Dr. Van Vijve, de geneesheer, die de schouwing der drie ljjken verricht heeft, getuigde, dat het lijk van Leonie Ablay, in een dubbele kist gesloten, nog goed te herkennen was, hoewel de dood reeds van twee jaren vroeger dagteekende. Evenwel was het hem niet mogelijk te verklaren, aan welke oorzaak het overlijden moest toegeschreven worden. Het lijk van Jacques Van den Kerckhove was bij de schouwing slechts een jaar oud. Hieromtrent kon hij verklaren, dat v. d. K. in ieder geval niet aan eene beroerte kon gestorven, zijn, gelijk mme. Joniaux voorgaf, en dat de verschijn selen, waaronder v. d. K. blijkens de ge tuigenissen is gestorven, dezelfde zijn als zich tengevolge van vergiftiging mat atro pine voordoen. - Het lijk van Alfred Ablay eindelijk was bij het onderzoek eerst negen dagen oud. Het scheikundig onderzoek heeft aangetoond, dat Ablay tengevolge van mor- phine-vergiftiging is gestorven, Geeft gij dit getuigenis als uwe mensche- lijke overtuiging of als uwe bevinding van geleerde?" vroeg de verdediger der beschul digde aan den deskundige. En deze antwoordde onder algemeene bewegingjlk zeg, wat de wetenschap mij toelaat te zeggen. Als het eenvoudig mijne overtuiging gold, zou ik mij veel sterker hebben uitgedrukt." Het openbaar ministerie vestigde de aandacht op deze gewichtige verklaring, terwijl de be schuldigde, met een van toorn gezwollen gelaat en dreigende oogen, den deskundige aanzag. Vervolgens legde dr. De Baisieux, die met de doctoren Van Vijve en De Visscher de lijkschouwingen heeft verricht, zijn ge tuigenis af. Hij bevestigde de mededeelingen van dr. Van Vijve en achtte onder de moge lijke oorzaken van den dood van Van den Kerck hove die van vergiftiging het waarschijnlijk. Dr. De Visscher, hoogleeraar te Gent, de heer Bruylants, leeraar in de scheikunde en de scheikundige Druyts bevestigden de bovenvermelde getuigenissen. De verdediging deed daartegenover den heer Depaire, scheikundige te Brussel, hooren, die het onderzoek der experten heeft nage zien. Hij en de advocaten protesteeren er tegen, dat de gerechtelijke schouwers geene deelen van de lijken bewaard hebben voor een tegenonderzoek; dat is gebruikelijk, zeggen zij, en een recht der verdediging. Daarop herinnert de officier van justitie den heer Depaire een geval, waarin hij als deskundige gehoord was en evenmin voor het tegenonderzoek iets had bewaard (Gelach in de zaal, dat dadelijk door den voorzitter wordt onderdrukt). 8 ure naderden vele parochianen tot de H. Tatel des Heeren. De plechtige uitvaart dienst werd aan het in zwaren rouw ge hulde en door waslicht overvloedig verlichte hoogaltaar gecelebreerd door den zeereerw. pastoor J. M. Daniëls met assistentie van zijne kapelaans de weleerw. paters L. Paap en A. Jansen. Door het koorgezelschap werd het Gregoriaansch Requiem uitgevoerd. Twee Maassteden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 77 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam77 Schiedam0 Te Rotterdam is het benedenhuis der matrassenmakerij van A. F. Vredevoort in de Alkemadestraat 46 uitgebrand. Twee spuiten hebben gewerkt. Ooorzaak van den brand was het vallen van brandend roetin stroo. Het verbrande was verzekerd. aanbood binnen zekeren termijn terug te geven. Als een gevolg van den ijstoestand op de Maas waren Zondag binnen de gemeente Rotterdam aanwezig 572 Rijnschepen, 1047 binnenschepen en 174 rivier-stoombooten, te zamen dus 1793 vaartuigen, waaraan een plaats in de havens moest worden toegewezen. Hieronder zijn niet begrepen vaartuigen beneden 10 M3. inhoud en tjalken Bovendien waren er 23 zee- zeil- en 25 zeestoomschepen. De Rijks-depothouders van postzegels zitten tegenwoordig in het heekje, waar de slagen vallen. Nu weer kregen ze althans te s Gravenhage een circulaire, om ze te waarschuwen vooral geen door particu lieren vervaardigde briefkaart-formulieren te verkoopen, alleen de echte Rijksformu lieren mogen bij hen te koop zijn, geene waarop door hen het frankeerzegel is ge plakt. Het schijnt, dat het kwartjeswinst per 100 formulieren de depothouders tot de particuliere nijverheid verlokte, tot groot nadeel van rijksschatkist, die tegenwoordig de kleintjes zoo best gebruiken kan. De jongste stormvloed, welke 0. a. ook den polder Volharding op Texel onder water zette, heeft aldaar diepe sporen ach ter gelaten. In het gat, dat in den dijk ontstond, heeft men eene diepte gepeild van twintig voet. Gisteren-morgen hadden te Delft twee ongelukken plaats, veroorzaakt door spoe lingkarren. De zoon van P. L. reed met een spoelingkar over de Binnenwatersloot en week uit voor een kinderwagen, waar door zijn kar in botsing kwam met een spoelingwagen, die van den anderen kant aankwam. L. viel met zijn hoofd op de brug en bekwam een bloedende hoofdwond. Een paar uur later werd de 70 jarige v. d. S. in de Choorstraat door een spoeling- kar overreden, waardoor zijn linkerbeen brak. Te Maassluis is men reeds druk bezig met het aanmonsteren van zeelieden voor de visschersvloot. Op verscheidene schepen is de bemanning compleet. Eenige loggers zullen zeer vroeg uitzeilen om de kol- en beugvisscherij uit te oefenen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Schiedam, 16 Januari 1895. Naar wij vernemen, is door een consor tium van bankiers en de firma Van Meerten Zn., distillateurs te Delft, eene overeen komst getroffen met de Spaansche regeering tot den alleen-verkoop van gedistilleerd op het eiland Cuba. Daarvoor zoude aan de Spaansche regeering gedurende den loop van het contract 70.000 P. St. per jaar worden betaald door genoemd consortium. De invoer op Cuba bedraagt, naar wij meenen, ca. 800.000 kelders van 16 ff, of circa 12.800.000 L gedistilleerd per jaar. De British Baker weet mede te deelen, dat er sprake van is, dat een aantal groote Amerikaansche molens voornemens zouden zijn, gedurende eenige weken te sluiten, of de capaciteit der molens te verminderen. Het doel van dezen maatregel zou natuur lijk zijn, de prijzen in de hoogte te werken. In de St. Janskerk aan de Lange Haven alhier werd heden-ochtend een plechtige uitvaartdienst gehouden voor den weleerw. pater (Antoninus) W. C. van Meegen, oud pastoor der parochie, den 27 December als rustend geestelijke in de pastorie te Neer bosch overleden. Zoowel onder de vroegere ■diensten als onder den plechtigen dienst ten VLAARDINGEN, 16 Januari. Aangenaam is het ons te kunnen melden, dat onze zeereerw. heer pastoor W. A. Boerkamp, een weinig in beterschap toeneemt. BINNENLAND. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotter dam, ter standplaats de gemeente Schie dam de heer H. B. E. Blaisse, candidaat notaris te Arnhem. De miliciens der infanterie, lichting 1892, zullen tusschen 15 Juli en 30 September a.s. gedurende eene maand voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen. Het uur van den aanvang der bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op Dinsdag 22 dezer is des namiddags te 2| uren. Door de recherche te Amsterdam is de hand gelegd op een zeer berucht inbreker H. F. Strube genaamd, een man, die ter zake van inbraak bij verstek veroordeeld was tot een gevangenisstraf van 4£ jaar en gedurende het laatste jaar verschillende steden door zijn inbraken onveilig gemaakt. In de Zondag gehouden vergadering der Amsterdamsche atdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, besprak de bekende Carmelieter pater fr. A. van de Kerckhoff, eenige grie ven, welke men zooal tegen den Volksbond verneemt, als daar zijnhet bevorderen van de uithuizigheid door het veelvuldig vergaderen, het veelvuldig spreken en het maken van beweging in het openbaar en het »op het kantje" gaan langs socialistisch vaarwater. Deze grieven werden door den eerw. spreker aan een ernstige en pittige critiek onderworpen waarbij hij tot de conclusie kwam, dat zij niet bestonden of overdreven en in zekere mate onvermijdelijk waren. De voordracht viel den talrijk opgekomen leden zeer in den smaak. Ten slotte werd pa'•er Van de Kerckhoff, die naar zijn ver klaring als werkmanszoon zelf tien jaar lang de kiel heeft gedragen, tot eerelid benoemd der afdeeling. heel van tegengif ontbloote hersenen e(l gemoederen daardoor kan worden gestie^ leert men thans in de Alkmaarsche gereed zaal opnieuw, zonder nog te kunnen va3'' stellen, hoeveel duizenden jongelieden e" volwassenen in hun hart door en door ^e' dorven worden, zonder dat zij tot excess""' vervalien, zooals de jongeling, die thf"® wellicht levenslang achter slot gaat e" eigenlijk den dood verdiend had. Met een waarschuwing tegen het veI" spreiden van slechte en lichtzinnige lectin" kunnen wij de uitgevers en schrijvers n'e' bereiken. Maar de schoone gelegenheid om ouders en anderen, die met de zorg va" ondergeschikten belast zijn, op het vreese' lijk gevaar te wijzen, mogen wij niet late" voorbijgaan. En dan, men bedenke het welhet zij0 niet alleen de boekjes, waarin de gevaarlijk lectuur steekt, maar ook zekere dag- e(t j weekbladen, die in hun feuilletons het mid del hebben gevonden, om elkaar de loef te steken in het prikkelen van de lag® driften en het populariseeren van de grofst® i gruwelen. De stoomboot Leeuwarden IV, kapt- L. Brommer gistermorgen van Harlingen naaf Amsterdam vertrokken, moest wegens het vele drijfijs ter hoogte van Hindeloopen, naaf Harlingen terugkeeren. Het vaarwater va" daar naar Leeuwarden kan wegens de vorst der beide laatste nachten en de Zondag gevallen sneeuw als gesloten worden be schouwd. De stoombootjes, die dagelijks van Harlingen naar Sneek en Leeuwarden ver trekken, staakten ook den dienst. Ten einde de directie van het pensioen fonds voor weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren in de gelegenheid te stellen de noodige gegevens te verzamelen tot uit voering van de 3e alinea van art. 20 (ver slag van de werkzaamheden van het bestuur van het fonds over het afgeloopen jaar) en de 4e alinea van art. 24 der wet van 9 Dec. 1890, Stbl. 79, is aan de onderscheidene burgerlijke ambtenaren eene lijst van vragen toegezonden met verzoek haar ingevuld aan den hoofdambtenaar of ambtenaar die ze Lessen uit de gerechtszaal. De behandeling van de beruchte zaak van den moord te Schagen voor het gerechtshof te Alkmaar, gaf het Centrum de volgende regelen in de pen Onze lezers vinden in dit nummer een uitvoerig relaas van de gisteren te Alkmaar aangevangen terechtstelling van den Schager onmensch, die twee weerlooze vrouwen op de gruwelijkste wijze slachtte. Het is in hoofdzaak ontleend aan het Handelsblad, welks reporter onder de weinige gelukkigen behoorde, die in de gelegenheid was een verslag te kunnen opmaken. Uit het relaas, door den moordenaar-zelf van zijn schrikkelijke daad gegeven, blijkt, dat het verlangen naar een handvol geld hem tot den dubbelen moord bracht en dat in zijn verkankerde ziel het boos opzet is gevormd door het lezen van eenige boekjes. In het verslag staan die boekjes gequali- ficeerd als ^onverstandig geschreven". Wij kennen die geschriften niet, maar hebben bij het overnemen van het relaas de woor den onverstandig geschreven" geschrapt, om er hier met een enkel woord de aan dacht op te vestigen. Immers, het wil ons voorkomen, dat die woorden veel te zacht en te vergoelijkend zijn voor het akelig bedrijf van uitgevers en schrijvers, die producten, als hier bedoeld worden, onder ons volk brengen. Bij stapels worden steeds de afschuwelijkste romans en novellen onder het lezend publiek ge worpen, en op gewetenlooze manier wordt gespeculeerd op de lage hartstochten der menigte. Welk kwaad hierdoor in de ge- Het Schoolblad meldt De onderwijzers in Opsterlar.d hebben met lang op hun kwartaal-tractement be hoeven te wachten en het zijn eigenlijk de armvoogden, die er hun zoo spoedig aan hebben geholpen. Dezen toch vergaderden Vrijdag ten gemeentehuize en toen er geen geld in de kas bleek te zijn en zij dus voor zagen de armen, als zij omyhun gewone bedeeling kwamen, met ledige handen te moeten wegzenden, verklaarden zij nog dienzelfden dag allen hun ontslag te zullen nemen, zoo er geen toezegging kwam, dat ze den volgenden dag geld zouden ontvangen- Daarop werd door den burgemeester naar Gedeputeerden getelegrafeerd met verzoek spoed te maken met de beslissing over de aanvraag, om machtiging tot het doen van nieuwe uitgaven, omdat het gevaar van ont slagneming van alle armvoogden dreigde. En ziet, de gunstige beschikking kwam nog denzelfden dag, de armen konden hun be deeling ontvangen en ook de onder wijzers hun tractement. De beide socialistische wethouders van Opsterland zijn door den Raad herbenoemd. De heer S. Hamelink, te Heerenveen, directeur der Nederlandsche Trawweg-Maat- schappij, heeft eene uitnoodiging ontvangen, om een plaatselijk onderzoek in te stellen naar de geschiktheid van Paramaribo, voor het leggen en exploiteeren van tramwegen. Door bemiddeling van de Ned. Ond. prop club te Groningen tot afschaffing van ster ken drank is door een dertigtal kweekelin- gen aan de rijkskweekschool aldaar eene Vereeniging opgericht, moet het doel zich op de hoogte te stellen van het alcohol vraagstuk. De visschers in het oostelijk deel der pro vincie Groningen klagen tegenwoordig steen en been over de kwade concurrentie, hun aangedaan door vischotters, waarmede de wateren talrijker dan ooit bevolkt zijn. Menigeen toog reeds met zijne honden ter jacht, om eenige der brutale roovers te verschalken en maakte dan een goede dag huur, want de vellen der otters hebben, om dezen tijd van het jaar, hooge waarde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2