goede bedoelingen van het tegenvoorstel der Malagassiërs op den waren prijs zal weten te stellen. Volgens bericht uit Washington is aan de Vereenigde Staten gemeld dat de door China geopende vredesonderhandelingen drei gen te mislukken, daar de Chineezen er op staan, eerst Forsters aankomst af te wach ten. Japan weigert te wachten en dreigt de onderhandelingen af te breken. In draad- berichten uit Shangai wordt uit Peking ge meld, dat de Chineesche regeering het plan om Von Hanneken een rijksleger te laten vormen, heeft opgegeven bij gebrek aan geld. Door datzelfde gebrek gedreven, zal de regeering de Chineesche gezantschappen in Europa inkrimpen, maar de treurige toe stand van hun financiën verhindert de Chi neezen niet, met verschillende Europeesche firma's de onderhandelingen voort te zetten over de levering van wapenen en legerbe- hoeften, alsmede over de verschaffing van geldmiddelen voor dat doel. Volgens tele grammen aan den New-York Herald, wei gert China eenig grondgebied af te staan, manr biedt aan Port Arthur terug te koopen. Stads- en Gewestelijk Meuws. Schiedam, 4 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat met de afgifte aan hunne huizen van de beschrijvingsbiljetten voor de plaatselijke directe belasting dezer gemeente, ingevolge de verordening voor die belasting, vastge steld den 26n Januari 1882, is aangevangen. Tevens herinneren zij de ingezetenen aan het bepaalde bij alinea 2 van art. 2 der verordening, regelende de invordering der genoemde belasting, houdende dat de be lastingschuldige die geen beschrijvingsbiljet ontvangen heeft, verplicht is er een op de gemeente-secretarie af te halen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen den ingezetenen onder de aandacht, dat ingevolge het bepaalde bij de verordening tot heffing eener belasting op de honden van 4 December 1873, ieder ingezetene die een of meer honden houdt, daarvan aangifte moet doen bij den gemeente ontvanger vóór den 15n Januari van ieder jaar. De lessen aan het gymnasium alhier wer den gisteren, na de vacantie, hervat, en de heer dr. C. J. Vinkensteyn trad voor het eerst als rector aan die inrichting op. Namens het college van curatoren, dat aanwezig was, werd de nieuwe rector door den president-curator, den heer P. J. van Dijk van Matenesse, geïnstalleerd met een toespraak, waarin hij hem gelukwenschte met zijne benoeming en hem de belangen van het hooger onderwijs te dezer stede aanbeval. Daarop werd de heer Vinkesteyn namens de leeraren toegesproken door den conrec tor, den heer dr. W. G. van der Weerd,die den wensch uitte, dat het Schiedamsche gymnasium onder het bestuur van zijn nieuwen rector in bloei moge toenemen, en de verstandhouding tusschen rector en leer aren steeds naar wensch zou zijn, In antwoord op beide toespraken betuigde de heer Vinkesteyn zijn erkentelijkheid voor de welwillende woorden, en verzekerde te zullen medewerken tot den bloei van het gymnasium en de verhooging van het peil der ontwikkeling te dezer stede. Heden-ochtend met den trein te 8 u. 6 m. heeft de weleerw. heer J. S. van Buchem, tot kapelaan te Spierdijk benoemd, onze gemeente verlaten, Eenige Katholieken dezer stad, waaronder bestuursleden der Schie damsche afdeeling van den Ned. R. K. Volks bond, deden den vertrekkenden geestelijke uitgeleide. Met weemoed staarden allen den vol ijverige!! priester na, die in zijn driejarig verblijf te Jdezer stede met zooveel liefde en ijver onder ons heeft gearbeid. Man van het woord en van de daad, heeft hij vooral de Schiedamsche Bondsafdeeling opgevoerd tot den bloei dien zij heden te aanschouwen geeft, terwijl zijne ijverige werkzaamheid nog zooveel goeds voor de toekomst deed verhopen. Zij het den weleerw. heer Van Buchem gegeven, in zijne nieuwe standplaats met veel vrucht werkzaam te zijn, en vinde hij er de achting en genegenheid die hem hier in zoo ruime mate verzekerd waren. De Raad der gemeente Rotterdam hield gisteren de eerste zitting in dit jaar, waarin de Burgemeester, de heer F. 's Jacob, de gebruikelijke nieuwjaarsrede hield. De Voorzitter gaf een overzicht van de gewichtige feiten, welke in het afgeloopen jaar plaats hadden. Inzonderheid gewaagde hij van de aanstaande ontbinding van den Raad, veroorzaakt door de groote uitbrei ding, welke de Gemeente binnenkort onder gaat door de aanhechting van Kralingen, Charlois en deelen van Overschie en IJsel- monde, van de vermeerdering der scheep vaartbeweging en de groote bate, welke zij aan kade- en bruggeld opleverde, van den handel in het algemeen, die reden tot prij zen en klagen gaf, daar verscheiden arti kelen o. a. granen, suiker en petroleum laag bleven. Met een heilwensch voor de Gemeente en de Raadsleden sloot hij zijn rede, welke door het oudste Raadslid op hartelijke wijze werd beantwoord. Nadat verscheidene kleinere zaken waren afgedaan, was in de orde het aangehouden voorstel om gedurende 30 jaar een terrein langs de Rijnhaven N.Z. te verhuren aan het Blauwhoedenveem op de vroeger ge melde voorwaarden. Men weet, dat de Kamer van Koophandel en ook de Commissie der Handelsinrichtin gen tegen deze verhuring zijn, hoofdzakelijk omdat het terrein in kwestie ook moet dienen als vaste ligplaats voor de stoom- booten der Union-lijn, die te Rotterdam slechts eens per maand met weinig lading arri- veeren. Deze handelslichamen hebben derhalve den Raad geadviseerd dit terrein, zoo be- langrijk voor de scheepvaart, voor zulk een geruimen tijd niet uit handen te geven. Burg. en Weth. handhaafden hun voorstel op grond van het vrijhandelsstelsel en de bate, die deze verhuring aan kadegeld kan opleveren. Het ingrijpende voorstel werd bestreden door de heeren Ebeling, Van Stolk en Mul ler en verdedigd door de heeren Hudig en Van Rossum. Heden-middag wordt de discussie over het voorstel, voortgezet. In het afgeloopen jaar werd het telefoon net in de gemeente Rotterdam belangrijk uitgebreid. Niettegenstaande 31 geabon- neerden wegens sterfgeval, vertrek en andere redenen afvielen, klom het aantal van 939 op 978, zoodat een 70tal nieuwe zich aan melden. Te IJselmonde werd een publiek station geopend, dat, met het centraal bureau te Rotterdam verbonden, aan inwoners en tijdelijke bezoekers dier gemeente gelegen heid aanbiedt om met alle aangeslotenen hier en elders van gedachten te wisselen. Ook werd in het gebouw van de rijks telegraaf, in een daartoe beschikbaar ge steld vertrek, een publieke cel geplaatst, waaruit men tot 's avonds 10 uur intercom- muale gesprekken kan voeren. Het aantal te Rotterdam aangevraagde verbindingen met Amsterdam en andere op het intercommunale net aangesloten gemeen ten bedroeg 22.156, ongerekend de zeer talrijke gesprekken, welke dagelijks tusschen Rotterdam en Maassluis werden gevoerd. 11.703 telegrammen werden door tus- schenkomst van de telefoon behandeld. Bedroeg in 1893 het grootst waargenomen aantal gevraagde verbindingen op één dag ongeveer 6000, in het nu afgeloopen jaar werd dit cijfer zeer dikwijls overschreden en bijna het volgende duizendtal bereikt. In Schiedam en Vlaardingen toonde het verkeer geen belangrijke verandering, doch Dordrecht zag het aantal zijner geabonneer- den van 246 tot 252 stijgen. Gisteren-ochtend kwam men ten kantore van de heeren J. en A. van der Schuijt, aan den Haringvliet no. 102, op den hoek van het Oude Hoofdplein te Rotterdam, tot de ontdekking dat er in den afgeloopen nacht was ingebroken. Een raam en de kelder stonden open, zoodat men vermoedt dat de dader zich door de eene opening den toegang verschaft heeft en door de andere gevlucht is. Op het kantoor was een les senaar opengebroken en zijn ontvreemd drie horloges, een aantal postzegels en briefkaar ten, een bedrag van ongeveer f5 aan geld en een paar waterlaarzen. Woensdag zal de heer mr. B. M. Bahl- mann, lid van de Tweede Kamer, in de R. K. kiesvereeniging Recht en Orde te Rotterdam een rede houden over »de poli tiek van den dag." Van Marken's drukkerij-vennootschap te Delft heeft, protesteerende tegen de han delingen van de firma tVan de Weijer Co. te Utrecht, aan de commissie uit de ingezetenen aldaar, die er de werkstakende gezellen ondersteunt, f500 gezonden. BltfNENLAtfD. De Minister van oorlog heeft de tusschen- komst van Gedeputeerde Staten der pro vinciën ingeroepen, ten einde de gemeente besturen opmerkzaam te maken op de wen- schelijkheid, dat de bereden artillerie in het houden van nachtelijke oefeningsmarschen met worde belemmerd door de in de politie verordeningen van sommige gemeenten voor komende bepaling, dat rijtuigen des avonds moeten zijn voorzien van helder lichtge vende lantaarns. Woensdag-avond werd ten Hove het gala bal gegeven waarop ongeveer 1000 personen waren genoodigd. De gewoneinvitatien waren daartoe rondgezonden. H. M. de Koningin- Regentes begaf zich omstreeks half tien uren naar de partij en verscheen te 9% in de groote zaal. Het dansen is dadelijk na de intrede van H. M. begonnen. De Koninklijke Militaire Kapel voerde de dans muziek uit. Na den eersten dans heeft H. M. zich in de salons bewogen en verschillende genoo- digden aangesproken. Zij trok zich te kwart voor 12 terug: Het bal eindigde vóór mid dernacht. Ei waren twee bufetten, een in de galarij- zaal en een in den anderen vleugel van het Paleis. In 1894 gingen in ons land blijkens de maandlijst van het Informatiebureau Van der Graaf Co. te Rotterdam 867 personen en firma's failliet, tegen 1021 in 1893. 't Grootste contingent leverden daarin de koffiehuishouders, slijters, tappers, bierbrou wers, handelaars in wijn en gedistilleerd enz., resp. 99 en 139. Daarna volgden in 189^ de aannemers, bouwondernemers, hout handelaars en stukadoors, ten getale van 70, tegen 63 in 1893. Branders en likeurstokers, kassiers, instru mentmakers en ijzerhandelaars hebben dit jaar een blanco schuldregister. Het voormalig lid der Tweede Kamer voor Enschedé, de heer Geertsema, vertrekt over eenige dagen naar Marseille, om zich aldaar in te schepen voor zijn reis naar Oost-Indië. Een paleis voor de Staten-Generaal. Naar aanleiding van het door den heer Tutein Nolthenius geopperde denkbeeld van de oude^Ridderzaal op het Binnenholte 's-Gravenhage tot een Eerezaal in te rich ten, brengt het Hbl. in herinnering, dat al sedert 31 jaren in het Staatsblad een wet staat, welke de oprichting van een ander grootsch gebouw beveelt, 't geen echter nog altijd onuitgevoerd is gebleven. Die wet, van 1 November 1863 (No. 129), bepaalt: »in overweging genomen dat het wenschelijk is het grondwettig verbond van Ons Stamhuis met het Nederlandsche volk, waartoe de grondslagen in November en December 1813 gelegd zijn, op een waardige wijze te doen herdenken." "Te s Gravenhage wordt voor de verga deringen van de beide Kamers der Staten- Generaal, een paleis van staatswege opge richt." Aan het slot dezer wet, die Thorbecke's medeteekening draagt als tijdelijk voorzit ter van den Ministerraad, wordt, gelijk gebruikelijk is, gelast en bevolen »dat alle ministerieele departementen, autoriteiten, collegiën en ambtenaren, wien zulks aan gaat, aan de nauwkeurige uitvoering de hand zullen houden." Bijna het derde eener eeuw is verloopen, zonder dat zelfs een begin is gemaakt met de nauwkeurige uitvoering. Intusschen zijn de Koning die de wet uit vaardigde, en de Minister die haar contra signeerde, overleden; zijn er niet minder dan twaalf ministeries gekomen en gegaan is het tweede keizerrijk in Frankrijk al bijna 25 jaren door de republiek vervangen is evenlang het nieuwe Duitsche Rijk gevestigd en onlangs het paleis voor den Rijksdag te Berlijn geopend. Te s-Gravenhage is eergisterenmiddag omstreeks 4 uren op het Staatspoorweg- station een losse locomotief met een ran geerend treindeel in botsing gekomen, waar door een waggon ontspoorde en twee open waggons beschadigd werden. Gelukkig werd daarbij niemand gekwetst. Uit naam van den van den vader verzoekt de commissaris van politie te Scheveningen opsporing en bericht omtrent het verblijf van den 17-jarigen jongen Arie Bal. Hij vaart bij een binnenschipper, K, Kroon genaamd, die gewoond heeft te Amsterdam, Lange Leidschedwarsstraat 16. Sedert 14 dagen heeft de jongeling niets van zich doen hooren. De stoomtram Den Haag—Scheveningen der H. IJ. S. M. vervoerden in het afgeloo pen jaar circa 170,000 reizigers meer dan in 1893. van Zondag den 23sten tot en met Zondag den 30sten December jl., gedurende de stormachtige dagen, vervoerde deze tram +70,000 personen van en naar het zeestand. De Leidsche bakkersgezellen, die ook den eisch hadden gesteld om behalve fl.50 verhooging van weekloon, het Zondagswerk betaald te krijgen, hebben dien laatsten eisch laten vallen. Door 57 van de 70 patroons-slagers te Haarlem is besloten tot invoerig (gedurende de wintermaanden tot Mei) van Zondagsrust voor de gezellen. Te Alkmaar is eergister-namiddag onge veer 5 uren, een hevige brand uitgebroken in de touwslagerij »De zwarte Kabel" van den Heei P., aldaar. Gevoed door den aanwezigen voorraad hennep, teer, pik enz. sloegen de vlammen naar alle zijden uit. Met alle krachten werd gepoogd het belen dende perceel van den tuinman Z. te behou den, waarin men, dank zij het kalme weder mocht slagen. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. In de verschillende gemeenten de provincie Groningen zal een adres van adhaesie-betui- ging voor het invoeren van graanrechten in den geest van de motie-Dobbelman circu- leeren bij de ingezetenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2