Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Zaterdag 19 Januari 1895. No. 5095. ^ureau ^oter^txaat 50. De priestermoorder. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD; Voor Schiedam per 3 maanden franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke ovéreenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 18 Januari '95. De Presidentskeuze in Frankrijk. De verkiezing van een opvolger van Casi- ^'r-Perier als president der Fransche repu bliek is gisteren bij tweede stemming beslist. minister van marine, Félix Faure, is door "et Congres te Versailles met 435 stemmen tot president gekozen. Re vergadering van het Congres werd geopend om twintig minuten over eenen °eder voorzitterschap van Challemel Lacour, President van den Senaat. Verscheidene a%evaardigden vroegen het woord, maar de voorzitter weigerde en opende de stem ming. Stembriefjes werden uitgedeeld met d® namen Waldeck-Rousseau Brisson en aure. Bij eerste stemming werden uit gebracht op Brisson 344, Faure 216 en Waldeck-Rousseau 195 stemmen. Bij tweede stemming verkregen Faure 430, Brisson 361 verschillende personen 9 stemmen. Be voorzitter der Nationale Vergadering deelde den uitslag der stemming mede. Nauwelijks had hij de woorden gesproken °P den heer Felix Faure zijn uitgebracht ^0 en of een tumult, dat eenige minuten inhield, maakte hetgeen hij verder zeide °nverstaanbaar. Aan de linkerzijde, vooral Van den kant der sociaal-democraten, werd °P dezen uitslag geantwoord met rumoer geschreeuw en uitroepen als: weg met de schurken, weg met de dievenHet centrum en een deel der rechterzijde klapten daaren tegen in de handen zoo hard zij konden. Niet tevreden met hnn protest brachten de Voorstanders van Brisson hun candidaat eene luidruchte hulde door op te staan en Van alle zijde den overwonnene te omringen 60 warm te applaudiseeren. Het tumult Vverd onbeschrijfelijk 1 Men schreeuwde ;»weg met de Commune! De socialist Baudry d'Asson trachtte gehoor te vinden voor een voorstel om het presidentschap af te schaf- 4) »Geweld komt mij niet raadzaam voor," Antwoordde de voorzitter, «Don Agostino is te bekend in de stad en te zeer bij het volk gezien en bemind; als hem plotseling een ongeluk overkwam, zou men aanstonds aan ons denken, te meer, daar hij reeds Mondeling en schriftelijk zijn getrouwen verklaard geeft, dat de booze vrijmetselaars bem naar het leven staan. Ik ben de meening toegedaan, dat wij ons niet mogen bloot stellen." 9 Dit is ook volstrekt niet noodig, maar hij moet uit den weg geruimd wor- ^etb dat is zekerwij behoeven immers a®n dood zelf niet te plegen, dit kunnen 9 gevoegelijk van ons afweren. Als wij g«en ander middel vinden, dan plege men "lipmoord. Er zijn immers nog Judassen fen. De Voorzitter weigert hierop in te gaan. Over en weer bleef men elkaar scheldwoorden naar het hoofd werpen. Ten slotte verklaarde de Voorzitter de vergadering gesloten en ging zij onder rumoer uiteen. Na afloop der vergadering gingen Challe mel Lacour, Dupuy en de ministers Foure gelukwenschen. Hunne toespraken beant woordende, zeide Faure «Ik ben ten diepste getroffen door de groote eer en de grootsche taak waarmede de vergadering mij heeft bekleed. Ik aanvaard daarvan de lasten met erkentelijkheid en met het besef der ver antwoordelijkheid en der plichten die mij zijn opgelegd. Ik zal er al mijne krachten aan wijden. Ik doe een beroep op alle republikeinsche meeningen zonder onder scheid, op de medewerking van alle ver tegenwoordigers der natie. Wij zullen elkaar steeds ontmoeten bij ons gemeenschappelijk streven, zijn grond vindende in onze liefde voor het vaderland, onze toewijding aan de republiek, onze zorg voor de gerechtigheid en voor de bescherming der nederigen en kleinen." De President is daarop met een extra- trein naar Parijs vertrokken. Toen de heer Faure aldaar aankwam, werd een paar malen door de omstanders gefloten en leve Brisson geroepen. Eene dichte menigte was aan het station samen gestroomd, aangetrokken door de detachementen der republikeinsche garde te voet en te paard, welke er stonden om den nieuwen president bij zijn binnenkomen in de hoofdstad de militaire honneurs te bewijzen en hem geleide te geven naar het Elysee, waar hij, door de omstanders luide toegejuicht, ten half tien aankwam en door Casimir-Perier werd ontvangen. De President heeft zich vervolgens naar het ministerie van marine begeven, waar hij geluk gewenscht werd door zijne familieleden en enkele intime vrienden. Hy verscheen op het balkon van het ministerie, van waar hij zijn dank bracht aan de hem met groote vreugde begroetende menigte. Blijkens de berichten uit de pro- genoeg in de Katholieke Kerk, die voor dertig zilverlingen hun Heer verkoopen -- zoo een kunnen wij ook vinden, hij zal ons voor een bepaalde som dezen schreeuwer wel uit den weg ruimen. Maar a propos, opdat ik het niet vergete, nu wij juist over Judassen spreken, Don Agostino heeft ook beweerd, dat wij, de vrijmetselaars, de echte Judaszonen zijn, omdat wij in onze geheime vergaderingen de gewijde Hostiën onteerden. Zulk eene bewering, voortdurend en met brutaliteit onder het volk gebracht past juist aan het onbeschaafde gepeupel, om het te doen dwepen en tegen ons op te ruien. Daarom zou het wijs heeten, daarna te streven om het volk de onhoudbaarheid dezer beschuldiging onder 't oog te brengen. De voorzitter onderbrak den spreker. «Dat kan zoo gemakkelijk nietDon Agostino steunt zijne desbetreffende bewe ringen met zulke sterke bewijzen, dat daar niet tegen op te komen is. Hij vertelt, dat wij liederlijke vrouwspersonen geld geven, om met schijnbare aandacht ter communie te gaan en die ons dan de ontvangen Hos tiën overbrengenwij echter ontwijden ze in onze loges, bespuwden ze, bespotten ze, doorstaken ze met priemen en offerden ze vinciën maakt de verkiezing van Faure overal een uitstekenden indruk. Volgens de Rêpublique Franfaise, het orgaan van Méline, is de verkiezing van Félix Faure een schitterende overwinning van het vrijhandelsstelsel. Meester van het presidentschap der republiek, van dat der Kamer en van den Senaat, kan volgens ge noemd blad aan een terugkeer tot den tijd der handelsverdragen niet worden gewijfeld. Bij de overdracht van het gezag door Challemel Lacour, sprak deze tot Faure de hoop uit, dat onder zijn presidentschap alle mannen des vredes tot elkander mogen worden gebracht door de zegepraal der denkbeelden van verdraagzaamheid en vrij heid. Faure verzekerde, dat hij zijne voor lichting zou weten te vinden in het voor beeld en de ondervinding dergenen, wier leven gewijd is aan de republiek. In den loop van den avond hebben Dupuy en de overige ministers hun ontslag opnieuw bij Faure ingediend, maar zij zullen voorloopig aan het bewind blijven. De socialistische groepen hebben een manifest uitgevaardigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de keuze van het Congres, hunne tegenstanders beschuldigende van den strijd tegen de democratie te willen volhouden en de sociale hervormingen te vertragen. Van zijnen kant heeft ook de hertog van Orleans een manifest uitgevaardigd in den vorm van een brief aan Buffet, Orleanistisch lid van den Senaat, waarin hij zegt«Frank - rijk heeft eene gevaarlijke crisis te door staan. Het schrijven van Casimir-Perier, pas 6 maanden geleden tot President ge kozen, is eene aanklacht tegen de tegen woordige constitutie. In Frankrijk kan de republiek nooit anders zijn dan eene tijde lijke instelling. De gebeurtenissen dezer laatste dagen bewijzen dat het uur nabij is, waarop het land terug zal willen keeren tot den regeeringsvorm die den roem uit maakt van zijn verleden en de waarborg den satan, door dat wij ze te zijner eere verbrandden. Zulk eene bewering is natuurlijk juist daartoe bestemd, de dweepzieke ge- ioovigen tegen ons op te ruien, en daarom zou het bepaald wenschelijk heeten, dat het iemand onzer mocht gelukken den verbeel dingrijken Don Agostino te logenstraffen, iets wat sedert de vervloekte geschiedenis met Margaretha Besozzi, niet gemakkelijker kon zijn." «'tKomt in 'tkort hierop neer: Marga retha Besozzi, eene slechte vrouw, zou Don Agostino op haar sterfbed zeer belangrijke en veel omvatteude verklaringen over dit punt afgelegd en als bewijs der waarheid aan hem zeiven eene H. Hostie, die zij tot dat doel ontvangen had, overgereikt heb ben. Hieruit slaat nu de paap tegen ons kapitaal en I zijne onthullingen baren groot opzien 1" God dood en duivelDaar kunnen wij niet rustig op slapen, daar dient een einde aan te komen 1" 9 Wat te doen 1 Met bloote wederleggingen komen wij in elk geval te laat." «Aangenomen. Maar er dient toch gehan deld te worden. Als wij het verledene r.iet meer kunnen schoon wasschen, moeten wij zal zijn van zijne toekomst. Den dag, waarop het land mij terug zal roepen, zal ik in u, Buffet, het vertrouwen vinden, en in mijne toewijding de kracht om mijne taak te vervullen tot aan het einde toe. Mijn leven en mijn bloed zullen voor Frank rijk zijn, dat mijne voorvaderen groot en geacht hebben gemaakt. Dit evenwel zal het werk zijn van morgen. Het werk van heden is, de onmiddellijk dreigende gevaren weg te nemen. De Hertog doet verder een beroep op zijne vrienden om opnieuw een bewijs te geven van hunne zelfopoffering en hunne vaderlandsliefde door alle goede burgers te helpen eenen candidaat voor het president schap te verkiezen, die beter berekend is voor de taak om in de binnenlandsche aan gelegenheden orde en den maatschappelijken vrede te bewaren, en tegenover het buiten land de eer des lands omhoog te houden. Arbeiden wij heden aan het heil des lands morgen zullen wij voor zijne grootheid wer ken. De brief is onderteekend: Philippe. De hertog, die zich met zijn geheele gevolg van Stowehouse naar Dover had begeven, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn, vertrekt heden weder naar Londen. De Pruisische landdag, eergisteren door keizer Wilhelm in het Witte Paleis te Berlijn geopend, heeft den arbeid hervat. De minister van financiën, Miquel, hield zjjn millioenenrede en gaf uitvoerige inlichtingen over den toestand der financiën, die nog alles behalve bevredigend is. De heer Von Köller, de conservatieve leider, werd zonder hoofdelijke stemming tot voorzitter herko zen. Nadat de heer Miquel zijne financieele plannen, welke reeds zijn medegedeeld, had toegelicht, werd de vergadering gesloten. De volgende vergadering is op aanst. Maan dag bepaald. Over den toestand in Noord-Oost-Afrika is men in Italië alles behalve gerust. Blij kens hetgeen nog wordt medegedeeld over den veldclag die tusschen generaal Baratieu ten minste onze toekomst verzekeren. De mond, welke zulke zaken door de wereld rondbazuint, dient voor eeuwig gesloten, de hand, die zoo iets schrijft, voor eeuwig verdord te worden." «Broeder Vincento is dus van meening, dat men den ongeschikten schreeuwer op zij dient te schuiven." «Ja, hij moet sterven 1" antwoordde de voorzitter op ijskouden toon. Hij stond op, nam den voor hem liggenden dolk, wrong hem in de vuist ten hemel en riep uit: Nekam Adonai(wraak tegen U, o God uit kracht mijner machtsvolmaaktheden, veroordeel ik den Priester Don Agostino, den verrader van onze geheimen"ter dood." Alle aanwezigen stonden op en bekrach tigden het uitspreken van het vonnis, door de linkerhand drie malen uit te strekken en de formule der verwensching uit te spreken. Daarop vroeg de voorzitter «Moeten wij bij het lot beslissen wie bij naam de broeder is, bestemd om het vonnis te voltrekken Wordt vervolgd.} NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT ..ci:1 ::i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1