Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Januari 1895. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand December 497,392 reizigers met een opbrengst van f 41.993.95j tegen 476.644 reizigers met een opbrengst van f39,963,05£ in Decemher 1893. De totale ontvangst der vorige maanden be draagt f 699,597,82J. generaal totaal over 1894 f765,985,81 tegen f738,431.81 over 1893. Ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan der firma R. Mees Zoonen, is door de gezamenlijke employés aan hunne patroons aangeboden een bronzen beeld van Max Moreau, voorstellende Le génie de l'liistoire. De genius heeft in het gouden boek der historie ter linkerzijde den naam van den oprichter der firma »Gregorius Mees" met het jaartal 1720 gegrift, terwijl op het rechterblad naast het familiewapen de namen der 7 tegenwoordige deelgenooten der firma R. Mees Zoonen voorkomen. Te Rotterdam is Maandag-avond ten huize van Mevrouw de Wed. K., Korte Warande 17, tijdens de afwezigheid der bewoners, ingebroken en voor een aanzienlijke waarde aan goud, zilver en geld gestolen. Aan de politie, die terstond aanwezig was, is het nog niet gelukt de daders op te sporen. De gevaarlijke gewoonte om de Oudejaars avond te schieten een gewoonte, die al heel wat ongelukken op haar geweten heeft en die zelfs de wapenwet niet volkomen heeft kunnen onderdrukken heeft in de Jonkerfransstraat te Rotterdam weer een slachtoffer gemaakt. Een 20-jarig jongmensch, niet bekend met vuurwapenen, schoot 12| uur een pistool af en kreeg de volle lading los kruit in het gelaat. Hij werd ernstig verwond en zal vermoedelijk een oog moeten missen. TeFeijenoord maakte men het in den Ou dejaarsnacht zoo bont met schieten, dat de politie er op uit moest om, teneinde onge lukken te voorkomen, die vreugdeschoten te verbieden. Niettegenstaande het verbod maakten de agenten toch nog proces verbaal op tegen eenige overtreders van de wet op het dragen van vuurwapens. werd, dat de dokter verklaarde, zoo er niet spoedig eene verandering kwam, het raad zaam zou zijn tot bediening over te gaan, is gelukkig iets verbeterd, zoodat tot heden het nog niet noodig was hem van de laatste HH. Sacramenten te voorzien. BINNENLAND. De Telegraaf ontving uit Weltevreden het volgende telegram Generaal Vetter is hier aangekomen. Hij werd verwelkomd door den Gouverneur- Generaal. De buitengewone afgezant van Czaar Nicolaas, generaal prins Dolgorouki, is te 's-Gravenhage aangekomen ten huize van den Russischen gezant, die daarvan gisteren ochtend mededeeling heeft gedaan aan den min. van buitenlandsche zaken. De audiëntie bij H. M. ter bekendmaking van de troonsbestijging door zijnen souve- rein, zal nog deze week plaats hebben Gedurende zijn verblijf is een rijtuig van het Hof ter beschikking gesteld van den ver tegenwoordiger van den Keizer aller Russen. Dinsdag sprong een milicien-sergeant van de Jagers in den Hofvijver te's-Gravenhage. Wegens een licht vergrijp was hem politie- kamerstraf opgelegd. Hij vluchtte echter uit de Oranjekazerne en liep zoo vlug als hij kon de Kazerne straat uit, steeds op de hielen gevolgd door een soldatenwacht. Niet kunnende ontkomen, sprong de onder officier aan den Vijverberg in het water. Hij werd er spoedig uitgehaald en naar de kazerne teruggebracht. van het uitvoerend comité, Singel 45, een bureau gevestigd heeft, waar dagelijks van 94 een vertegenwoordiger aanwezig is. Met het oog op de vele onderhandelingen met hen, die voornemens zijn op Oud-Hol land een huis te huren en om te kunnen zorgdragen, dat de verschillende inrichtin gen in een haar passende woning gevestigd worden, verzoekt de commissie belangheb benden, zich zoo spoedig mogelijk ten haren bureele aan te melden. Op haar bureau zijn de teekeningen van oud-Holland en bloc en de verschillende gevels gedetailleerd te bezichtigen. De commissie, bestaande uit de heeren: A. N. J. Fabius, voorzitterEduard van Biema, onder-voorzitterAnton Mensing, secretarisM. B. Wezelaar, penningmees ter N. van Harpen A. L. J. Landré, ad ministrateur, is ook bereid, hetzij persoon lijk of schriftelijk, met belangstellenden in onderhandeling te tredeni (Tel.) Op het station Dedemsvaart is Ma avond de personentrein van 3.20 u. u ningen, door verkeerden wisselstaj verkeerd spoor geloopen en in botsi komen met een op dat spoor staande lorrie. Er werd niemand gekwetstalleen werd het materieel licht beschadigd. De treiR vertrok hierdoor met eenige minuten vertraging. Te Nijmegen heeft het comité van de sla- gers-gezellen-vereeniging Eendracht maakt maclit aan de klanten en patroons aange kondigd, dat, te rekenen van Zondag 6 Januari e. k., de Zondagsrust voor slagers gezellen, met of zonder hunne instemming, wordt ingevoerd. Op ruim 80-jarigen leeftijd is gisteren te Delft overleden mevrouw Storm-Van der Chijs, een zeer verdienstelijke vrouw, die zich in navolging van jonkvrouw Tinne vooral door hare reizen groote bekendheid heeft verworven. (N. R. Cf.) In de vergadering van den raadijder ge meente Vlaardingen, waarin gisteren-middag de heer Verploegh Chassé als burgemeester werd geïnstalleerd, werd het nieuwe ge meentehoofd door den waarnemenden bur gemeester, den heer C. Moerman, het wel kom toegeroepen ;de belangen der gemeente, die onder den vorigen burgemeester Falck belangrijk was vooruitgegaan, werden hem aanbevolen. Het oudste raadslid, de heer J. C. van Buuren van Heijst, herdacht nog eens de verdiensten van burgemeester Falck en beloofde zijnen opvolger de medewerking van den gemeenteraad. Op beide toespraken antwoordde de burgemeester. Later speelde op de markt de schutterijmuziek en sprak de burgemeester het volk van de pui van het raadhuis toe. Gisteren nam dr. Oudemans, gedurende 8 jaren directeur van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's Gravenhage, benoemd tot leeraar aan het gymnasium te Sneek, afscheid van het bestuur der instel ling, hetwelk daarna zijnen opvolger, den heer Dietz, installeerde. Eene commissie, uit den Raad van Commissarissen, bestaande uit de heeren van Bosse, Henriquez, Pimen- tel en Van Houten, is gevormd, om den afgetreden directeur een souvenir aan te bieden, als blijk van erkentelijkheid voor het door dr. Oudemans gevoerde beheer. Er heerscht aan het strand te Scheve- ningen groote bedrijvigheid bij de vloot, waar men met kracht aan het werk is ge gaan om langs de duinleiding voor't oogen- blik reeds eenige slagen (toegangspaden) aan te brengen om de schuiten omhoog te trekken, ten einde geleidelijk aan het repa- reeren te beginnen. De experts van de assurantie-maatschappij en hebben ook de werkzaamheden van het opnemen der schade voortgezet. Het laat zich aanzien, dat omtrent de schadeberekening en de daarop gegronde uitkeeringen volkomen overeenstemming zal tot stand komen tusschen de maatschappijen en de verzekerden. Te Amsterdam is sedert eenige dagen weder eene gedeeltelijke werkstaking onder de bakkersgezellen uitgebroken. Enkele fabrieken hebben echter de stakende ge zellen weten te vervangen door nieuwelingen, die met de noodige voorzorgen den arbeid verrichten. In de bakkerij van de fabriek De Haan was Maandagnacht het voltallige personeel aan den arbeid, zoodat de directie geheel aan de vraag der depothouders er. van het publiek kon voldoen. De gezellen eten, drinken en slapen in de fabriek en een aantal politie agenten onder een inspecteur houden er de wacht. De gezellen zijn tevreden en werken volstrekt niet onder lager loon dan elders, geheel volgens het tarief indertijd door de vergadering van fabrikanten aan genomen. De karren rijden naar de depóts met een agent van politie op den bok en ondervonden tot durverre geen overlast. Ook aan de fabriek De Leeuw werd Maandagnacht en ook overdag gewerkt met voltallige ploegen er werkten enkele ge zellen, die niet hadden gestaakt, en andere nieuwelingen, doch Amsterdammers. Ook hier was politie in de fabriek. De heer G. De Jonge was niet zoo ge lukkig. Hij kon Maandag-nacht geen volle dige ploeg, d. i. 36 man, doen opkomen, doch wist toch 18 nieuwelingen aan den arbeid te krijgen, zoodat Maandag de fabriek, althans voor een groot gedeelte, haar klan ten kon bedienen. Ook hier waakte een detachement onder een inspecteur in de fabriek en bleven de gezellen er slapen Geen der drie fabrieken is van plan een der gezellen, die staakten, weder in dienst te nemen. De aankoop van huizen en krotten inde beruchte Vildersgas te Nijmegen, door het gemeentebestuur voor f 34.000, is door Ged. Staten van Gelderland goedgekeurd, zoodat men weldra met de slooping van deze buurt zal kunnen beginnen. Intusschen verneemt men, dat een der huurders van het grootste pand in het bezit is van een huurcontract voor een nog vele jaren loopende huur, welk contract met een vroegere eigenaresse van dit pand naar behooren is aangegaan. Wijl deze huurder geen afstand van zijn rechten wil doen, zal het dus nog lang kunnen duren, eer de slooping volkomen genoemd kan worden. Naar men aan het Centrum mededeelt, bedragen de ontvangsten van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen dit jaar ongeveer f 300.000 minder dan die van 1893. Tegenover dit bedrag staat een vermeerderde uitgave van circa f200.000 boven die van hetzelfde jaar. In de laatste dagen is op verschillende plaatsen te Vlaardingen ingebroken o. a. in de burgerschool en in de christelijke school. In die scholen is natuurlijk geen geld te vinden, en aan de boeken hebben de inbrekers niet veel. Wat hen dan tot die moeite beweegt, is onverklaarbaar. Ook zijn er daar winkelladen gelicht. VLAARDINGEN, 3 Januari. De ongesteld heid van den zeereerw. heer W. A. Boerkamp, pastoer alhier, die Dinsdagavond zoo ernstig Droogmaking der Zuiderzee De Vereeniging van Nederlandsche Steen fabrikanten heeft zich met een adres tot H. M. de Koningin gewend, met het verzoek te willen bevorderen, dat binnen een niet ver verwijderd tijdstip de indijking en droog making der Zuiderzee, overeenkomstig de plannen door de Staatscommissie opgemaakt, tot wet worde verheven en de uitvoering van Staatswege geschiede. De vereeniging meent, dat het kapitaal daarvoor benoodigd, juist nu in ruime mate en tegen een zeer matige rente op de geldmarkt aanwezig is, wat het best zal blijken, zoodra door de Nederlandsche re geering tot bereiking van dat doel eene Staatsleening zal zijn uitgeschreven. Wereldtentoonstelling van Hotel- en Reiswezen. De commissie voor Oud-Holland verzoekt ons mede te deelen, dat zij in het gebouw Op 16 Januari a.s. zal te Hamburg eene conferentie gehouden worden van gedele geerden van verschillende spoorwegmaat schappijen, waaronder de Nederlandsche, betreffende aangelegenheden in zake het wederzijdsch wagengebruik. Indijking der Lauwerzee Zooals gemeld is, hebben de heeren A. Volker Lz. te Sliedreeht en P. A. Bos te Gorinchem concessie gevraagd voor eene gedeeltelijke indijking van de Lauwerzee. Uit de toelichting bij deze aanvrage blijkt» dat door het ontwerp voor de verschillende afwaterende landstreken boezems binnen de sluizen worden gevormd, bedragende bij hoogen waterstand 150 H.A., voor den pol der van Oost en Westdongeradeel, 6.40 H.A. voor de provincie Friesland en 1200 H.A. voor de waterschappen Westerkwartier en Hunsingo op het Rietdiep. Moord te Nijmegen. In een der beruchte sgassen" te Nijme gen is weder een moord gepleegd. Dinsdag nacht is de 17-jarige arbeider Fr. van Laanen in het Zwanengas doodgestoken. Omtrent de aanleiding tot den moord loopen de lezingen uiteen. Volgens het eene verhaal zou Frans van Laanen, het slacht offer, met twee kolonialen en een burger het logementje van Boelens hebben bezocht en daar ruzie hebben gekregen. Dit beviel Boelens niet en nog minder aan een der logé's, zekeren Verbeek, koopman in post papier van Arnhem, door wiens tusschen- komst vooral zij het maar beter vonden heen te gaan. Doch Verbeek achtervolgde hen ook buiten, waardoor het gezelschap zich in tweeën splitste. Van Laanen liep de naburige Karregas in, in welke gas men kort daarop zijn lijk vond, met twee messteken in den rug. Op Verbeek schijnen zware vermoedens te rusten, deze toch zou uit de slaapstee een mes heb ben medegenomen, dat na diens arrestatie door de politie in beslag is genomen en nog met bloed bevlekt was. Volgens een ander verhaal had Van Laa nen Maandag-avond om elf uur de ouderlijke woning in de Zwanengas verlaten om een boodschap te verrichten. De Zwanengas doorgaande, had hij voor een grap, zooals op Oudejaarsavond wel meer aardigheden worden uitgehaald, op het raam van de slaapstede van W. van Heel aldaar getikt of geklopt, waarop terstond drie personen, die in deze slaapstede verblijf hielden en wellicht door drank waren opgewonden, naar buiten kwamen stormen, den jongeling, die inmiddels op den loop was gegaan, achterna zetten, en hem met messen twee geweldige diepe steken in den rug toe brachten. De ongelukkige viel terstond dood neder. Zijn lijk werd op korten afstand van de slaapstede op straat gevonden en door be woners uit de buurt naar de ouderlijke woning gebracht, van waar het dienzelfden nacht door de politie werd vervoerd naar het Stedelijk Ziekenhuis onder Hees, om aldaar gerechtelijk geschouwd te worden. Met het visum reperturn zijn belast de doctoren Banning en Hoeben. Het lijk is overgebracht naar het zieken huisje aan de Koninginnelaan. Door Verbeek moet alle schuld worden ontkend. Alle logé's van Boelens en Boe lens zelf ook werden gehoord. Mede is in hechtenis genomen zekere T. een [ander venter in papier, doch ook deze ontkent alle schuld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2