Het .-ti n tv 'intrant de schadeberekening en de daarop gegronde hitkeeringen volkomen overeenstemming zal tot stand komen tnssclieri de maatschappijen en de verzekerden. Op Oudejaars-avond ontstond te Aalsmeer ontstond de godsdienst-oefening brand in de Ned. Herv. Kerk door het vlam vatten en bersten van de petroleumlamp in den preek stoel. Er ontstond een oogenblik een paniek, die gelukkig spoedig bedwongen werd, door dat een aanwezige luid «zitten blijven" riep. De brand was spoedig gebluscht en de predikant kon van het voorlezersbankje den dienst voortzetten. Dr. Kuyper heeft familie en vrienden op oudejaarsavond willen verrassen. Maandag-avond is hij in redelijken wel stand uit het buitenland te Amsterdam te ruggekeerd. In den nacht 29 op 30 dezer is het ei land Marken bij hevigen W. N. W wind weder ondergeloopen. Ten 3 ure bereikte hot water den hoogsteri stand van 1.80 -f- A. P. Zondag ochtend daalde het water belangrijk. Ofschoon het zeewater bij den storm van 28/29 Dec. aan de Friesche kust op som mige plaatsen tot 2.10 M. boven A. P. was geklommen, is, evenmin als de vorige week, eer.ige noemenswaardige schade aan de zeeweringen toegebracht. Door de zachte weersgesteldheid beginnen in Friesland hier en daar de landlieden met voorjaarswerkzaamheden o. a. met het spitten van griendland voor den vlasbouw. De ar beiders doen dit veel liever dan vlasbraken, daar het meer verdiensten geeft en veel frisscher en gezonder werk is. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de" begrooting over 1895 van de gemeente Kollumerland en Nieuw Kruisland niet goedgekeurd en hunne aanmerkingen den Raad medegedeeld, met verzoek de begroo ting in dien zin te wijzigen, waartoe de Raad besloten heeft, met uitzondering van den post «subsidie" aan de Armbesturen, die de Raad niet wenscht te verlagen, omdat de achterstallige nadeelige saldo's der werk verschaffing moeten betaald worden en de uitgaven voor armenzorg door de toenemende armoede telken jaren stijgen. Te Delfzijl is aangebracht de bemanning van het stoomschip Preairseur, kapt. J. King, welke bemanning in de Noordzee door den Duitschen loodskotter Emden was opge nomen. De stuurman en een matroos waren toen echter reeds overboord geslagen. Het schip was bestemd naar Rotterdam, geladen met ijzererts, komendende van Huil. Volgens verklaring van den kapitein was het schip in een zeer gehavenden toestand, doch was het bij het verlaten nog drijvende. Aan den directeur-generaal der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is van uit Rotterdam het verzoek gericht, om de vroegere bepaling, waarbij op de lijn Rotterdam—Amsterdam naar verkiezing gereisd kon worden over HarmeienBreu- kelen of over Utrecht, weder geldig te ver klaren. Het verzoek is gegrond op het gemis van avondsneltreinen op die lijn. digH'g an tv- bardement, dat geen enkel huis onbescha digd had gelaten, wegens gebrek aan leef tocht en terwij! de bezetting tot op de helft was gesmolten, aan de Franschen is overge geven. De kamer van koophandel te Maastricht heeft al haar gevoelen uitgesrpoken, dat bij eene wijziging van het systeem van heffing van invoerrechten die naar het gewicht de voorkeur verdient, doch dat, indien hiertoe niet mocht worden besloten, het thans op dat stuk aanhangige wetsontwerp in \ele opzichten dient te worden gewijzigd. Te Maastricht is op last van den officier van justitie gearresteerd en naar de ge vangenis overgebracht de ontslagen stads- waagmeester d. H. Hij wordt beschuldigd van giften te hebben aangenomen, wetende dat zij hem werden gedaan, om in strijd met zijn plicht het gewicht van ter weging aangeboden goederen hooger op te geven dan werkelijk het geval was. (^e^-) GEMENGD NIEUWS. Op de waal onder Wamel zijn Vrijdag avond door het omslaan eener roeiboot twee schippersknechts verdronken. De zoon van den schipper, die eveneens in het bootje zat werd nog gered. Bij Huisduinen is een bezaansmast aan gespoeld, die door de eigenaren is herkend als behoord hebbende tot de vischsmakon- derneming, die sedert den eersten storm is vermist. Vijf opvarenden van IJmuiden zijn daarmede verongelukt. Te Dordrecht heeft het hooge water van Zaterdag-nacht een paar lieden een middel van oplichting aan de hand gedaan. Aan verschillende woningen in de Wijnstraat aldaar vervoegde zich eergisteren een man met het «compliment van den Waterstaat en dat er van avond weer een erg hoogtij zou komen, zoodat men den boel wel mocht bergen." Menigeen liep er wezenlijk in en gaf den beleefden waarschuwer nog een fooi, om later te bespeuren, dat er hoege naamd geen hoog water was en men zich dus noodeloos had laten bangmaken. Door uitbouwing van een der vleugels aan de parkzijde van het koninklijk paleis Het Loo, zal dit binnenkort belangrijk uit gebreid worden, waardoor het met tien kamers vermeerderd zal worden. De werk zaamheden zullen spoedig een aanvang nemen. Het werk werd bij onderhandsche aan besteding gegund aan den aannemer Chr. Wegerif, te Apeldoorn. Maandag was het eene eeuw geleden dat de vesting Grave door den hoogbejaarden generaal De Bons, na een dappere verde- Maandag-namiddag om 3'/* uur is tusschen Buitenpost en Veenwouden een schot gelost op den trein van Groningen naar Leeuwar den. Het projectiel ging door een compar timent 2e klasse, verbrijzelde aan de eene zijde een ruit en ging aan de andere zijde door het geopende raampje, zonder een van de passagiers te treffen. De dader is nog onbekendvan het gebeurde is proces verbaal opgemaakt. Te Hamar zijn op dit oogenblik bezig zich te oefenen de Duitschers Mündner en Mulack, de bekende wielrijder Hennie («we reldrecordhouder van 100 K. M."), benevens een tweetal minder bekende Engelschen terwijl Petersen, de Noorsche rijder, ook daarheen is vertrokken wanneer Jaap Eden zich bij hen heeft gevoegd, zijn daar dus de grootste schaatsenrijders vereenigd. De temperateur was, volgens de laatste berichten, veel minder koud dan gewoonlijk. z.ekte, waarvoor hij tevergeefs herstel had gezocht in Algerië, sleepte hem ten grave. Zaterdag middag om drie uur drong een persoon het wisselkantoor van den heer Matthijs aan den boulevard du Nord te Berlijn binnen en bracht aan een beambte messteken toe. Deze was doodelijk getroffen en riep om hulp. Toen de moordenaar zag dat hij ontdekt was, joeg hij zich drie re volverkogels door het hoofd en viel morsdood neer. De beambte ligt op sterven. Een bekend duiker, Ben Fuller, vertoonde een maand geleden het waagstuk, van den top der Towerbridge in de Theems te sprin gen, een hoogte van 240 voet. De roekelooze man kwam niet meer te voorschijn eerst deze week is zijn lijk gevonden. Bij de lijkschouwing bleek dat er niets gebroken was, en dat de dood aan verdrinking was toe te schrjjven. De Kroonstadtsche pope Iwan, de zooge naamde wonderdoener, die czaar Alexander III in diens laatste dagen te Livadia bij stond. zal op verlangen van czaar Nicolaas beloond worden met zijn verheffing tot schismatiek bisschop van Kroonstad. Een van de grootste wouden in de wereld staat op ijs. Dit ligt tusschen Ural en de Okhotsk zee. In deze streek werd onlangs een put gegraven, waarbij men bevond dat op een diepte van 340 voet de grond nog bevroren was. Op het slagveld van Gravelotte zal een gedenkteeken in den vorm van een belve dère opgericht worden. De som die nog aan het benoodigde kapitaal van 11,000 Mark ontbrak, is door prins Hohenlohe, den vori- gen stadhouder van Elzas-Lotharingen ge schonken. De toren zal 30 meter hoog worden en de onthulling is vastgesteld op den vijf- en-twintigsten jaardag van den slag bij Gravelotte. Er zijn in Lotharingen weder twee groote landgoederen, te Corny en te Jouy, bij Ars door Duitschers gekocht. Het voorbeeld door den Keizer gegeven tot aankoo- pen van grond-eigendommen in het ver overde land vindt navolging. In de laatste vijf of zes jaren zijn er twintig groote land goederen van oud-Lotharingsche families die naar Frankrijk verhuisden, in het bezit van Duitschers overgegaan. Kerknieuws. In een officieel scrijven aan de leden van St. Joseph's sociteit van Mill Hill wordt ver meld, dat Zijne Eminentie Kardinaal Vaug- han, den zeereerw. heer J. Aelen, direc teur van het Missiehuis te Rozendaal, be noemd heeft tot zijn consultor in het be stuur der geestelijke en tijdelijke belangen der sociëteit. De benoeming van Father Aelen, die aan eene practische ondervinding ook de hoogste belangstelling in onze missiën paart, tot één der twee raadsleden, die onzen beminden Kardinaal ter zijde staan, wordt eenparig door allen toegejuicht. Te Toulouse is op betrekkelijk nog jeug digen leeftijd gestorven dr. Th. Stieltjes, professor bij de wiskundige faculteit aldaar Stieltjes had zich als mathematicus een Te Groningen nadert de groote nieuwe kerk der Roomsch Kath. gemeente hare voltooïng, aanmerkelijk vroeger dan den daarvoor gestelden tijd. Reeds in Februari wordt deze kerk, die een der grootste uit ons land is, in gebruik genomen. Tengevolge van den voorspoedigen bouw zal der, aanne mer, den heer N. Perquin, eene premie uitgekeerd worden. In Mei zal de bisschop pelijke inzegening plaats hebben, waarbij onderscheidene autoriteiten worden uitge- noodigd. Zoo is binnen 2 jaar eene even trotsche als prachtige kerk verrezen, die om haar Gothischen stijl wordt geroemd. Voor den bouw van de vorige, veel kleinere Broerkerk, had men jaren noodig. Nv. d. D.) Posterijen en Telegraphic. Staat van brieven geadresseerd aan onbe kenden welke met schriftelijk verzoek bij den Directeur van het postkantoor alhier kunnen worden opgevraagd le helft December 4894 1. Van Walsum, Rotterdam. Engeland 1. Perry, Co. Londen. De directeur van het postkantoor te Rotterdam vestigt de aandacht der belang hebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Oost-Indië j (behalve Atjeh en Padang), door middel I van het stoomschip Soembing. De laatste buslichting aan he. po-tkcfLtoOr ie Tv Ate?- dam is bepaald op 5 Januari, des voor middags te 9 uren. De wijze van verzending behoort duidelijk op het, adres vermeld te worden. Burgerlijke Stand. Geboren: 29 Dec. Marinus Renirus Petrus, zoon van van C. Leenderts en G. Jongmans, Rotterdamsche dijk. Cathari- na Elisabeth Maria, dochter van C. J. van Koppen en C. E. Lensing, Willemshofje. 30. Huberta Liduina, dochter van A. J. de Kok en B. J. P. Maagdenberg, Gasstraat. - Jacob, zoon van G. Hoogland en W. Broersen, Noorderstraat. Maartje dochter van L. Bitter en A. Hamerslag, St. Pieter- steeg. Johanna Ida Wilhelraina, dochter van A. M. den Brinker en M. G. van Asten, Noordmolenstraat. Wilhelm, zoon van H. F. W. Oppermann en H. Hekket, Broers- veld. Hendrikus Johannes, zoon van H. G. Schopman en M. J. Marijnen, Zijlstraat. 31. Jacoba Liduina Maria, dochter van T. P. Geul en A. M. Haarmann, Boterstraat. Antonius Franciscus, zoon van J. W. van der Knaap en A. Moonen, Kamp. 1 Jan. Pieternella Gerarda Pauwlina, dochter van J. W. van der Horst en T. van Bekkum, Jacobastraat. Johanna Margaretha Maria, dochter van J. A. Schroder en M. M. Diemei, Laurensstraat. Overleden. 1. Dec. Helena Rijntal- der, oud 3 maanden, Bleekerstraat. Zeetijdingen. Schiedam, 31 December vertrokken s.s. Rio Tinto, kapt. John Frostick, naar Rot terdam. Dedeagatch, 29 December vertrokken, s.s. Ben-Voirlich, naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 2 Jan. 1894. Spoeling 1 dezer fl.10. 2 -0.90. Moutwijn Noteering makelaars f ö'/j. Brandersbond - 5%. Stemming Onveranderd. Berlijn. Rogge, (Slotk.) Parijs. Hamb. Jan. Mei Juni Mei Juni 11525 118.50 36.40 37.50 42.60 42.86 11.50 14.50 19.- 19.50 119.- 120.— 37.40 40.— 43.10 43.10 11.50 11.50 18.87* 18.37* vast Spiritus Meel 12 Merk. 1. md. 12 Febr. k Rogge, loop. md. Jan. j Spirit. Jan./Febr. Apr./Mei Amsterdam. 30 Dec. Rogge op lev. f95. Mei f97, 98, 97. 2 Jan. Rogge op lev. Maart f 95Mei f 97. Keulen Rijnhoogte ('s morg, 29 Dec. 2.11. 2 Jan. 2.00. M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.07* Disc. 2 pCt. Parijs - 47.95 2' Antwerp.- 47.90 3 Beursbericht van Amsterdam. Maart onveranderd 11 uur) n. pCt Per Telefoon. 2 Jan. 93U/W 81s/* 241* 1057/8 Turkije 25V, 43 Va Aand. Nederl. Handelmij 124 WarschauWeenen Zuid West Sporen 657s 62% d 2e Lr. A 171/. 4% Chicago Erie Oblig 831/a Denver Rio Shares 10'»/i« 80 Incomebond 461/s 13% Oostenr. loten 1860 1261/a Madridsche loten 42 29% Prolongatie 3 i >V< n'*; r n'I 30 Dcc. 2 Jan. 94

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3