Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ZEltï-™s" 18de Jaarff. Zondag 6 Januari 1895. No. 5084. ^ureau 1$ofcxgAxaoi 50. Vervolg Binnenland. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers O - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: ƒ0.60 Van 1—6 regels010 aangegaan. Het bericht van den Telegraaf volgens hetwelk de heer dr. Serrurier, directeur van het ethnographisch museum, Leiden, zich tot de Katholieke Kerk zou hebben be keerd, wordt door de Msb. bevestigd. De heer S moet Woensdagavond m de kerk van O L. Vrouw, van de EE. PP. Franciscanen, aan de Hartebrug te Leiden, in den schoot der Kerk zijn opgenomen Tengevolge van het langdurige storm achtige weder is opnieuw een belangrijke hoeveelheid zand in de buitenhaven te IJmuiden gekomen, zoodat de watersemen aan de semaphore een meter minder aan geven dan eenige dagen geleden. By een waterstand van A.P. staat er 76 dM. U.) stuur is thans samengesteld uit de heeren dr. T. Buitenrust Hettema, Th. J. Emous, P. de Geus, Gerard Keller en dr. R. A. Kollewijn. Oudejaarsavond in Noord-Holland. Het is een eigenaardig iets om den tia- ditioneelen oudejaarsavond in den am kring door te brengen. Ten plattelande dit evenwel anders, daar is die avond ge- wijd aan de uithuizigheid en gaat men »'t oud in 't nieuw zitten" in een herberg. Een zeker aantal paren komen met den kastelein overeen voor een bepaalde som geld b v. f 5 per paar, den ganschen avond vrij 'vertering te erlangen. Daarvoor moet worden geleverd, om te beginnen koffie met koek, later brandewijn met suiker en andere spiritualiën en wijn en daarna brood met vleesch, krentenbrood met koffie. (Jok draagt hij zorg voor muzikanten om de teestgenooten in de gelegenheid te stellen 3>een dansje te halen. Veertien dagen te voren hebben de ver schillende jonkmannen een keuze gedaan en de avond wordt doorgebracht met voor drachten, met zingen, met drinken en met kussen, vooral tegen het einde al es als een boerenbruiloft in het klein. Vaak wor den dan ook gezelschapsspelen gedaan, geheel onbekend bij de stadsbewoners. Is de partij afgeloopen, natuurlijk ver na 12 uur soms geëindigd met een vecht partij, meestal uit jaloezie, dan gaat de oudejaarsavond-vrijer, evenals na elke fees telijkheid, veertien dagen later eene visite maken, »de koffie ophalen, brengt den avond bij zijn geliefde door en vertrekt dan klokke 12 om, na goedvinden, elke veertien dagen later zijn bezoek te herhalen. (Ilaarl. Ct.) De moord te Schagen. Bij de dagvaarding die namens den officier van justitie aan Nicolaas Boes, oud 18 jaar, in de gevangenis is beteekend, wordt deze, na eerst beschuldigd te zijn van den diefstal ten huize van mr. H. L. Asser, als volgt van den moord te Schagen beklaagd In den nacht van 11 op 12 Aug. 1894 te Schagen in de woning van Jansje Stoel, weduwe van Gerrit Beute. I. Na te voren het plan beraamd te hebben om na te melden vrouwen van het leven te berooven, opzettelijk en wel met het oogmerk om bedoelde vrouwen te dooden. a. met een bijl gemelde Jansje Stoel met zoodanig geweld op het hoofd te hebben geslagen, dat daardoor de schedel op onder scheidene jplaatsen is gekloofd, de schedel- bekleedselen zijn vernield en de hersenen voor een groot deel zijn vernietigd en daarop met een mes den hals dier vrouw tot op den zevenden halswervel te hebben open gesneden, welke gewelddadigheden tenge volge hadden, dat bedoelde vrouw in dien zelfden nacht ter zake van verbrijzeling van den schedel en vernietiging van hersenzelf- standigheid, gepaard met sterk bloedverlies, is overleden b. met een mes de groote slagaderen ter weerszijden van den hals van de bij gemelde weduwe destijds inwonende Antje Beyers te hebben doorgesneden, tengevolge waar van dat meisje zeer spoedig daarop door algeheele verbloeding is gestorven. II. Met het oogmerk om zich na te melden goederen, hetzij aan Jansje Stoel hetzij aan Antje Beyers, althans met aan hem, doch aan een ander toebehoorende, wederrechtelijk toe te eigenen, te hebben weggenomen de volgende voorwerpen. (Hier volgt een lijst van gouden en zilveren voor- werpen en muntstukken.) III. Na voormelde vrouwen met petroleum te hebben begoten, opzettelijk de daardoor met petroleum gedrenkte kleedingstukken, waarmede die vrouwen waren gekleed, als mede eenig beddegoed in brand te hebben gestoken, tengevolge waarvan die kleeding en het beddegoed in brand geraakten en er gemeen gevaar voor de in die woning en in de belendende perceelen dier woning aanwezige goederen, alsmede levensgevaar voor de personen, in die belendende per ceelen aanwezig, te duchten was. 62 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. De heeren Avenhorn van Nauta en Elselo van Hindeloopen, hebben hun medewerking beloofd, om, mocht de komst van den win ter de uitvoering van het plan mogelij maken, dit hoogst eigenaardig sportfeest uit vervlogen tijden zoo getrouw en glorieus mogelijk in Frieslands hoofdstad binnen te leiden en weer te geven. De slagersbeweging te Groningen is in een goed spoor. Nadat de bedienden voor het verkrijgen van Zondagsrust eerst den steun van de patroons hebben verkregen, worden de ingezetenen verzocht hun sym pathie met dit streven te betuigen door dit met de naamteekeningen te bekrachtigen. Wenschelijk ware het, dat andere betoo- gers aan deze beweging geheel vrij van socialistische bedoelingen - een voorbeeld namen. Te Groningen heeft men reeds sedert eenigen tijd opgemerkt, dat bij het gebruik van lichtgas, een aanslag op muren, pla fonds enz. ontstaat, waardoor in korten tijd het verfwerk zijn glans verliest en totaal bedorven wordt. De iVereeniging tot be vordering der Bouwkunst", aldaar, heeft zich reeds bezig gehouden met de vraag waaraan dit verschijnsel moet worden toe geschreven, maar kwam tot geen resultaat Ook wendde een commissie uit die veree- niging zich tevergeefs tot tal van gas-di- recteuren in den lande. Niemand wist be vredigende ophelderingen te geven. Men vermoedt echter, dat het gebruik van ijzer roer, dat de bij de zuivering van het gas crebruikt wordende kalk verdrongen heeft, oorzaak der kwaal is, door meer ammonia te ontwikkelen, dat zich tegen de wanden afzet en de waterdamp in de vertrekken condenseert en opneemt, welke dan als vocht daarbij neerloopt en de voornoemde schade aanricht. de partij te zijn, 'tgeen werd aangenomen, maai- H. S. raakte inmiddels een weinig boven zijn thee, zoodat A. D. de kans schoon zag, zich bij zijn meisje als plaatsvervanger aan te bieden, 't geen werd aangenomen. D ging met het meisje naar de boerderij van'den heer L. J. B., bij wien zij diénde, doch wel verwachtende, dat S. hen achterop zou komen, schoven zij de draai af, om hem den pas af te snijden. En dit werd maar al te waar. S., in geen normalen toestand verkeerende, zag het gevaar niet en stortte in het kanaal. Wel werd door D, alle moei te aangewend hem te redden, maar het mocht door den hevigen stroom met geluk ken. Het lijk van S. werd den volgenden morgen voor de boerderij van den heer Schrader opgehaald. Nadat het begraven was, is het zooals wij reeds melden weer opgegraven. In de vergadering van den centralen raad van den Algem. Nederl. Zouavenbond, te Amsterdam gehouden, is o. a. besloten, om op Zondag 22 September te 's-Hertogen- bosch een groote protestmeeting te houden, om dan, bij gelegenheid dat het 25 jaar is geleden, dat Z. II. Paus Pius IX werd be roofd van zijn Staten, uitdrukkelijk tegen dit onrecht, den H. Stoel aangedaan, te protesteeren. Deze meeting zal worden ge presideerd door Z.Exc. generaal De Charette en bijgewoond worden door alle leden van den Bond. Alle R. K. vereenigingen m Nederland zullen worden verzocht, aan deze protestmeeting deel te nemen. Verder is, op voorstel van verscheiden afdeelingen, besloten een eigen orgaan voor den Bond op te richtenhet thans bestaande orgaan De Vaandelwacht, onder redactie van den heer A. Nuijens, werd door de vergadering eenparig beschouwd als een blad, dat niet genoeg de belangen van den Algemeenen Bond behartigt. Ten slotte werd vastgesteld, in Juni a. s. de vacatures in het bestuur aan te vullen. Het bestuur der »Vereeniging tot ver eenvoudiging van onze spelling en verbui ging" zal binnenkort de definitieve voor stellen tot vereenvoudiging publiceeren. Zooals de commissie nogmaals in herinnering brengt, is het haar deel het stelsel De Vries en Te Winkel te vereenvoudigen en de spelling meer in overeenstemming te bren gen met de beschaafde uitspraak. Het be- Naar de Leeuw. Ct. verneemt, bestaat bij de directie der IJsclub Leeuwarden het plan in dit winterseizon een priksleden- hardrijderij in nationaal costuum te orga- niseeren. Een dergelijk ijsfeest heeft te Leeuwarden tot nog toe nimmer plaats gehad, zoodat het wel iets nieuws en be- langwekkends beloofd te worden. Onlangs is te Groningen een comité ge vormd, om de verbetering van de Zoutkam- per visschersvloot te bevorderen, waarvoor ruim een halve ton gouds noodig zal zijn. Te Zoutkamp is reeds voor f25.000 en te Groningen voor f7000 geteekend, terwijl H. M. de Koningin als steun f1000 toe zegde. Het ontbrekende kapitaal hoopt men te plaatsen in aandeelen van H00. Onlangs deelden wij een ongeluk mee van een jongen, die in 't water was geloopen, doordat een meisje den brug had openge draaid. Hoe dat ongeval zich precies heeft toegedragen leert een bericht van de N. V. Ct. j Woensdag-avond, het speelt in 't Oude jaar, was bij J. T. te Boven Wildervank een gezelschap bijeen onder het gebruik van een glaasje Schiedammer. Onder het praten viel de eb in en worden H. S. en zjjn meisje af gevaardigd naar de slijterij van W. om de karaf weer op peil te brengen. Zij troffen daar hun vriend A. D. aan, die aanbood, onder betaling van zijn aandeel, mee van Te Maastricht hebben Nieuwjaarsnacht weder vechtpartijen tusschen burgers en militairen plaats gehad, waarbij een soldaat een schot met los kruit in het gezicht en een ander militair een diepe snede met een scheermes over al zijne vingers heeft beko men. Er is een streng onderzoek ingesteld. De justitie uit Roermond is Vrijdag naar Herkenbosch gegaan, alwaar de landbouwer W H., tengevolge eener mishandeling met zwaar lichtelijk letsel, overleden is.^De dader is aangehouden. Op de gemeentebegrooting van Breda is f 500 uitgetrokken ter verzekering van de werklieden in dienst der gemeente tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en on gelukken. Onlangs reeds besloot de gemeen teraad om in de bestekken, die van gemeente uitgaan, de bepaling op te nemen dat de aannemer zijn werklieden tegen ongelukken moest verzekeren. NIEUWE SCHIEDAM» COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5