Werkelijk is Félix Faure dan ook de ge kozene der gematigden. Ditmaal hebben de gematigd-republikeinsche en liberale partijen nog weten stand te houden tegenover de radicaal-socialistische partijgangers. Daartoe heeft de steun van vele monarchalen en katholiek-republikeinen zeker veel bijge dragen. In de gegeven omstandigheden, nu aan een herstel van het koningschap niet te denken is, meenden vele royalisten en «ral lies onder de candidaten die bij deze ver kiezing gesteld zijn, aan Faure de voorkeur te moeten geven. Zijne beste titels zijn voorzeker, dat hij in 1871 naar Parijs trok, om de hoofdstad tegen de Commune te ver dedigen, in 1886 als lid der Kamer tegen de verbanning der prinsen, in 1888 tegen de herziening der Grondwet en herhaalde malen tegen de afschaffing van het gezant schap bij den Paus stemde. Over het alge meen heeft Faure, hoewel de liberale be ginselen toegedaan, zich onderscheiden door eene zekere gematigdheid, die hem in deze omstandigheden eene aanbeveling was. Wat zijn uiterlijk betreft, is de president der Fransche Republiek een forsch gebouwd man. Het hoofd van ronden vorm staat kranig op een slanke gestalte. Zijn haar dat hij steeds gewoon is zeer kort te dra gen, is reeds grijs, maar zijn knevel is nog blond. Hij is Parijzenaar van geboorte en 54 jaren oud. Verder is hij een onver moeid werker, zeer welwillend en steeds bereid om anderen te helpen. Men ver wacht algemeen, dat zoowel de president als zijne gemalin het Elysee op waardige ■wijze zullen vertegenwoordigen. Hij heeft twee dochters, waarvan de eene is gehuwd met den heer René Berger, lid van den provincialen raad van het departement der Seine. Zijne benoeming maakt te Parijs een goeden indruk, want noch Brisson, noch Rousseau zijn populair, terwijl de heer Faure dit wel is of althans aan velen on bekend is. Men noemde zijne verkiezing een concentratie van het gezond verstand de zinspeling en de veroordeeling tevens van de bekende republikeinsche concentratie. Dat de radicalen en socialisten het ge beulde niet kunnen verkroppen, waar zij zoo zeker op de zegepraal van hun candi- daat Brisson gehoopt hadden, is wel te begrijpen. De sociaal-democraten hebben natuurlijk weder een manifest uitgevaardigd zegt de Parijsche correspondent der N. R. Ct. en even natuurlijk is de Petite République weder begonnen met den nieuw gekozene in verdenking te brengen. Het schrijven van den hertog van Orleans aan de royalisten, dat tusschen de regels door een aanbeveling inhoudt voor Félix Faure, als den meest gematigde der candidaten, is natuurlijk de aanleiding om hem voor te stellen als den gekozene van monarchisten en geallieerden. De taal en van het mani fest en van het orgaan is echter betrek kelijk kalm De Fontaine en Basly heb ben hun ontslag genomen als lid van de sociaal-democratische Kamergroep, omdat zij zich niet konden vereenigen met het Maandag genomen besluit, dat de groep over de handteekening der leden zonder voorafgaaande raadpleging zal kunnen be schikken. Het ministerie-Dupuy heeft bij den nieuwen president opnieuw ontslag ingediend. Faure heeft daarop de vorming van een Kabinet aan Bourgeois opgedragen, die tot heden uitstel vroeg om zijn politieke vrienden te raadplegen. Van de belangrijke gebeurtenissen die buiten de Fransche presidentskeuze deze week nog hebben plaats gehad, valt te ver melden, dat door den Rijksdag te Berlijn het voorstel van het Centrum tot afschaffing der Jesuïetenwet ook eergisteren bij tweede lezing is aangenomen, niettegenstaande de vrijzinnigen, die er niet in geslaagd waren door het voorstel-Rickert de zaak in de war te sturen, tegenstemden. Voor stemden het Centrum, de sociaal-democraten, de vrij zinnige volkspartij (fractie-Richter) de Polen, de Elzassers en een vrij-conservatief Krupp. Tegen de conservatieven, vrij-conservatieven en nationaal liberalen, nadat te voren de woordvoerders van conservatieven en doctri- nair-liberalen zelfs het onbeduidende voor- stel-Rickert hadden bestreden. Het is te verwachten, dat ook nu weder de Bonds raad zal weigeren het aangenomen voorstel goed te keuren. Volgens berichten uit Stockholm heeft koning Oscar gisteren den Zweedschen Rijksraad geopend met eene troonrede, waarin vooral gesproken wordt over het nog steeds aanhangig geschil tusschen Zwe den en Noorwegen. De Koning verklaarde, dat hij de unie, welke tusschen de beide Scandinavische Staten in '1814 gesloten is, zou handhaven. In enkele opzichten kon de verhouding tusschen Zweden en Noorwegen worden gewjjzigd, maar in hoofdzaak achtte de Koning de handhaving van den tegen- woordigen toestand wenscheJijk. Ook in Italië schijnt nu de oplossing dei- langdurige crisis te zullen volgen. Tenminste de Romeinsche correspondent van de Frank furter Zeitung deelt mede, dat koning Hum- bert vermoedelijk reeds morgen een besluit zal nemen, \olgens dezen correspondent zal de crisis worden opgelost zonder dat het noodig is tot eene ontbinding over te gaan. De vredesonderhandelingen door China met Japan geopend, zijn nog niet begonnen. De Chineesche gemachtigden zijn nog niet te Tokio aangekomen en ook de Japansche regeering maakt geen haast om een einde te maken aan de krijgsverrichtingen, die nog steeds met kracht worden voortgezet. Toch begint de Chineesche regeering zich opnieuw te weren. Generaal Wei, de be velhebber die Port Arthur aan de Japanners overleverde, is te Peking ter dood gebracht. Doch deze terechtstelling zal der Chineesche regeering voor het succes van den oorlog weinig baten daarmede zal de krijgskan! niet ten haren gunste keeren. Vanwege [heti Hoogheemraadschap^ van Schieland hadden eergisteren opmetingen plaats op den Schiedamschen dijk, Korte Hoogstraat en Hoogstraat te Rotterdam, met het doel. om den kruin van deze stra ten te verhoogen, ter voorziening bij hoo- gen vloed. De ophoogingen zullen, naar de Msb. verneemt, echter in geen geval 40 cM. bedragen. Vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Schiedam op Zaterdag 12 Januari 1895, des namiddags half twee uren. De schade door storm en hoogwater den J2n December aan de gemeentewerken te Rotterdam toegebracht, wordt op duizenden geraamd. Onder anderen moeten hersteld worden 80 Meter kaaimuur aan de Naussau- kade, een dam aan de waterleiding, een kade aan het Haringvliet, Terwenakker en Zalmhaven. Gisteren-ochtend hebben wederom acht der stakers het werk op de fabriek van de firma Erven wed. J. van Nelle en Zoon te Rotterdam hervat. In het geheel zijn thans op de fabriek weder 20 sigarenmakers aan het werk. Aan een enkele der stakers zal misschien nog gelegenheid gegeven worden om op de fabriek aan het werk te gaan, doch voor het gros van hen is daar geen plaats meer, daar de firma tijdens de sta king meer personeel te Kampen in het werk stelde. Het voornemen bestaat eene internatio nale telephoonverbinding tusschen Rotter dam en Antwerpen tot stand te brengen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Januari 1895 Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 22n Januari 1895, namiddags ten kwartier vóór 2 uren. Onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Herstemming over het amendement van den heer Elzevier Dom, op het voorstel van Burgemeester en Wethouders met be trekking tot de regeling van den grondslag voor het pensioen van den Gemeente-ont vanger. 4. Beëediging van den nieuwbe- noemden Gemeente-ontvanger. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den heer A. Koper, met ingang van 1 Februari a. s., eervol te ontheffen uit zijne betrekking van waarnemend Gemeente-ontvanger. 6. Benoeming van een lid der commissie voor het Burgerlijk-armbestuur. 7. Besluit van den Schuttersraad der dd. Schutterij alhier, tot betaling eener som van f 100.uit den post voor onvoorziene uitgaven van de be grooting dier Schutterij voor 1895. —8. Be handeling van de ter goedkeuring aangeboden instructie voor den penningmeester van het pakhuis »de Nederlanden"; alsmede goed keuring van het bedrag van diens jaarwedde. 9. Adressen van M. van der Bos Sr. c. a. om restitutie van betaalde pl. directe be lasting over 1894. En verdere voorstellen en mededeelincen. Uit Maassluis schrijft men ons, dat de bommen (ongeveer 44) van 13 Scheveningsche reeders in het vervolg te Maassluis zullen havenen. Reeds worden pogingen aangewend om aan de schepen, wanneer zij niet inde vaart zijn, een veilige ligplaats te bezorgen. In het advies van de raadsccmmissie, op het voorstel van Burg. en Weth. van Maas sluis, tot het verleenen van een subsidie aan de Westlandsche Stoomtramwegmaat schappij, spreekt de commissie als haar gevoelen uit, dat zij de tramlijn, zooals deze door de Maatschappij is voorgesteld, niet acht in het belang van deze gemeente, op giorid dat deze lijn de bebouwde kom dei- gemeente feitelijk voorbijgaat en alleen aansluit bij het station van den H. IJ. S., waardoor de gemeente dus voor reiziger! enz. mets anders zal zijn dan een plaats, die men voorbijtrekt. Aansluiting van de lijn acht de commissie wel gewenscht, mits de lijn worde aange legd van de gemeente Naaldwijk in verbin ding met de Lier langs den Maasdijk naar Maassluis in dit geval alleen kan zij tot financieelen steun adviseeren. Zooals de lijn thans geprojecteerd is, komt de commissie eenparig tot het besluit, dat de lijn niet in het belang van deze gemeente is, en adviseert daarom aan den raad, om voor een dergelijke lijn geen subsidie te verleenen. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de rekening en ver antwoording van de IJzer- en Metaalbewer- kers-Vereeniging «Onderlinge Hulp." De IJzer- en Metaalbewerkers-vereenio-ino- «Onderlinge Hulp", die in den ruimst moge lijken zin voor allen die het ijzer en metaal bewerken, openstaat, heeft tot heden met veel succes tol onderlinge hulp harer leden, vooral bij ziekte en in geval van overlijden, gewerkt. Ook het afgeloopen jaar is blijkens de rekening en verantwoording zeer gunstig geweest, zoodat een bedrag van f 1207,38 als reserve kon worden geboekt. Op de aanbeveling van Burg. en Weth, van Maassluis, voor de benoeming van een gemeente-ontvanger, zijn geplaatst de hee- ïen: J. C. Kapteijn, gemeente-ontvanger te Monster, en J. W. Lintz, gemeenteontvan ger te Wateringen. De raad der gemeente Naaldwijk, die onlangs een subsidie van f4000 verleende voor den aanleg van de stoomtram Maas sluis Delft De Lier Naaldwijk, onder bepaling, dat daarvan gedurende 10 achtervolgende jaren f400 per jaar zal wor den uitgekeerd, heeft bij nader besluit zich het recht voorbehouden, dien tijd te ver korten en de jaarlijksche uitkeering te ver hoogen, wanneer zulks gewenscht wordt geacht. De toestand van Prof. Snijders, te Delft wien onlangs Het ongeval met de Delf- sche stoomtram overkwam gaat goed vooruit. De patiënt wordt thans als geheel buiten gevaar beschouwd. Afwezig de heeren J. T. Wittkampf en Honnerlage Grete. De voorzitter, de heer J. J. G. Nolet, opent de Vergadering met eene toespraak, waai bij hij der Kamer, bij gelegenheid van de wisseling des jaars, zijne gelukwenschen toebrengt en het vertrouwen uitspreekt, dat zij in de tijden van crisis, die wij beleven, op de bres moge blijven staan, om voor de belangen van Handel en Nijverheid, vooral wat Schiedam betreft, te waken. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden, de heeren D. F. W. Prins, H. R. M. A. van Gent, J. T. Wittkampf en Mr. W. H. Jansen werden goedgekeurd, waarop deze heeren werden geïnstalleerd. Tot samenstelling van het Bureau over gaande, werden herbenoemd de heer J. J. G. Nolet, als Voorzitter, en de heer S. A. Maas als Vice-Voorzitter. Tot hd van het College van Commissaris sen over de Koopmansbeurs, tevens com missie voor den Graanhandel, werd her benoemd de heer H. R. M. A. van Gent, zoodat deze commissie blijft bestaan uit de heeren H. R. M. A. van Gent, J. H Houtman en J. T. Wittkampf. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld, waarop de Kamer kennis nam van de ingekomen stukken o. a. van Een antwoord van den heer Minister van Marine op het verzoek dezer Kamer, meer publiciteit te willen geven aan de even- tueele aanbestedingen van Gedistilleerd ten dienste der zeemacht. Z.Excell. antwoordt dat deze aankondigingen worden geplaatst in de Staatscourant, de Nederl. Gids voor Spoorwegen enz. en in het Algemeen Adver tentieblad, wat, naar het oordeel van Z.Excell., voldoende is. Wordt besloten, daarop te repliceeren, dat dit naar het oordeel der Kamer geen bladen zijn, die bij voorkeur door onzen handel geraadpleegd worden, - en het verzoek om het plaatsen van bedoelde aan kondigingen in de Schiedamsche bladen te doen geschieden, te hernieuwen. Een Kabinetschrijven van H. M. de Ko ningin-Weduwe, Regentes, houdende ken nisgeving der benoeming van de heeren J- J. G. Nolet en P. Loopuyt tot Directeur uit den Handel bij het Vrij-Entrepöt te Schiedam. De Rekening der Kamer, sluitende met een batig slot van f46.42.werd goedge keurd. lot leden van de commissie voor de samenstelling van het Jaarverslag der Kamer worden benoemd: de heeren Maas, Van Gent en Houtman. Eenige discussie had plaats over de be voegdheid van de Commissarissen over de Koopmansbeurs, de al of niet wensche- lijkheid van boete te blijven heffen van de na het sluiten komende bezoekers enz. Een der leden vestigt de aandacht der Kamer op de wenschelijkheid stappen te doen bij de Directie der Handelmaatschappij, om de handhaving der overeenkomst te velkrijgen, waarbij aan Schiedam zijn be paald quantum koffie in opslag wordt toe gekend. Dit voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter brengt ten slotte eenige zaken ter sprake. Wet op de Tarieven Postverkeer met Engeland, waarbij een meuwe regeling, nl. de brieven over Vlis- singen in plaats van via den Hoek te zen den, vertraging in de correspondentie met Holland het gevolg is en noodigt de leden uit hunne aandacht te vestigen op de motie Dobbelman, om daarover te ge legener tijd hun gevoelen kenbaar te mak!n. Na eenige voorloopige gedachtenwisselin- gen over dit laatste punt, - ging de Voor zitter tot de gebruikelijke rondvraag over en sloot daarop de vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2