Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Donderdag 3 Janm ft 1895. bureau "gSofersfraaf 50. Wroeging. iRd#3 Feuilleton. iV.A, ÏH" I'RIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1-50 Franco per post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0-00 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 1 Januari '95. Bij den aanvang van het jaar 1895 rijst als vanzelf de vraag wat het nieuwe jaar op staatkundig gebied ons brengen zal. De politieke verhoudingen in Europa, zooals zij zich in de laatste twintig jaren hebben gevormd, de eigenaardige Staten-groepeering waarvan wij in de laatste jaren getuige waren, doen als van zelf die vraag rijzen. En om haar althans eenigszins te beant woorden, is het noodig een blik te slaan op den politieken toestand van ons wereld deel, zooals hij zich bij den aanvang van het nieuwe jaar voordoet. De lel. doet dit in de volgende bewoordingen Bij den aanvang van het jaar 1895 is de politieke toestand in Europa dezelfde als gedurende de laatste jaren. Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Italië handhaven het drievoudig verbond, terwijl Frankrijk en Rusland aan de andere zijde, ondanks den dood van Czaar Alexander en president Carnot, hun vriendschappelijke betrekkingen handhaven. Het evenwicht tusschen de toongevende Europeesche staten blijft derhalve gelijk het was, aan de eene zijde de drie Midden-Europeesche staten, aan den anderen kant Rusland en Frankrijk, terwijl Engeland eene afwachtende houding blijft aannemen. Door deze verdeeling van den invloed, dien de groote mogendheden in Europa uitoefenen, wordt de beste waar borg gegeven voor de handhaving van den Europeeschen vrede. Overigens, wat den toestand in de ver schillende staten betreft, is het vooruitzicht niet zeer rooskleurig. Italië heeft nog te kampen met eene ministerieele crisis, even als Hongarije, en in Engeland zal in dit jaar de strijd over het Home-nde vraagstuk worden beslist. Nu het Hoogerhuis zich blijft verzetten tegen het kabinet-Roseberj, moet het ministerie wel overgaan tot ont binding van het Parlement. De uitslag van i) i. Op een schoonen lenteavond wandelden twee dames door de straat Honoré, te Parijs. 'tWas omstreeks het tijdstip der groote revolutie. De slechte geest begon zich hoe langer hoe meer te openbaren, men morde, men klaagde, ofschoon in stilte, de toekomst scheen duister. Beide dames bewogen zich te midden der menigte, die door vele partijen als het ware heen en weër geslingerd werd. Zij beschouwden de winkels,alwaar oude kleëren verkocht werden. Nieuwsgierig bezagen zij de verkleurde zijden japonnen, die met goud en zilver doorweven waren. Zie, zeide eensklaps de jongste schater lachende, daar is iets dat uw wel zult her kennen en we niet konden vermoeden hier aan te treilen. Zie eens goed, ja, 't is het- dezen verkiezingsstrijd, die in dit jaar zal plaats hebben, moet over het lot van het kabinet-Rosebery en de plannen der liberale partij beslissen. In Frankrijk is de begrooting nog niet afgehandeld. Van de beslissing, welke de Kamer zal nemen over de fmancieele her vormingsplannen van den minister van financiën Poincaré, zal het afhangen, of het kabinet-Dupuy aan het bewind zal blijven, dan wel of ook dit ministerie weer zal moe ten aftreden. Tot dusver heeft de heer Dupuy alle aanvallen der oppositie met goed gevolg afgeslagen. De kansen voor het ministerie zijn derhalve niet ongunstig. In Spanje heeft het hervormde kabinet- Sagasta nog steeds te strijden tegen de protectionisten, die niets van de herziening der invoerrechten willen weten. Tot dusver is nog steeds onzeker, of de minister-presi dent en de liberalen, die zich tot aanmer kelijke concessies bereid hebben verklaard, de overhand zullen behouden, dan wel of het den heer Canovas del Castillo en den conservatieven zal gelukken hun zin door te drijven. In Duitschland dreigt een ernstiger strijd over de nieuwe socialisten-wet, welke de regeering bij den Rijksdag heeft ingediend. Het lot dezer wet is nog zeer onzeker. Be halve de sociaal-democraten, zullen ook de liberalen zich met alle kracht tegen het voorstel der regeering verzetten. De conser vatieven en de nationaal-liberalen zijn voor het plan der regeering. Derhalve zal ook nu weer de beslissing in handen zijn van het Centrum, dat bij de stemming over het ontwerp den doorslag moet geven. In Oostenrijk verwacht men in 1895 de oplossing der kiesrecht-kwestie; in België begint nu eerst de politieke strijd, nadat, tengevolge van de kiesrecht-uitbreiding, ook de sociaal-democraten een aanzienlijke aantal zetels in de Kamer hebben veroverd, en in Rusland wacht men af, wat Czaar Nicolaas II die, na den dood zijns vaders, de regee- zelfde, en ik twijfel niet of het heeft aan een dame van den hoogsten stand toebe hoord. Nauwelijks had zij deze woorden gespro ken, toen eene vrouw den winkel binnen trad. Hare zonderlinge kleeding verried eene tooneelspeelster. Zij vroeg naar den prijs der japon en kocht die voor een luttel be drag. Zeker, vervolgde de jeugdige dame, terwijl een bittere glimlach om haar mond speelde, is dat kleed eenmaal het eigendom eener prinses of koningin geweest. Louise, de vrouw die daarmede getooid op de pla,n- ken verschjjnt, zal meer koningin zijn, dan zij, die het in de pracht van Versailles droeg... De koningin van Frankrijk is dieper gevallen dan eene tooneel-koningindeze juicht men toe, zij wordt gevierd op haar troon van het oogenblik 1Wie kent het hart van Frankrijk's koningin De tijd is ernstig en ik verzeker u, dat de troon der tooneel-vorstin vaster staat, dan de troon der gade van Lode wijk XVI. Deze woorden gezegd hebbende, trad zij in den winkel, alwaar zij een kind zag staan. Het inwendige van het verkooplokaal ring heeft aanvaard, zal doen. Tot dusver 1 blijft men algemeen gelooven, dat ook Czaar Nicolaas dezelfde vredelievende politiek zal volgen, als die, welke Czaar Alexander steeds heeft gehuldigd. Op het Balkan-schiereiland blijft de toe stand gunstig. Ondanks Stambuloffs optre den is de orde in Bulgarije niet verstoord. De heer Stoïlofl, die als Stambuloffs opvol ger optrad, heeft nu een nieuw ministerie gevormd, dat op eene meerderheid in de Sobranje kan rekenen en blijft er naar streven met Rusland op een beteren voet te komen. Ook in Servië is alles rustig en Grieken land heeft alleen nog te doen met zijne buitenlandsche schuldeischers, die nog steeds weigeren genoegen te nemen met de ver mindering hunner vorderingen, waartoe de Grieksche regeering heeft besloten. De Sultan van Turkije bevindt zich in minder aangename omstandigheden. Naar aanleiding van de wreedheden, welke de Bashi-Bazoeks in Armenië hebben gepleegd, verlangen de Europeesche regeeringen een onderzoek onder haar toezicht. Ten slotte heeft de Sultan dezen eisch moeten inwilligen, hoewel eene dergelijke bemoeiing der buitenlandsche mogendheden met de Turksche aangelegen heden hem natuurlijk niet zeer aangenaam kan wezen. Het ontslag van den gouverneur-generaal van Cochin China wordt te Parijs nog steeds druk besproken. Het lid voor Annam en Tonkin in den Hoogen Raad van Koloniën, Le Vasseur, heeft eergisteren aan een re dacteur van de Soir zijne meening mede gedeeld over het ontslag van De Laness'an. Volgens hem heeft er een syndicaat van journalisten bestaan, opgericht door den directeur van de Paris, met het doel om den thans ontslagen gouverneur den noodigen steun te verzekeren tegen hen, die om welke reden dan ook, zijn val wilden. Die journa listen deden dit niet voor niets, en natuurlijk zooals Le Vasseur het uitdrukt, was het teekende ellende, diepe ellende zooals men alleen in groote steden vindt en die zooveel te meer in het oog liep door de schoone uitstalling der prachtige magazijnen. De muren waren met tal van oude klee dingstukken behangen en in een donkeren hoek zat een bleek, mager man, wiens gerimpeld voorhoofd diepen kommer ver ried en die het ontvangen geld [natelde Twee kinderen speelden op zijne knieën een kleine jongen van vier jaren met blo zende wangen en blonde lokken, die hem tot op de schouders hingen, vermaakte zich met een grooten patrijshond. Welk een schoon kind, zeide de jeug dige vrouw, wat ziet het er lief uit. Vindt ge ook niet, Louise. En meteen streek zij met hare witte hand door de krullen van het kind, dat verlegen glimlachte. Toen eerst ontwaarde zij den man, die in het duister zat. We zoeken het een en ander, vriend. eenige japonnen.Welk eene ellende voegde zjj hare gezellin zachtjes toe. het" treft mij.Wat hebt ge een schoon kind, mijnheer, zeker is de kleine uw zoontje Ja, Mevrouw, de kinderen maken mijne eenige vreugde uit. niet het eigen lieve geldje van De Lanessan dat hen betaalde. Op die betaling betrekking hebben bescheiden zouden onder de papieren van Canivet gevonden zjjn. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer van koophandel te Londen heeft de president van den Duitschen Handelsdag te Berlijn aan alle Duitsche Kamers van koophandel, aan kooplieden, corporatiën enz. de vraag gesteld of de Duitsche handels wereld de meening der Engelschen deelt, dat de over Vlissingen en Queensborough vervoerde morgenpost uit Noord-Duitschland op voor den handel ongunstigen tijd in En geland aankomt. De Londensche Kamer van koophandel meent, dat men met de lijn Hoek van Holland—Harwich eene betere verbinding kan krijgen, indien het bestuur der Pruisische spoorwegen een daarop be rekenden nieuwen sneltrein Lhöne-Rheine wil laten loopenin Nederland is men be reid te doen wat noodig is. Is de Duitsche handelswereld van de meening der Londen sche, dan kan eene beweging worden be gonnen om te verkrijgen wat gewenscht wordt. Volgens latere berichten uit Londen is de toestand van lord Randolph Churchill niet verbeterd, maar het onmiddellijk doods gevaar is voorloopig geweken. In een hoofd artikel te verstaan gevende, dat Gladstone's onttrekking aan de regeeringszaken onher roepelijk is, bespreekt de Times diens rede tot de Armenische deputatie in instemmen- den zin, evenals natuurlijk de Daily News. Daarentegen oppei t de Standard bezwaren, daar Gladstone, zijne hoorders eerst verzocht hebbende de Turken niet zonder onderzoek te veroordeelen, dat daarna zelf toch deed. De Standard zegt, het ware gewenscht dat Gladstone zijn verjaardag niet gekozen hadde om oude koeien uit de sloot te halen. In het republikeinsche Amerika blijkt het met de eerlijkheid der ambtenaren al niet beter gesteld te zijn als in sommige Europeesche Staten. De commissie welke Is hunne moeder niet hier Helaas, Mevrouw hernam de man weenende, sedert vijf dagen heeft God haar mij ontnomen. Mijne goede vrouw is na vijftien maanden van folterende lijden be zweken hare ziekte heeft mijne middelen uitgeput en het waken mijne gezondheid ondermijnd. Zonder mijne kinderen zou ik wellicht ook bezweken zijn en wat zou er van hen worden Ge toont een goed vader te wezen, hernam de dame aangedaan. God zal u helpen. Terwijl dit gesprek plaats greep, had het kind den hond verlaten en de hand der bezoekster gegrepen. Lieve jongen, zeide de jongste dame, het kind op de armen nemende Louise, kus haar eens. We moeten dien man hel pen, voegde zij er zachtjes bij.Heeft u soms nog wat anders dan hetgeen ik hier zie Wordt vervolgd.) J*fr' 1* I I w i LJ Iv i Vkj f (I g EDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1