Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Donderdag 24 Januari 1895. No. 5099. bureau "g$oter$txaat 50. De priestermoorder. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 23 Januari '95. De regeeringscrisis in Frankrijk, die met let aftreden van den minister Barthou een aanvang nam en met het optreden van pre ssent Faure nog niet is geëindigd, schijnt n°g bestendigd te zijn door de moeilijkhe den die de Kabinetsformeerder Bourgeois ondervindt om een ministerie samen te pellen. Reeds was hij nagenoeg met de abinetsformatie gereed, de portefeuilles ■"aren verdeeld en het ministerie zou wel- ^ra optreden, toen de progressieve inkom en belasting, waarover men het niet eens aon worden, het struikelblok werd waarop de combinatie viel. Bourgeois moest zelfs formeel de kabinetsformatie opgeven, maar g'steren heeft hij er zich op aandringen van Faure opnieuw mede belast. Of hij nu de Pr°gressieve inkomstenbelasting op zijn pro gram zal schrappen dan wel haar met een Kabinet, uitsluitend uit radicalen bestaande, Zal trachten tot stand te brengen, zijn vra- gen, waarop de naaste toekomst het ant woord zal geven. Ook in Italië is de crisis nog lang niet geëindigd, maar integendeel verscherpt door de wending die de zaken in de laatste da gen hebben genomen. Crispi heeft zijn zin. Dij ontbood eergisteren zijn ambtgenooten een voor een bij zich en wist hen te over igen, dat zij niets beters konden doen dan te blijven en eene nieuwe verkiezing uit te lokken. Deze overtuiging was blijkbaar niet Moeilijk te verwekken bij Italiaansche staats lieden, die reeds getoond hadden niet zoo nauw te zien en waren blijven zitten naast een man als Crispi, die van medeplichtig heid aan de beruchte Bankschandalen be schuldigd, zich aan zijne verdediging lafhartig had onttrokken. Zondag-avond bevatte de Daliaansche Staatscourant een koninklijk hesluit, waarbij het Parlement wordt ge sloten en dus de Kamerontbinding in het verschiet wordt gesteld, tenzij het Crispi Feuilleton. 8) Aan den hoek eener straat, zag hij plot seling in de schaduw van eene tegenover staande poort een man staan, die, in een ïwaren mantel gehuld en een breed ge- randen hoed diep in 't gelaat gedrukt, iemand scheen op te wachten. Op het oogenblik, dat hij den hoek omging, ten einde zijne woning te bereiken, ging er onmiddellijk 'n zijne nabijheid een schot af. De Priester doodelijk verschrikt, vernam duidelijk het suizen der kogels langs zijn hoofd. De man onder de poort trachtte zich zoo snel moge- 'ijk uit de voeten te maken. Geen wachter, noch politie was er op straat te zien. Op wien was het schot gemunt. Ongetwijfeld °P den armen Priester, want hij was de eenige, die de straat passeerde. Doch bij wien kon hy zoo gehaat zijn, hij die allen mocht behagen nog een poosje dictator te blijven spelen, waartoe hij veel neiging aan den dag legt. In de laatste dagen heeft zich ook in Griekenland eene crisis geopenbaard, die zelfs eene troonverwisseling niet onwaar schijnlijk maakt. Van uit Berlijn werden reeds geruchten verspreid, dat koning George voornemens was afstand te doen van den troon zij werden echter reeds weder tegen gesproken en met het oog op den leeftijd van den Koning zouden men ze niet waar schijnlijk achten. Koning George, de zoon van Christiaan van Denemarken, heeft nog slechts den leeftijd van 50 jaar bereikt. Van den anderen kant is het echter zeker dat een zware taak op zijne schouders rust. Zijne regeering ziet geen middel om de schuldeischers van Griekenland te voldoen en het volk protesteert tegen de nieuwe lasten, welke men het wil opleggen om de begrooting sluitend te maken. Zooals wij reeds meldden, wist de Kroonprins Zondag 11. eene oproerige menigte tot rede te brengen. Dit optreden van den 27-jarigen kroonprins Constantijn maakte een goeden indruk en had plaats voor het paleis, waaruit de Koning en de Koningin hem gadesloegen. Wellicht heeft het van verschillende zijden weersproken bericht van troonsafstand aan deze gebeurtenissen zijn ontstaan te danken. De Times verneemt nader uit Athene. De rust wordt niet verstoord. Algemeen wordt de klacht vernomen, dat politie en soldaten met onnoodige hardheid het volk hebben bejegend. In groote volksvergaderingen te Patras, Filistra Korinthe en Kalauryta is besloten verzoekschriften aan den Koning te richten tegen de nieuwe belastingen. De petitionarissen van Patras vragen de bijeen roeping van eene constituante om de grond wet te herzien en eene Senaat in te stellen, ten einde het parlementarisme te breidelen. De TSeue Freie Presse deelt den inhoud mede eener nota door de regeering van Bulgarije naar Weenen gezonden, in ant- slechts goed bewezen had, die geen vijand kende onder de bevolking der streek. Wie was de vermetele booswicht? Geen dief of straatroover. Zulk een zou niet uit de verte op zijn slachtoffer geschoten heb ben, maar hem te lijf zijn gegaan. Don Agostino raadde licht, hoe de.zaken stonden. De helsche sekte, die in hare onderaardsche holen langzaam maar met taai geduld werkt aan haar grootste doel, de vernietiging van Gods rijk op aarde en de stichting en uit breiding van bet rijk van den antichrist en voor de gruwelijkste middelen niet terug deinst, moet wel in staat zijn een sluip moord te begaan om een voor haar or.ge- schikten en wegens zijn ijver voor Gods eer door haar zoo gehaten Priester om 't leven te brengen. In de grootste verslagenheid kwam hij te huis. Tranen stroomden over zijne wan gen, toen hij voor het groote kruisbeeld op zijne kamer nederzonk, om God voor de redding uit zulk een oogenschijnlijk doods gevaar te danken. En daartoe bezat hij reden. Gods hand had hem op wonderbare wijze beschermd. Terwijl de Priester onder tranen bad, zaten in het middenpunt der stad in een woord op het protest, dat door de Oosten- rijksche regeering is ingediend, tegen de onlangs door de Sobranje bekrachtigde regeling der invoerrechten. De Bulgaarsche minister-president Stoïloff verzoekt graaf Kalnoky zijn protest in te trekken, daar hij anders genoodzaakt zal worden zijn ontslag te nemen. En daarbij zou de aftreding van het tegenwoordige kabinet te dezen opzichte niets baten, want het ministerie, dat dan de regeering aanvaardt, zou toch dezelfde politiek moeten volgen. De ^Bulgaarsche regeering moet het protest der Oostenrijk- sche regeering, vooral in zoover dit de aan hangige belasting der uitvindings-brevetten betreft, als eene oorlogsverklaring beschou wen. De minister-president eindigt zijn nota met de verklaring, dat de vijandige houding, welke Oostenrijk tegenover Bul garije aanneemt, uitsluitend Rusland ten goede kan komen. Het jeugdige koninkrijk Servië wil voor de andere Europeesche rijken niet onder doen. Daarom verrastte het ons gisteren met de tijding dat het ons spoedig weer een ministerieele crisis zal te zien geven. De minister-president Nicola Christitch heeft besloten na de verkiezingen voor de Skupt- china af te treden. Van een andere zijde wordt bericht, dat er een gespannen ver houding tusschen den jongen koning Alexan der en den ex-koning Milan zou zijn ontstaan. De Koning hing nog eenige maanden geleden met volle toegenegenheid aan zijn vader en deed alles wat Milan wilde. Maar in de onmiddellijke omgeving van den Koning hebben zich invloeden doen gelden, die een omkeer hebben teweeg gebracht. De jonge vorst zou zich hebben laten overtuigen, dat zijn vader hem in vele gevallen slechten raad heeft gegeven. Dientengevolge is eene verwijdering tusschen vader en zoon ont staan, die Milan heeft bewogen Servië te verlaten en zich weder te Parijs te vestigen. Tot voorzitter van het Huis van afge vaardigden in Hongarije is gekozen de der prachtige nachtcafés twee elegant ge- kleede heeren in een ijverig gesprek ver diept. «Nu, is 't gelukt Is hij koud gemaakt vroeg de eene zacht. «Neen" antwoordde de nieuw aan gekomene, «de duivel is met hem en be schermt hem. Hoewel ik mijn post goed gekozen en scherp gemikt had, miste de vervloekte kogel toch." «Maar waarom hebt gij geen tweede schot gelost?" «Ik durfde niet uit vrees, dat iemand door het geluid zou toegeloopen zijn. Daarom hield ik het voor raadzamer mij zoo spoe dig mogelijk uit de voeten te maken. Deze keer is de vos ontsnapt, maar weidia zal zich eene andere gunstige gelegenheid voor doen." «Dood en duivel! zulk eene gunstige ge legenheid komt niet meer voor," brulde de eene vol woede. Gij zijt een groot lafaard. Waarom schoot gij hem niet neer als een razenden hond met de zes schoten, welke gij op de revolver hadt Nu zal hij zich wel in acht nemen en als hij daarenboven niet zwijgt, zou de politie lont ruiken en wij krijgen nog moeilijkheden op den hals." heer Szilagyi, die minister van justitie was in het ministerie Wekerlé. De heer Szilagyi verkreeg eene meerderheid van 66 stem men. Op hem, den candidaat der liberalen, werden 207 stemmen uitgebracht, terwijl de heer Justh, de candidaat der radicalen en r.ationalen, 141 stemmer, op zich ver- eenigde. Van de liberale afgevaardigden waren er 50 afwezig. De nieuwe voorzitter aanvaardde terstond de benoeming en ver klaarde, dat het steeds zijn streven zou wezen, de rechten der volksvertegenwoor diging te handhaven. De waarschijnlijkheid eener troonsverwis- seling in België wordt in de laatste dagen druk besproken Koning Leopold, schrijft de Brusselsche correspondent van het Ebl. van Antw., zou voornemens zijn afstand te doen van den troon en zich in Engeland terug te trekken, indien de plannen tot overname van den Congo door België niet mochten slagen. De Koning moet zich onlangs in zeer ontmoedigende stemming over die plannen hebben uitgelaten: «Ik heb van mijn jeugd af slechts éen zorg gehad, zeide hij, Bel gië groot en sterk te maken. Mijn Afri- kaansch werk had geen andel doel. Ik werk er aan als een neger (1) sedert 15 jaarik heb er bijna mijn geheele fortuin aan uitgegeven, mijne populariteit in het land er door in gevaar gebracht. En nu men mij volgen moet, zou men mij verlaten." Aldus beklaagde de Koning zich, en het is gebeurd, dat hij bij die klachten van troons afstand sprak. De Koning zou den troon willen overlaten aan zijn broeder, den graaf van Vlaanderen, en zich in Engeland willen terugtrekken. In het maritieme Engeland bhjtt de uit breiding der marine nog steeds het ideaal van het ministerie. De minister van binnen- landsche zaken, Asquith, deelde gisteren in eene redevoering te Huil mede, dat de uit breiding der marine, welke de regeering verlangt, aanmerkelijk grooter is dan het geen het vorige jaar tot dat doel werd Daar bekommer u niet over. Hy bevroedt niet van wien de kogel uitging, die hem zou dooden." «Waarom niet? Dan zou hij toch aarts dom moeten zijn. Ik ben van het tegendeel overtuigd. Ik houd hem voor slim genoeg te begrijpen, dat hij niet ongestraft op eene wijze zopals hij doet, tegen een bond durft op te treden, welke met zijn draad de gan- sche wereld omspant en het lot der natiën in handen houdt. Hij zal wel inzien, dat de zaak van ons uitging, want wij alleen heb ben belang in zijn dood. Nu zal hij nog heviger tegen ons uitvaren en ons bij het volk in discrediet brengen. En dit mag niet. Hy moet sterven en wel zonder uitstel morgen-avond mag hij niet meer leven." «Dat zal echter toch moeilijk te voltrek ken zijn." «Onverschillig, moeilijk of niet, ik krijg het klaar, ik zelf, kom gaan wij naar de loge Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT mminnmniHunmn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1