2o. dat de gewichtige motieven die tot de staking aanleiding gaven, op rechtvaardigen grondslag rusten; 3o. dat vooraf algemeen overleg tusschen de betrokken personen mogelijk gemaakt is; 4o. dat er voldoende uitzicht bestaat op eene overwinnig; 5o. dal de eventueel gunstig resultaten der staking, zoowel uit moreel als materieel oogpunt, de nadeelen kunnen loonen die uit staking voortkomen; 60. dat men zich blijft bewegen binnen de grenzen van wet en recht; en 7o. dat men zich onthoude van elk physiek geweld of pressie. Wij sluiten deze kleine beschouwing met de volgende leerzame woorden van prof. Van Noort: «En zelfs indien al deze voorwaarden aan wezig zijn, zullen de werklieden nog goed doen, met zich tweemaal te bedenken, eer ze tot een werkstaking besluiten." (Het Arbeidersvraagstuk, pag. 74.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 Janua ri 1895. Herziening der Kiezerslijsten. De volgende kennisgeving omtrent de herziening der kiezerslijsten is gepubliceerd. De Voorzitter vandengemeen- teraad van Schiedam, gezien art. 7 der kieswet, zooals dat is gewijzigd bij art. VII der additioneele artikelen van de grondwet. Noodigt de mannelijke meerderjarige in woners dier gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstver- hopen dienstjaar in de personeele belasting (dienstjaar 1893/94) zijn aangeslagen naar een hoogere huurwaarde, dan die, welke volgens art. 1, litt. a en b, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15), aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de eerste drie grondslagen, of in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen in de grondbelasting (dienstjaar 1894) zijn aangeslagen tot een bedrag van ten minste tien gulden, (hoofdsom er. rijksopcenten) daarvan, door overlegging der voor voldaan onderteekende aanslagbiljetten, vóór den 15den Februari a. s. ter secretarie der ge meente te doen blijken. (Volgens art. 7, 3e lid, der kieswet wordt de man geacht in de grondbelasting te be talen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft.) Ook noodigt hij uit de mannelijke meer derjarige inwoners der gemeente, die op grond van het bepaalde bij art. 1, sub c, of krachtens het 4e lid van art. 7 der kieswet, aanspraak meenen te kunnen ma ken om geplaatst te worden op de kiezers lijsten, daarvan mede vóór 15 Februari a.s., aldaar aangifte te doen. De bij koninklijk besluit van 28 November 1887 Staatsblad no. 211) vastgestelde modellen A en B voor de zoo even genoemde aangiften zijn van heden, ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar. Tot de bewijsstukken, over te leggen in het geval van het 4e lid van art. 7 der laatstgenoemde wet, moeten be- hooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Voorts deelt hij mede: lo. dat volgens lett. c van art. 1 der kieswet ook kiesbevoegd zijn de mannelijke meerderjarige ingezetenen, tevens Neder landers, die hetzij hoofden van gezinnen of want elk oogenblik kon de ontknooping volgen. Het scheen mij toe of er reeds uren verloopen waren sedert mijne eerste ontdekking en ik begreep niet, wat den man mocht weerhouden. Hij zou toch op het allerlaatste oogenblik niet aarzelen Neen, hij wachtte slechts op het juiste oogenblikhij wilde wellicht vlak bij een station zijn, om zoodra hij zijn slag had geslagen, gemakkelijker den trein te kun nen verlaten, wanneer die langzaam reed. En ik wist volstrekt niet, waar wij waren hoe zou ik het nu ook te weten komen? Op hulp van buiten moest ik dus niet rekenen. Ik had vergeten, toen ik plaats riam, mij te vergewissen aan welken kant de noodrem was, wie denkt ook daaraan (Slot volgt.) alleenwonende personen ^zijnde, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, gedurende negen maanden, vooraf gaande aan den 45n Februari, een en het zelfde proces-gedeelte onafgebroken in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele be lasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijk- sche huurwaarde, ongestolfend, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woon huis of afgezonderd gedeelte van het woon huis geschat, dat sub a van dit artikel be doelde bedrag van den vollen aanslag bereikt, zijnde voor deze gemeente minstens 155. 9 2o. dat art. 7, 4e lid van laatstgenoemde wet, luidt: «Aanslagen in de grondbelasting wegens «onverdeelde onroerende goederen gelden «ook voor den mede-eigenaar, wiens naam «niet bij den aanslag in het kohier is ver smeid, mits zijn aandeel in dien aanslag «ten minste tien gulden bedraagt." En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden Januari 1895. De voorzitter van den gemeenteraad van Schiedam, VERSTEEG. Tot geestelijk adviseur van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond is door Z. D. Hw den Bisschop van Haar lem benoemd de weleerw. heer W. C. Zuidgeest, kapelaan der O. L. Vrouw-Visi- tatiekerk alhier. De heer mr. B. M. Bahlmann, lid der Tweede Kamer, hield Woensdagavond in een druk bezochte vergadering der R. K. kiesvereenigirig Recht en Orde te Rotterdam een welsprekende rede over «de politiek van den dag." Hij verdeelde zijn rede in een beschou wing over het verleden, het heden en de toekomst. Het verleden begon hij met de grond wetsherziening, waarbij hij aantoonde, dat de deur was opengezet voor het algemeen stemrecht, den dienstplicht en denatheïsti- schen Staat. Daarna besprak hij de Kamerontbinding, waardoor waren ontstaan de scheuring in de liberale en in de anti-revolutionnaire partij en de eenheid onder de Katholieken. Hij betuigde zich ingenomen met het program van het Kabinet-Roëll. Overgaande tot het heden, schetste hij de Katholieken als welwillend, maar niet ministerieel. Hij wenschte een nationale Kieswet, en zoo noodig herziening van art. 80 der Grondwet, om de invoering van propor tioneel kiesrecht mogelijk te maken. De oorzaak van den nood der gemeenten zag hij in de afschaffing der plaatselijke accijnzen en in de fixeering der personeele belasting. Om te voorzien in den nood der gemeen ten, wil men sommige uitgaven der ge meenten overbrengen bij het Rijk. Om dit te kunnen doen, beveelt hij de heffing van invoerrechten ten warmste aan. Verder be pleit hij afschaffing der land- en watertollen, waaronder de binnenvaart lijdt, terwijl de buitenlandsche scheep tiaar t vrij is van tol gelden. Ook bepleit hij vermindering van de per soneele belasting bij de talrijke gezinnen. Spreker zou niet ongeneigd zijn, de aan gevraagde nieuwe geweren toe te staan, indien de bruikbaarheid daarvan werd aan getoond en dan alleen voor het leger, niet voor de schutterij, op voorwaarde van ver mindering van het budget van Oorlog en Marine. Daarna bepleitte spr. de verplichte pen sioenverzekering, niet geadministreerd door den Staat, maar gevonden uit bijdragen van den patroon, den werkman en de vakver- eenigingen. Hij kon zich het streven van hen, die zich christelijke democraten noemen, in een monarchaal land als Nederland niet 'begrij pen, omdat de democratie noodwendig moet voeren tot de republiek. ügSpr. eindigde met een warme aansporing tot het blijven volgen der politiek van de vrije hand, welke, zooals in de brochure- Randwijk opnieuw is aangetoond, de ware historische lijn. is. Getroffen door een sneeuwbal, waarin een steen zat, viel gisteren-ochend een dienst bode bewusteloos op de straat aan het Oostvestplein te Rotterdam. Nadat zij in een tapperij was gedragen, bleek het dat zij eene diepe snede in het hoofd had ge kregen. Gisteren-namiddag te ruim 5 uren zag de werkman der gasfabriek te Rotterdam, Van Kerkhoven, dat er twee knapen door het ijs zakten aan de wetering der Nieuwe Plantage bij de gasfabriek. Hij begaf zich daarop naar de plaats des onheils, doch ziende dat het gevaarlijk was op het ijs te gaan, ging hij eerst naar de daarnaast ge legen werkplaats om een ladder te halen. Teruggekomen, bemerkte hij niets meer var, de knapen en begaf zich toen te water om te trachten hen, zooals hij vermeende, onder het ijs vandaan te halen. Nadat hij zelf uit het water gehaald was, werd naar de knapen aan het dreggen gegaan, doch zonder resultaat. Later bleek dat zij door een makker er uitgehaald waren en zich bij de ovens der gasfabriek zaten te drogen. Naar Het Vaderland verneemt, is de toestand van prof. Snijders te Delft niet zoo bedenkelijk, als vele berichten het aan vankelijk deden voorkomen. Bij het afsprin gen van de tram, die nog niet stil stond, viel de heer S. en kwam dientengevolge met hoofd en rug in aanraking met de uitstekende deelen van den wagen. De daardoor verkregen wonden zijn vrij ernstig en pijnlijk, maar van schedelbreuk of van beleediging van den ruggegraad is geen sprake zoodat er hoop is op volledig herstel. VLAARDINGEN, 12 Januari. Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat het bericht gisteren door de Maasbode ver spreid, bezijden de waarheid is. Onze Zeer Eerw Heer Pastoor is niet overleden heden was zijn toestand zelfs iets gunstiger dan gisteren. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zittmg van \rijdag 11 Jannari Medegedeeld werd, dat voor de algemeene Begrootingsbeschouwingen door de afdee- lingen zijn benoemd tot rapporteurs, de heeren Rahusen, Melvilll v. Lijnden, Pijn- acker Hordijk, J. Prins en Nibbens Sterling. Het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met Pruisen tot verbetering van het grensgedeelte van den Ouden IJssel, werd, na een gedachtewisseling tusschen den heer v. Nispen van Pannerden en den Minister van Waterstaat, aangenomen met 43 tegen 2 stemmen. Daarna werd behandeld het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent met raffineeren van ruwe suiker van hoog gehalte. De heer Godin de Beaufort ver klaarde zich tegen 't ontwerp, omdat het in de hand zal werken de hoogere bescher ming aan de hoogste nummers welke het buitentand verleent. De heer Rahusen, het entrepótstelsel het eenig systeem der toekomst achtende, zou voor 't ontwerp alleen dan stemmen, als den raffinadeurs niet meer bescherming wordt verleend. Nadat de heer Sassen het wetontwerp had bestreden en de heer A. P r i n s en de Minister het krachtig verdedigd hadden, is het wetsontwerp betrekkelijk de suiker aangenomen met 28 tegen 12 stemmen. De Kamer is gescheiden tot vermoedelijk Maandag-avond 28 Januari. De vice-president van den Raad van State, Jhr. Mr. van Panhuijs, bood gisteren den leden, refendarissen en commiezen van staat van dien Raad een diner aan, en zal den I7en dezer verschillende Ministers en oud-Ministers aan een gastmaal vereenigen. H|Het onderzoek der Staatsbegrooting is gisteren in de afdeelingen der Eerste Kamer afgeloopen, nadat nog twee sectiën na het einde der openbare vergadering waren bijeengeroepen. Nader kan worden medegedeeld, dat de Tweede Kamer nog deze maand voor de Friesche ontwerpen bijeenkomt, wanneer de Regeering daartoe het verzoek mocht doen. Anders zal het Januari-reces niet verbroken worden. Scheveningen. Men schrijft uit Scheveningen Het kan niet anders dan de Schevening- sche visschersbevolking tot dankbaarheid stemmen, wanneer zij let op de belangstel ling, die zich allerwegen openbaart voorde instandhouding van haar middel van be staan. Sedert de ramp van den 22 December vond men in verschillende bladen tal van gemoedelijke adviezen, maar ook menig ernstig ontwerp om de Scheveningsche vloot voor ondergang te behoeden. Wanneer men echter al die adviezen en ontwerpen op de keper beschouwt, dan komt men maar al te dikwijls tot de con- clussie, dat zij, die meenen het middel gevonden te hebben om Scheveningen te redden, niet volkomen op de hoogte zijn van hetgeen de visscherij te Scheveningen beteekent en ook niet van hetgeen zij be hoeft. En als wij deze regelen neerschrijven, hebben wij vooral op het oog het volgende Nu de ramp, die Scheveningen trof, juist voorviel in een tijd, dat de visscherij geheel stilstond en men tientallen van vaartuigen vreeselijk gehavend van hun anders veilige ligplaats zag neergestort, heeft menigeen zich de vraag gesteldhoe in het vervolg zulk een ramp te voorkomen. En het was zeer natuurlijk, dat men zich die vraag stelde, de vernielde vloot maakte op iedereen een diepen indruk. Maar verkeerd deed men, zich alleen tot de beantwoording van die vraag te bepalen. Want wezenlijk, Scheveningen is niet gered, wanneer het alleen een veilige berg plaats voor zijn vloot in December en Januari heeft. Daarvoor is meei noodig. Scheveningen behoeft in de eerste plaats voor het behoud van het visschersbedrijf de gelegenheid om zijn schepen èn tijdens de schrobnetvisscherij èn tijdens de haring- visscherij te Scheveningen zelve te laten komen. Dat is hoofdzaak. Thans is door den toestand van de duinen het landen of stranden van de bomschuiten zoo goed als onmogelijk geworden. Is de wind Oost en de zee kalm, dan blijven de bomschuiten op eerbiedigen afstand van de duinen en zij hebben geen gevaar te duchten, het landen is dan misschien te wagen. Tijdens de haringvisscherij hebben zij dan evenwel dikwijls met een ander bezwaar te worstelen. Zwaar geladen als ze zijn, kunnen ze dan door te weinig water niet vlot worden en niet door de branding komen. Zoodra echter de wind uit een streek van Zuid tot Noord waait, kan elk oogenblik zich het gevaar voordoen van tegen de hooge duinen geslagen en vernield te wor den. Neen, wil men inderdaad Schevenin gen op afdoende wijze helpen, dan het middel bedacht om aan de visscherij, terwijl zij in vollen gang is, een veilige gelegenheid te verschaffen om de vangst aan te brengen en weder op nieuwe huit uit te gaan. En is dit middel gevonden en toegepast, dan zal zeer waarschijnlijk dat middel tege lijk gelegenheid geven om de vloot tijdens den rusttijd in December behoorlijk te ber gen. Dat laatste bijzaak. Naar wij met genoegen vernemen, is mr. Heydenrijck weder zóóver hersteld, dat ge durende deze week de zittingen van den Raad van State door hem werden bijge woond en hij eerlang weder als spreker in de Haagsche afdeeling van den R. K. Volks bond hoopt op te treden. Dat de nieuwe regeling van den arbeids tijd der bakkers te Amsterdam niet onver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2