Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Woensdag 16 Januari 1895. No. 5092. bureau "gjboter&fxaat 50. De priestermoorder. Feuilleton. PRIJS XAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 15 Januari '95. Na een tijd van betrekkelijke rust heeft gisteren te Parijs weer eens een dynamiet- aanslag plaats gehad. In de rue Monceau 'Werd gisteren-nacht de concierge van per- Ceel No. 65 gewaarschuwd voor een verdacht voorwerp onder een der vensters van dat huis. Hij nam het snel op en wierp het bidden op straat, waar, nauwelijks een halve Diinuut later, de ontploffing volgde. Alle belendende huizen werden in meerdere of Mindere mate door de naar alle richtingen liegende kogels beschadigdalle venster glazen werden verbrijzeld en deuren of kozijnen hier en daar doorboord. Van de daders was natuurlijk geen spoor te vinden, en men verdiept zich in gissingen naar de bedoeling van dezen aanslag. Sommigen denken aan een schandelijke quasi-grap anderen meenen, dat de daders zich in het huisnummer zullen vergist hebben, en de aanslag eigenlijk tegen Athalin, den rechter van instructie in de zaak-Ravachol, was ge richt. De aanslag had dan echter veel Vroeger kunnen geschieden. Mogelijk is ook eukel een schrikschot bedoeld om de bour- Qcoisie weer eens angst aan te jagen of ^el was het wraakneming op het gebeurde raet den socialist Rouanet in de Kamerzit ting van Zaterdag of wegens de weigering °na den gekozen anarchistischen afgevaar digde Gérault-Richard in vrijheid te stellen. Ook in het ministerie-Dupuy is in over drachtelijken zin een bom gesprongen, die dit oogenschijnlijk harmonisch geheel heeft doen uiteenspatten. Tengevolge van een Saterdag in den Raad van State gevallen beslissing over den duur van den rente- Waarborg aan de spoorweg-maatschappijen van het Zuiden en van Orleans door den Staat verzekerd, heeft de minister van open bare werken Barthou, ontslag genomen. De redenen van dit besluit zet de minister uit een in een schrijven aan den premier. De i) Het was op het einde vanFebruarll868, dat in eene groote Italiaansche stad de Verschrikkelijke gebeurtenis plaats had, Waarvoor thans ons verhaal loopt. In eene der stille zijstraten, waarin het gewoel en het getier der vastenavonddagen niet drong, lag een huis, dat door bouw trant merkelijk veel van de andere afstak. Het had twee verdiepingen en was van groote vierkante steenen opgetrokken hoe pel het onbewoond scheen, bevond het zich °ch in goeden staat. Ook lag het niet vlak aan de straat, zooals de andere huizen, maar ^as van deze door een grooten tuin ge scheiden. Een reusachtig ijzeren staketsel, Waarvan de sterke poort steeds gesloten leef, liep langs het trottoir en veroorloofde Uiemand den toegang in den wel beplan- t6u tuin. zakelijke inhoud daarvan luidt als volgt sik heb 23 Juni 1894 voor de Kamer van afgevaardigden, welke achtereenvolgende stemmingen mijne verklaringen hebben goed gekeurd, staande gehouden, dat de overeen komsten van 1893 voor de spoorwegmaat schappijen van het Zuiden en van Orleans gehandhaafd hebben, den datum van 31 December 1914 als termijn voor de rente garantie van den Staat. Ik heb die maatschappijen aangeschreven om dien termijn op hun nieuw uit te geven schuldbrieven te vermelden en op haar voorziening daartegen heeft mijne admini stratie deze stelling voor de bevoegde recht spraak verdedigd. Het vonnis van den Raad van State heeft mijne meening niet gewij zigd en het zou mij onmogelijk zijn om als minister van openbare werken in de onder handelingen met de bedoelde maatschappijen te laten leiden door eene beslissing, waar voor ik mij buigen kan, maar welke mijn vorige houding mij niet vergunt in toepas sing te brengen." Verschillende bladen, vooral van de vijandig gestemde, verzeker den reeds aanstonds, dat niet enkel Barthou, maar het geheele ministerie door de be slissing van den Raad van State was ge troffen. Zeker zou het Kabinet-Dupuy moeite hebben zich na dezen schok staande te hou den. De Kamerzitting van gisteren heeft het reeds doen vallen. In de Kamer gaf het ontslag van den minister van openbare werken aanleiding tot eene interpellatie van Millerand. Deze afgevaardigde verweet der Regeering, dat zij aan den Raad van State eene zaak heeft onderworpen, waarbij de financiën des lands zijn betrokken. Hij diende eene motie in, waarbij de Kamer, bet gedrag der regeering betreurende, eene enquête naar de hande lingen in dezen van den oud-minister Ray- nal vraagt. Raynal nam de enquête aan, die zal dienen om de liefhebbers van schandalen te beschamen. De minister-president Dupuy zeide, ;dat de regeering zich niet tegen de De ramen van het eenzame huis waren steeds gesloten en met dichte gordijnen voorzien, waarachter de uitvorschende blik des voorbijgangers niets kon ontdekken. Eene breede steenen trap leidde naar den hoofdingang van het huis, doch nooit zag men de zware deur opengaan. Boven de deur prijkte een prachtig vergulde ster, welke het gewone volk diets maakte, dat de huisbewoner een zeer ijverig patriot was. (De vijfhoekige ster, stella d' Italia, speelt, zooals bekend is, eene groote rol in de ge schiedenis van het jong Italië). Anderen echter meenden het beter te weten en beweerden, dat de zeldzame ster iets tooverachtigs bezat en het huis niets minder dan eene vrijmetselaarsloge was. Vele andere sieraden spraken ten gunste dezer meeningbouworde en hoekmaat, truweel en hamer, welke in het lijstwerk der ramen aangegracht waren en eene groote vergulde zon, die boven den gevel uitstak. Geen leven bemerkte men in het huisalleen nu en dan naderden op zekere dagen van de maand in de avondschemering met rassche schreden elegant gekleede mannen in ruime mantels gehuld, de poort, trokken haastig op eene eigenaardige wijze enquête verzet. Hij deed opmerken, dat de Kamer reeds in Juni 1894 de competentie van den Raad van State heeft erkend. Een ons ongunstig arrest is afgewezen, zeide de minister, wij nemen het aan, al betreuren wij het. De heer Barthou zeide, dat de Regeering zich niet aan hare verplich tingen kan onttrekken (Gemompel op de banken der uiterste linkerzijde.) Met 253 tegen 235 stemmen nam de Kamer uit het voorstel-Millerand het gedeelte aan, dat een enquête vraagt naar het gedrag van den oud-minister Raynal. Daarop stemde de Kamer over een motie van Trelat, hou dende dat de Kamer, eerbiedigende het beginsel van afscheiding van de verschil lende machten, overgaat tot de orde van den dag. De regeering had zich met deze motie vereenigd, welke met 263 tegen 241 stemmen werd verworpen. Na deze stemming verscheen de minister president Dupuy op de tribune en sprak de woorden»De Kamer zal begrijpen, dat na het laatst uitgebrachte votum de regee ring niet kan voortgaan met deel te nemen aan de beraadslagingen." Gevolgd doorzijn acht colleges (Barthou had als demissionair had reeds zijne plaats op de bank der afge vaardigden ingenomen en Delcasse was niet ter vergadering), verwijderde Dupuy zich, gaande langs de banken der linkerzijde, welke dit heengaan met applaus begroette. Met eenparigheid der uitgebrachte 329 stemmen werd tot besluit der vergadering aangenomen de motie Krautz. De Kamer, de rechten van den Staat reserveerende, gaat over tot de orde van den dag." De ministers begaven zich van het palais Bour bon naar het Elysee om den president der republiek collectief hun ontslag aan te bieden. Casimir-Perier heeft het ontslag van het ministerie-Dupuy aangenomen. Voor het assisenhof te Luik nam gisteren ochtend het anarchisten-proces een aanvang. Vijf- en twintig gendarmen en een aantal politie-agenten namen den dienst waar. Alle aan de schel en werden door een poortje, dat aanstonds zonder geruisch weder dicht gesloten werd, binnen gelaten. Hoe meer de donkere nacht naderde, hoe talrijker deze zeldzame bezoekers werden. Dat op zulke avonden het innerlijke des huizes schitterend moest verlicht zijn, kon men aan enkele lichtstralen zien, die in weerwil der neergelaten voorhangsels en der gesloten blinden haar weg naar buiten zochten. Ook vernam men dikwerf het gerinkinkel van glazen, dat aan een banket deed herinneren. Men bedroog zich niet, dat geheimzinnig huis diende inderdaad den mannen der loge, die met Mazzini aan 't hoofd het jong Italië gevestigd hadden, tot vergaderplaats. Op dien avond waren de vermomde be zoekers talrijker dan naar gewoonte opge komen, in lange rijen, de eene na den andere, kwamen zij uit de straatjes en steegjes, welke in de straat uitliepen, te voorschijn en het kleine ingangspoortje knarste onophoudelijk. Een der hoofdmannen en leider der sekte, een venerable uit Genua, was met eene gewichtige boodschap aangekomen. Het gold een hootdslag uit te voeren tegen de ge hate Kerk van Christus en tegen zijn zicht- toegangen tot het paleis van justitie werden zorgvuldig bewaakt. De zitting werd om 10 uur geopend en de beschuldigden binnen geleid. Tegen Jagolkofsky en Vliegen werd verstek verleend. Het Hof ging vervolgens tot de samenstelling der jury over. De griffier las de akte van beschuldiging voor. Bij eene interpellatie omtrent de bescher ming der Duitschers in den vreemde zeide gisteren de Staatssecretaris Marshall in den Rijksdag te Berlijn o. a.Wij willen geen politieken invloed in vreemde landen, maar algeheele onzijdigheid. Dus knnnen wij niemand beschermen, die zich elders in binnenlandsche oneenigheden mengt." Even als indertijd telkens de val van Caprivi werd voorspeld, hoewel hij nog heel vast schéén te staan, evenzoo duren thans, in weerwil van alle dementis, de profetiën voort, dat freiherr Marshall niet lang meer Staatssecretaris voor buitenlandsche zaken blijven zal. Voor de interpellatie hierboven bedoeld sloeg de afgevaardigde Hasse een lang zondenregister op, waarbij Caprivi ook nog een paar hakken kreeg, wiens buiten landsche politiek niets dan een gestadig buigingen maken naar alle kanten zou zijn geweest. De Daily News verneemt uit Weenen dat de keizers van Oostenrijk en Duitsch- land en de koning van Italië in den loop des jaars elkaar zullen ontmoeten om van gedachten te wisselen over het Drievoudig Verbond, dat in 1896 afloopt. Italië zou dan vragen zijne krijgslasten te mogen vermin deren. Een samenkomst van den Czaarmet de twee keizers in dit jaar staat ook bijna vast. Volgens de laatste berichten uit Buda pest is het nieuwe ministerie, onder voor zitterschap van Banffy, nu geheel voltallig. Reeds in de eerste dagen zal de minister president in de Kamer zijn program mede- deelen. In de plaats van Banffy zal vermoe delijk de minister van justitie, Szilagyi, tot voorzitter der Kamer worden gekozen. De baren Plaatsvervanger op aarde, den Paus. Hetgeen toen besloten werd, kwam eerst twee jaren later, den 20 September 1870 ter uitvoering, toen de stad Rome in de handen der Piëmonteezen viel en het laatste bolwerk der wereldlijke heerschappij des Pausen voor den storm der verbondene revo lutionairen en regeeringstroepen moest zwich ten. Alles, wat men tot hieraan tegen den opvolger van den H. Petrus ondernomen had, was alhoewel niet geheel vruchteloos gebleven, toch niet met het gewenschte gevolg bekroond geworden. Nog steeds was de eerbiedwaardige Priester-grijsaard in het Vaticaan heerscher van Romesteeds nog stonden hem trouwe mannen ter zijde, die bereid waren, als het tot het uiterste zou komen, voor hem hun bloed te vergieten. Daarom had de loge besloten, Rome te veroveren, den H. Vader in het Vaticaan gevangen te houden, ten einde hem aldus in zekeren zin onschadelijk te maken en de sleutels der eeuwige stad voor de voeten van Victor Emmanuel neder te leggen. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDANISCHE COURANT nmmiu'Witninuin»i'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1