Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Dinsdag 8 Janwari 1895. No. 5085. bureau l^Sofer^fraaf 50. De Vingerhoed. Feuill e Ion. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 Januari '95. Eene talrijke menigte was Zaterdag reeds in den vroegen ochtend bijeen voor het gebouw der Ecole Militaire op het Fontenay- plein te Parijs, ten einde de aankomst af te wachten van den veroordeelden kapitein Dreyfus. Op het voorplein waren eenige detachementen van het Parijsche garnizoen, tot alle wapenen behoorende, opgesteld. Generaal Darras voerde het commando. Toen Dreyfus verscheen, zeide de generaal »Alfred Detuisseaux, gij zijt onwaardig de ■wapenen te dragen. Volgens de wet ver klaren wij u vervallen van den militairen rang." Een adjudant rukte toen de galons van de kepi van den kapitein en verwijderde het nummer van het regiment, waartoe hij behoorde. Dreyfus riep toen uit »Ik ben onschuldig! Leve Frankrijk!" De menigte riep toen van buiten Weg met den Judas Dreyfus antwoordde»Gij beleedigt een onschuldige I Leve Frankrijk De adjudant brak toen den degen van Dreyfus op de knie in tweeën, wierp de stukken weg en scheurde het galon van zijn pantalon. Daarmede was de droevige plechtigheid der degradatie af- geloopen. Dreyfus was geheel verpletterd. Terwijl de militaire muziek een krijgsmarsch speelde, werd hij, met wankelenden tred, langs de gelederen geleid. Toen hij het einde der linie had bereikt, waar de ver slaggevers stonden, riep hij uitVertelt gij dan tenminste aan Frankrijk, dat ik onschuldig ben." Toen de gevangeniswagen wegreed, riep de menigte »Weg met den verraderHet gerucht werd verspreid, dat Dreyfus ten slotte bekend heeft, doch dit vereischt nog alle bevestiging. In strijd met het bekende bericht van de Soir, is toch mededeeling gedaan aan de pers van de in den ministerraad genomen beslissing. Havas heeft de nota uitgegeven. De minister van marine zal niet zijn ontslag nemen. De Figaro blijft zich echter ten 2) Ach, spot niet, Koba. Wat zal ik u zeggen Nu voel ik nog de kracht om mij van u te verwijderen.Zal ik er morgen ook nog toe in staat zijn Ik twijfel eraan. Het moet dus dadelijk gebeuren. Ik heb je dit willen zeggen.opdat je zoudt weten opdat je me niet beschul digt, als ik niet bij je kom. De jongeling werd door zijn ontroering geheel overmeesterd. Koba, moedig en wakker als altijd, beurde den verslagene op. Hoe kunt ge u ook toch zoo kwellen. Welk ongeluk zou ons kunnen overkomen beste jongen 1 Je vader zal wel een rijke partij voor je op het oog hebben. Het kan best zijn, maar ik heb een dezen opzichte ongeloovig toonen. De Libre Parole, verslag gevende van het verhoor op 11, Vrijdag van een harer redacteurs in zake de instructie der afdreiging, waarvan het huis Allez het slachtoffer zou zijn geweest, schrijft dat Dopffer bij die gelegenheid glim lachend gezegd heeft»Ik meen sedert eenigen tijd een zekere ervaring te hebben gekregen in dit soort van zaken, en ik ben overtuigd, dat de firmanten Allez ongelijk hebben met te verklaren, dat zij nooit het slachtoffer zijn geweest van pogingen tot afdreiging. In parlementaire kringen houdt men zich bezig met de vraag, of Frankrijk zijn recht van voorkoop op den Congo-Staat niet moet doen gelden. Uit Parijs wordt gemeld, dat de heer Ressmann, de Italiaansche gezant te Parijs, door de Italiaansche regeering is terugge roepen. De Parijsche correspondent van de Indépendance Beige maakt ook melding van dit feit, maar zegt, dat de heer Ressmann alleen naar Rome is ontboden. Of hij niet naar Parijs zal terugkeeren, is nog niet uitgemaakt. Evenwel voegt de correspon dent er bij, dat de Italiaansche regeering reeds lang van plan was, wijziging te bren gen in het corps diplomatique, dat Italië in andere landen vertegenwoordigt. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Hanotaux, die wegens ongesteldheid te Cannes vertoefde, is eergisteren te Parijs teruggekeerd. Wellicht staat de terugkeer van den minister met deze zaak in verband. De Duitsche Bondsraad, te Berlijn ver gaderd, zal waarschijnlijk heden eene be slissing nemen over het wetsontwerp van den minister Miquel betreffende de tabaks belasting. Uit Karlsruhe wordt aan het Berliner lageblatt gemeld, dat de Baden- sche minister van financiën, Buchenberger, naar Berlijn is vertrokken, teneinde aan de beraadslagingen over dit ontwerp deel te nemen. Naar men weet, hebben de regee ringen der Zuidduitsche Staten ernstige bezwaren tegen de plannen van den heer heel andere op het oog.Ik ben vaders eenige dochter, een bedorven kindje, moeder is dood.Nooit zal men mij aan iemand verbinden tegen mijn zin. Koba Denk je. Spreek niet zoo lichtvaardig.Ik bid je. Ik spreek in vollen ernst. Wat moet er dan gebeuren Dat weet je wel. Zij drukten elkander de hand en keken elkander aan met een blik, die van hun oprechte, trouwe liefde getuigde. Het is drie maanden later. De lentezon schijnt vroolijk en doet een verkwikkende warmte in de stad heerschten. Langs de grachten verhieven zich toen reeds die fraaie huizen, waarvan elk zijn eigenaardige pbysionomie had, en welker gevels en versieringen niet alleen het beroep der eigenaars, maar zelfs hun smaak en hun meeningen kenbaar maakten. Amsterdam verheugde zich sinds 1609, het tijdstip van de stichting der Oost- Indische Compagnie, in een buitengemeenen bloei. De handel had een verbazende vlucht genomen, en onmetelijke schatten naar de stad doen vloeien, die op haar moerassigen Miquel, omdat zij daardoor den tabaksbouw in Zuid-Duitschland bedreigd achten. Of de Bondsraad het ontwerp zal goedkeuren, is daarom nog onzeker. De ministerieele crisis in Italië is nog steeds niet opgelost. Nu weer wordt uit Rome gemeld, dat de heer Giolitti, die nog steeds te Berlijn vertoeft, weldra naar Rome zal worden ontboden, teneinde zich voor den rechter te verantwoorden wegens de beschuldigingen, welke hij tegen den mi- nister-president Crispi heeft ingebracht. Wellicht komt dan eenig licht in den poli- tieken toestand die nog steeds zeer duister is. Koning Humbert heeft nog geen besluit genomen betreffende hetgeen hij zal doen. De algemeene meening blijft echter, dat de Koning den heer Crispi als minister zal handhaven en zoo noodig eer zal overgaan tot ontbinding van de Kamer, dan Crispi te laten gaan. Volgens berichten uit Rome is aan prins Lobanoff, den buitengewonen Russischen gezant, belast met het overbrengen van bet bericht der troonsbestijging van NicolaasII aan den H. Stoel, door den Franschen gezant een feestmaal aangeboden. Aanwezig waren de gewone Russische gezant Is wolski, kardinaal Rampolla, gezanten van Spanje Oostenrijk en Beieren en het personeel van het Fransche gezantschap. Prins Lobanoff werd op het Vaticaan ontvangen met al het eerbetoon aan zijne hooge zending verschuldigd. De Pauselijke grootwaardig- heidsbekleeders geleidden hem en zijn gevolg door de lijfwachten van het Vaticaan geës corteerd, naar de troonzaal, waar de Paus, omringd van geheel het Pauselijk hof, den gezant ontving, die Z. H. een eigenhandig schrijven van Czaar Nicolaas overreikte, waarin deze kennis geeft van zijn troons bestijging Leo XIII sprak zijne groote vol doening uit over de buitengewone zending die de Czaar hem deed geworden en de keuze van den roemvollen diplomaat dien hij in den persoon van prins Lobanof bodem zich als een waaier uitbreidde langs het IJ, en in haar geheel getuigenis aflegde van hetgeen de menschelijke bekwaamheid en energie ir. weerwil van de grootste moei lijkheid tot stand kunnen brengen. De republiek der Vereenigde Nederlanden genoot na den zwaren en moeitevolien strijd de zegeningen van den vrede. Op elk levens gebied was men getuige en genoot van een bewonderenswaardige ontwikkeling. Ook de kunstzin ontwaakte, en daarmede de smaak voor het bibelot, gelijk men het heden noemt. De dramatische kunst bloeide. De schilder- en beeldhouwkunst gingen met reuzenschreden vooruit. In de woning van den schatrijken Van der Hassen hadden alle kunsten tol betaald, en alle mogelijke weelde van die dagen was daar vertegenwoordigd. Doch de vreugde was eruit geweken; zij, die de bevallige koningin des huizes was, welker gezang zoo vroolijk door de prachtige gangen had weer klonken. Koba zat dag aan dag stil en droevig te peinzen. Haar vader sprak geen woord. Het was alsof de geheele weelderige woning door een sombere nevel was ver duisterd. Zooals Nicolaas van Bensgaten zeer juist daartoe gekozen had. Na dit officieel gedeelte der audiëntie daalde de Paus van zijn troon en noodigde den diplomaat hem te volgen in zijne vertrekken, waar hij circa een half uur met hem in gesprek bleef, waarna het gevolg van den gezant werd voorgesteld. Na het verlaten der Pau selijke vertrekken begaf de buitengewone gezant zich op de hoogere étage naar den Staatssecretaris van den Paus, kardinaal Rampolla, waar hij mede allerhartelijkst ontvangen werd. De Paus heeft prins Loba noff de hoogste onderscheiding der Chris tusorde geschonken en zijn secretaris baron von Budberg het commandeurskruis der orde van Pius IX vereerd. Volgens zekere berichten uit Sofia is de Bulgaarsche ex-minister-president Stamboe- loff ondanks ket bevel van den rechter van instructie nog niet gevangen genomen. De stadscommandant weigert aan dit bevel ta voldoen, zoolang het door geen order van den minister van oorlog bevestigd is en deze aarzelt op zijn beurt, daar verschillende buitenlandsche diplomaten in de in inhech tenisneming niets dan een politieke wraak neming zien. De vermoording van den minister van financiën Beltsjet, 27 Maart 1891, had, naar men zich wellicht herinneren zal, te Sofia plaats, terwijl hij in het stadspark wandelde met Stamboeloff dichtbij de woning van den minister Karawelof, waar twee mannen uit het duister te voorschijn spron gen en hun pistolen afvuurden. Algemeen werd toen aangenomen, dat het op Stam boeloff gemunt was geweest, die echter ongedeerd was gebleven. In Juli '92 werden 18 personen als medeplichtigen in het ge heimzinnig komplot, deels ter dood, deels tot iangdure gevangenisstraf veroordeeld, maar de eigenlijke moordenaars bleven zoek, en lila Georgiët, broeder van een der terecht- gestelden werd, na door Beieren op voor waarde van niet-vervolging uitgeleverd te zijn, afwisselend veroordeeld en vrijgesproken en weder gearresteerd en nu dezen dag had voorzien, hun liefde had de goedkeu ring van den reeder niet kunnen verwer ven. Koba had te hoog gedacht over haar invloed. Van der Hassen was onbewogen gebleven. De jonkman mocht het huis niet meer betreden, en Koba werd onder toe zicht van een duenna geplaatst, die in last had allen omgang der jongelieden streng te beletten. Het meisje wilde sinds dien tijd haar ver trekken niet meer verlaten, en sprak geen woord tot haar vader. Onwrikbaar bleet zij den jongeling getrouw. De eenige afwis seling in haar somber en eentonig leven bestond in haar borduurwerk, waarin zij, gelijk vele vrouwen van dien tjjd, zeer ervaren was. Haar gezicht leed onder het vele arbei den en haar teedere vinger werd door de borduurnaald doorwond, zóó zelfs, dat op een dag het bloed er uit sprong en zij het werk moest staken om het niet te bezoe delen. (Slot volgt.) NIEUWE SGHIEDAMSBHE COURANT IIW «HWimWM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1