Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaar£. Vrijdag 11 Januari 1895. No. 5088. ^xxveaxx "gèoterztvaat 50. Tusschen twee Veldslagen. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 10 Januari '95. Gelijk de Duitsche Keizer indertijd om het handelsverdrag met Rusland aangeno men te krijgen en in andere gevallen het gewicht van zijn persoon in de weegschaal heeft geworpen, schijnt hij ook nu tot aan merkelijke versterking van de Duitsche vloot zelf te willen ingrijpen. Dinsdag had hij een twintigtal afgevaardigden van den Rijks dag conservatieven, nationaal-liberalen en centrumsmannen op het nieuwe paleis te Potsdam genoodigd, en hield voor hen eene aanspraak, waarin hij eene versterking der marine bepleitte. De rede duurde on geveer twee uren en werd door uitgebreide teekemngen, die tentoongesteld waren, opgehelderd. De Keizer vergeleek de Euro- peesche oorlogs- en handelsvloten met el kander, putte leering uit de zeeslagen tus- schen Japan en China, en wees op de noodzakelijkheid van den overzeeschen dienst der Duitsche marine. De Keizer eindigde uiet de merkwaardige woorden «Doet prins Bismarck, den grondvester onzer koloniale politiek op zijn 80n geboortedag de vreugde- aan, in de voor de vloot verlangde en noo- dige gelden te bewilligen." De Keizer droeg bij zijn voordracht het groot admiraalstenue. De ministers van marine en financiën waren ook tegenwoordig. Eugen Richter schreef gisteren avond in zijn bladNog nooit is door een monarch zoo onmiddellijk op de beslissingen van de Rijksdagafgevaardigden gewerkt, om hen voor aangevraagde cre- dieten te winnen. In den Rijksdag te Berlijn is gisteren bet wetsontwerp tot beteugeling der par tijen van omverwerping (Umsturzvorlage) weder aan de orde geweest. Stumm be weerde, dat de sociaal-democratische partij revolutionair van aard en alleen door ge weld te onderdrukken was. Groeber voerde daar tegen aan, dat geweld niets zou uit richten, het verzet moest van binnen ko- Herinnering uit den Fransch-Duitschen Oorlog. 2) Naast mij viel een paard op den grond en de berijder riep mij jammerend toe «ik ben verloren." Ik wankelde in den zadel en mijn goudvos, die het voelde, pro fiteerde van mijn zwakke houding, om mij met één ruk op den grond te werpen. Ik werd tegen een boom gesmeten en ver loor mijn bewustzijn. Toen ik uit mijn verdooving ontwaakte, staarde ik verbaasd rond. Het was een hel dere dag. Ik lag in een bed met een groot katoenbehangsel erom, gelijk men in Frank rijk op het platteland zoo dikwerf aantreft. In het midden van de kamer stond een groote donkerbruine tafel, een paar rieten stoelen voor het venster, terwijl op den men de houding van het centrum tegenover het ontwerp werd bepaald door zijne vroe gere houding tot de socialistenwet het was voor een commissariaal onderzoek de voor naamste taak in den strijd tegen de om wenteling was voor de Kerk weggelegd. De Staatssecretaris Nieberding deed uitkomen, dat het ontwerp geenszins tegen de arbei ders gericht was. Hiermede was het debat voor dien dag afgeloopenheden zal het worden voortgezet. De crisis in Hongarije is nog niet opge lost Graaf Khuen-Hedervary, die met de vorming van het nieuwe ministerie was belast, stuitte op groote moeilijkheden. Hij heeft volgens een telegram uit Budapest de portefeulles aan verschillende personen aan geboden, maar kon voor geen enkelen een titularis vinden. Volgens de laatste draad- berichten uit de Hongaarsche hoofdstad heeft graaf Khuen-Hedervary nu de kabinets formatie opgegeven. Nu zal Koloman Szel ze beproeven. Uit verschillende berichten is af te lei den, dat er weldra in Rusland groote hervormingen in het binnenlandsch bestuur te verwachten zijn. Nu weder wordt in een bericht uit Warschau aan de Köin. Ztg. gemeld, dat bij den Czaar het plan bestaat, alle afgevaardigden der verschillende dis tricten, die bij de begrafenis van den over leden Keizer tegenwoordig waren, naar St. Petersburg te ontbieden, teneinde zich te laten inlichten omtrent de ontwikkeling van nijverheid, landbouw, verkeerswegen enz. Doze deputatiën zouden dan nog in Januari in de Russische hoofdstad verwacht worden en daar ongeveer drie weken blij ven. Ook uit Polen zal eene deputatie naar de hoofdstad vertrekken. De Polen zullen in de eerste plaats vrijheid van godsdienst vragen en opheffing van de toezichtsmaat- regelen op de katholieke geestelijken in Polen. Naar de Standard uit Constantinopel verneemt, is de Porte dermate vertoornd schoorsteen een pendule en een paar bloem vazen stonden. Ik bevond mij in een een voudige boerenwoning in Lotharingen. Hoe kwam ik hier Te vergeefs poogde ik weer mijn gedachten te verzamelen. Rechterarm en hoofd deden mij geweldig pijn en met mijn gezonde rechterhand voelde ik, dat ik verbonden was. Ik deed mijn best, om overeind te komen, maar ik bevond mij te zwak. Toch had ik geen koorts en was uitmuntend bij mijn verstand. Ik hoorde spoedig, dat in een nabijgelegen vertrek twee vrouwen met een man te zamen over mij spraken. »Later. wij hem hier houden," zeiden de vrouwen, hij is nog zoo jong en nu al zoo ongelukkig." «En wat doet ge, als de Franschen komen?" vroeg de man. »Is 't dan kwaad hernam de oudste der beide vrouwen aan de stemmen kon ik merken, dat de een veel ouder dan de ander moest zijn. »Is 'tdan kwaad, om een zieken soldaat te verplegen «Dat niet, maar wij moeten 't aangeven, bekend maken bij den burgemeester." »Och, kom vader," sprak de jonge vrouw, »wij hebben immers niet eens een burge- over Gladstone's toespraak tot de Armenië^ dat de Sultan de Britsche Regeering uit- noodigde Gladstone's taal te desavoueeren, waarop zij natuurlijk ten antwoord kreeg, dat de Britsche Regeering onmachtig is om de gedachte-uitingen eens particuliers aan banden te leggen. Engeland, Frankrijk en Rusland sommeerden de Porte om den gouverneur van Pillis te schorsen. Nog geen antwoord werd hierop ontvangen; maar een tot eiken prijs handhaven van den gouverneur is waarschijnlijk. De Muzul- mar.nen zijn onrustig, vreezende dat het tegenwoordige beleid der Porte alleszins geschikt is om haar het verlies der Arme nische gewesten te berokkenen. Binnen- landsche onlusten schijnen veelvuldig, maar zijn onmogelijk na te gaan, daar de Porte alle gemeenschap met het binnenland af snijdt. De Times verneemt uit Athene, dat de Kamerzittingen onmogelijk zijn wegens onvoltalligheid. De volksgisting in Elis duurt voort. Een paar opruiers werden gearres teerd. De Grieksche Regeering beval haren ambtenaren eene zeer omzichtige inning der belastingen, terwijl de Nationale Bank even omzichtiglijk besloot hare thesaurie te Pir- gos naar Patras over te brengen. Sedert eenige dagen liepen in Engeland weder allerlei geruchten omtrent eene spoe dig te verwachten ontbinding van het Par lement en volgens de Pall Mall Gazette zou gelijktijdig de Kanselier der schatkist en leider van het Lagerhuis, sir William Har- court, zijn ontslag nemen. Dit wordt door de Daily News beslist tegengesproken en strookte dan ook slecht met een ander ge rucht, volgens hetwelk juist Harcourt een spoedige ontbinding wenschte, «teneinde bij een eventueelen triomf der conservatieven, na dezer weldra te verwachten val, opnieuw aan het bewind te komen, maar dan als Premier, terwijl lord Rosebery omgekeerd zoolang mogelijk aan het bewind zou willen blijven, teneinde 'ook voor later niet meer meester. Hij is met zijn heelen raad ge vlucht." «Dat is waar. Nu laat den Pruis dan maar blijven. Pas echter op, dat je die kunsten u niet berouwen." De vader lachte. Een oogenblik later kwamen de twee vrouwen aan mijn bed. Zij trokken het be hangsel weg. Weldra bemerkten zij, dat ik weder mijn geestvermogens tot mijn vrije beschikking had. Met vreugde zag ik de beide onbekende vrouwen moeder en dochter? - Het leed geen twijfel. Ik werd spoedig beider vriend, want zij verzorgden mij uitmuntend. Eerstens verhaalden zij hoe de oude man mij in het bosch had gevonden, en hoe ik twee dagen aan zware koortsen had ge leden. Zij verzekerden mij, dat mijn wonden niet gevaarlijk waren. De vader had 't haar verzekerd. Als oud-soldaat van het Afri- kaansch legioen had hij verstand van ver wondingen. »Maar de Franschen, waar zijn ze ge bleven vroeg ik ongerust. «Zij zijn naar Metz opgerukt!" «En mijn kameraden 7" »De Pruisen zijn de Franschen achter als Premier gemist te kunnen worden. Maar de regeeringsgezinde bladen zien in al deze geruchten slechts vuige conserva tieve manoeuvres. Ook in Newfounland blijkt de bevolking door de revolutiekoorts te zijn aangetast. Een telegrafisch bericht meldt, dat de toe stand aldaar door de crisis verergerd is. Een ontzaglijke menigte bestormde het parlementsgebouw en riep om brood. De versterkte politie bleek machteloos. De rede van den premier van zijn balkon kal meerde evenmin het gepeupel, hoewel hij toezeide werk te verschaffen binnen drie dagen. Het gepeupel schreeuwde daarop «brood, anders plunderen wij de winkels," hetgeen gedeeltelijk geschiedde. De politie, versterkt door mariniers en matrozen, ar resteerde vier belhamels. In draadberichten uit Washington wordt gemeld, dat het Huis van afgevaardigden het voorstel om tot stemming over te gaan over de door de regeering ontworpen her vorming van het muntstelsel met 129 tegen 122 stemmen heeft verworpen. Daarmede wordt het ontwerp practisch verloren be schouwd. Geweldige overstroomingen hebben in Ohio plaats gehadhonderden zijn zonder dak. De Londensche bladen behelzen een tele gram uit Seoel, dd. 8 dezer, naar luid waar van Maandag de onafhankelijkheidsverklaring van Korea heeft plaats gehad. Aan het hoofd van een plechtstatigen optocht van ambtenaren gekleed in Japansche uniformen begaf de Koning zich naar den tempel waar het stoffelijk overschot der koningen van Korea is bijgezet. Daar legde hij de verklaring af, dat Korea voortaan van geen ander land afhankelijk zou zjjn. De verklaring dab Korea een zelfstandige staat is, werd bij koninklijk decreet ter openbare kennis ge bracht. In hetzelfde decreet werd mede gedeeld, dat Korea bij het Japansche hof voortaan zal worden vertegenwoordigd door Tai-Wou-Kun, een van de bloedverwanten opgegaan ik wist niet dat er zooveel soldaten in de wereld waren," sprak de moeder. «Gisteren heeft 't te Metz al vreese lijk gedreund. Goddank zijn ze hier in de buurt niet slaags geraakt." «Maar ik moet naar mijn regiment terug." «Wel man, ge kunt niet," antwoordde het meisje. «Ge zijt veel te ziek, als ge sterker zijt, moogt ge gaan." Dit zeggende, keek zij mij glimlachend aan. «Hoe heet gij «Magdalena," sprak het meisje, «en mijn moeder heet vrouw Bonheur." «Welnu, moeder Bonheur, vindt ge 't ook goed, dat ik blijf?" vroeg ik een beetje bedremmeld. «Blijf zoo lang als ge verkiest." «Inderdaad bleef ik op de boerenhoeve. Mijn wonden genazen voorspoedig en mijn krachten keerden met den dag terug. Reeds vier dagen later, kon ik het bed verlaten. Den zevenden dag was het zeer warm de avond bleef zoel en de geel-grauwe lucht, met dikke koppen bezet, voorspelde dat er 's nachts een onweer zou losbarsten. (Slot volgt.) CHE COURANT iiiiiU'iiitHimni'uu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1