank aan de commis sie van orde en de vrijwilligers voor hui uitmuntend gevolgde taktiek bij het hand haven der orde in overleg met de politie. 't Is wonderlijk gedurende den nacht en zoolang het donker was, krioelde het van onruststokende nachtuilen zoodra het licht aan den hemel begon te komen, droop de eene uil na de andere af. Zij verloochenen de natuur van hun diersoort niet en schu wen evenals deze het licht. verontreinigd door liet stof der lucht, waar in sporen lood, zink, kalk en veel ijzer werd aangetroffen. Het keukenzout is ongetwijfeld met het zeewater aangewaaid, de verschillende me taalverbindingen zullen wel afkomstig zijn van de daken en platten der huizen. In de vierde algemeene vergadering van den Bond voor Noord-Holland van Patrimo nium, te Zaandam gehouden, is besloten, den Bond nog een jaar te bestendigen. Bij acclamatie werd een motie aangenomen waarin de heer Staalman hulde wordt be tuigd voor zijn manmoedig enflink optreden de Tweede Kamer voor de belangen van den werkman. Te Amsterdam had, onder leiding van dr. J. Th. De Visser, eene conferentie plaats tot oprichting van een Christelijken Werk mansbond voor leden van de Ned. Her Kerk. De conferentie is aanvankelijk ge slaagd. Als voorloopig bondsbestuur zijn gekozen de vijf reeds bestaande plaatselijke vereenigingen, te Amsterdam, Rotterdam Utrecht, Schiedam en Middelburg. Een merkwaardigheid van den jongsten storm Ook de Amsterdamsche apotheker, de heer Van Ledden Hulsebosch, heeft schei kundig onderzocht de kleine witte vlekken die, na den jongsten storm, op pas schoon gemaakte ruiten achterbleven. Zij bleken m hoofdzaak te bestaan uit keukenzout Te Gouda ontstond gisteren-avond brand in het sigarenmagazijn van den heer Herfst op de Gouwe, die zich bij den feilen wind gevaarlijk liet aanzien. De brand, die in de drogerij een aanvang nam, werd met een vijftal spuiten spoedig gebluscht. Het boven gedeelte brandde geheel atde benedenver dieping is door het water erg beschadigd. Nader wordt gemeld uit Maarsen a d Vecht, dat het slachtoffer van den aanslag op Vrij dagsavond gisteren-nacht aan de bekomen wonden is overleden. Het is de landbouwer Eikelenstam; hij laat eene weduwe met negen kinderen achter De andere zwaar gewonde maakt het goed. slechts de dood kon worden geconstateerd. De beide lijken werden onder toezicht der politie naar het schouwlokaal op de Ganzenmarkt overgebracht. Zooals de jon geling heeft opgegeven, heette hij H. en was hij evenals zijn meisje, te 's Graven- hage woonachtig. Het vermoeden bestaat, dat H. uit jaloezie eerst zijn meisje en daarna zich zelf een kogel door het hoofd heeft gejaagd. Ook wilde gister-middag in het hotel Bellevue te Utrecht een heer zich met een pistoolschot van het leven berooven. Hij werd naar het Ziekenhuis gebracht. De kogel is door de keel in den mond geko men. Het schot heeft hem niet dadelijk gedood. No. 110 van het Provinciaal Blad van Utrecht bevat eene aanschrijving aan Ged. Staten aan de gemeentebesturen tot het houden van een nauwkeurig toezicht op het geldelijk beheer van den gemeente- ontvanger Te Groningen hebben de patroons eenparig besloten het pogen der gezellen om -met uitzondering der heetste zomermaanden- des Zondags geen vleesch te bezorgen, te steunen. spoorweg-maatschappijen, strekkende om haar hevige concurrentie te doen eindigen. De geheele maildienst over het Kanaal, be halve de lijnen van Harwich en New-haven, zou naar Dover geconcentreerd worden, van waar dan voortaan de mailbooten, met op heffing van het station Queenboro, naar Calais, Ostende en Vlissingen zouden ver trekken." Een drama te Utrecht. In het logement sChaulet" in de Eliza- bethstraat te Utrecht zijn gisteren-ochtend een jongeling en jongedochter, doodgeschoten gevonden in een kamer. Zij waren ver moedelijk uit Den Haag afkomstig. Nader verneemt het U. D. omtrent dit treurig geval nog het volgende De beide jongelieden kwamen Donderdag avond in het logement en vroegen twee kamers, voorgevende van Rotterdam te zijn gekomen en hun reis, doordien zij zich hadden verlaat, niet te kunnen vervolgen. Nadat men hun ieder een kamer had aangewezen, is het meisje op de hare ge bleven, doch is de jongeling uitgegaan en eerst ten omstreeks éen uur na middernacht in het logement teruggekeerd, waarna hij zich onmiddellijk naar zijn kamer heeft begeven. Vrijdag-morgen omstreeks 7 uur opgestaan zijnde, verzocht hij aan de dienst bode van den logementhouder om zijn meisje te willen wekken, doch toen zij even daarna terug kwam met de mededeeling, dat ze zeker nog sliep, want dat zij de juffrouw niet wakker kon krijgen, ging hij zelf naar boven en drukte de deur open. Onmiddellijk daarop werden kort achter elkander twee revolverschoten gelost, ter wijl men boven komende het meisje in haar bloed badende voor het ledikant en den jongeling op korten afstand van daar, met een kogelwond in het hoofd, zieltogend op den grond vond liggen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, daar van beiden Te Nijmegen is Maandag een ernstig spoorwegongeluk nog intijds voorkomen ge worden. Door een verkeerden wisselstand zou de aankomende trein uit Kleef van 9.10 uur op den tot vertrek gereedstaanden snel trein naar Den Bosch geloopen zijn, indien niet de stationsklerk Bouwman, die het gevaar ontdekte, de tegenwoordigheid van geest had gehad om den wissel nog juist intijds om te werpen, zoodat de Kleefsche trein op een andere lijn liep en men voor eene anders onvermijdelijke geweldige bot sing is gespaard gebleven. Zaterdag heeft de commissie voor he Rijn-Maaskanaal met den hoofdingenieur der provincie eene vergadering gehouden betreffende de verbinding van het Noorder kanaal met de Maas te Venloo. Naar men verneemt, bestaat er veel kans dat deze verbinding tot stand komt. De verbinding bepaalt zich tot een afstand van 15 kilometer en men vindt daark nog zeer veel bruikbare werken, voor dit doel reeds in 1805 op last van Napoleon aan gelegd. Donderdag is tusschen Echt en Susteren een goederentrein ontspoord, persoonlijke ongelukken' hadden niet plaats. Tengevolge daarvan moeten de reizigers tusschen Roermond en Maastricht overstap pen, waardoor de twee laatste treinen ver traging ondervonden. Men seint uit Londen aan de N. R. Ot. dat, »i;aar men zegt, de Vlissingsche mail dienst een 'belangrijk onderdeel uitmaakt van de onderhandelingen tusschen de London Chatham—Dover- en de Southeastern- Den 23sten December heeft te Dordrecht een Duitscher, ongeveer 40 jaren, gehuurd een vélocipède, safety, het voor-en achter wiel evengroot, voorzien van Dunlop-banden model no. 93, de band om het achterwiel eenigzins beschadigd, Aangezien de terug bezorging niet is geschied, wordt door de comm. van politie te Dordrecht, opsporing verzocht en wanneer de vélocipède mocht zijn verduisterd aanhouding. De Storm in liet Buitenland. Ten gevolge van den storm uit het Noord westen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag woedde, ontstond te Hamburg een springvloed. De Elbe trad op verschillende plaatsen buiten de oevers. Dientengevolge werden eenige kelders, waarin handelswaren opgeslagen waren, onder water gezet. In de lager gelegen wijken der stad moest de tramdienst gestaakt worden. Insgelijks werden te Altor.a in de wijken, welke aan de Elbe gelegen zijn, vele kelders onder water gezet. De schade, aan de daarin opgeslagen koopwaren en in de dokken veroorzaakt, is zeer groot, men schat deze op meer dan 100.000 Mark. Ook in Engeland is de storm bijzonder hevig geweest, niet alleen bij de kusten, waar vele schepen vergingen en tal van menschenlevens verloren gingen, maar ook in de steden en op het platteland. Voor zoo ver bekend, verloren 40 personen door dezen storm het leven, terwijl aan huizen en ge bouwen ontzaglijke schade werd aangericht. De treinen ondervonden overal vertraging en ook werd, wegens het omwaaien van telegraat-palen, de telegraaf-dienst in veel plaatsen verstoord. Het geregelde verkeer is nog niet volkomen hersteld. Ook het spoorweg-ongeluk bij Chelfórd (Cheshere) werd door den storm veroorzaakt. Tengevolge van den hevigen wind werd een wagen van den goederentrein uit het spoor geworpen. De trein moest toen blijven staan en zoo ontstond een botsing met den sneltrein van Manchester. Daarentegen werd het ongeluk volgens de New-York Herald veroorzaak door het verkeerd stellen van een signaal. Van de reizigers werden 12 gedood, waaronder drie vrouwen en twee kinderen. Bovendien ontvingen nog 20 personen min of meer ernstige kwetsuren Te Lisburg zag het er Zondag-ochtend uit, alsof de stad was gebombardeerd. De straten waren bezaaid met pannen, steenen en boomtakken. In de fabriek der heeren Barbour en Son werd de schoorsteen neer geworpen. Deze schoorsteen was zoo hoog, NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5