ontvangen. De gezant door journalisten bestormd, wilde zich niet uitlaten over zijn vertrek uit Parijs. Alleen verklaarde hij, dat de rede waarom hy werd teruggeroepen hem niet bekend is. De beschuldigden in zake het proces- Tschebinatz te Belgrado zijn veroordeeld tot drie jaar gevangenis. Tschebinatz zelf kreeg, met het oog op zijn bekentenis, slechts twee jaar. Twee zijn er vrijgespro ken. Ook de beschuldigden van eene poging om den Vorst te vergiftigen, werden vrij gesproken. Naar de Times uit Athene verneemt, is de staat van zaken te Elis onveranderd. Bij de debatten in de Kamer over het kieswet- ontwerp vielen, eenige sprekers de bevoor rechting der Jonische eilanden door den fiscus aan, waarop de eilandenleden harts tochtelijk antwoordden. Een tumult dat twee uren aanhield leidde tot de opheffing der zitting en een tweegevecht tusschen eenige afgevaardigden. De New-York-Herald ontvangt een tele gram uit Colon, waarin wordt gemeld, dat de regeering der republiek Colombia heeft besloten te Panama een standbeeld voor Ferdinand de Lesseps op te richten. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de gouvernementstroepen in Rio Grande bij het vervolgen van de opstandelingen de grens geschonden en een officier en drie soldaten van Uruguay, die deze schending wilden beletten, gedood hebben. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Januari 1895. Kopperfeest. Der veeljarige gewoonte getrouw, hebben de Schiedamsche typografen Zaterdag 11. weder hun kopperfeest gevierd. Ingrooten getale ware de leden der Typ<jgrafen-Ver- eeniging «Adelphismus" met hunne dames en geïntroduceerden Zaterdag-avond ure in de Officierenzaal vereenigd. De bescherm heer der Vereeniging, de heer P. J. van Dijk van Matenesse, en eenige heeren patroons vereerden de feestviering met hunne tegenwoordigheid. De president van «Adelphismus," de heer J. J. Soudan, heette hen allen welkom, wees op de tegenwoordigheid van den bescherm heer, wien hij een hartelijk woord van dank bracht en wierp vervolgens een terugblik op het afgeloopen jaar. Binnen de engere grenzen der typografie was dat jaar voor »Adelphismus" leden zeer gelukkig geweest. De financieele toestand der kas was vrij gunstig en na eenigen strijd kwam een uitkeeringskas bij overlijden tot stand, die den leden in nog ruimere mate de weldaad van het vereenigingsleven doet ondervinden De werkstaking in het typografenvak, die elders zooveel beroering bracht, strekte zich niet tot de Schiedamsche typografen uit. Spr. leidde daaruit af, dat het typografenvak hier geenszins ten achter staat bij andere zustersteden en bracht hulde aan de patroons, vooral aan een hunner die het belang der gezellen zoowel buiten als binnen de werk plaats zoozeer behartigt. Werd overal aldus gehandeld, de zwaarwichtige sociale kwestie zou veel van haar dreigend aanzien verlie zen. Hij wenschte den gezellen met het behoud der goede betrekkingen tusschen patroon en werkman geluk en spoorde hen aan hun vaandel steeds getrouw te blijven. Ten slotte wenschte hij allen aanwezigen een vroolijk feest. Na het openingswoord van den president, dat door het zingen van toepasselijke lie deren werd voorafgegaan en gevolgd, nam de uitvoering van het zeer gevarieerd pro gram een aanvang. In het eerste gedeelte werden een paar tooneelstukjes, waarvan wij het eerste minder gelukkig gekozen achten, door dilettanten uit «Adelphismus" leden vrij goed afgespeeld en hield de familie Boesnach met verschillende comische scènes de feestgenooten aangenaam bezig. De verschillende amusementen werden be geleid door een orkest en zeer eigenaardig ■afgewisseld door het zingen van liederen uit den feestbundel, wier tekst meerendeels aan het dichterlijk talent van eenigen van «Adelphismus" leden het aanzijn dankt. J oen de eerste afdeeling van het program voor het meerendeel was uitgevoerd, nam «Adelphismus" beschermheer, alvorens te scheiden, het woord. Blijkbaar met eenige ontroering herinnerde hij aan de vele jaren, die hij als beschermheer der typografen- vereeniging had doorleefd. Hij stelde er prijs op beschermheer te zijn van een vakveree- niging, die zooveel tot ontwikkeling en beschaving bijdraagt en in zulke goede handen is, en hoopte, dat zij tot in lengte van dagen het sieraad onzer stad zou blijven. De president van «Adelphismus" verklaarde haren beschermheer, dat het haar een ge noegen en een eer was, hem bij deze feest viering te zien, dankte hem voor het bewijs van sympathie en waardeering haar opnieuw gegeven en wenschte het hem zou gegeven zijn, nog vele jaren der typografen bescherm heer te zijn. Zoowel het dankwoord van den president als de afscheidsrede van den beschermheer, werd door applaus bezegeld, terwijl de fan fares van het orkest zich daarbij deden hooren. Daarop bracht de heer H. C. J. Roelants den president dank voor de goede woorden, die hij omtrent de patroons had gesproken, betoogde dat die gevoelens wederkeerig door de patroons den gezellen worden toegedra gen, wees met voldoening op die gelukkige verhouding tusschen werklieden en werk gevers en besloot met een enthousiastisch «leve Adelphismusdat geestdriftvolle in stemming vond. De president dankte daarop de aanwezige patroons, die jaarlijks de feestviering met hunne tegenwoordigheid vereeren, en het betreurende dat niet alle heeren patroons tegenwoordig zijn, hoopte hij dat de be doelde trouwe feestgenooten nog vele jaren de feestvieringen zouden bijwonen. Hij be sloot met een hoera voor den beschermheer en de patroons, dat levendigen bijval vond bij de feestgenooten, die hun een: «lang zullen zij leven I" toezongen. Nadat den beschermheer uitgeleide was gedaan, werd het feestprogram voortgezet, dat in zijne rijke verscheidenheid de feest vierende menigte nog vele uren gezellig bijeen hield. De prettige, aangename stem ming en de uitnemende orde die steeds »Adelphismus" kopperfeesten kenmerken, bleven tot het laatste onverstoord en over voldaan scheidden dan ook alle deelgenooten aan dit eigenaardig feest. Het volgende kopperfeest, in 1896, zal niet worden gevierd, evenmin als dat het welk in 1897 zou moeten plaats hebben; maar daar tusschen valt het zilveren feest van «Adelphismus" bestaan, dat de typo grafen met de meeste opgewektheid ho pen te vieren. 1 merd en de dienst moest zelfs gedurende eenigen tijd gestaakt worden. Op de lijn Rotterdam Schiedam moesten detramtrei nen voortdurend door twee of drie loco motieven worden voortbewogen. Ook op andere wijze ondervond men de onaangenaamheden, die de sneeuw steeds medebrengt. Vele wandelaars werden het mikpunt der baldadige straatjeugd, die de projectielen voor haar gevaarlijk spel maar voor het grijpen had. Op sommige gedeelten van de stad moesten ook de ruiten het ont gelden. Zoo zag men dan ook heden-ochtend aan de stralen langs de Plantage meerdere glazenmakers aan het werk. Hopen wij, dat de ingevallen dooi spoedig de zwarte sneeuwlaag van onze straten verwijdere en daarmede weder een deel van den winter geleden is. De heer B. J. H. Kam, oud-leerling van het gymnasium te Schiedam, heeft aan de universiteit te Leiden het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. Zaterdagmiddag heeft een Belg, knecht aan boord van het vaartuig destadAntwerpen liggende te Oud Delftshaven, bij den schipper ingebroken en een bedrag van f 70 alsmede eenige kleedingstukken ontvreemd. In de vorige week deden zich te Kralingen voor 14 gevallen van mazelen en twee van pokken, terwijl zich heden weder een geval van pokken voordoet bij een zes-jarig niet gevaccineerd meisje aan den Hoogen Zeedijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Delft ingebroken in het kantoor van den vijlenkapper S. aan de Aschvest. Een lessenaar werd opengebroken en daaruit is een bedrag van f20 ontvreemd. Dienzelfde nacht heeft men zich doormiddel van een valschen sleutel toegang verschaft tot het kantoor van den heer V. aan de Brabantsche Turfmarkt, waar twee lessenaars zijn opengebroken en een som van flOaan kleingeld is ontvreemd. hy op 4 dezer een samenspraak met de reeders heeft gehad, waarbij op de vraag) wat de verbetering hun waard was, is ge antwoord, dat vroeger f 60,000 (per boi» 20o, per logger 250 gulden) werd toegezegd, doch dat men nu verder wilde gaan. Tegen een opbrengst van 5 pCt, der bruto besom mingen voor haring en versche visch dus over een cijfer van twee millioen gulden als bijdrage der reedershonderdduizend gulden ziedaar, zegt de heer O., een cijfer, dat wel het krachtigst argument mag heeten hoezeer de visscherij in Scheveningen verlangt naar een haven. Deze toezegging leidt de havenkwestie in als handelsonderneming. Met deze toe- zegging is de exploitatie van een eenvoudige buiten- en binnenhaven, 5 meter diep, te Scheveningen door de verschillende besturen gesticht, een handelsonderneming, die haar risico voor onderhoud gedekt vindt, en die in de toekomst van Scheveningen voldoende kans op stijgende winsten ziet, om aan het exploitatie-kapitaal dat zij vraagt, een be hoorlijke rente te verzekeren. Reens heeft het druk. Ook te Monniken dam zal aanstaanden Woensdag bij een aldaar wonende weduwe, een executoriale verkoop plaats hebben, wegens belastingschuld. De bekende leider der anti-belastingbeta lers zal, volgens rondgezonden biljet, dien dag met de noodige hulp komen om de goederen tegen den minst mogelijken prijs weer op te koopen. BINNENLAND. Bij koninklijk besluit van 11 dezer is jhr. mr. W. A. C. de Jong# benoemd tot Staats raad in buitengewonen dienst. De Minister- van Binenlandsche zaken heeft, krachtens machtiging van de Koningin- Regentes, gezien het desbetreffend advies van Gedeputeerde Staten van Friesland, afwijzend beschikt op het aan H. M. gericht verzoek van het gemeentebestuur van Hin- deloopen, om boven het reeds aan die gemeente toegekend subsidie in de kosten harer huishouding, alsnog een bedrag van f500 voor hetzelfde doel te verkrijgen. Ter gelegenheid van Koppermaandag werd ook door de bekende firma addegon Co., te Arasterdam een keurige kalender in het licht gegeven. Deze kalender genomen naar een schil derij van Israels in 14 kleuren met een pragsteen gedrukt, mag inderdaad een sie raad voor kantoor of huiskamer genoemd worden. De firma Faddegon heeft er zeker hare bekende reputatie mede bevestigd door op nieuw te bewijzen, dat door hare inrichting uitnemend werk geleverd wordt. Bij een uit nood geslacht rund van C. M. v. de Velden, aan den Rotterdamschen dijk alhier, is miltvuur geconstateerd. Het cada ver werd Zaterdag verbrand. De sneeuwjacht, die Zondag tot bijna in den namiddag aanhield, heeft heel wat on aangenaamheden veroorzaakt. Maakte zij wegen en straten voor voetgangers bijna onbegaanbaar door de massa gevallen sneeuw, ook het verkeer met voertuigen werd er zeer door bemoeilijkt. Het tramverkeer werd zoowel hier als te Rotterdam zeer belem- De Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans tot hervatting van hare werkzaam heden opgeroepen tegen Dinsdag 22 Januari des namiddags ten 2£ ure. De Japansche gezant by ons Hof heeft stappen gedaan om wijziging te verkrijgen van artikel 109 van het Indische Regeerings- reglement in dien zin, dat voortaan Japan- neezen, die zich in Nederlandsch-Indië komen vestigen, met Europeanen worden gelijk gesteld. In eene vergadering van de sociëteit «De Harmonie," gevestigd in de bovenlokalen van het café restaurant «Gouden Hoofd", hoek Hoogstraat en Groenmarkt, te 's-Gra- venhage, is besloten tot ontbinding dier sociëteit. Naar aanleiding van dit besluit zullen de gebouwen van het «Gouden Hoofd", waarvan de sociëteit «Harmonie" eigenares is en waarin van eeuwen her de sociëteit was gevestigd en later het bedrijf van restaura tie is uitgeoefend, ten verkoop worden aan geboden. In De Scheepvaart levert de heer O. Ka- merlingh een pleidooi voor een buitenhaven te Scheveningen. Hij deelt daarin mede, dat Uit Alkmaar wordt aan het N. v. N. ge meld, dat de vrouw, die op dr. W. te'fes- sel twee revolverschoten loste, bij een bezoek te zijnen huize, een café-concertzangeres is uit Dresden, tegelijk te Amsterdam ver toevende met haar moeder. De vrouw is door de justitie te Alkmaar in arrest ge houden. De moeder en mr. H. J. K., die als rechtsgeleerde raadsman de vrouwen op haar reis vergezelde, zijn door den rechter commissaris te Alkmaar als getuigen ge hoord. Reeds is gebleken, dat beiden on kundig waren van het feit, dat de aangehou den vrouw daags te voren een revolver had gekocht en op reis medegenomen. Een arme weduwe uit Winkel, Klaasje Korver, die zoo gaarne voor haar en haar beide onmondige meisjes met naaien den kost wilde verdienen, doch niet in de moge lijkheid was een naaimachine te koopen, besloot, omdat ze «altijd zooveul hoort had van de goedheid van ons Koninginnetje voor de armen", H. M. om zoo'n machine per brief te vragen. Men kan zich voorstellen hoe verrukt en dankbaar de goede ziel is, nu ze van den burgemeester vernam, dat hij van H. M. de opdracht had ontvangen, voor haar een machine te koopen. Ieder roept zij aan en zegt met tranen in de oogen«Hei je het al hoortwat is ons Koninginnetje een lief skepselke, hè Over den op Tessel gepleegden moord aanslag, waarvan wij in ons vorig nummer gewag maakten, deelt de Held. Cf. nog het volgende mede: Met de middagboot waren een heer en twee dames aangekomen. Te Oudeschild aan wal gestapt begaven zij zich per dili gence naar den Burg, waar het drietal in het hotel «De Lindeboom" zijn intrek nam. Omstreeks halfacht 's avonds vervoegden zij zich ten huize van dr. W., die, vroeger te Tolen woonachtig, zich niet lang geleden te Tessel vestigde. Wat er tusschen dr. W. en het drietal is voorgevallen, is niet bekend geworden, maar zooveel is zeker, dat na een kort onderhoud éen der dames een revolver voor den dag haalde en daaruit een schot op dokter loste. Het schot bleek goed gericht, doch de kogel smoorde in de wollen onderkleeding van den aangevallene, waardoor dezen slechts een vrij onbeduidend schampschot werd toegebracht. Toen de dochter hierop de vlucht nam, werd hem nog een kogel nagezonden, die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2