en viel toen den rechtervleugel der Chi- neezen aan. Deze werd teruggeworpen. Te 6 uur trokken de Chineezen afhet grootste gedeelte in Noordwestelijke richting, het sverige naar Nioetsjoean. De Japanners maakten zeven kanonnen en eene menigte wapenen en munitie buit. De Times bevat eenige belangrijke docu menten, waaruit blijkt, dat reeds 12 jaar geleden Li Hung-Chang en diens latere schoonzoon Changpeilong een oorlog met Japan voorspeld hebben, en China hebben aangespoord om dien krijg zelf te beginnen. De schoonzoon vermoedde toen reeds, dat Korea de aanleiding zou worden, hetgeen Li-Hung-Chang betwijfelde. De laatste achtte het echter noodig, dat te voren de Chi- neesche weermiddelen in beteren staat werden gebracht. De limes heeft reden te gelooven, dat deze stukken in handen zijn gekomen van Japan en tot den oorlog hebben aanleiding gegeven. Li-Hung-Chang gaf toch in zijn memorie China's vitale defensiepunten aan, welke overeenkomen met de tegenwoordige punten van aanvalleu der Japanners. Het is dus onjuist dat, ge lijk tot nu toe werd geloofd, Japan in 1894 China heeft overrompeld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 Januari 1895. Tot 15 Februari is ten stadhuize de ge legenheid geopend, zich als lodger" ter bekoming van het kiesrecht, te laten in schrijven. Ook zij die reeds als kamerbe woner het kiesrecht uitoefenden, moeten zich opnieuw aanmelden. Die 'tniet vóór 15 Februari aanvraagt, komt te laat en moet een vol jaar wachten. BINNENLAND. De miliciens der lichting van 1892 die van de regimenten huzaren zijn overgeplaatst bij de trein-compagniën van de regimenten veld-artilleri, zullen met ingang van 4 Maart a. s. in drie gedeelten onder de wapenen komen, ten einde geoefend te worden in het rijden met voertuigen. Het lid van de Tweede Kamer voor Hoorn, de heer P. B. J. Ferf, zal voorloopig de vergaderingen nog niet kunnen bijwonen. Hij heeft pleuritis. De stationschef der Hollandsche Spoor te Rijswijk, de heer S. Bakker, hoopt Woens dag a. s. 25 jaren bij de Maatschpapij in dienst te zijn. De heer J. H. Ferguson, minister-resi dent, consul-generaal der Nederlanden in China is gister-avond met verlof uit Peking in de residentie aangekomen. Men deelt mede, dat de heer Ferguson niet meer naar China zal terugkeeren, maar weldra 's lands dienst zal verlaten. Naar aanlei ding daarvan zou een bevordering in het consulaire corps op handen zijn. Als opvolger van den heer Ferguson wordt genoemd de heer F. M. Knobel, consul- generaal met den personeelen titel van zaakgelastigde in Perzië, die te Teheran alsdan kan worden vervangen door den heer W. L. Bosschart, Hr. Mr. consul te Hamburg. land en Duitschland zijn reeds briefwisse lingen geopend, evenzoo met de betrokken Kamers van Koophandel. Deze internationale telefoonlijn zal van het centraal-bureau te Groningen, via Oldenburg, de verbinding met Bremen tot stand brengen. Groningen is door een telefoonlijn van 180 kilometer met Amsterdam verbonden. De renseignementen van het thans vacante kantoor van ontvang (invoerrechten en ac cijnzen) te Rotterdam wijzen o. m. aan Een vast tractement van f 6000 en een toelage van de gemeente voor f4500 voor het ontvangen der havengelden 1 Zou het niet wenschelijk zijn, dus schrijft men aan de Tel., dat die betrekkingen thans gesplitst worden Aan den reeder V\. Verheij te Schevenin gen is thans definitief aangeboden en ook uitbetaald eene som van f 9400 als schade vergoeding voor hem en zijne zeelieden voor het overstoomen van de Scheveningsche bomschuit Batavier door het Eng. s.s. Lady Atine, in het begin van November. De zaak is tot eene bevredigende oplossing gebracht door den heer Jac. den Breems te Scheve- ningen, die daarvoor eenige malen naar Engeland ging. De werklieden op de meubelfabriek der firma Allan Co (afdeeling stoelenmakerij) te Rotterdam hebben het geluk gehad J/6 lot in de Staatsloterij de 50,000 te trekken. Een der deelnemers is vóór 8 dagen over leden, zoodat zijn aandeel, f 565, aan zijn weduwe zal worden uitbetaald. De heer mr. A. A. Van Bergen IJzen- doorn, sedert 1865 lid van de provinciale staten van Zuid Holland, was aan de beurt van aftreding op 14 Mei a. s. Thans moet, ingevolge art. 6 der provinciale wet, nog in de fhans door zijne overlijden ontstane vacature voorzien worden binnen twee maan den na het overlijden, dus vóór 16 Maart a.s. Zaterdag-nacht vond een politie-agent te Delft aan het Oude Delft een elfjarige Rotterdamsche jongen, die des morgens om 8 uur eenige centen had verloren, en uit vrees voor een pak slaag was weggeloopen. Hij werd in het politiebureau opgenomen en den volgenden morgen naar Rotterdam teruggebracht. Volgens De Ingenieur hebben ingelanden van Delfland bij de jongste begrooting de verhooging van traktement een paar honderd gulden geschrapt, door het dagelijksch bestuur van dat hoogheemraad schap toegedacht aan den heer Vreugden- hil, den oudsten en trouwsten ambtenaar van Delfland, die dezer dagen zijn 45-jarig jubilé als zoodanig vierde. Men moet daarbij weten, dat zijn traktement beduidend lager is dan dat van de rijks-en provincale ambte naren van dezelfde positie. Blijkens het halfjaarlijksch verslag der Great Eastern Bailtvay Cy zijn de ontvangsten uit het reizigersvervoer met haar op het vasteland varende booten 17.137 pond ster ling toegenomen terwijl het goederenvervoer over Hoek-van-Holland mede toenam. De directie verklaart zich zeer tevreden over de ontwikkeling van het vervoer over den Hoek-van-Holland sedert de nieuwe booten in de vaart gebracht zijn, terwijl de goede uitkomsten voor een groot deel ook te dan ken ziju aan het welslagen van de wereld tentoonstelling te Antwerpen. Andermaal heeft Gouda een treffend verlies geleden, ditmaal in het afsterven van den wethouder Koning, oud-oficier der infanterie, tot voor eenige weken majoor der d.d. schutterij. De stad verliest in hem een edel burger, die steeds met groote meerderheid van stemmen het madaat van raadslid werd waardig gekeurd. Met een enkel wooord hebben wij reeds melding gemaakt van het binnenkomen van de Conrad met uit Lombok terugkeerende militairen aan boord. Omtrent de aankomst van bedoeld stoomschip te Amsterdam kan nog het volgende worden gemeld Zaterdag-middag te kwart voor vijven arriveerde te Amsterdam de Conrad, met welk stoomschip van Lombok terugkeereer- den de le luit. der inf. Velds, de serg. der inf. P. Piet, de infanteristen Laussens, Stiel en Greméde 3e machigisf Gritters, de matroos le kl. Bakkker, de matroos 2e kl. Grollé; de konstabelmaat De Winter: de mariniers 5e klasse Brants en v. d. Berg de vuurstokers 2e kl. Karssens. Had reeds te IJmuiden, waar vele de boot opwachten, de burgemeester van Velzen, waaronder IJmuiden behoort, met eenige toepasselijke woorden aan de terugkeerenden een krans overhandigd, welke aan den be zaanmast werd bevestigd, en had er de kapitein van afmonstering, J. P. Wijnmalen jr., de mannen reeds met een hartelijke toespraak verwelkomd, te Amsterdam was de ontvangst bijzonder geestdriftig. De mu ziek van het ïZevende" speelde het Wil helmus en de duizenden, die op de Handels kade geschaard stonden, juichten en zwaaiden met hoeden en petten, dat het een aard had. De boot had nog niet lang aan de Han delskade gelegen of het werd er geducht vol door de vele belangstellenden, die er opkwamen. Kapitein Halderiet drukte de militairen de hand en even daarna kwam de plaatselijke commandant, de luit.-kol. L. B. Loeff, die de manschappen hartelijk welkom heette. Namens het vaderland wenschte hij hulde te brengen aan het In dische en Nederlandsche legernamens het garnizoen van Amsterdam in 't bijzonder bracht hij hun den welkomstgroet, eindigend met een »Leve het Nederlandsch-Indische leger 1" Terwijl de champagne werd geschonken, weerklonken op den wal de fanfares en riepen de soldaten nog eens hoerah. Met een enkel woord dankte luit. Velds namens de manschappen voor de hartelijke woorden, waardoor zij diep getroffen waren. »Moge", aldus zei hij, »de belangstelling in het Indische leger blijven bestaan. Leve Amsterdam Dd tocht door de stad was voor de ko lonialen een ware triomftocht. Naar men uit Leiden bericht, is de com missie uit de studenten in medicijnen aldaar, die voor een paar maanden werd opgericht om officieel op te treden bij verschil van meening tusschen hoogleeraren en studenten omtrent de inrichting van klinieken enz., wegens gebrek aan samenwerking en belang stelling weder ontbonden. Door het hoofdbestuur van den »Bond van orde door hervorming" is een circulaire ver zonden, waarin het een beroep doet op alle weidenkenden in Nederland. Het geldt zijne kolonisatieplannen, die in eene begeleidende brochure uitvoerig uiteen worden gezet. Een acte van Vennootschap vergezelt het overige. Voor ieder staat de gelegenheid open om één of meer aandeelen te nemen. Door de directie der Nederl. Bell Tele- phoon-Maatschappij" te Amsterdam, is het oordeel van de belanghebbenden bij den tabakshandel in Nederland gevraagd over de wenschelijkheid eener telefonische ge meenscha gemeenschap met Bremen. De meerderheid van den tabakshandel heeft groote instemming met die plannen betuigd. Met de betrokken autoriteiten in Neder- van het voormalig huis van arrest aan den Heiligenweg, te Amsterdam. Het bestuur van het Zeevarend fonds te West-Grattdijk (N.-H.), heeft weder een stuk grasland aan de arbeiders aldaar voor tuingrond verhuurd, teneinde daarop hunne winterprovisie te kunnen verbouwen. In het geheel zijn nu 36 arbeiders aldaar door ge noemd «fonds van eenen tuin voorzien. Bij den gemeenteraad van Deventer is ingekomen een voorstel van B. en W. om het onlangs voor f 14.000 in publieke veiling aangekochte bouwterrein voor rekening der gemeente groot 1.8.70 heet. te laten ophoo- gen, bestraten en rioleeren, waarmede een groot gedeelte van den winter aan sommi gen werk kan worden verschaft. Te Reenen circuleert een adres aan den gemeenteraad om weder tot den Amster- damschen tijd terug te keeren. Reenen be hoort namelijk tot de weinige plaatsen van ons land, die indertijd den Greenwich-tijd hebben aangenomen. Uit Tilburg schrijft men aan de Tel. Grootsch is het plan om bij het a. s. be zoek der Koninginnen aan Noordbrabants meest bevolkte stad eene muziekuitvoering te geven, door alle muziekgezelschappen der provincie. Echter heeft dat plan, zooals men weet, weinig kans van slagen. Een nog grootscher en indrukwekkender betooging is evenwel thans in overweging en wel: eene hul de van al de Tilburgsche werklieden (en die zijn duizenden) met de werkgevers aan het hoofd, te brengen aan HH. MM. Komt dit plan tot rijpheid, dan zullen onze koninginnen verbaasd staan over den geest van eensgezindheid, die onze werk mansstand kenmerkt. Die overgroote schare zal dan vóór HH. MM. défileeren op het plein »de Veldhoorn," dat zich voor zulk eene gelegenheid uiterst gunstig leent. Aan den burgemeester van Dordrecht is door iemand, die onbekend wenscht te blij ven, ter hand gesteld f 2000 om te worden verdeeld onder de armbesturen of diaconiën der verschillende gezindten aldaar, ten behoeve hunner bedeelden, te besteden als hun het meest wenschelijk zal voorkomen. Naar men verneemt, zullen de EE. PP. der Sociëteit van Jesus, met toestemming en onder hooge goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop, te Amsterdam eene inrichting voor hooger onderwijs openen. Met het onderwijs in de gymnasiale klassen zal reeds in September a. s. een begin worden ge maakt. Goeddeels van zijne ziekte hersteld, be richt dr. Kuyper in den Standaard, dat hij nu de redactie van dit blad weder op zich heeft genomen. Evenwel, »door een bij dag noch nacht aflatende koorts van lange weken, aan ontstentenis van alle voeding gepaard, is het zenuwgestel nog te uitgeput en ver biedt de stellige verklaring zijner artsen hem aanvankelijk meer dan halt stoom te varen." Hij brengt een woord van dank aan hen, die hem in de redactie vervingen, aan de Nederlandsche pers in het algemeen, die hem door hare ongedwongen belangstelling in zijne krankheid verraste, en bovenal aan zijne lezers. De verkooping van den inboedel van Reens, wegens belastingschuld, zal niet plaatsheb ben te zijnen huize, maar op de binnenplaats Kerknieuws. Een rondschrijven van den H. Vader aan alle patriarken, primaten, aartsbisschoppen, bisschoppen en andere ordinarissen is ver schenen. Het begint met de woorden Christi nomen en bevat eene oproeping om het werk der Propaganda krachtig te steunen. De Paus herinnert er aan, dat hij reeds in het derde jaar van zijn pontificaat door de encycliek Dei civitas, de geloovigen tot dit zelfde doel opwekte, en dat zijn woord rijke vruchten droeg. Vooral in de laatste jaren nam het werk der Propaganda in bloei toe. Thans worden nieuwe offers gevraagd, om den terugkeer der Oostersche Kerken tot de Katholieke Kerk te bevorderen. Daartoe zijn seminaries noodig en de oprichting daarvan vereischt kosten, die, zegt Z. H., de Oostersche Rerken niet zeiven kunnen dragen, Dterwijl het ons niet mogelijk is in de benarde tijden, die wij doorleven, er in die mate toe bij te dragen, als Wij het wel wenschen." Daarom heeft Z. H. aan het liefdewerk der Katholieke missiën (ge vestigd te Parijs en te Lyon) en ook aan dat der Oostersche scholen geldelijken steun gevraagd en verkregen. Z. H. wil evenwel niet, dat het eigenlijk doel dier vereenigin- gen schade lijdt door deze uitgaven en dringt er daarom ten zeerste op aan, dat de ge loovigen door steeds mildere bijdragen ze daarvoor schadeloos stellen. Verklarend, dat niets hem aangenamer zou zijn dan deze liefdadigheid en herinne rend, dat het de uitbreiding geldt van Gods jiaam, schenkt Z. H. aan de prelaten, pries ters en geloovigen den apostolischen zegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2