Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. weggemoffeld in de gelederen, om hem te be schermen tegen de wraak van de anarchisten. Naar de Standard uit Rome verneemt, zinspeelde bij een onderhoud tusschen den Paus en eenige personen, waaronder drie adellijken, een hunner op de verbetering in de betrekkingen tusschen het Vatikaan en Italië. Leo XIII moet daarop gezegd hebben «Niets zou voor ons bemoedigender zijn dan het herstel van den vrede tusschen het pausdom en de Italiaansche regeering. Wij bidden en hopen, dat de Italiaansche bewindvoerders doordrongen zullen raken van het belang dat zulk een herstel van den vrede voor Staat en Kerk zou hebben. Maar valsche redenen van staat verhinderen de verwezenlijking onzer verwachtingen, want verzoening is ondenkbaar zoolang de rechten van het pausdom worden miskend en aan het hoofd van het pausdom de noo- dige vrijheid en onafhankelijkheid worden onthouden. Weliswaar hebben welgezinde leden van de regeering den wensch betuigd, met het Vatikaan minder vijandige betrek kingen aan te knoopen. Ofschoon onze be weerde vijandschap enkel hierin bestaat dat wij opeischen wat ons recht is, niettemin waardeeren wij die betere gevoelens, maar onze levenstaak blijft dezelfde. In draad berichten uit Budapest wordt gemeld, dat evenals graaf Khuen-Hedervary ook de heer Koloman Szell de opdracht tot het vormen van een ministerie, hem door den Keizer verleend, van de hand heeft gewezen. Volgens bericht uit Parenzo is de Land dag van Istrië gisteren geopend. De re- geeringscommissaris begroette de leden in het Croatisch en het Italiaansch. Toen hij zich van de laatste taal bediende, werd hij op hettige wijze in de rede gevallen door de meerderheid, die ten slotte de zaal ver liet. Ook het aanwezige publiek verzette zich levendig tegen het Italiaansch. De vergadering moest ten laatste wegens on voltalligheid verdaagd worden. Deze scène bewijst alweder, dat de rassenstrijd in Oos- tenrijk-EIongarije nog steeds onverzwakt voortduurt. De vredesonderhandelingen door China geopend, beloven vooreerst nog geen resul taat. De Japansche troepen rukken steeds verder voort. Indien den Japanschen be velhebber nog eenigen tijd wordt gegund, zal het hem zeker niet moeilijk vallen Moekden en wellicht ook Peking te bereiken, daar van de gedemoraliseerde Chineesche troepen geen ernstigen tegenstand meer te verwachten is. Schiedam, 11 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad nc 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat aan de firma Dury Hammes en hare rechtverkrijgenden den met blijven. Ik doe een bovenmenschelijk werk, sla den ongekwetsten arm om het lijf van Magdalena, draag haar dwars door het gevecht in het kleine moestuintje en leg haai' onder een jasmijn en vlierboompje neder. De moeder volgde ons. De doodstrijd van het ongelukkige schepsel begon. Vrouw Bon- heur poogde haar met water eenige ver lichting van de pijn te verschaffen. Zij wrong zich krampachtig ineen. Ik bleef geen koude toeschouwer, maar weende van innig mede lijden. Magdalena stak de beide handen uit, een tot haar moeder, de andere legde zij in de mijne. Biddend knielden wij op den grond. Ik bad voor het behoud van haar leven. Zij had zich voor mij opgeofferd. In 't allerlaatste oogenblik kwam ook de vader toegesneld. In die plechtige, maar droevige stonde beloofde ik het meisje aan haar ouders te vergelden, wat zij voor mij ge daan had. Het krijgsgewoel werd nog heviger maar niemand kwam in het tuintje. Mag dalena stierf gelaten den dood der edel- moedigen. Geen half uur later waren mijn kame raden meester van het terrein. Ik heb de ouders beschermd tegen den overmoed der soldaten en Magdalena eerbiedig begraven. vergunning verleend is tot uitbrjeiding harer sodafabriek staande aan het slóp van Makkers no 1, kadaster sectie L. no 15 9. Voor het examen in boekhouden en aan verwante vakken vanwege de Vereeniging van Handelsbedienden «Mercurius" te Rot terdam gehouden, zijn geslaagd onze stad- genooten de heerer. A. A. Hulsman, J. S. M. van Kemenade, G. Nederpelt, W. Stevens en C. Tengeler. Voor de veertig ontslagen wevers te Haaksbergen is van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond ingekomen een bedrag van f 25. In het geheel werd thans door den Ned. R. K. Volksbond voor bedoelde wevers bij gedragen de som van f 409.71£. Van de hand van B. en W. van Rotter dam is een ontwerp-verordening verschenen om tegemoet te komen aan de wet tot vereeniging der gemeenten Rotterdam, Kralingen en Charlois, waarbij aan den Rotterdamschen gemeenteraad wordt opge dragen die nieuwe gemeente tot inlevering der stembriefjes voor de verkiezing van de leden van den nieuwen gemeenteraad in afdeelingen te verdeelen. B, en VV. stellen in dat ontwerp voor, de tegenwoordige gemeenten Kralingen en Charlois als 7de en 8ste afdeeling aan de bestaande 6 afdeelingen toe te voegen, ter wijl het sedert den lsten dezer van Ouwer- schie en IJselmonde aan Rotterdam gekomen gebied is opgenomen bij de afdeelingen, waaraan het grenst. Door de roomsch-katholieke kiesvereeni- ging «Recht en Orde" te Rotterdam is in beginsel besloten voor de aanst. gemeente raadsverkiezing samen te werken met de andere partijen, op den grondslag van pro- portioneele vertegenwoordiging. Ook de besturen van de kiesvereenigingen «Nederland en Oranje" te Rotterdam, Kra lingen en Charlois hebben in eene gecom bineerde vergadering een dergelijk besluit genomen. Van de onlangs opgerichte christ.-histori- sche kiesvereeniging is een verzoek tot samenwerking aan de verschillende kiesver eenigingen uitgegaan, echter met het stellen van vraagpunten. Naar De Standaard verneemt, heeft de liberale kiesvereeniging «Rotterdam" dit verzoek van de hand gewezen. Bij de verkiezing voor den Raad der nieuwe gemeente Rotterdam op 29 Januari a. s. wenschen voor het lidmaatschap van den nieuwen Raad niet in aanmerking te komen de volgende tegenwoordige leden de heeren F. B. 's Jacob, burgemeester, A. Milders, H. V. B. Molenaar, mr. W. Baartz, A. Plate, G. Th. Philippi, J. V. Wierdsma, A. de Bruijne en Joan van Vol lenhoven, terwijl de heer Vermaas reeds vroeger zijn ontslag als raadslid heeft ge nomen. Uit Rotterdam wordt aan de lel. gemeld De schepen, die gewoonlijk boven de brug ten anker liggen, zijn allen in de havens geborgen. Om zich een denkbeeld te vormen van het aantal schepen, dat in de Rijnhaven is gebracht diene, dat in de breedte dier haven 51 groote schepen naast elkander liggen. Op Feijenoord is nog ruimte in overvloed. Behalve de schepen, die daar vaste licht- plaats hebben, is niets geborgen in de bin nenhaven en spoorweghaven, terwijl de Nas- sauhaven geheel ledig is, in de stad is nog ruimte in overvloed in het haringvliet, Nieu we haven en Oude haven. Deze worden echter gewoonlijk gebruikt voor de passa giersbooten, die hier overwinteren. Naar binnen is gebracht de Venloosche boot met lichler, een Tielsche boot en ee nige schroefbooten. De Arnhemsche boot is gisteren niet gevaren, maar zal, wanneer er dezen nacht geen ijs bijkomt, heden de reis aanvaarden. ^Gisteren-nacht heeft men ingebroken in den galanteriewinkel van der. heer D. G. van Riemen in de Weste Wagenstraat no. 1 te Rotterdam. De daders hebben zich den toegang weten verschaffen door een raam, uitkomende in de Raamstraat, en hebben zich tevreden moeten stellen met een jas. Geld werd door hen niet gevonden. De winkel is des nachts onbewoond, het geen aan de dieven onbekend was. Gisterenmiddag geraakten de kleederen van een zesjarig meisje in de school der zusters van den H. St. Lambertus, aan den Lagen Zeedijk te Kralingen, in brand, door dien het kind te dicht bij eene brandende kachel stond. Zij liep, door angst gedreven, naar buiten, en stond al spoedig in lichte laaie. Eene vrouw had de tegenwoordigheid van geest een wollen doek over de klee deren van het kind te werpen, waardoor de vlammen werden gedoofd. Het meisje bekwam in het gelaat ernstige brandwon den. Dr. Burkens verleende de eerste ge neeskundige hulp. De burgemeester der gemeente Vrijenban verzoekt opsporing en bericht van G. J. W. infanterist, in garnizoen te Delft, die zich had schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen en sedert voortvluchtig is. Hij is vermoedelijk naar Antwerpen uitgeweken. Aan de verschillende fabrieken onder directie van den heer Van Marken te Delft fgistolie-lijmfabrieken en drukkerij) waren 31 December jl. 860 personen werkzaam, waaronder 9 vrouwen. De toestand van professor Snijders, te Delft, die gisterenavond onder de stoomtram geraakte, wekt ernstige bezorgdheid. Er is geen dadelijk levensgevaar, maar zware inwendige bloeduitstorting in den rug, zonder dat het ruggemerg geraakt is, en lichte schedelbreuk zijn geconstateerd. Professor Ravenek heeft, na wegens vrij ernstige polsverwonding verbonden te zijn, het ziekenhuis weder verlaten. Het oorspronkelijk denkbeeld van den heer A. Huet, leeraar aan de polytechnische school te Delft, om vaartuigen zich met grocter snelheid over een watervlak te laten bewegen door deze in plaats van een scherpe kiel te laten rusten op zeer groote rollen, heeft de Fransche ingenieur Bazin opgevat. Bij proeven in 't klein in een vijver geno men, toonde hij aan dat een wiel op water met groote snelheid bewogen kan worden, wanneer er eene goede verhouding is tus schen de voortstuwende kracht en de snel heid van omwenteling van het wiel. Hij berekende dat een schip naar zijne opgaven gebouwd, met eene snelheid van 60 kilome ter per uur, dus gelijk een sneltrein, zich kan bewegen op den Oceaan, zoodat men in drie dagen van Rotterdam naar New- York zou kunnen reizen. Het pantserfort aan den Hoek-van-Holland zal dezen zomer gedurende drie maanden bezet worden tot het houden van oefeningen. De Residentiebode bewijst ons te veel eer door een bericht omtrent de uitspan ningen van H. M. de Koningin aan ons blad te ontleenen. Bij overhaast werk ontging ons de bron waaruit wij het ontleenden, die, naar wij meenen, moet worden gezocht in een Rot- terdamsch blad, 't welk meermalen ver klaarde zich geen Hofeensuur te laten wel gevallen. H. M. de Koningin kon gisteren voor de eerste maal in dit jaar weër van het ijsver maak genieten. De voor Haar gereserveerde baan achter het paleis in het Bosch was in orde gemaakt en een klein uurtje reed Koningin Wilhelmina schaatsen, onder het oog^van Haar Moeder,f;die"in den" tuin langs den waterkant' op en* neer wandelde". Op het ijs werd de Koningin begeleid door eenige dames en heeren der hofhouding. H. M. de Koningin-Regentes heeft de ijs baan op het Huis ten Bosch ook voor dit jaar wederom toegankelijk gesteld voor de dames en heeren der hofhouding met hunne kinderen. (Tel.) De Minister van Waterstaat enz. heeft aan de Exploitatie-Maatschappij, de Ned. Centraalspoor en de Ooster-Stoomtram- maatschappij machtiging verleend, om met 15 dezer een nieuw reizigers- en bagage tarief in te voeren, met verlaagde prijzen voor het verkeer tusschen Amsterdam en Zeist, en vele nieuw opgenomen verbindingen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft, in overleg met zijn ambtgenoot van financiën, door tusschenkomst van Gedepu teerde Staten, ter kennis van de gemeente besturen dat: lo. akten en besluiten die worden opge maakt krachtens eene daad of handeling, waarvan het onzeker is, of daarvan eene akte bestaat, niet behoeven te worden ge registreerd. Bevelschriften tot uitbetaling van aannemingspenningen mogen dus wor den afgegeven, ook zonder dat de akte van aanbesteding is geresisteerd, mits uit die bevelschriften niet van het bestaan der akte van ganbesteding blijke; 2o. akten van aanbesteding van centrale er. plaatselijke besturen niet behoeven ge registreerd te zijn, vóórdat ze door een hoogere autoriteit worden goedgekeurd. Voor 1895 is het contingent suppletie troepen voor Oost-Indië vastgesteld op 1500 man en voor West-Indië op 85 man. Daar in den eersten tijd de landmacht in West-Indië geen versterking behoeft, is de werving voor die koloniën voorloopig alleen opengesteld te Harderwijk. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben twee leden van den Raad van State, die thans zitting hebben in de afdeeling voor de geschillen van bestuur, de heeren jhr. mr. I. F. van Humalda van Eysinga en mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, het voor nemen te kennen gegeven om die afdeeling te verlaten. De Jav. Ct. deelt mede, dat onze mi nister-president te Peking, de heer J. H. Ferguson, 8 December naar Europa is ver trokken, terwijl de Duitsche zaakgelastigde aldaar met de behartiging der Nederlandsche belangen is belast. Staatscommissie voor Levensverzekering. De St. Ct. van gisteren bevat het volgende Koninklijk besluit Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het koninkrijk Overwegende, dat bij koninklijk besluit van 4 April 1892 eene staatscommissie is ingesteld om na te gaan, welke wettelijke regelen wenschelijk zijn ten aanzien van de inrichting en de wijze van werken van begrafenisfondsen en soortgelijke instellin gen welker werkkring omvat het verzeke ren van uitkeeringen tot geringe bedragen bij overlijden en om die wettelijke regelen te ontwerpen dat het wenschelijk is, de opdracht dier Staatscommissie uit te breiden tot het ge- heele levensverzekeringsbedrijf en haar in verband hiermede een adjunct-secretaris toe te voegen Hebben goedgevonden en verstaan lo. het aan genoemde Staatscommissie opgedragen onderzoek uit te breiden tot het geheele levensverzekeringbedrijf 2o. te benoemen tot adjunct-secretaris dier Staatscommissie mr. dr. K. H. Beijen, commies bij het departement van financiën te 's-Gravenhage. Het afgeloopen jaar leverde voor vele jongelieden, die zich hadden voorbereid om den werkkring van commies der belastingen te kiezen, een groote teleurstelling op, daar het elk jaar gebruikelijke examen achter-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2