Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Zondag 13 Januari 1895. No. 5090. bureau lg>otev£ixacd 50. TWEEDE BLAD. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 5® PRIJS DER AÜVERTENT1ËN Van 1O regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billyke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 12 Januari '95. Bij de voortgezette beraadslaging over het ontwerp tegen de omwentelingspartijen in den Rijksdag te Berlijn betoogde giste ren de minister Van Köller uitvoerig, dat de strafwet niet voldoende is tegen de ver heerlijking van de misdaad en de socialis tische opruiingen. Hij riep de partijen op tot onvoorwaardelijke samenwerking in den strijd voor de heiligste goederen. Van den kant der Polen, anti-semieten en Welfen werden met nadruk bedenkingen tegen het ontwerp geopperd, inzonderheid wat het aan banden leggen van de vrijheid van de pers en de rekbaarheid der bepalingen aangaat. De Zuidduitschers Kröber en Sigl wezen er met nadruk op, dat slechts een zeer gering gedeelten van Zuid-Duitschlaod voor het ontwerp is. Als het aangenomen werd, zou het getal stemmen voor de soci alisten in Beieren aanzienlijk toenemen. Heden wordt de beraadslaging voortgezet. De vleugel adjudant, graaf Moltke, heeft gisteren op last van den Keizer aan prins Biémark een bloemstuk gebracht. De reeks schandalen schijnt in Frankrijk nog niet ten einde te zijn. Volgens den Jntrans.geant en de Petite Republique is Woensdag in den namiddag te Parijs een huiszoeking gedaan in de bureaux van den Evenèment, van welk blad directeur is de senator Edmond Magnier. De overige och tendbladen en ook de Evenement zelf, be waarden over het feit het stilzwijgen. De Eclair noemde geen namen, maar sprak van eene huiszoeking in de bureaux van een groot ochtendblad. Daar Magnier sena tor is van, het departement Var, wordt deze maatregel natuurlijk in verband met de instructie in zake de Fransche Zuiderspoor wegmaatschappij gebracht, waarvan de direc teur voor eenige weken werd ontslagen en zich thans in hechtenis bevindt. De lemps bericht, dat de bij den Evenement gedane huiszoeking door een reeks gelijksoortige maatregelen zal worden gevolgd. De klacht welke tegen den directeur van genoemd ochtendblad was ingediend, zal geene ver dere gevolgen hebben, daar de klager scha deloos is gesteld 1 De Engelsche ministers hielden gisteren in Downingstreet te Londen eene bijeen komst. De meeste ministers, ook lord Kosebery en sir William Harcourt, woonden dezen ministerraad bij. Natuurlijk is daar in de eerste plaats de marine-begrootlng ter sprake gekomen, waar tegen de minister van financiën, naar men zegt, ernstige be zwaren heeft. Wat de ministers hebben besloten, is nog niet bekend. Naar de Etoile Beige meldt, is volgens inlichtingen door haar uit goede bron ont vangen, het bericht door de Temps den vorigen dag verspreid omtrent het over nemen van den Congo-Staat door België volkomen juist. Het tractaat betreffende de overneming van den Congo-Staat door België is reeds onderteekend. Men ver wacht dat reeds dezer dagen het wetsont werp betreffende de annexatie van den Congo-Staat bij België bij de Kamer zal worden ingediend. De ministerieele crisis in Hongarije is opgelost. Een nieuw ministerie is tot stand gekomen. De minister Wekerlé (financiën) Szilagyi (justitie) Hieronymi (biunenlandsche zaken) Lnkacz (handel) en Edvoes (onder wijs) zullen deelnemen aan het Kabinet. Als minister van justitie zal optreden Czorda en als minister van landbouw Festetics, terwijl de heer Jordica is benoemd tot minister zonder portefeuille. De liberalen schijnen met deze oplossing der crisis zeer tevreden te zijn zij hebben er dan ook wel reden toe, want er is werkelijk niets veranderd. De Times verneemt uit Cairo, dat de positie der Italianen in Soedan eenige onge rustheid baart, aangezien zij door generaal Baratieri's oprukken naar Adowah verdeeld, thans gelijktijdig worden bedreigd door de Abyssiniërs en de Mahdisten. Omtrent de gebeurtenissen op Madagas car is bij den Franschen minister van kolo niën een telegram ontvangen uit Port Louis, waarin gemeld wordt, dat de Fransche troepen een aanvang hebben gemaakt met het bombardement van de forten, welke de Hova's tot bescherming van Tamatave heb ben opgericht. Van Engelsche zijde wordt de meening uitgesproken, dat Frankrijk niet tot deze kostbare expeditie had behoeven over te gaan, als door zijn vertegenwoordi ger meer diplomatiek beleid was betoond. Langs vreedzamen weg, zoo betoogt men, was van de Hovas alles te verkrijgen ge weest wat Frankrijk nu door geweld tracht te ontwringen. Tot dusver is het bericht dat in Korea de Koning, die nog eerst kort geleden zijn rijk onafhankelijk verklaarde, is vermoord, niet bevestigd. Noch te Londen, noch te Washington is eenige tijding ontvangen, waardoor de eerste mededeelingen betref fende den dood des Konings worden bekrachtigd. Inmiddels wordt in China de oorlog nog steeds onverpoosd voortgezet. DeJapansche troepen rukken in Mantsjoerije steeds ver der voort. Generaal Nodzu, de Japansche commandant, heeft weer eene overwinning behaald en zich na een kortstondig gevecht meester gemaakt van Kaiping, eene plaats welke door de Chineezen was bezet, ten einde den weg naar Haitscheng te versper ren. Men kan derhalve nu ook spoedig de tijding verwachten, dat de Japansche troepen Haitscheng hebben bezet. Van het verslagen China is geen ernstigen tegenstand meer te wachten. De eenige hoop, welke de Chi- neesche regeering heeft, is gevestigd op den goeden uitslag der vredesonderhandelingen die weldra zullen beginnen. Vervolg Binnenland. Te den Burg op Texel is deze week op een avond omstreeks 7 uren een aanslag gepleegd ten huize van den jongen dokter W. op diens leven. Drie revolverschoten zijn op hem gelost. De eerste kogel zou in 'thart gedrongen zijn, maar is in zijn loop gestuit door de kleeding. De beide andere misten, doordat hij de vlucht nam naar een achtervertrek. Onmiddelijk zijn een heer en twee dames van elders in arrest en in verhoor genomen. Denzelfden avond waren dezen op het eiland aangenomen. —Een der dames moet verklaard hebben dat zij zich nu gewroken had. Opsterland. Op de jongste vergadering van het bur gerlijk armbestuur in de gemeente Opster land (Fr.) onder presidium van den voorzitter, burgemeester, deelde deze mede, dat er slechts f 800 meer in kas was en dat de armvoogden de gelden voor de bedeeling niet konden ontvangen. De leden dreigden na deze mededeeling gezamenlijk ontslag als armvoogd te nemen. Per telegraaf werd de Commissaris der Koningin in Friesland met den stand van zaken in kennis gesteld. Eveneens per draad kwam van dezen autoriteit machtiging, om over eenige duizenden guldens te beschikken, zoodat de armenzorg, althans voor eene maand, weer kan geschieden. De armvoogden besloten na deze machti ging hunne functie te blijven vervullen. Na eene maand echter zal de kas weer uitgeput zijn en zal het armbestuur weer voor hetzelfde feit staan. En juist in den tijd, dat de armen zorg het meeste eischt. De Maastrichtenaars beginnen al iets beet te krijgen van een feestelijke stemming, met het oog op de door hen als zeker be schouwde aanst. komst van HH. MM. de Koninginnen. De sCercle équestre" is reeds begonnen met het vormen van een eere- wacht, waartoe onmiddellijk 30 heeren zijn toegetreden. Dat de Vluchthaven te Tiel goed aan hare bestemming voldoet, blijkt uit het feit dat er thans 38 schepen, waaronder er zelfs een van 795 ton, en 4 stoombooten een veilige schuilplaats voor den winter vinden, terwijl er nog voor zeer vele plaats is. In de Oude Haven liggen 8 schepen, eenige onderlossers en 7 woonhuizen of arken. De rivier voor de stad is voor J/3 met ijs overdekt. Rivier- en ijsberichten. Hoezeer de wintervorst reeds overal zijn zetel had opgeslagen, waarvan hij nu door het dooiweder spoedig dreigt verdreven te worden, blijkt uit de volgende berichten. Op de rivier de Maas voor Rotterdam tot Zee was gisteren zeer veel licht pap achtig ijs wat de buitenlandsche scheep vaart weinig hindert. De aangekomen stoomschepen meerden in de havens of kaden; de boeien bleven onbezet. De Wijnhaven te Rotterdam is thans vol schepen, die uit gevaar voor ijsgang in de rivier er een toevlucht hebben genomen. Ruim 300 Rijnschepen bevinden zich daar thans. De zegenzalmvisscherijen hebben wegens het vele drijfijs het visschen moeten staken. Uit Dordrecht wordt gemeld, dat er voortdurend veel, maar zeer licht en kort ijs is, dat evenwel nu reeds de scheepvaart belemmert. Te Vreeswijk zijn ook voor de groote schutsluis de schutbalken aangebracht, zoo dat de vaart op het Merwedekanaal nu gestremd is. Uit Renkum meldt men, dat de Rijn met dun afkomend drijfijs is bedekt, hetwelk sedert eergisteren belangrijk is verminderd. De visscherij is overal gestaakt. De stoom vaart ondervindt veel vertraging, terwyl de scheepvaart geheel is gestremd. De ver zending van gisteren naar de Betuwe gaat met veel bezwaren gepaard. De overtocht per gierpont blijft gestaakt, doch voor pas sagiers met roeibooten. Uit Deventer wordt gemeld, dat de IJsel met eenig drijfijs is bedekt. De passage is voor voetgangers, paarden en rijtuigen over de spoorbrug. Voetgangers kunnen ook aan de schipbrug per aak worden over gezet. GEMENGD NIEUWS. Op de zeterij der N. R. Ct. zyn thans twee zetmachines geplaatst, welke spoedig in gebruik genomen zullen worden. In den tuin van mevrouw de weduwe van der Hoeven op den Stationsweg te Slie- drecht, prijkt nog een stamroos met twee flinke knoppen en in dien van den heer C. Rijkee, te Alblasserdam, een struikroos met 6 flinke knoppen en 2 rozen in vollen bloei. Door een beeldhouwer te 's-Gravenhage is een buste van generaal Vetter vervaar digd, waarvan afgietsels in den handel zullen gebracht worden. Te Amersfoort is, terwijl de moeder zich voor eenige oogenblikken had verwijderd, het eenjarig kindje van P. in een theestoof met vuur terechtgekomen, waarbij het zich zóódanig brandde, dat er geen hoop meer bestaat het in het te behouden. Om het kind te verwarmen, had de moeder de thee stoof onder den tafelstoel geplaatst. De inboedel van den bekenden voorzitter der antibelastingvereeniging, Reens, zal op 23 dezer in het openbaar worden verkocht wegens belastingschuld. Men meldt ons van TexelVan de 4 verongelukte visschers Bakker (vader en drie zoons) is thans, naar men verneemt, het derde ljjk te Stavoren aangespeeld. Het NIEUWE SCHIEOA E COURANT InnlIlHIM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5