i (SL.«.)!s4'ns E PERSOVERZICHT. Wat er tegen te doen. Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Koloniën. Zeetijdingen. Handelsberichten. Beursbericht van Amsterdam. Burgerlijke Stand. Door de «Katholieke Landbouwvereeni- 8Ing" te Maastricht aan H. M. de Koningin- 8entes, houdende verzoek tot invoering van graanrechten. Adressanten zien in die '"voering het middel om de landbouwnij verheid uit haren kwijnenden staat op te Oorzaken van bederf. Onze korte beschouwingen over de gevol gen van slechte lectuur, waarvan de his torie van den Schager moordenaar weder een aangrijpend voorbeeld gaf, schijnen 'J velen weerklank te hebben gevonden Zegt het Centrum te oordeelen naar ^e verschillende, ook niet-katholieke bladen, 'e ze overnamen. De Amsterdamsche Cou- '«nt betuigt hare instemming met de vol gende woorden Het Centrum legt hier den vinger op een "°ndeplek in de opvoeding onzer jeugd, Waarbij maar al te weinig rekening wordt gehouden met de ontwikkeling van den goeden smaak bij de keuze van boeken. Het is een bekend feit, dat het bestaan an sommige volksbladen afhankelijk is van het feuilleton. "oor een feuilleton zonder misdaden of 'noorden, heeft dat publiek evenveel respect als de «Engelen" in den schouwburg voor ®etl stuk, waarin een kleed op den grond gt, als voorspelling dat er geen bloed zal vloeien. Waar de smaak van het volk nu eenmaal bedorven is, zal er nog heel wat moe- en gebeuren, eer de moordenaarsromans "'t de volksbladen, de draken uit den Schouwburg zullen zijn verdwenen. .Ontwikkelen! zal men roepen. Doch daar z'jn we nu al zooveel jaren mee bezig. Zou het niet beter zijn te vragen naar o? oorzaak van de kwaal. En zou er dan "'ets van waar zijn, dat het kind, hetwelk eet> natuurlijke behoefte heeft aan de ont wikkeling van zijn phantasie, daarbij niet 'egemoet gekomen wordt. Wie vertelt er tegenwoordig zijn kinde ren nog sprookjes b. v. Die mooie sprookjes, die de phantasie van het kind bevredigden en de goede men- Schelijke eigenschappen steeds op den voor grond lieten treden. Wie brengt ze weer onder ons volk, en weet er weer belangstelling voor te winnen? Dij bewijst er zijn volk een weldaad rnede. De goede bedoeling van de Amst. Courant Waardeerend, meent het Centrum, dat het "u toch wel duidelijk moest zijn, dat noch 6e draken in de schouwburgen, noch het gemis aan sprookvertellingen voor de jeugd, ('e naaste oorzaak kunnen wezen van de verpestende atmosfeer, die meer en meer °ns publiek volksleven ontwasemt. De woor den Wij zijn nu a! zooveel jaren aan het ontwikkelen", acht het blad een uitroep die Van al te veel eenvoud getuigt. Het wijst er op, dat het bevoorrecht en zoozeer op gedreven godsdienstloos onderwijs, de pro fane kunst, de litteratuur, de journalistiek, 'n een woord, al wat op de volksbeschaving en ontwikkeling influenceert, nadeel hebben toegebracht aan den zedelijken toestand der Menigte, en gaat dan als volgt voort: Neen, we zijn nu al jaren bezig het volk zyn godsdienstige neiging te ntnemenwe hebben het geleerd zijn phantasie te «ont wikkelen" door haar af te trekken van de Verheven schoonheden der Goddelijke waar heden en deze zelfs als «mythologische voorstellingen" leeren beschouwen we heb ben de jeugd niet in de eerste plaats de sprookjes van Moeder de Gans en de ver telsels van de sprekende dieren ontnomen, maar wel van de aangrijpende, verheven en zinrijke verhalen der H. Schritt beroofd, Vvaaruit zij het vermogen putten kon, om alle menschelijke wetenschap te meten en te schatten; we hebben in plaats van de geheimen en mysteriën van de geloofsleer, Waarvoor men eindelijk blijft stilstaan en in eerbied neerknielt, het volk geleerd door te dringen in de uiterste schuilhoekjes van het leerboek der natuur en gezorgd, dat verfij ning van het sensueele leven, ir. plaats van de betooming en beteugeling van den harts tocht, het doel werd der geestesontwikke ling en der beschaving. We hebben wezenlijk het volk niet ont wikkeld 1 We hebben integendeel alles gedaan, om die ontwikkeling te verhinderen en te bemoeilijken. En nu is het gevolg, dat zelfs menschen, die van nature optimistisch den ken en geen zwartgallige lofprijzers zijn van het verleden, erkennen gaan, dat de beschaving van ons volk in 30 of 40 jaar niet is toegenomen, maar dat de massa over het algemeen is verwilderd. Ook in het buitenland, waar men op het gebied van het onderwijs en der kunst dezelfde richting heeft begunstigd als hier te lande, neemt men hetzelfde verschijnsel waar. In Nederland is men, zooals gewoonlijk, ook op dit punt erg achterlijk, en leidt men de aandacht liefst van de ware oorzaak at, door o. a. te wijzen op het gebrek aan sprookjes voor de jeugd. Alsof Blauwbaard ons helpen moest 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Ik ben een zindelijk mensch en daarom heb ik ook een grooten hekel aan vuile, smerige straten. Erg in mijn schik was ik dus, toen mij verleden week ter oore kwam, dat allen menschen door de politie wer den aangezegd om de straat voor hunne woning of hun erf netjes schoon te maken. Daaraan hebben de menschen ook gevolg gegeven, zoodat wij gisteren over zindelijke voetpaden konden marcheeren. Maar nu ergerde ik mij toch vreeselijk aan het feit, dat de gemeente, die anderen zoo goed weet te commandee- ren, zich zelve deed kennen als een ware asschepoet- ster, oftewel vuilpoets. Op verschilllende plaatsen toch waren de straten nog vol vnil en modder. Nu vraag ik, of de gemeente zulk een slecht voorbeeld mag geven. Waarom nist een paar dozijn flinke stadsjantjes aan het werk gezet, die in een halven dag gemakke lijk al de pleinen en overwegen konden schoon maken. Ik zeg «flinke" stadsjantjes die hebben we toch nog wel en niet zulke oude mannetjes als men hier en daar wel eens bezig ziet, en op wier vlug uitziende tronie als met letters geschreven staatkom ik er van daag niet, dan kom ik er toch morgen Ik hoop, M. de Red., dat deze opmerking haar nut moge hebben en noem mij, dankend voor de plaatsing, Uw Dw. Dr., Xavbrius. Schiedam, 21 Jan. '95. Bij den executorialen verkoop wegens belaslingtchuld te Kleinemeer, bij Sapper- meer, werden de sociaal-democraten niet toegelaten, waartegen Luitjes (Travailleur) protesteerde. De verkoop had een kalm verloop en werd gestaakt, toen het ver schuldigde bedrag, pl. m. f 20, was ontvangen. De schade, die de Noordwijksche visschers- vloot bij den laatsten storm beloopen heeft, wordt geschat op 4 k f 5000. Deze schade komt geheel ten nadeele der reeders, omdat zij hun schuiten niet verzekerd hadden. Gemiddeld werd van de duinen 20 tot 30 voet afgeslagen. Als bewijs, dat niettegenstaande de ver laging van den zoutaccijns, de smokkelarij aan de grens nog niet ten einde is, schrijft men aan de N. R. Ct., dat door de mare chaussees Jansen en v. d. Bussche te Sprun- del, na zonsondergang, vijf smokkelaars op heeterdaad zijn betrapt, waarvan een in handen der politie bleef, tegen wien proces verbaal is opgemaakt. Ruim 1500 pond zout is naar het ontvangkantoor overge bracht. Op de huwelijksreis. Een pas ge huwd paartje uit Lierop (N.-B.) vertrok dezer dagen op den trouwdag des avonds per kar naar de aanstaande woonplaats Heeze. Onder weg werd hier en daar nog eens aan een herberg gepleisterd, zoodat het paartje ver gezeld van eenige familieleden, in vroolijke stemming te Heeze aankwamen. Hier aan gekomen echter zochten zij te vergeefs naar de medegenomen kleedingstukken, terwijl de gouden sieraden der bruid eveneens ver mist werden. Een en ander had een waarde van ongeveer f50. Van het gebeurde werd de politie in kennis gesteld. Tot aanvulling van hetgeen wij onder de rubriek «Stads- en Gewestelijk nieuws" omtrent de uitvoering van de tooneel- en harmonie-afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond meldden, zij te dezer plaatse alsnog vermeld, dat aan het eind van het laatste bedryf van het drama «De Twee Broeders", de geheele werkende groep in de rijke costuums, by wijze van tableau vivant zich vertoonde. Zij omringden een wit .-i-liilil waarop een goud kruis met het rondschrift in gothieke letters «Steeds bloeie de Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam In den gloed der Bengaalsche verlichting, die in afwisselende kleuren het geheel bescheen, maakte deze groep een verrassend effect. De coupletten door de werkende leden van «St. Cornelius" gezongen, waarin den eerw. adviseur, het besiuur en de leden hulde werd gebracht, werden met veel bijval begroet. Batavia. Wij lezen in den J.-B. van den 18en Dec.: Hedenochtend te acht uren is te Batavia in de tijdelijke katholieke kerk een plech tige lijkmis voor de zielerust der op Lombok door het vijandelijk lood of ziekte gevallen krijgers opgedragen door den titulair-bis- schop van Mauricastro, apostolisch vicaris en pastoor te Batavia, monseigneur W. J. Staal. Onder de treurmarsch uit Beethovens's XII Sonate trad een breede schare geloo- vigen en genoodigden, onder welke de leger commandant, de leden van den Raad van Indië en tal van officieren en soldaten, in het bijzonder die van het 9e bataljon infan terie de schamele loods binnen, die, zoo goed als het ging, in een chapelle ardente her schapen was. Vóór de communiebank een katafalk, waarop een soldatenhelm en een officierssabel met sjerp, aan weerszijden zwarte banieren, waarop in witte letters «Mataram 1894" en «Tjakra-Negara 1894," de hoofd- en bijaltaren behangen met rouw, in het midden de woorden«Heden mij, morgen u," in deze omgeving wel ge schikt om er den mensch op ernstige wijze aan te herinneren dat er neg iets anders dan deze wereld is, dan de baatzuchtige zorg voor het eigen ik, onder leiding van den onderkapelmeester der staftnuziek, den heer Toebosch, werd een Requiem van Schmidt gezongen, op het orgel begeleid door den heer Weber en verder door eenige blaasinstrumenten. De pastoor Wenneker sprak eenige stich tende woorden naar aanleiding van den tekst «Zalig zijn zij die in den Heere sterven." De prediker wees erop hoe de edelste ge voelens van naastenliefde door en na den bloedigen krijg op Lombok op spontane wijze zich hadden baan gebrokenhoe daar door veel leed verzacht was van de gewonden en zieken, maar dat wij met al die toewij ding, helaas, de overledenen niet kunnen teruggeven aan hen, die ze zoo lief hadden de prediker riep daarom alle aanwezigen op, om zich met den bisschop in een laatste plechtig gebed te vereenigen voor de ziele rust van hen die niet meer zijn. Dit ge schiedde onder een Libera van Liszt, waarna de schare op de tonen van Chopin's Treur marsch gesticht en ontroerd het bedehuis verliet. Te Buitenzorg is den 17 December in de katholieke kerk een plechtig Te Deum gezongen ter eere van de op Lombok be haalde overwinningen. Schiedam, 18 Januari. Door den heer S. J. Melchers alhier is aangekocht het fregatschip Friedlander, groot 1584 ton, thans liggende te Bremerhaven. Het zal, als Friede verdoopt, onder Nederlandsche vlag varen en gevoerd worden door kapitein J. Pijl. Kopenhagen, 19 Januari aangekomen, s.s. Prima, J. P. Bakker, van Libau naar Schiedam en Rotterdam, om aldaar kolen in te nemen. BEURS TE SCHIEDAM, 21 Jan. 1985. Spoeling f 1.30. Moutwijn Noteering makelaars f51/,- Brandersbond - 51/,. Stemming Onveranderd. Berlijn, i Mei Juni Juli Mei Rogge, i Meel 12 Merk. 1. md. 12 Febr. I Rogge, loop. md. Jan. Ha„, (Spirit. JjnVFebr. Parijs. 19 Jan. 118.— 118.50 31.10 38.— 44.10 44.10 11.50 11.60 18.75 19.25 21 Jan. 117.75 118.25 3Ï.W 37.90 44. 44. 11.50 11.60 18.62$ 19.12$ 19 Jan. 52»/,. 21 Jan. 52'/,- New-York. Maïs Amsterdam. 19 Jan. Rogge op lev. flauw; Maart f94, 93. Mei f97, 96. 21 Jan. Rogge op lev. iets lagerMaart f94, 93, 92, 93. Mei f95, 96. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 19 Jan. 3.75. 21 Jan. 4.60. M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.07 Disc. 2 pCt. Parijs - 47.95 2' Antwerp.- 47.87 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 21 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd paarden - veulens, ezel, 388 vette runderen, magere dito, 90 vette en graskalveren, 1 nuchtere kalveren, 82 schapen of lammeren, 628 varkens, big gen bokken. Koeien le qual. 64 c., 2e qual. 58 c„ 3e qual. 54 c.ossen c., le qual. 62 c., 2e qual. 58 c., 3e qual. 52 c., stieren le qual. 58 c. 2 qual. 52 c., kal- 3e qual. 70 c.schapen le qual. 60 c,, 2de qual. 50 c.varkens 1ste qual. 36 c., 2de qual. 35 c,, 3 qual. 34 c. Handel in vette runderen door grooten aanvoer minder. Vette schapen prijshoudend. Kalveren. Weinig goede qualiteit aangevoerd. Varkens met grooten aanvoer. Zeeuwsche eieren f4.75 a 5.Over- maassche dito f5.a 5.25 de 100 stuks. Aardappelen. Geldersche kralen f k dito blauwe f 3.40 a 13.50, dito witte f a Zeeuwsche jammen f 3.50 a f4. dito blauwe 3 20, k f3.50 champions f2.75 a 3. Zeeuwsche poters fl.50 A 1.75 Duitsche roode t 2.50 a 2.70. ROTTERDAM, 21 Januari. Buiten landsc h e Gr ane n vaster. Rogge per 2100 kilo: Helena f102 a 105; Bessarabische f102 a 105; Nicolajeff f97 a 98; Zwarte Zee f93 a f98. Gerst per 2000 kiloTheodosia f 89 a f 9060,61 kg. Zwarte Zee stoomend f 87. Haver per 1900 kiloLibau f 5.20 a 5.80. Mais per 2000 kilo Amerikaansche Mixed t 117 a 115, dito dito stoomend f 113 a 114, Donau f 115 a 117, Cinquantin f 130. In publieke veiling is verkocht ca. 260 last m/m. BS Odessa en Galatz Mais tot f 103 a 64 per 2000 KG. contant plus 1 pet. veilingskosten uit lichter alhier te ontvangen. VEEMARKT TE LONDEN, 21 Jan. Op de Veemarkt werden aangevoerd 2000 Runderen, 11,000 Schapen, 5 Kalveren en 50 Varkens. Men noteertRunderen 2/8 a 4/4, Schapen 4/- a 6/4, Kalveren a Varkens 2/4 a 3 9 per steen. Per Telefoon. 2Vs pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp. 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 21 Jan. 94 81'/, 247, 105*/8 26 45V, 125*;. 64V, 19 4s/, 82 V, 11 80V, 47 V, 137, 128'/, 48 30*/, 2 Geboren: 18 Jan. Johannes Petru6, zoon van J. W. Nijs en F. H. Fries, Nieuw- staat. 19. Sophia Gerarda Liduina, doch ter van C. Hersbach en A. Thyse, Oude Sluis. Overleden: 19 Jan. Levenl. dochter van J. Water en J. J. Smith, Schie, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3